Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Viktorija Rinkevičiūtė   |   2015-04-02

Gimdymas Anglijoje: mama gyvą kūdikį palaikė sekundę  

  
Gimdymas Anglijoje: mama gyvą kūdikį palaikė sekundę
© Asociatyvinė nuotr.
Lietuvė sunkiai gimusią dukrą ant krūtinės palaikė vos sekundę, mergaitė neišgyveno
Noriu, kad kitos šeimos reikalautų priežiūros ir išvengtų nelaimių. Jei papuolei pas juos, reik lįsti į akis, reikalauti, kad klausytų vaiko širdies tonų, nes mano nelaimė žiauri.

18 valandų skausmuose ir palikta visiškai be gydytojų priežiūros. Dėl besibeldžiančios į pasaulį dukros Gintarė Degutienė būtų ištvėrusi viską, tačiau gimusi mažylė teišgyveno penkias valandas. Dėl kūdikio mirties tėvai kaltina medikus.

 
Jau trečia savaitė po siaubingų įvykių 33-ejų moteris nė negali palaidoti savo mažylės, nes ligoninė dėl incidento atlieka vidinį tyrimą ir kūnelio kol kas neatiduoda.
„Noriu, kad tie žmonės atsakytų už tai, kas įvyko“, – teigė motina.
 
Gintarės mažylė į šį pasaulį neskubėjo – moteris vaisių buvo pernešiojusi savaitę. Naktį pastebėjusi, kad jai po truputį ima bėgti vandenys, ji nuvyko į Chelsea ir Westminsterio ligoninę. Antrą valandą nakties gydytojai moteriai pradėjo skatinti gimdymą.
 
Būtent tada pirmą ir paskutinį kartą iki lemtingojo gimdymo jie paklausė mažosios širdelės.
 
„Kadangi ligoninėje keitėsi pamainos, išėjo taip, kad paskutinį kartą vaikelio širdies gydytojai klausė devintą valandą ryte ir iki šešių valandų vakaro manęs visiškai niekas netikrino, tiesiog paliko palatoje, –
„Tiesai“ pasakojo moteris ir pridūrė: – Per tą laiką leido pagulėti vonioje dvi valandas, po to buvau ant kamuolio.“

Pasiūlė paracetamolio
Prasikankinusi visą dieną viena ir jau nebegalėdama tverti vis dažnėjančių sąrėmių, G. Degutienė apie penktą valandą vakaro pribuvėjos paprašė nuskausminamųjų. Tegavo paracetamolio ir šaltą medikės atsakymą: „Jei čia būtų priešgimdyviniai sąrėmiai, tu net nepašnekėtum su manim, nepasėdėtum ant kamuolio.“
 
„Visiškas atmestinumas! Kaip taip galėjo pasakyti žmogus? – pyktį sunkiai tramdė lietuvė. – Ji neturi teisės man sakyti, kad aš gerai jaučiuosi, kai manęs net neapžiūrėjo.“
 
Kūdikis stresavo
 
Po valandos, gimdyvės gimdos kakleliui dar daugiau atsivėrus, gydytojai pagaliau prijungė aparatūrą ir ėmė klausytis lietuvės vaikelio širdies dūžių. Anot mamos, dukros širdies tonusas tai kilo, tai krito, tad buvo nuspręsta atlikti cezario pjūvį.
 
Po dešimties minučių gydytojai dar kartą paklausė mažosios širdutės ir staiga pakeitė planą – G. Degutienė buvo skubiai nuvežta į gimdyklą ir jai liepta gimdyti pačiai.
 
„Ją ant savęs laikiau vieną sekundę – po to ją nuėmė, sulėkė visi gydytojai, pradėjo gaivinti, išsivežė į reanimaciją. Ji išgyveno tik penkias valandas“, – konstatavo mama.
 
G. Degutienė sako, kad pribuvėjos neklausė kūdikio širdies bene dešimt valandų. (Flickr nuotr.)
 
Motina įsitikinusi, kad apie 15–17 val., jos sąrėmiams ėmus kartotis kas keturias minutes, dukra patyrė stresą.
 
„Patys reanimacijos medikai po visko man pasakė, kad mano mergaitė gimė labai nesveika. Klausiau,
kodėl? Gal kas nėštumo metu buvo negerai? Jie sako: ne, grynai per gimdymą ji susirgo, nes įkvėpė mekonijų ir sustresavo“, – pokalbius su medikais prisiminė mama.
 
Mekonijus yra pirmosios kūdikio išmatos, susiformavusios iki gimimo. Anot akušerės-ginekologės Julijos Gorodeckajos, mekonijus yra sterilus, sudarytas iš atsisluoksniavusių žarnyno ląstelių, prarytų vaisiaus vandenų ir juose esančių ląstelių, tulžies druskų ir virškinimo fermentų.
 
