Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Valdas Pryšmantas   |   2018-07-26

Emigruodami lietuviai išsivežė ir rūkymo įpročius 

  
Emigruodami lietuviai išsivežė ir rūkymo įpročius
© PxHere nuotr.
Angliškus rūkalus įperka ne visi JK gyvenantys lietuviai.
Cigaretės JK šiuo metu yra brangiausios visoje ES, o Lietuvoje – bene pigiausios

Lietuvoje pastebimai mažėja kontrabandinių rūkalų poreikis, o tarp Jungtinės Karalystės (JK) lietuvių šios nelegalios prekės yra bene paklausiausios, ir tokį jų pasirinkimą lemia ne viena aplinkybė. Svarbų vaidmenį atlieka finansinis motyvas, mat pigesni ir mažiau kokybiški tabako gaminiai perkami taupant ar tiesiog pakankamai neuždirbant vietinei rinkai skirtiems rūkalams, tačiau kontrabandinių prekių paieškos gali būti ir per ilgus metus susiformavę įpročiai.

JK muitinė kone kasdien skelbia apie sulaikomus didelius kiekius kontrabandinių rūkalų, kurių kilmė – ne tik ES valstybės, bet ir šalys už bendrijos ribų. Naujausi pranešimai – apie nelegalių tabako gaminių prikimštus vilkikus iš Vengrijos, Slovakijos ir Lenkijos, tačiau nesunku rasti informacijos apie bandymus įvežti baltarusiškų cigarečių.
Kaip rodo skelbimai viešojoje erdvėje, pastarosios yra gana populiarios tarp JK lietuvių – socialiniuose tinkluose nesislepiant ieškoma tiek rūkalų pardavėjų, tiek pirkėjų.
 
Pareigūnų manymu, didelė tikimybė, kad dalies šios kontrabandos kelias driekėsi ir per Lietuvą, kurioje baltarusiškų ir rusiškų cigarečių poreikis sparčiai mažėja.

Prekyba baltarusiškomis cigaretėmis tarp JK lietuvių vyksta pernelyg nesislepiant. „Facebook“ nuotr.

 
Nuostoliai britams
 
Praėjusiais metais atlikus skaičiavimus, paaiškėjo apytikslis kontrabandinių rūkalų mastas JK: manoma, kad 1 iš 7 cigarečių į šalį įvežta (arba pagaminta) ir parduota nelegaliai.
Šie skaičiai britus gąsdina ne tik dėl nusižengimo įstatymams, bet ir nuostolių valstybės biudžetui – per metus jis netenka apie 1,8 mlrd. svarų sterlingų, kurie mokesčių pavidalu papildytų šalies iždą, jeigu tabako gaminiai būtų parduoti pagal nustatytą tvarką.
 
Pagal kontrabandinių cigarečių vartojimą JK Europoje užima trečią vietą po Lenkijos ir Prancūzijos, atlikus sulaikytų nelegalių prekių analizę paaiškėjo, kad juodojoje rinkoje dažniausiai aptinkamos Pakistane, Rumunijoje, Lenkijoje ir Baltarusijoje pagamintos cigaretės.
 
Studiją atlikusio Karališkojo suvienytųjų tarnybų instituto (The Royal United Services Institute) ataskaitoje pabrėžiama, kad kontrabanda šalyje klesti ne dėl to, kad ją pamėgo vietiniai, bet imigrantai.
Cigarečių kontrabanda pelninga – pas nusikaltėlius randami didžiuliai kiekiai „juodų pinigų“. HM Revenue & Customs nuotr. Cigarečių kontrabanda pelninga – pas nusikaltėlius randami didžiuliai kiekiai „juodų pinigų“. HM Revenue & Customs nuotr.
Tarp šio reiškinio grėsmių nurodoma ir galima organizuoto nusikalstamumo plėtra – pelninga nelegali veikla traukia daugelį lengvų pinigų mėgėjų.
 
Cigaretės JK šiuo metu yra brangiausios visoje ES, o Lietuvoje – bene pigiausios: mažiau kainuoja tik Bulgarijoje. Na, o bendrijai nepriklausančioje Baltarusijoje, kurioje rūkalų gamybai keliami ne tokie griežti reikalavimai kaip ES, pakelis cigarečių kainuoja beveik 20 kartų mažiau nei Jungtinėje Karalystėje.
 
Naujausi pranešimai apie kontrabanda JK besivertusius lietuvius taip pat susiję su baltarusiškais rūkalais – Rytų Londone apsistoję 31 ir 36 metų tautiečiai sulaikyti prie slėptuvės Dagenhame, joje aptikta beveik milijonas vienetų cigarečių „Minsk“.
 
Vyrai pripažinti kaltais dėl bandymo išvengti 290 tūkst. svarų sterlingų vertės mokesčių, jie metams pasodinti į kalėjimą. Jie – tik lašas jūroje: tokių bylų lietuviams britų teisėsauga kasmet iškelia ne vieną.
 
Vidutinė 20 cigarečių pakelio kaina (£) ES šalyse 2017 m. (mažmeninė prekyba)
Keliauja per Lietuvą
 
Vakarų Europoje sulaikomų baltarusiškų cigarečių gamintojas – vos už pusantro šimto kilometrų nuo Vilniaus esanti gamykla „Grodno Tobacco“, todėl neatmetama galimybė, kad nelegalūs rūkalai pakeliui į JK kerta ir Lietuvą
 
„Negalime atmesti tokios galimybės, nors tiksliai nustatyti yra sunku. Mūsų pareigūnų Lietuvos teritorijoje su cigaretėmis sulaikomi sunkvežimiai juda Vakarų kryptimi, tačiau, kur tiksliai, ne visada galima nustatyti. Gali būti, kad cigaretės skirtos ir JK juodajai rinkai.
 
