Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Valdas Pryšmantas   |   2017-02-09

Crawley: lietuviai klesti margame mieste

  
Crawley: lietuviai klesti margame mieste
© Facebook nuotr.
Vietos lietuviai dažnai randa progų susiburti draugėn.
Crawley yra priklausomas nuo Gatwicko oro uosto, jam plečiantis kartu auga ir miestas.

Tęsiame straipsnių ciklą apie Jungtinės Karalystės regionus, kuriuose šaknis įleido iš tėvynės išvykę lietuviai. Šįkart jie pasakoja apie gyvenimą Crawley mieste, vieningos ir draugiškos tautiečių bendruomenės namuose. Juos, kaip ir daugelį kitų gyventojų, įsikurti čia atviliojo vienas ir tas pats objektas.

Iki šiol „Tiesoje“ buvo aprašytas lietuvių gyvenimas Anglijos rytuose, vakaruose ir šiaurėje, o šįkart – pasakojimas iš pietų. Crawley – didmiestis Lietuvos masteliais (Šiaulių dydžio), tačiau jo nėra Jungtinės Karalystės didžiausių šalies miestų sąraše, o milijoninio Londono pašonėje atrodo tarsi nykštukas.
Ramu, ramu...
 
Tačiau panašumų su kaimynystėje, už vos 30 mylių į šiaurę esančiu Londonu Crawley turi – tai yra daugiakultūris miestas, o tarp tautinių mažumų vietą surado ir nemaža lietuvių bendruomenė.
 
Naujausia demografinė statistika rodo, kad 72 proc. vietos gyventojų sudaro britai, o likusi dalis – įvairios etninės grupės, iš kurių didžiausios yra atvykėlių iš Indijos bei Pakistano.
 
Vakarų Sussexo grafystėje esančiame mieste visi jie puikiai sugyvena. Pagal nusikalstamumo statistiką ši teritorija priskiriama prie kriminogeniniu atžvilgiu ramiausių gyvenviečių, o dažniausiai fiksuojami nusižengimai įstatymui – vagystės iš parduotuvių ir netinkamas elgesys viešumoje.
 
Ramu ir kitais atžvilgiais. Nors miesto istorija skaičiuojama jau ilgiau nei 1500 metų, istorinių objektų nėra daug, o vietos turizmo agentūros siūlo aplankyti tik aplinkinius parkus, golfo lauką – bet kuris miestas Jungtinėje Karalystėje tokių rekreacinių zonų neturi? Tiesa, du išskirtiniai objektai yra – istorinis geležinkelininkų namelis bei XIV amžiuje statyta bažnyčia.
 
O pirmą kartą atsidūrus centrinėje gatvėje galima pamatyti labai daug panašumų su Vokietija, mat itin gausu fachtverkinių namų, o šis architektūrinis stilius būdingas vokiškiems miestams.
Triukšmą kelia nebent tik netoliese esantis Gatwicko oro uostas. Tačiau jeigu ne jis, čia vargu ar iš viso
kas nors būtų, mat šis transporto mazgas yra daugybės Crawley gyventojų darbo vieta. Situacija mieste puikiai atspindi, ką regionui reiškia toks objektas, būtent jis ir suteikia šiam miestui daugiausia patrauklumo, viliojančio čia lietuvius.
 
O jeigu norisi daugiau triukšmo – ranka pasiekiama sostinė Londonas, netoli ir JK vasaros sostinė – Brightono kurortas.
Crawley istorinis geležinkelininkų namelis. Wikipedia nuotr. Crawley istorinis geležinkelininkų namelis. Wikipedia nuotr.
Darbas – vos išlipus iš lėktuvo
 
Prieš dvejus metus oficialiai įkurtos Crawley lietuvių bendruomenės „Gintaras“ vadovė, dešimtmetį šiame mieste gyvenanti Vaida Jakubauskienė sako nežinanti, kiek tiksliai čia gyvena tautiečių, nors yra įsitikinusi – daug, mat bendri renginiai sutraukia nemažus būrius.
 