„Jei vaisiui dėl įvairių priežasčių – placentos funkcijos nepakankamumo, infekcijos, dažnų ilgų sąrėmių – pradeda trūkti deguonies, suaktyvėja jo žarnyno veikla, atsipalaiduoja išangės raumuo, ir vaisius pasituština dar būdamas gimdoje. Tai gali atsitikti ir nėštumo, ir gimdymo metu“, – „Tiesai“ aiškino gydytoja.
 
Būtent vaisiaus vandenų su mekonijumi įkvėpė G. Degutienės vaikelis.
 
„Vaisius gimdoje „kvėpuoja“ – įtraukia į plaučius jį supančių vandenų ir kartu juose esančio virškinimo fermentų turinčio mekonijaus, – teigė akušerė-ginekologė. – Šie fermentai ir kitos aktyvios medžiagos pažeidžia plaučių audinį, vystosi ryškus kvėpavimo nepakankamumas, dėl ilgalaikio deguonies trūkumo negrįžtamai pažeidžiamas smegenų audinys.“
 
Anot gydytojos, po tokios gimdymo komplikacijos kūdikių mirtingumas siekia net 60 proc.
 
„Buvo kraujo perpylimai jai daryti, kraujas nepernešė deguonies, po to smegenys pradėjo mirti – jau niekaip nebegalėjo jos išgelbėti“, – apie dukros mirtį kalbėjo G. Degutienė.
 
Kaltina gydytojus
 
11-os metų sūnų auginanti pora dėl dukrytės mirties kaltina tik medikus.
 
„Nuo devynių ryto iki šešių vakaro niekas nepatikrina širdies tonų, nieko absoliučiai – kaip jie gali žinoti, kad ten viduj darosi?“ – atsakymų ieškojo londonietė.
 
Anot moters, antrasis jos nėštumas buvo idealus, tad dukrą tragedija ištiko tik ligoninėje.
„Lietuvoje sūnų irgi pernešiojau, bet mane stebėjo, jeigu kas nors būtų buvę negerai, iškart būtų darę cezarį, bet aš pati pagimdžiau sūnų“, – pirmąjį gimdymą prisiminė moteris.
 
Anot Londone dirbančios akušerės-ginekologės J. Gorodeckajos, tyrimai rodo, kad išsivysčiusiose šalyse jaunoms sveikoms moterims, esant nekomplikuotam nėštumui, rizika pagimdyti negyvą išnešiotą naujagimį yra vienas atvejis iš 3000. Esant pernešiotam nėštumui ši rizika išauga tris kartus.
 
Atidus stebėjimas – privalomas
 
Skatindami gimdymą gydytojai itin akylai turi stebėti gimdyvę per visą procedūrą, nors ji kartais gali užtrukti iki kelių parų.
 
„Gimdymo sužadinimas gali padidinti kai kurių komplikacijų atsiradimą: jis gali nepavykti (kai, nepaisant visų pastangų, nesivysto reguliarūs sąrėmiai ir (ar) gimdos kaklelis neatsiveria) ir pareikalauti cezario pjūvio“, – teigė gydytoja ir pridūrė, kad gimdymo skatinimas kartais gali „pavykti ir per daug gerai“, tai yra, atsiranda labai dažni sąrėmiai ir vaisiui pradeda trūkti deguonies.
 
Anot J. Gorodeckajos, jei sąrėmių nėra, gydytojai prie moters nuolat nestovi, tačiau kas 4–6 valandas patikrina vaiko širdies veiklą.
 
„Didžiojoje Britanijoje yra įprasta „vienas prie vieno“ gimdymo priežiūra – gimdymo skyriuje akušerė beveik nuolat būna gimdymo kambaryje ir stebi procesą. Pradėjus lašinti skatinamuosius vaistus, vaisiaus širdies veikla paprastai stebima ir užrašoma nuolat“, – teigė medikė.
 
Tačiau G. Degutienė „Tiesai“ sakė, kad dėl vaikelio mirties kaltina ne gimdymą priėmusius ir kūdikį gaivinusius medikus, bet skatinimo palatoje dirbusias pribuvėjas, ir ją, ir kūdikį pamiršusias beveik dešimčiai valandų.
 
„Noriu, kad kitos šeimos reikalautų priežiūros ir išvengtų nelaimių. Jei papuolei pas juos, reik lįsti į akis, reikalauti, kad klausytų vaiko širdies tonų, nes mano nelaimė žiauri“, – perspėjo vaiko netekusi mama.
 
Kol kas šeima laukia ligoninės tyrimo išvadų ir galimybės palaidoti mažylę. Tada G. Degutienė planuoja samdytis advokatą ir reikalauti nepriklausomo tyrimo – ji ruošiasi mažiausiai porą metų truksiančiai teisinei kovai.
 
„Laikas man nesvarbu, vaiko man niekas nesugrąžins. Noriu, kad man atsakytų, kodėl manęs neprižiūrėjo, kaip priklausė, o visos kompensacijos man yra antraeiliai dalykai“, – sakė motina.
 
