Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Valdas Pryšmantas   |   2018-07-12

„Brexit“ svajonė miršta“ 

  
„Brexit“ svajonė miršta“
© Oast House Archive nuotr.
„Brexit“ jau netiki net aršiausi šios idėjos šalininkai.
Dabartinėje situacijoje didžiausias pavojus Jungtinei Karalystei – galimas vyriausybės subyrėjimas, nežinia, kiek truksianti politinė suirutė, galbūt ir pirmalaikiai rinkimai. L. Kojala

Šios frazės autorius Borisas Johnsonas – vienas aktyviausių „Brexit“ agitatorių, po 2016-ųjų referendumo stojęs vadovauti Jungtinės Karalystės (JK) užsienio politikai, kurios pagrindinė užduotis buvo sklandus pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Tačiau jis savo svajonės neįgyvendins – paliko postą anksčiau laiko ir nebuvo vienintelis, apleidęs „Brexit“ šalininkų stovyklą lemiamu momentu: taip pat pasielgė ir vyriausiasis britų derybininkas Davidas Davisas. Ar procesą ištiko krizė? Ar pakeis jo eigą šie įvykiai? Ko galima tikėtis artimiausioje ateityje ir tolimesnėje perspektyvoje?

Du nuo pat pradžių „Brexit“ idėją aršiai gynę politikai nuleido rankas ir traukiasi, palikę tiek bendražygius, tiek oponentus.
Vienas savo sprendimą grindė nenoru prisidėti prie to, kad Didžioji Britanija „atiduotų per daug ir per lengvai“, kitas nenori regėti JK kaip ES kolonijos dalies.
 
Ar jie teisūs, parodys laikas. Šiandien aišku tik tiek, kad šie politikai tarsi nelauktas vėjo gūsis įnešė nemažai sumaišties į Didžiosios Britanijos politinį gyvenimą, kuriame dar didesnės audros niekas nelaukia.
Šalies pasitraukimas iš ES po politinės sumaišties gali tapti komplikuotas. David Holt nuotr. Šalies pasitraukimas iš ES po politinės sumaišties gali tapti komplikuotas. David Holt nuotr.
Vienas po kito
 
Prieš dvi savaites po Briuselyje įvykusio ES viršūnių susitikimo bendrijos interesams „Brexit“ derybose atstovaujantis Michaelis Barnier pranešė, kad susitarimo vis dar nėra.
 
„Dėl „Brexit“ padarytas progresas, tačiau tarp JK ir ES išlieka didžiuliai ir rimti skirtumai.
Liko labai nedaug laiko“, – pareiškė tuomet vyriausiasis ES derybininkas M. Barnier.
 
Tai buvo tarsi įspėjimas tarpusavyje nesutariančiai britų stovyklai, kad laikas paskubėti ir priimti sprendimus. Laukti ilgai nereikėjo – praėjusį savaitgalį šalies premjerė sukvietė ministrų kabinetą į savo užmiesčio rezidenciją, o po susitikimo džiugiai pranešė, kad pavyko rasti visiems priimtiną išeitį.
 
Deja, ji klydo.
 
Pirmadienį anksti ryte jai įteiktas atsistatydinimo laiškas iš D. Daviso, „Brexit“ sekretoriaus, kuris procesui vadovavo nuo pačios jo pradžios.
 
„Atiduodame per daug ir per lengvai“, – BBC tą pačią dieną sakė D. Davisas, komentuodamas ministrų kabineto pasiektą susitarimą.
 
Premjerė pareiškė apgailestavimą, kad britų stovyklą palieka toks patyręs narys, tačiau tuoj pat pademonstravo, kad nepakeičiamų nėra, – jau po kelių valandų D. Daviso vietą užėmė 44 metų euroskeptikas Dominicas Raabas, ligi šiol vyriausybėje ėjęs būsto reikalų jaunesniojo ministro pareigas.
 
Tačiau dar didesnis sukrėtimas laukė vėliau – apie pasitraukimą iš posto pranešė ir užsienio reikalų ministras B. Johnsonas.
 
„Brexit“ turėtų būti galimybė ir viltis. <...> Ši svajonė miršta“, – kritikavo Th. May planus išlaikyti stiprius ekonominius ryšius su ES po pasitraukimo B. Johnsonas atsisveikinimo laiške. Jame dar pridūrė, jog JK tampa ES kolonija.
 
Ir jam premjerė kaipmat rado pamainą – JK diplomatijos vairą perėmė ilgametis sveikatos apsaugos sekretorius Jeremy Huntas. Šis politikas ES atžvilgiu yra nusiteikęs kur kas palankiau nei jo pirmtakas.
Pirmadienį vienas po kito iš vyriausybės pasitraukė svarbius vaidmenis joje atlikę D. Davisas... Parliament.uk nuotr. Pirmadienį vienas po kito iš vyriausybės pasitraukė svarbius vaidmenis joje atlikę D. Davisas... Parliament.uk nuotr.
...ir B. Johnsonas. Chatham House nuotr. ...ir B. Johnsonas. Chatham House nuotr.
Antras referendumas?
 
Nors vyriausybės vadovė po svarbias pozicijas užėmusių narių atsistatydinimų demonstravo ramybę ir toliau gynė savo planą, po šių įvykių pasipylė įvairios reakcijos, komentarai ir prognozės, tarp kurių buvo ir tokių radikalių vertinimų kaip „pasidavimas ES“.
 
Atsistatydinimus iš pradžių komentuoti atsisakęs ES atstovas M. Barnier vėliau prabilo ir pareiškė, kad „Brexit“ derybos – tai daugybės žmonių su skirtingomis nuomonėmis diskusijos, tad jo nestebina patyrusių britų komandos narių pasitraukimas.
 