„Yra šeimų, pavienių asmenų, jaunimo ir vyresnio amžiaus žmonių.
 
Miestas kaip miestas, nors pragyvenimas čia brangokas – tai dėl Londono kaimynystės nuomos kainos gana aukštos. Bet yra užtektinai veiklos ir darbo, kad viskam būtų galima užsidirbti: nemažai pramonės, gamyklų. Ir, žinoma, Gatwicko oro uostas.
 
Lietuviai juokauja – nusileidi ir iškart gali bandyti eiti įsidarbinti“, – sakė V. Jakubauskienė.
 
Netrūksta ir iniciatyvių žmonių, be jokios papildomos motyvacijos visada pasiryžusių prisidėti prie įvairių idėjų įgyvendinimo.
Jaunas ir entuziastingas bendruomenės kolektyvas turi daug idėjų ir sugeba jas paversti realybe. „Facebook“ nuotr. Jaunas ir entuziastingas bendruomenės kolektyvas turi daug idėjų ir sugeba jas paversti realybe. „Facebook“ nuotr.
„Tai nuostabus jaunų žmonių kolektyvas, kurie daug savo laiko skiria bendroms šventėms organizuoti. Padeda vietos verslininkai lietuviai, čia įkūrę teisinių paslaugų kompaniją bei dantų kliniką. Ir eiliniai žmonės visada pasirengę padėti kuo gali. Galbūt dėl to pavyksta suorganizuoti tikrai daug renginių, kai peržvelgėme praėjusius metus, patys nustebome, kiek daug suspėjome padaryti. Galiu drąsiai sakyti, kad Crawley gyvena tikrai šauni ir vieninga lietuvių bendruomenė, galima juos už tai pagirti. Manau, kad galėtų susiburti dar didesnė, bet tam reikia laiko“, – džiaugėsi bendruomenės pirmininkė.
 
Paklausta, koks vidinis varikliukas Crawley lietuvius stumia aktyviai ir neatlygintinai stengtis vardan bendro reikalo, V. Jakubauskienė galėjo paaiškinti tik savo asmeninį pasirinkimą.
 
„Vadinu tai savo pomėgiu. Stengiuosi dėl savo ir dėl kitų lietuvių vaikų – tik susiburdami draugėn sugebėsime išsaugoti lietuvybę, tausoti kalbą, įskiepyti ją vaikams. Juk jie yra viso ko pagrindas ir mūsų ateitis.
 
Įdomu ir tai, kad tenykščių lietuvių bendrumas neapsiriboja miestu ar šalimi: jų pagalba pasiekia ir Lietuvą.
 
„Suruošiame ir nusiunčiame dovanų nepasiturinčioms Lietuvos šeimoms, neseniai pradėjome bendradarbiauti su Kelmės specialiąja mokykla: mes šios įstaigos auklėtiniams prieš Kalėdas parūpinome dovanų, o jie mums pagamino trispalvių žvakių, kurias panaudosime Vasario 16-osios minėjime. Jau pradėjome ruoštis Lietuvos valstybės atkūrimo dienai, taip pat bus specialus renginys.
Bandysime šiai mokyklai padėti finansiškai, jie labai nori turėti savo mikroautobusą“, – apie bendradarbiavimą paaiškino V. Jakubauskienė.
Bendruomenės pirmininkė V. Jakubauskienė (viduryje) su šventės pagalbininkais – dainininkų duetu Mantu Vygantu ir Jolanta Naruševičiūte. Bendruomenės pirmininkė V. Jakubauskienė (viduryje) su šventės pagalbininkais – dainininkų duetu Mantu Vygantu ir Jolanta Naruševičiūte.
Geros permainos – ne tik dėl finansų
 
Rašytoja, tinklaraštininkė, renginių organizatorė bei gongų garsų terapijos seansus rengianti Birutė Jakučionytė prieš metus įsikūrė greta Crawley esančiame kaimelyje. Keturis vaikus auginanti moteris į jį persikraustė iš Vakarų Londono ir provincijoje su drauge bandė pradėti verslą.
 
