Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Barbora Grigaliūnaitė   |   2016-12-22

Emigrantų duoklė Lietuvai – parama skurstantiems tėvynėje

  
Emigrantų duoklė Lietuvai – parama skurstantiems tėvynėje Atsiranda vis daugiau neabejingų žmonių, kurie rengia paramos akcijas ir kuria labdaros tradicijas.
Kiekvienais metais atsiranda vis daugiau neabejingų žmonių ir organizacijų, kurios rengia paramos akcijas ir taip kuria gražias labdaros tradicijas.

Kaip ir kasmet, šių metų gruodį pasileidžiame į nesibaigiančių darbų ir dovanų pirkimo maratoną, tačiau sekundę stabtelėję tikrai susimąstome ir apie gerumą bei meilę savo artimui. Tiesa, kad šiuo metų laiku kyla noras būti dosnesniems, pasirūpinti ne tik savo, bet ir kaimynų gerove, padėti sunkiau besiverčiantiems. Juk šv. Kalėdos – gailestingumo šventė, kurią visi turėtume sutikti ramiai ir džiaugsmingai.

Jungtinėje Karalystėje (JK) gausu iš Lietuvos išvykusių tautiečių, kurie ne tik nepamiršo tėvynės, bet padeda kaip tik gali gimtojoje šalyje likusiems sunkiai besiverčiantiems žmonėms.
Artėjant šv. Kalėdoms „Tiesa“ pakalbino JK gyvenančius lietuvius, kurie savo nedideliais, bet reikšmingais darbais mažiau turinčiųjų širdis džiugina ištisus metus.
 
Londonas–Skuodas
 
Iš Skuodo kilusi Dovilė Gudaitienė – žmona, trijų vaikų motina ir kvalifikuota vaikų auklė (angl. childminder), kasdien Londone prižiūrinti būrį vaikų iš viso pasaulio. Jos dienotvarkė įtempta, tačiau moteris randa laiko pasirūpinti dar ir Lietuvoje sunkiai besiverčiančių šeimų atžalomis.
 
Idėja rinkti paramą Lietuvos socialiai remtinų šeimų vaikams D. Gudaitienei kilo, kai lankydamasi gimtinėje sutiko savo buvusią kaimynę, rajono vyr. socialinę darbuotoją Vaidą Macevičienę.
 
Dovilė Gudaitienė su vaikų padėka. Dovilė Gudaitienė su vaikų padėka.
 
„Nuoširdžiai pasikalbėjome apie jų socialinių paslaugų šeimai centrą (SSPŠC). Man labai įstrigo jos pasakyti žodžiai, kad kiekvienais metais rugsėjo 1-osios proga mano vaikystės draugai centro vaikams padovanoja pieštukų, o gavę tokią paprastą dovaną kai kurie vaikai net apsiverkia iš džiaugsmo“, – viską pakeitusį pokalbį prisiminė Dovilė.
„Tuomet grįžusi atgal į Londoną nusprendžiau surinkti visus nebenaudojamus daiktus, vaikų žaislus, išaugtus drabužius ir išsiunčiau į centrą. Netrukus to paties pradėjau prašyti ir artimųjų, kaimynų, pasitarusi su socialine darbuotoja vaikams nupirkau įvairių būtiniausių dalykų – kojinių, apatinių drabužėlių, mokyklinių reikmenų“, – apie veiklos pradžią pasakojo D. Gudaitienė.
 
Apsukos greitai didėjo. Apie tai, kad renka paramą, moteris pradėjo skelbti ir socialiniuose tinkluose, o atsiradus norintiems padėti, vakarais po ilgos darbo dienos važinėdavo surinkti labdarai skirtų daiktų.
 
Skuodo socialinių paslaugų šeimai centro padėka Dovilei ir kitiems rėmėjams. Skuodo socialinių paslaugų šeimai centro padėka Dovilei ir kitiems rėmėjams.
 
„Manau, daugelio širdyse jau rusena šv. Kalėdų – stebuklų išsipildymo meto – ugnelės. Turiu šaunią idėją ir prašau Jūsų pagalbos! Mano tikslas – surinkti labdarą ir padėti Skuodo socialinių paslaugų šeimai centrui. Tai – dienos centras, į kurį kasdien susirenka vaikai iš asocialių šeimų. Šiuo metu centre lankosi 17 berniukų ir 24 mergaitės nuo 6 iki 18 metų. Visiems jiems trūksta kasdienai būtinų daiktų: drabužių, avalynės, mokslo, higienos reikmenų! Jūsų gerumu galėtume padėti jiems turėti pilnavertę buitį, šiltus ir nesuplyšusius drabužėlius... Kad ir mažiausia Jūsų dovanėlė jiems tai tarsi stebuklas, kuris juos iš džiaugsmo net pravirkdo! Kartais vaikams reikia tiek nedaug... Prašau Jūsų padėti suteikti jiems bent dalelę gerumo ir šilumos, kurių jie nepatiria savo namuose. Didelis ačiū iš anksto!“ – praėjusiais metais keliose „Facebook“ grupėse rašė Dovilė.
 
