Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Natalija Voronina   |   2015-11-12

Auklė: vieniems išsigelbėjimas, kitiems – tiksinti bomba

  
Auklė: vieniems išsigelbėjimas, kitiems – tiksinti bomba
© Flikcr.com
Šiais laikais ir tėvai,ir auklės dažniau renkasi leisti dienas namuose prie technologijų, nei kieme.
Kartą dukra prasitarė, kad buvo su Agne mieste, kavinėje. Kai pasiteiravau, ką ten veikė, sakė, kad susitiko su „juodu vyru“.

Šiandien susirasti darbą Jungtinėje Karalystėje nekalbant angliškai – nelengva užduotis. Kalbos nemokantys imigrantai, mėgindami įsitvirtinti svečioje šalyje, ne tik nesikrato juodo darbo, bet ir sutinka dirbti pusvelčiui.

Spaudoje, naujienų portaluose ir užsienio lietuvių forumuose apstu skelbimų, kur siūlomas darbas auklei. Deja, mokėti padoraus atlyginimo už šį atsakingą darbą tautiečiai nelinkę. Dažniausias siūlomas atlygis – 2–4 svarai per valandą.
Lietuviai įsigudrina už darbą mokėti dukart mažiau, nei nustatytas minimalus valandinis atlyginimas, arba už darbą mainais siūlo stogą virš galvos, maitinimą ir vos kelis šimtus svarų per mėnesį asmeninėms išlaidoms.
 
„Tiesa“ pasidomėjo, su kokiomis problemomis dažniausiai susiduria lietuvių šeimos, įdarbinusios tautietes aukles, taip pat pakalbino šį darbą dirbančias moteris.
 
Pasak kalbintų auklių, tėvų reikalavimai auklėms yra milžiniški, tuo tarpu vaikams negalioja jokios taisyklės.
 
Anonime norėjusi likti moteris, prižiūrinti trejų metų berniuką, dalijosi savo patirtimi ir teigė, kad dažniausiai tėvai netinkamai auklėja savo vaikus, o auklės su neklaužadomis turi pasiekti nerealių rezultatų per maksimaliai trumpą laiką.
Moteris nesupranta, kodėl su tėvais būdama atžala, atrodo, gali viską: vaikas jais manipuliuoja, išprašo saldainių, mobiliojo telefono ar planšetinio kompiuterio, o štai auklei griežtai įsakyta elgtis principingai.
 
„Toks vaikas dažniausiai lengvai manipuliuoja tėvais ir jaučiasi esąs tikrasis namų šeimininkas. Galbūt ir norėtum auklėti jį kitaip, bet negali nieko pakeisti. Svetimo vaiko auklėti aš negaliu, o ir pareigas būtų geriau pervadinti iš auklės į vaiko prižiūrėtoją“, – pasakojo metus lietuvių šeimoje dirbanti moteris.
 
Apie save negalvoji
 
Pašnekovė aukle yra dirbusi trijose šeimose ir žino, kad tėvai yra labai skirtingi. Vienose šeimose dvejų metų vaikas jau yra savarankiškas, kitose ir trimetis dar nemoka pats valgyti. Ir tai, pasak pašnekovės, ne auklės problema, o tėvų, kurie nuo pat gimimo vaiką pernelyg lepino, užuot mokę jį gyvenimo pagrindų.
Anksčiau maniusi, kad auklės darbas yra gana lengvas, šiandien moteris prisipažįsta klydusi.
 
Pašnekovė neslėpė – tai daug kantrybės ir atsakomybės reikalaujančios pareigos, kai reikia įtikti ne tik vaikui, bet ir tėvams, o apie save pagalvoti nėra kada.
 
„Kad visi būtų patenkinti ir vaikas norėtų su manimi pasilikti, o tėvai pasitikėtų ir nerašinėtų visą dieną, turi galvoti, kaip elgtis ir kokios taktikos imtis. Juk ištisą dieną gaudama žinutes su nurodymais gali išprotėti ir galų gale pradėti galvoti, kad nieko nesugebi. O žinutės būna visokiausios: „Kaip mano vaikas?“; „Ar valgė?“; „Tik žiūrėk nepaduok karštos sriubos“; „Jeigu jis norės į lauką lietuj lyjant, skėtis yra ten...“; „Jei nevalgys sriubos, iškepk kiaušinį, tik nepersūdyk“ ir pan.
 
„Suprantama, kad mama nerimauja, bet nereikia auklės laikyti tokia vėpla ir manyti, kad ji nesupranta elementarių dalykų. Juk tas žmogus su vaiku praleidžia gerokai daugiau laiko nei tėvai“, – samprotavo pašnekovė.
 
Auklei dabartinė šeima moka vos 400 svarų per mėnesį bei suteikia vienvietį kambarį ir maitinimą. Pašnekovės 40-ies darbo valandų savaitė rutinos nė neprimena. Jai tenka ir tvarkyti šeimos namus, ir dirbti viršvalandžius.
 