Jis pridūrė, kad 80 proc. susitarimo jau suderinta.
 
Na, o vizitui į JK besiruošiantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas politinę situaciją šalyje apibūdino kaip sąmyšį. Vadovas taip pat pasakė, kad B. Johnsonas yra jo draugas, kurį jis labai mėgsta.
 
Opozicinės liberaldemokratų partijos nariai parlamente iškėlė pasiūlymą dėl Th. May „Brexit“ plano rengti antrą referendumą, kuris dar kartą patvirtintų tautos apsisprendimą dėl pasitraukimo iš ES.
 
Reaguodama į įvykius bendrovė „Sky Data“ surengė JK gyventojų apklausą ir teiravosi, ar jie pritaria premjerės planui. Net 64 proc. atsakė, kad netiki vyriausybės vadovės galimybėmis „Brexit“
derybose rasti gerą sprendimą šaliai, 22 proc. išreiškė palaikymą jai.
 
Apklausos rezultatai taip pat atskleidė, kad dėl tokios politinės sumaišties daugiau nei trečdalis JK gyventojų jaučia neužtikrintumą dėl ateities. Manoma (37 proc. apklaustųjų), kad pasitraukimo iš ES dieną (2019 m. kovo 29 d.) britai liks be jokio susitarimo.
 
22 proc. vis dar tikisi, kad JK išliks ES nare.
 
Ką apie tai galvoja JK lietuviai? „Tiesos“ paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ jų diskusijose ryškėja viena bendra nuomonė – atsistatydinę politikai prilyginami klounams ir iš skęstančio laivo bėgančioms žiurkėms, manoma, kad daugiausia kaltės šioje situacijoje tenka B. Johnsonui, kuris galbūt veikia ne valstybės naudai, bet siekdamas savanaudiškų tikslų.
Th. May „Brexit“ planu visuomenė nepasitiki. European Union nuotr. Th. May „Brexit“ planu visuomenė nepasitiki. European Union nuotr.
D. Daviso ir B. Johnsono pasitraukimą komentavo politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.
 
„Ko gero, D. Daviso pasitraukimas nėra toks netikėtas – pastaruosius kelis mėnesius matėme signalus, kad jo pozicija silpnėjo, ypač po pastarojo neformalaus vyriausybės susitikimo, kuriame buvo priimtas savotiškas konsensusas dėl derybų su ES krypties.
 
Jo asmeninė ir vyriausybės pozicija dėl JK išstojimo iš ES išsiskyrė, todėl natūralu, kad formaliai vyriausiasis derybininkas nutarė pasitraukti, nes netiki savo šalies vizija.
 
Dėl B. Johnsono poelgio yra daug klaustukų. Visų pirma galima klausti, kodėl jis pasitraukė ne iš karto po vyriausybės susitikimo savaitgalį, juk jau tada buvo nubrėžta aiški strateginė kryptis ir jau tada jam neliko jokio pagrindo likti poste, jeigu šia strategija netiki.
 
Tikriausiai tai galima sieti su vidaus politika, svarstyti, ar jis bando mesti iššūkį Th. May ar bent jau remti tuos, kurie nori keisti vyriausybės galvą dėl to, kad ji yra per švelni „Brexit“ atžvilgiu: B. Johnsono atsistatydinimo laiške minimas JK palyginimas su ES kolonija puikiai tai įrodo.
 
Bet kuriuo atveju dabar Th. May bus sunku įtikinti politikus ir visuomenę, kad vyriausybė yra stabili.
 
JK niekada nebuvo aiškios „Brexit“ idėjos, ypač valdančiojoje konservatorių partijoje, kuri yra susiskaldžiusi į skirtingas stovyklas pasitraukimo klausimu.
 
Dabartinėje situacijoje didžiausias pavojus Jungtinei Karalystei – galimas vyriausybės subyrėjimas, nežinia, kiek truksianti politinė suirutė, galbūt ir pirmalaikiai rinkimai. Tokiu atveju artėjantis faktas, kad šalis netrukus formaliai pasitrauks iš ES, tarsi pakimba ore. Derybos tokiomis aplinkybėmis gali nutrūkti, baigtis nevaisingu susitarimu, taip pat atsiranda tikimybė trauktis be jokio susitarimo dėl ateities santykių.
 
Toks netikrumo jausmas visuomenę gali priversti sunerimti.
 
Mes visų pirma nežinome, ką „No deal“ reikštų, istorijoje nebuvo tokio precedento. Galima tik numanyti, kad viskas būtų organizuojama pagal tarptautinės prekybos reguliavimo taisykles, o tai reikštų įvairius barjerus prekyboje ir apskritai jos suvaržymą.
 
Nuo labai artimo bendradarbiavimo su ES būtų pereita prie labai žemo lygmens santykių, kurie nebūtų palankūs šaliai, ypač verslui. Dėl to JK ekonomika patirtų papildomų kaštų, pasėtų nežinią dėl ateities. Toks scenarijus nebūtų geras nei JK, nei ES – suirutės niekas nenori.
 
Lūkestis – kad D. Daviso ir B. Johnsono pasitraukimas nereikš JK politinės sistemos suirutės vidutiniu laikotarpiu.
 
Galbūt viskas yra paprasčiau – tai tiesiog dviejų pavienių politikų nuomonės pareiškimas, tuo viskas ir baigsis. Ko gero, tai pats optimistiškiausias pastarųjų dienų įvykių scenarijus.“
 
  
 
 
 
  

Žymos: Europos Sąjunga, Boris Johnson, brexit, atsistatydinimas, Theresa May, David Davis

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Jei nori vesti gražią, protingą ir turtingą, vesk tris kartus.