Šiemet į Skuodą Dovilė jau siunčia septynis didžiulius krepšius lauktuvių. Namuose ir pas pažįstamus dar laukia tiek pat krepšių su reikalingiausiais daiktais, ir jie iškeliaus dar iki švenčių. Naujų šeimininkų laukia žaislai, rūbai, net vaikiška lovelė.
 
Pasak Dovilės, mums vertės nebeturintys, išaugti, nebenešiojami, morališkai pasenę daiktai centre besilankantiems vaikams suteikia daug laimės. Dovanėles gavę vaikai labai dėkoja, o centro darbuotojos visada dalį žaislų atideda ir dovanoms nuo Kalėdų Senelio.
 
Laiko negaila
 
Vilhelmas Navickas – sėkmingas, Londone tvirtai ant kojų stovintis verslininkas, dirbantis nekilnojamojo turto rinkoje. Retas pagalvotų, kad didelę dalį savo laisvo laiko jis skiria ne pramogoms, o 2015 m. Lietuvoje įkurtam labdaros ir paramos fondui „Begalinė gausa“.
 
„Šio fondo įkūrimas buvo mano mamos Onutės Navickienės iniciatyva. Praėjusių metų pradžioje man viešint Lietuvoje, žinodama, kad jau kurį laiką mąstau apie labdaringą veiklą, mama man ir broliui Kęstučiui pasiūlė kartu įsteigti labdaros ir paramos fondą. Taip ir gimė „Begalinė gausa“, – apie fondo įkūrimą „Tiesai“ pasakojo pašnekovas.
 
Vilhelmas Navickas su mama Onute ir broliais Kęstučiu, Luku ir Justinu. Vilhelmas Navickas su mama Onute ir broliais Kęstučiu, Luku ir Justinu.
 
Fondo misija – teikti dvasines žinias ir materialinę paramą stokojantiems. Vykdoma ir švietėjiška veikla – organizuojami pokalbiai, paskaitos, sukaupta lentynėlė knygų apie tai, kaip reikėtų teisingai gyventi: „Padedame ne tik finansiškai, bet ir susivokti, kas vyksta bendruomenės narių gyvenime ir kodėl. Jeigu nebus dvasinio augimo – finansinė parama bus tik laikinas gyvenimo sąlygų pagerinimas.“
 
Šiuo metu visos fondo surinktos lėšos skiriamos „Motinos Teresės šeimų namams“.
 
Fondo „Begalinė gausa“ parama „Motinos Teresės šeimų namams“. Fondo „Begalinė gausa“ parama „Motinos Teresės šeimų namams“.
Fondo „Begalinė gausa“ parama „Motinos Teresės šeimų namams“. Fondo „Begalinė gausa“ parama „Motinos Teresės šeimų namams“.
Fondo „Begalinė gausa“ parama „Motinos Teresės šeimų namams“. Fondo „Begalinė gausa“ parama „Motinos Teresės šeimų namams“.
 
Nors pagrindinė fondo siela – Vilhelmo motina Onutė, tačiau Londone gyvenantis verslininkas taip pat aktyviai prisideda prie labdaringos veiklos.
 
Vasarą Vilhelmas su drauge savo ir draugų paaukotus daiktus, drabužius pardavinėjo blusų turguje Anglijoje, o surinktas lėšas pervesdavo į fondo sąskaitą Lietuvoje. Kelis kartus per metus V. Navickas į Lietuvą siunčia maisto produktų, buities prekių ir kitų reikalingų daiktų skurdžiai gyvenančioms šeimoms ir organizacijoms.
 
Fondo „Begalinė gausa“ parama „Motinos Teresės šeimų namams“. Fondo „Begalinė gausa“ parama „Motinos Teresės šeimų namams“.
Fondo „Begalinė gausa“ parama „Motinos Teresės šeimų namams“. Fondo „Begalinė gausa“ parama „Motinos Teresės šeimų namams“.
 