Paklausta, ar nepagalvoja apie geresnes darbo sąlygas, o galbūt ir darbo keitimą, moteris neslėpė: „Dėl didesnio atlyginimo, žinoma, visi pamąsto kiekvienam darbe, todėl ne išimtis ir auklės darbas. Galiu drąsiai pasakyti tik tai, jog save laikau tikrai gera aukle, neskriaudžiu vaikų, prižiūriu, saugau ir kiekvieną dieną „siurbiu“ tėvų auklėjimo pasekmes, todėl jaučiuosi nepakankamai įvertinta...“.
 
Mama – į darbą, auklė – į pasimatymus
 
Kita „Tiesos“ pašnekovė, vieniša mama Lina Jonaitytė, su keturmete dukra į Jungtinę Karalystę atvyko prieš trejus metus. Jauna moteris neturėjo kitos išeities, kaip tik ieškotis darbo, kad galėtų išlaikyti save ir savo atžalą, tad didžiąją dienos dalį dukrą tekdavo palikti su samdyta aukle Agne.
 
Pašnekovei per visą gyvenimo laikotarpį Jungtinėje Karalystėje dirbo vos dvi auklės, ir abiem ji labai nusivylė. Ypač pirmąja, kuri ne tik atsisakė valgydinti prižiūrimą mergaitę, bet ir rasdavo laiko darbo metu nueiti į pasimatymus su vyrais.
 
Pirmieji įtarimai, kad namuose vyksta kažkas negero, Linai kilo tada, kai dukra pradėjo atsikalbinėti.
 
„Mano dukra visada buvo įpratinta prie ritmo: jai buvo skaitomos knygos, košes ryte valgydavo, miegoti eidavo kasdien tuo pačiu metu, tačiau ėmiau pastebėti, kad praėjus vos dviem ar trim savaitėms dukra pradėjo atsikalbinėti, kad nevalgys to ar ano. Pradėjau stebėti maistą“, – pasakojo pašnekovė.
 
Lina neslėpė, kad norėdama įsitikinti, ar auklė tikrai dukrą tinkamai maitina, ant kruopų maišelių žymėdavosi brūkšniukus. Buvo akivaizdu, kad Agnė atžalai taip pamėgtų košių negamina, bet leidžia valgyti viską, ko dukra tik užsigeidžia ir ką pati randa spintelėse ar šaldytuve.
 
Auklė ne tik kad negamindavo valgio – pasirodo, ji vesdavosi mažametę į pasimatymus su kitataučiais vyrais!
 
„Būdavo, paskambinu dukrai 10 val. ryto, klausiu, ką veiki, o ji atsako, kad nieko, sėdi, nes Agnė dar miega. Kai paskambindavau 16 val., dukra sakydavo, kad Agnė maudosi, dažosi. Kadangi grįždavau namo tik 23 val. vakare, kai dukra jau miegodavo, negalėdavau jos išsiklausinėti, kaip iš tikrųjų yra, – pasipiktinusi dėstė Lina. – Kartą dukra prasitarė, kad buvo su Agne mieste, kavinėje. Kai pasiteiravau, ką ten veikė, sakė, kad susitiko su „juodu vyru“.“
 
Pašnekovė netruko auklę atleisti iš darbo. Kai pastaroji išsikraustė iš kambario, Lina po auklės lova rado krūvas „Coca Cola“ skardinių, picų ir kebabų dėžučių. Lietuvė iki šiol svarsto, ar šiuo maistu buvo maitinta ir jos dukra, ar auklė visgi valgydavo pasislėpusi viena.
 
Ar auklė turi teisę mušti tavo vaiką?
 
Smurtas prieš vaikus – vis dar gana opi lietuvių problema. (Pixabay.com nuotr.) Smurtas prieš vaikus – vis dar gana opi lietuvių problema. (Pixabay.com nuotr.)
 
Socialiniuose tinkluose ir spaudoje žaibišku greičiu vos prieš kelias savaites išplito lietuvės Raimondos vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota auklė Brigita Zambacevičienė, skriaudžianti jos mažametį vaiką. Filmuota medžiaga sukėlė didžiulį žmonių pasipiktinimą.
 
Slapta kamera nufilmuotą vaizdo klipą žiūrėti nėra lengva – jame matyti, kaip auklė pyksta ant verkiančio vaiko ir galiausiai skelia jam antausį.
 
„Visi, kas pažįstat šią moterį, turit pasižiūrėti filmuotą medžiagą, ji buvo mūsų auklytė. Po to, kai įsidėjom kameras, buvo sunku patikėti, kaip toks gyvulys gali būti motina, užauginusi tris vaikus“, – dėstė pasipiktinusi mama, kuri šiuo įrašu pasidalijo ir auklės paskyroje.
 
„Pažįstu tą mamytę, pas kurią gyveno ši tipo auklė. Sakė, pastatė kameras, nes pastebėjo, kad mažylis pradėjo bijoti. Nors tėvams sakė ale koks jis geras berniukas. Kamerą tik virtuvėje įmontavo“, – komentuodama vaizdo įrašą rašė viena moteris.
 