Mes tai vadiname tranzitine kontrabanda“, – sakė Lietuvos muitinės kriminalinės tarnybos atstovas ryšiams su visuomene Gediminas Kulikauskas.
 
Muitininkų teigimu, Lietuva yra per maža šalis realizuoti didžiulius kiekius nelegaliai įvežamų cigarečių, be to, jų vartojimas smarkiai mažėja, o Vakaruose jų paklausa gali svyruoti ir dėl žmonių migracijos.
 
„Emigracijos mastas iš Lietuvos yra gana nemažas, galbūt dalis išvažiuojančiųjų išsiveža ir savo rūkymo įpročius“, – svarstė G. Kulikauskas.
 
Tikslų kontrabandos maršrutą sunku susekti dėl to, kad krovinių patikra ES valstybių pasieniuose jau neatliekama, tikrinamos tik išorinės bendrijos sienos.
 
„Įvedus papildomas priemones ir pajėgas Lietuvos pasienyje su Baltarusija, kontrabandos pro šį ruožą patenka mažiau, tačiau nusikaltėliai visada ieško spragų.
 
Dabar pastebime tendenciją, kad cigaretės keliauja pro Latviją – svarbu kirsti ES sieną, o į ją patekus tokius krovinius bendrijoje be operatyvinės informacijos aptikti yra sunku“, – pasakojo muitininkų atstovas.
Tarp nelegaliai į JK įvežamų cigarečių nemažą dalį sudaro lietuvių pamėgta baltarusiška produkcija. HM Revenue & Customs nuotr. Tarp nelegaliai į JK įvežamų cigarečių nemažą dalį sudaro lietuvių pamėgta baltarusiška produkcija. HM Revenue & Customs nuotr.
Juokinga kaina
 
Lietuvos pasieniečiai šiandien daugiausia darbo turi būtent ten, kur Lietuva ribojasi su Baltarusija: kaimyninėje šalyje veikiančiame fabrike pagamintos cigaretės nedideliais kiekiais gabenamos kone kasdien, į dėžes supakuoti rūkalai tiesiog permetami per valstybes skiriančią tvorą.
 
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Prevencijos skyriaus viršininkas Giedrius Mišutis sakė, kad nelegali veikla patraukli dėl stulbinamai mažos baltarusiškų rūkalų kainos – pakelis dažniausiai sulaikomų kontrabandinių cigarečių kainuoja vos 50 euro centų.
 
„Lietuvoje jį galima parduoti už keturgubą kainą, todėl net tokie nedideli kiekiai, kaip, pavyzdžiui, dėžė, duoda nemažą pelną. O jeigu tas pats kiekis pasiektų Jungtinę Karalystę, pelnas išaugtų dar labiau“, – sakė jis.
 
Pasieniečiams yra tekę sulaikyti ir į Vakarų Europą nedideliais kiekiais gabenamų baltarusiškų cigarečių – šių metų pavasarį iš Marijampolės į Berlyną vykusiame autobuse aptikti 4 lagaminai, prigrūsti rūkalų: 22 metų vyras vežėsi 650 pakelių cigarečių „NZ Gold“, o 30-mečiui priklausančiame bagaže buvo dar 660 pakelių tokių pačių rūkalų, pažymėtų baltarusiškomis banderolėmis.
 
Anot pasieniečių atstovo, baltarusiškos cigaretės yra tokios pigios, kad nukonkuravo anksčiau juodojoje rinkoje dominavusias rusiškas – dėl to kontrabandos mastas smarkiai sumažėjo pasienio ruože su Kaliningradu, kuriame anksčiau virė itin nuožmi pareigūnų ir kontrabandininkų kova.
 
„Be to, Lietuvoje keičiasi požiūris į kontrabandines cigaretes: jeigu 2010 m. jos sudarė apie 43 proc. visų šalyje vartojamų rūkalų, pernai šis rodiklis siekė 19 proc. – mažėjimas gana akivaizdus“, – sakė G. Mišutis, citavęs bendrovės „Nielsen“ atlikto tyrimo rezultatus.
 
Lietuvos, kaip ir kitų ES šalių, gyventojus nelegalių rūkalų verčia ieškoti kasmet didinamas tabako gaminių akcizas, dėl kurio didėja ir jų kaina.
Kontrabandininkų sulaikymas Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje – sienos apsaugos pareigūnų kasdienybė. VSAT nuotr. Kontrabandininkų sulaikymas Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje – sienos apsaugos pareigūnų kasdienybė. VSAT nuotr.
  

Žymos: Cigaretės, Rūkymas, Emigraciija, kontrabandinės cigaretės

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Studentas kaime priverstas ieškotis nakvynės. Ateina pas ūkininką ir prašo priglausti. Ūkininkas:
- Matai, ankštai gyvename. Gali pernakvoti pas mano dukrą vienoje lovoje arba įsitaisyti tvarte.
Studentas mąsto: "Turbūt ir duktė to ūkininko baisi, kad su svetimu į lovą guldo. Gal raupsuota kokia..."
Nusprendžia nakvoti tvarte. Ryte studentas prausiasi prie šulinio. Prie jo prieina graži mergina ir atneša rankšluostį. Studentas nustebęs klausia:
- Kas tu tokia, gražuole?
Mergina:
- Aš ūkininko duktė. O kas tu?
Studentas:
- O aš asilas. Va, iš to tvarto...