V. Navickas pasidžiaugė, kad šv. Kalėdų proga jau antrą kartą organizuojama kalėdinių vaiko svajonių išsipildymo akcija. Bendruomenės socialinė darbuotoja padaro vaikučių svajonių sąrašą, o Vilhelmas šioms svajonėms įgyvendinti suranda Kalėdų Senelius, t. y. žmones, kurie pasirūpina vaikų kalėdinėmis dovanomis. Pasak vyro, džiugu, kad kiekvienais metais norinčių prisidėti ir pagelbėti atsiranda vis daugiau.
 
Vyriškis teigia, kad jis padėdamas kitiems jaučiasi laimingas, tačiau ar ištiesti pagalbos ranką, ar ne, žmogus turi nuspręsti niekieno neverčiamas ir tuo labiau nesitikėdamas naudos. „Aš pats labdaringa veikla pradėjau užsiimti grįžęs į Angliją po metus trukusios kelionės. Tuomet pradėjau galvoti, ką noriu veikti gyvenime, ir supratau, kad bent viena mano veiklos sritis turi būti susijusi su pagalba kitiems. Kai suprantame, kad šiame pasaulyje esame ne tik dėl savęs, atjaučiame kitą, viskas išeina natūraliai, be jokio noro už pagalbą gauti ką nors mainais. Mane labdaringa veikla daro laimingą, kelia veide šypseną, o tuo metu širdyje – ramu ir gera.“
 
Vilhelmas Navickas su šeima, gaisro metu Panevėžio raj. praradusia namus. Vilhelmas su broliu šiai nukentėjusiai šeimai rinko paramą. Vilhelmas Navickas su šeima, gaisro metu Panevėžio raj. praradusia namus. Vilhelmas su broliu šiai nukentėjusiai šeimai rinko paramą.
 
Anot jo, gerų žmonių yra visur, tik juos reikia paraginti prisidėti prie prasmę turinčių iniciatyvų ir nepamiršti pasakyti „ačiū“. Jis dėkojo visiems, prisidėjusiems prie „Begalinės gausos“ vykdomų akcijų, nes jos savo tikslą pasiekia tik žmonių gerumu. „Taip pat labai dėkoju savo klasiokei ir ilgametei draugei Dovilei Gelžinei, kuri kartu su vyru Deividu Bournemouth‘u mieste perėmė akcijų organizavimą į savo rankas ir ženkliai prisidėjo prie „Motinos Teresės šeimų namams“ skiriamos labdaros. Labai visiems ačiū!“, – nuoširdžiai dėkojo V. Navickas.
 
Lietuvis lietuviui Anglijoje – draugas
 
Šiek tiek daugiau nei prieš mėnesį spaudoje nuskambėjo istorija apie į Angliją atvykusį ir apgautą jauną vaikiną. Dvidešimtmetis Augustinas Jankauskas iš Vilniaus atvykęs į Londoną sužinojo, kad darbą ir gyvenamąjį būstą JK sostinėje žadėjusi agentūra jį apgavo.
 
Iš nevilties vaikinas pagalbos kreipėsi į lietuvių grupes „Facebook“ ir sulaukė neįtikėtino palaikymo. Vienas iš į pagalbos šauksmą atsiliepusių lietuvių buvo čia bakalauro studijas kremtantis Grigorijus. Jis Augustinui per kelias valandas surinko 475 svarus sterlingų.
 
Grigorijus sukūrė internetinį paramos puslapį ir per kelias valandas Augustinui surinko 475 svarus sterlingų. Grigorijus sukūrė internetinį paramos puslapį ir per kelias valandas Augustinui surinko 475 svarus sterlingų.
 
Pasak Grigorijaus, pastebėjęs Augustino skelbimą vyras pamatė, kad jam finansiškai norėjo padėti daug lietuvių, tačiau nežinojo kaip. Taip Grigorijui kilo mintis internete sukurti vaikinui skirtą paramos puslapį, kuriame visi norintieji galėtų paaukoti po kelis svarus. Reikiama suma buvo surinkta per parą.
 
„Nusprendęs padėti į bėdą patekusiam žmogui aš dažniausiai nekreipiu dėmesio, kokia jo tautybė. Visi esame žmonės, ir nėra kokių nors kategorijų, tuo labiau negali būti diskriminacijos. Mano nuomone, užsiimti labdaringa veikla – modernu ir žmoniška. Tai suburia žmones ir keičia jų požiūrį į vienas kitą. Ką nors gauti yra malonu, o padovanoti – dar maloniau“, – priežastis, kodėl padeda nepažįstamiems žmonėms, aiškino Anglijoje studijuojantis lietuvis.
 