Verslo idėjos įgyvendinti nepavyko, tačiau naujoji gyvenamoji vieta viršijo visus lūkesčius gerąja prasme, sąlygos pagerėjo tiek jai, tiek jos atžaloms.
 
„Žinoma, gyvenamosios vietos pakeitimas atsiliepė finansiškai – pragyvenimas pigesnis. Ir šiaip, kaimas man labiau patinka nei Londonas, nors mėgstu ir sostinę, esant reikalui ją galima pasiekti per pusvalandį, gana dažnai lankausi ten vykstančiuose renginiuose.
 
Vaikams sąlygos irgi pagerėjo, jie geriau jaučiasi čionykštėse mokyklose“, – apie permainas kalbėjo naujai iškepta Crawley apylinkių gyventoja.
 
Tačiau vidinį komfortą lėmė ne tik materialiniai dalykai.
 
„Atsirado poreikis integruotis į vietos bendruomenę, kuri čia yra labai šauni. Netrukus radau vietą, kurioje pradėjau savo „Gongų maudynių“ terapiją – tai buvusioje bažnyčioje įrengtas meditacijų centras, kuriame vyksta įvairūs užsiėmimai žmonių sąmoningumui skatinti, dvasingumo paieškoms.
 
Ne tik pritapau čia, bet tarsi įsiliejau į atskirą bendruomenę – mano terapijos dalyvių, lietuvių ir kitų tautybių žmonių. Tikrai smagu matyti, kad dalis tautiečių savaitgaliais renkasi į advento vakarą su lietuviškom dainom ir gongų garsais, užuot praleidę jį prie gėrimais nukrautų stalų. Labai džiaugiuosi, kad šalia manęs atsidūrė nemažai tokių lietuvių, kuriems svarbu tobulėti dvasiškai“, – pasakojo B. Jakučionytė.
 
Su Crawley lietuvių bendruomene jai teko susidurti anksčiau. Ją, kaip ir bet kurią kitą tautiečių bendruomenę, rašytoja skiria į dvi dalis: viena – tai iniciatyvūs žmonės, kurie savo laisvalaikį aukoja tam, kad pavyktų draugėn suburti kuo daugiau lietuvių; antra – žmonės, kurie susirenka į suorganizuotus renginius ir kritikuoja organizatorius.
 
„Man tenka lankytis ir kitose Europos valstybėse gyvenančių lietuvių bendruomenėse, visos be išimties šiuo atžvilgiu yra vienodos. Vienas daro, o kitas žiūri ir sako, kad anas blogai daro“, – sakė B. Jakučionytė.
B. Jakučionytė nesigaili iš Londono persikrausčiusi į provinciją. Asmeninio archyvo nuotr. B. Jakučionytė nesigaili iš Londono persikrausčiusi į provinciją. Asmeninio archyvo nuotr.
Londonas: panašumai ir skirtumai
 
Moters teigimu, šios Jungtinės Karalystės dalies senieji gyventojai yra itin konservatyvūs, tačiau po „Brexit“ jie nepasikeitė.
 
„Londone netyčia susidūrus kaimynų žvilgsniams akys greitai sukamos į šoną, o čia – žvilgsnis nepaleidžiamas. Taip sukuriamas saugumo jausmas. Žmonės draugiški, nemanau, kad priešiškai nusiteikę: taip, gal jie ir nesako, ką galvoja, bet ir agresijos nedemonstruoja. Bent jau mane jie priėmė į savo ratą, bendrauja, kreivų žvilgsnių nematau ir nejaučiu. Dėl to man keista girdėti naujienas apie viešą panieką svetimšaliams po „Brexit“. O pats Crawley, į kurį važiuojame apsipirkti, yra tarsi Rytų Londono kopija – daug persipynusių kultūrų, šiokia tokia netvarka“, – sakė moteris.
 
Ji pastebėjo dar vieną šio regiono išskirtinumą: jame labai daug fizinę ir protinę negalią turinčių žmonių bei jų rūpybos įstaigų, šiai visuomenės grupei čia skiriama itin daug dėmesio.
 