B. Zambacevičienė socialiniame tinkle kaip mat puolė slėpti savo duomenis: vardą ir pavardę pakeitė kitais – netikrais.
 
Auklės atsakas ir grasinimai
 
Auklė, paplitus skandalingam vaizdo įrašui, ėmė teisintis ir netgi grasinti šeimai.
 
„Pati turiu telefono įrašą, nes vaikai labai sunkūs, man sukėlė baisią depresiją. Turiu telefone įrašą, kaip tėvas vidurinę (dukrą – aut. past.) ryte nešė vos ne žemyn galva. Buvau ne tik auklė, virėja ir valytoja.
Vaikai valgo tik už šokoladą, savarankiškai žaisti nemoka. Tad suprantu juos, jie geri žmonės, bet vaikai... Norėjau padėti, kad jiems būtų lengviau. Komentarų man užtenka, tiesiog mylėjau juos savotiškai, ne saldžiai. Norėjau, kad jiems būtų lengva. Tuoj panaikinsiu anketą. Galiu kai ką – bet nedarysiu“, – situaciją paaiškinti bandė berniukui ne kartą sudavusi B. Zambacevičienė.
 
„Tiesai“ pavyko susisiekti su vaizdo įraše skriaudžiamo berniuko mama Raimonda. Moteris teigė, kad auklės grasinimų nei ji, nei jos šeima nebijo, o visą nemalonią istoriją ji ir jos vyras norėtų kuo greičiau pamiršti.
 
„Ji teigia, kad turi kažkokių įrašų ar informacijos apie mūsų šeimą. Tegu kreipiasi į atitinkamas institucijas, nes mes apie ją nei girdėti nenorim, nei viešai aiškintis“, – tvirtai atsakė auklės elgesiu pasibaisėjusi moteris.
 
B. Zambacevičienė taip pat nenutylėjo ir spaudoje pareiškė, kad galėtų šiai šeimai labai pakenkti, bet ją myli, todėl to nedarys.
 
Auklės Brigitos Zambacevičienės smurto proveržis prieš berniuką sukėlė skandalą ne tik Airijoje, bet ir Jungtinėje Karalystėje bei Lietuvoje. (Facebook.com nuotr.) Auklės Brigitos Zambacevičienės smurto proveržis prieš berniuką sukėlė skandalą ne tik Airijoje, bet ir Jungtinėje Karalystėje bei Lietuvoje. (Facebook.com nuotr.)
 
Britai aukles aukština
 
Tuo tarpu britų šeimoje trejus metus aukle dirbusi lietuvaitė Kristina V. teigė, kad jos darbas buvo vienas geriausių, ir ji pasuko kitu keliu tik todėl, kad siekė karjeros interjero srityje.
 
Kristina džiaugėsi, kad britų šeima ją itin vertino: ne tik mokėdavo 12–15 svarų per valandą, apmokėdavo taksi vėlyvais vakarais į namus, teikdavo gimtadienio, kalėdines dovanas, bet ir suprasdavo, kad auklė turi teisę vaiką ir pabarti. Pasak pašnekovės, britams lietuvaitės tvirtumas ir griežtumas patiko.
 
„Žinoma, apie smurtą ar rėkimą nebūdavo nei kalbos. Tačiau jei buvo sutarta, kad vaikui miegoti reikia eiti 20 val., taip ir būdavo. Jei tėvai kartais vaikams nusileisdavo, tai jų sprendimas, tačiau kai dirbdavau aš, atlikdavau savo pareigas visu 100 procentų, – užtikrintai dėstė Kristina. – Visada galvodavau apie vaikus kaip apie savus. Niekada nėjau lengviausiu keliu. Jokių planšečių, mobiliųjų ar saldainių krūvų. Tai, patikėkite, kai 18 val. įteikdavau vaikams po saldainį, juodu mane apdovanodavo plačiausiomis dėkingumo ir džiaugsmo šypsenomis.“
 
Nemažą patirties bagažą sukaupusios lietuvės teigimu, jai keista, kad šiais laikais, kai apstu tiek informacijos, įdomių knygų, išradingiausių žaislų, įvairiausios veiklos už namų durų, ir tėvai, ir auklės renkasi tingiausią būdą – šiuolaikines technologijas ir krūvas saldėsių bei kito nesveiko maisto.
 
 
Tėvai neretai leidžia vaikams smaližiauti, nors auklėms draudžia vaikus maitinti nesveiku maistu. (Pixabay.com nuotr.) Tėvai neretai leidžia vaikams smaližiauti, nors auklėms draudžia vaikus maitinti nesveiku maistu. (Pixabay.com nuotr.)
  

Žymos: Vaikai, Natalija Voronina, tėvai, Auklės

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kompiuterių parduotuvėje personalas keičia nešiojamų kompiuterių kainas iš 4000 LTL į 2000 LTL. Pro šalį praeidamas žmogelis domisi:
– Sakykit, o kodėl jie taip atpigo?
– Taigi va, Kalėdinės akcijos baigėsi.