Labdaros tradicijos
 
Labdaringa veikla Jungtinėje Karalystėje užsiima ne tik pavieniai geros širdies žmonės, bet ir lietuvių įsteigtos organizacijos.
 
Štai šiemet lapkričio mėnesį Lietuvos prekybos rūmų Jungtinėje Karalystėje (LCCUK) organizuotame paramos pokylyje buvo surinkta visus lūkesčius pranokusi paramos suma – daugiau kaip 67 tūkst. eurų.
 
Kiekvienais metais skirtingam labdaringam tikslui renkamos lėšos šiemet buvo skirtos onkologinėmis ligomis sergančiais Lietuvos vaikais besirūpinančio lqbdaros ir paramos fondo „Mamų unija“ projektui – Vaikų onkologijos pagalbos centro įkūrimui.
 
„Esame pilni didelio ir nuoširdaus dėkingumo žmonėms, kurių dėka sukūrėme tikrą stebuklą ir surinkome tokią reikšmingą sumą. Tai pranoko mūsų lūkesčius ir leis padaryti dar daugiau, organizuoti dar geresnes sveikimo onkologiniams ligoniukams sąlygas. Dosnūs ir gera linkintys, sergančius vaikus ir jų šeimas šiltai palaikantys žmonės Anglijoje – didžiausia dovana mums“, – džiaugėsi „Mamų unijos“ vadovė Eglė Mėlinauskienė.
 
Šiemet LCCUK organizuotame paramos pokylyje buvo surinkta visus lūkesčius pranokusi paramos suma – daugiau kaip 67 tūkst. eurų. Šiemet LCCUK organizuotame paramos pokylyje buvo surinkta visus lūkesčius pranokusi paramos suma – daugiau kaip 67 tūkst. eurų.
 
„Mes nesitikėjome, kad galutinis rezultatas bus toks įspūdingas. Kiekvienais metais rengdami paramos pokylį siekiame, kad apie Lietuvos paramos fondus sužinotų kuo daugiau žmonių. Ambasadorė Jungtinėje Karalystėje Asta Skaisgirytė paramos pokylio metu sakė, kad „Išgelbėjęs vieną gyvybę, gali išgelbėti visą pasaulį“, – mes tuo tikime ir neabejojame, kad vakaro metu surinktos aukos padės „Mamų unijai“ spręsti sunkiai sergančių vaikučių problemas, o svarbiausia – prisidės prie Vaikų onkologijos pagalbos centro idėjos įgyvendinimo“, – teigė LCCUK prezidentas Egonas Jakimavičius.
 
Dešimtmečio veiklos jubiliejų 2016 m. minintis LCCUK Jungtinėje Karalystėje lietuvius kilniam tikslui suvienija jau aštuntus metus iš eilės. Iš viso Lietuvoje veikiančioms labdaros organizacijoms skirta per 200 tūkst. eurų paramos. Praėjusiais metais visos paramos pokylyje surinktos lėšos – apie 24 tūkst. eurų – buvo skirtos emocinę paramą Lietuvoje teikiančiai savanorių organizacijai „Jaunimo linija“.
 
Ši išeivijos lietuvių tradicija Jungtinėje Karalystėje tikrai nenutrūks ir ateityje. Kiekvienais metais atsiranda vis daugiau neabejingų žmonių ir organizacijų, kurios organizuoja naujas paramos akcijas ir taip skatina dalytis su laukiančiais pagalbos ar mažiau turinčiais žmonėmis.
 
 
  

Žymos: Labdara, Kalėdos, Barbora Grigaliūnaitė, Tiesos tema, Vilhelmas Navickas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Sekmadienio popietė. Turtingo Anglijos lordo dvaras. Seras sėdi fotelyje, skaito laikraštį. Įeina tarnas.
– Sere, gal būtų galima įsipilti stiklinę vandens iš grafino?
Lordas, nepakeldamas akių nuo laikraščio:
– Žinoma, Džonai, prašom.
Tarnas įsipila ir išeina su stikline. Po kiek laiko grįžta:
– Sere, gal būtų galima įsipilti dar vieną stiklinę vandens?
– Žinoma, gali įsipilti.
Tarnas vėl įsipila ir išeina. Po kiek laiko vėl grįžta:
– Sere, gal būtų galima įsipilti dar vieną stiklinę vandens?
– Prašau. Tik, Džonai, kam tau tiek vandens?
– Gaisras, sere.