„Jų integracija į visuomenę – pavyzdinė. Regione taip pat nemažai prastos būklės kelių. Bet vietiniai pusiau rimtai, pusiau juokais sako, kad neliko pinigų keliams tvarkyti – viską išleidžiame neįgaliųjų privažiavimams ir pravažiavimams įrengti“, – sakė dabartinės gyvenamosios vietos keisti neketinanti B. Jakučionytė.
Gatwicko oro uostas yra daugelio miesto gyventojų darbovietė. „Facebook“ nuotr. Gatwicko oro uostas yra daugelio miesto gyventojų darbovietė. „Facebook“ nuotr.
Ore sklando kario kvapas
 
Vidurinę mokyklą Lietuvoje baigusi ir pinigų studijoms užsidirbti į Jungtinę Karalystę atvykusi Giedrė iš pradžių apsistojo Rytų Anglijos mieste Wisbeche, tačiau spruko iš ten jau po dviejų savaičių. Taip ji atsidūrė Crawley, ir gyvena šiame mieste šeštus metus.
 
„Dirbu kavinėje Gatwicko oro uoste, kaip ir pusė viso miesto gyventojų. Crawley yra priklausomas nuo šio objekto, man pasakojo, kad kai oro uostas buvo atidarytas ir plėtėsi, kartu augo ir miestas. Dėl to šiandien taip ir yra – vietiniai arba dirba ten, arba gyvena iš pašalpų. Jei nebūtų oro uosto – nebūtų čia ką veikti“, – pasakojo ji.
 
Netoliese esantis Londonas, pasak jos, – ir Crawley pranašumas, ir trūkumas. Blogai yra tai, kad sostinės kaimynystė išpučia būsto nuomos kainą.
 
„Mano nuomone, nuoma kainuoja per brangiai. Viskas dėl Londono. Pavyzdžiui, du žmonės, uždirbantys minimalias algas, gali išsinuomoti padorų būstą ar net namą, bet kone visi pinigai ir bus išleisti nuomai ir kitoms būtinosioms reikmėms. Norintiesiems taupyti reikia nuomotis kambarį“, – sakė Giedrė.
 
Jauna mergina tikina, kad jos kartos žmonių laisvalaikiui šiame mieste yra užtektinai pasilinksminimo įstaigų, tačiau kultūrinių objektų trūksta, bet visada galima nuvažiuoti į Londoną – o tai jau sostinės kaimynystės pranašumas.
 
Ji pati Londono dėl šurmulio ir žmonių gausos nemėgsta, tad didmiestyje lankosi retai. Nors Crawley – irgi ne svajonių vieta.
 
„Nėra jis toks „kaimas“, yra darbo, galima laisvai gauti lietuviškų produktų, mat gyvena nemažai lietuvių, nors jų – tik kruopelytė, lyginant su imigrantais iš Lenkijos bei Pietų Azijos. Iš pirmo žvilgsnio – tai gana netvarkingas miestas. Kartais atrodo, kad visur tvyro kario kvapas. Šis prieskonis man jau per gerklę lenda: kurį laiką teko pagyventi su studentais iš Indijos, jie be šio prieskonio neapsieina. Kaip ir dauguma imigrantų iš tų kraštų“, – ir taip apibūdino miestą lietuvė.
 
Gyvendama ir dirbdama Crawley mergina sugebėjo neakivaizdžiai pradėti ir užbaigti studijas Lietuvoje, su gimtine, o ne su Crawley ji ir sieja savo ateitį.
 
„Noriu grįžti, galvoju apie tai. Tik šiuo metu tiksliai nežinau, kada pavyks“, – sakė Giedrė.
Crawley gyventojų manymu, čia gana brangus pragyvenimas, bet ir uždirbti įmanoma. „Flickr“ nuotr. Crawley gyventojų manymu, čia gana brangus pragyvenimas, bet ir uždirbti įmanoma. „Flickr“ nuotr.
 
  

Žymos: Anglijos lietuviai, Valdas Pryšmantas, crawley lietuviai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Škotija:
– Dukrele, nelakstyk paskui kiekvieną sijoną.