Ne pirmas incidentas
 
Chelsea ir Westminsterio ligoninėje dėl galimo gydytojų aplaidumo mirė ne tik lietuvės mažylis. Prieš devynerius metus po penkių dienų po gimdymo dėl komplikacijų dukros neteko ir britų šeimyna.
 
Kojytėmis į priekį gimusi mažoji Ella negalėjo kvėpuoti, nes jos galvytė įstrigo gimdos kanale. Vaiką bandęs traukti nepatyręs medikas panaudojo ne tuos įrankius, tad mergaitė patyrė lemtingą smegenų sužalojimą.
 
Vėliau paaiškėjo, kad komplikuoto gimdymo patyręs akušeris neprižiūrėjo, nes per Ellos mamos gimdymą išskubėjo atlikti suplanuotos cezario pjūvio operacijos privačiai klientei.
 
Kaip pranešė „Daily Mail“, Ellos tėvams ligoninė sumokėjo 100 tūkst. svarų kompensaciją.
 
Anglijoje nebegimdys
 
Gimdymas Anglijos ligoninėje siaubą kelią ir maždaug prieš savaitę dukrą pagimdžiusiai 27-erių Miglei iš Northamptono (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut past.)
 
„Gydytojai įsivaizdavo, kad viskas vyks taip, kaip jie galvoja“, – Anglijos medikus aplaidumu kaltina Miglė, kurios naujagimis tragiško likimo išvengė tik per atsitiktinumą.
 
Pirmąjį vaikelį Lietuvoje moteris pagimdė greitai, per dešimt valandų, tad kai naktį jai kas aštuonias minutes ėmė kartotis sąrėmiai, iškart su vyru nuvyko į ligoninę. Gydytojai išsiuntė namo – esą iki gimdymo dar toli, o jos palata neparuošta.
 
Ryte sąrėmiai ėmė kartotis kas penkias minutes – pora vėl beldėsi į Northamptono gimdymo centro (Northampton Birth Center) duris, bet ir vėl jiems buvo liepta grįžti, kai skausmai pasieks trijų minučių intervalą.
 
Tarsi ką nujausdamas Miglės vyras išvežė vyresnėlę pas draugus.
 
„Praėjo gal dešimt minučių, ir jaučiu, kad man kažkas negerai – iš skausmo negaliu nei sėdėt, nei stovėt. Prasidėjo skausmai kas minutę“, – panikos ištikta mama iškart paskambino gydytojams, kad į ligoninę jau nebespės.
 
Medikai vos spėjo laiku atvykti. „Jei jie būtų pavėlavę dvi minutes, taip ir būčiau pagimdžiusi viena. Aš jau duris atidariau šliaužte, nes susirietusi jaučiau, kad vaiko galvytė lenda“, – „Tiesai“ pasakojo moteris.
 
Atvykusios akušerės mamai net nepadėjo nueiti iki lovos, tik ramino, esą gimdymai namuose – įprastas dalykas, dauguma šeimų juos pačios pasirenka.
 
„Sakau, nelyginkite skirtingų dalykų – kai žmonės pasirenka tokį gimdymą ir kai aš per jūsų tris minutes, kai tokių sąrėmių man nė nebuvo, turėjau gimdyti vos ne viena pati“, – dar ir dabar jaudinosi mama.
 
„Plius buvo virkštelė aplink kakliuką dukrytei apsisukusi – kas būtų buvę, jei būčiau pagimdžiusi viena ir mano vaikas, neduok Dieve, būtų miręs?“ – su siaubu įvykius prisimena moteris.
 
Ji su vyru norėtų ir trečio vaikelio, tačiau dėl staigios kūdikio mirties sindromo Lietuvoje pirmojo vaikučio netekusi moteris šeimos likimo į Anglijos medikų rankas nebepatikės.
 
„Tokį elgesį lemia tai, kad esam imigrantai – nemanau, kad jie su saviškėm taip elgiasi. Gal jie į tą gimdymą žiūri kaip į labai lengvą procesą, kad nebus čia jokių komplikacijų? Tai atmestinas požiūris“, – nuomonę dėstė mama.
 
Tačiau teistis su medikais dėl nepriežiūros šeima neketina. „Vienintelis dalykas, kuris rūpi – kad vaikui viskas gerai. O mums ir taip yra negerai, šokinėju naktį lovoj, vyras ramina“, – lietuvė niekaip negali atsigauti po gimdymo Anglijoje.
 
  

Žymos: gimdymai, Nelaimės, Anglijos ligoninės

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Ateina jaunas vyrukas išpažinties ir sako kunigėliui:
– Oi, kunigėli, nusidėjau! Net nežinau, kaip čia jums pasakyti.
– Sakyk, sūneli, kas yra, ir nebijok – viskas liks tik tarp mūsų!
– Kunigėli, mergą išvedžiau iš kelio...
– Taigi labai gerai, sūnau, nes dar būtų mašina suvažinėjus! – atsako patenkintas kunigėlis.