Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Valdas Pryšmantas   |   2017-09-21

JK lietuviai kviečiami vienytis ir dėl Afrikos gerovės

  
JK lietuviai kviečiami vienytis ir dėl Afrikos gerovės Į tikrą išbandymų kelionę leisis du Jungtinės Karalystės lietuvių ekipažai.
Klysta tie, kurie mano, jog taip mes bandome susirinkti pinigų savo kelionei, – mes už ją seniausiai sumokėjome iš savo kišenių, galime sau tai leisti

Jungtinėje Karalystėje įsikūrę lietuviai neretai organizuoja paramos akcijas gimtinėje likusiems tautiečiams. Dabar grupelė Anglijoje gyvenančių vyrų nutarė nepagailėti laiko, pinigų ir energijos tam, kad geresne kasdienybe galėtų džiaugtis vargingų Afrikos kraštų gyventojai.

Du Lietuvos simboliais – Vyčiais – paženklinti visureigiai kitų metų pradžioje iš Milton Keynes miesto leisis į didžiulę kelionę – tarptautinį ralį Budapeštas–Bamakas. Ralio organizatorių tikslas – ne tik išbandyti savo galimybes, bet ir surinkti bei nugabenti kuo daugiau paramos vargstantiesiems Gambijoje.
Gal dėl to, jog JK lietuvių kvietimas pagal galimybes prisidėti, kad afrikiečiai turėtų geresnes ligonines, mokyklas, kad gerėtų jų gyvenimo sąlygos, iš pirmo žvilgsnio atrodo keistai, galbūt net įtartinai, iniciatyva kol kas didelio susidomėjimo nesulaukė. Per 11 dienų paaukota vos 20 svarų sterlingų. Tačiau apie ją paskelbę broliai Justinas ir Valentinas Cvilikai tikina to nesureikšminantys. Jie patys su bendraminčiais kitų metų pradžioje leisis į didžiulių resursų ir ištvermės pareikalausiantį ralį Budapeštas–Bamakas, šitaip ne tik prisidėdami prie bendro kilnaus tikslo, bet ir garsindami Lietuvą.
 
Į „Amber Adventure“ vardu pakrikštytą komandą susibūrę JK lietuviai automobilių sporto entuziastai „Tiesai“ nuosekliai papasakojo, kokie motyvai juos paskatino išsiruošti ne tik į varginančią, bet ir pavojingą kelionę.
Per Afriką keliaujančius lietuvius galima atpažinti iš Vyčio simbolio. Per Afriką keliaujančius lietuvius galima atpažinti iš Vyčio simbolio.
Važiuos Dakaro keliais
 
Bene garsiausios pasaulyje automobilių lenktynės, žinomos Dakaro ralio vardu, 2007 metais pasitraukė iš Afrikos. Mat vietos nusikaltėliai taip suįžūlėjo, kad ėmė žudyti renginį lydinčius turistus, taigi ralio organizatoriai dėl saugumo nutarė trauktis iš šio žemyno.
 
Tačiau per ilgus metus išvažinėtos trasos kaip magnetas traukė ekstremalaus automobilių sporto mėgėjus. Tad jau po metų Sacharos dykumą skrodė daugiau nei pusantro šimto Vengrijos sostinėje Budapešte startavusių automobilių, kurių tikslas buvo Malio sostinė Bamakas.
Ralis Budapeštas–Bamakas – tai tarsi pigesnė Dakaro ralio versija. Čia komandoms nereikia milijoninių biudžetų, automobiliai nėra technikos stebuklai, o siekis – ne prizas, bet parama skurdžioms Afrikos bendruomenėms.
 
Šiemet šimtai dalyvių iš įvairiausių valstybių per 15 dienų turėtų įveikti apie 8 600 kilometrų trasą, nusidriekusią per Europos šalis, Maroką, Mauritaniją, Senegalą, ir finišuoti Gambijoje. Tarp galutinį tikslą pasiekusių automobilių turėtų būti ir du JK lietuvių ekipažai – iš viso 7 žmonės.
Ralio trasa driekėsi legendiniu keliu į Dakarą. „Facebook“ nuotr. Ralio trasa driekėsi legendiniu keliu į Dakarą. „Facebook“ nuotr.
Komandą subūrė netyčia
 
Justinas ir Valentinas Cvilikai JK gyvena jau ilgiau nei dešimtmetį, šioje šalyje įsitvirtino, pradėjo verslą.
Milton Keyneso mieste įsikūrę broliai sako tik čia pradėję domėtis visureigiais, o susidomėjimas ilgainiui virto pomėgiu, be kurio jie šiandien jau neįsivaizduoja savo gyvenimo.
 
„Iš pradžių šliejomės prie vietos klubo, tačiau vėliau visiškai atsitiktinai sutikome bendraminčius tautiečius – pastebėjome vieni kitus tiesiog gatvėje, pagal vairuojamus visureigius supratome apie vienas kito pomėgius, įsikalbėjome, pradėjome kartu keliauti“, – pasakojo lietuviai.
 
Broliai prašo nepainioti jų pomėgio su bekelės varžybomis.
 
„Tai greičiau ekspedicinės kelionės, – sako Valentinas ir Justinas. – Jų tikslas nėra bekelė, nors ir jos neišvengiame. Tų kelionių metu norime aplankyti kuo daugiau nematytų vietų, kai kurių jų tikrai paprastu automobiliu neprivažiuosi.“
 
Anot pašnekovų, JK tokioms išvykoms itin tinkama šalis – čia tikrai apstu vietų, vertų dėmesio, yra specialiai kelionėms visureigiais sudarytų maršrutų žemėlapiai.
 
„Ypač gražu Šiaurės Velse: nuostabi gamta, yra į ką pažiūrėti, netrūksta iššūkių, dėl to ši JK dalis vadinama tokių trasų karalyste“, – sako broliai Cvilikai, kelionėms paskiriantys savaitgalius.
 
„Po dienos važiavimo pernakvojame kur nors miške palapinėse ir traukiame toliau“, – šypsosi.
 
Pasak visureigių entuziastų, per ilgiau nei dešimtmetį jie su bendraminčiais išmaišė ne tik visą Didžiąją Britaniją, bet ir Pirėnų kalnais įveikė Ispaniją nuo vakarinės iki rytinės šalies pakrantės. Šiemet apsuko didžiulį ratą Europoje: savo visureigiais pervažiavo Skandinavijos ir Baltijos šalis, o iš Lietuvos grįžo į JK.
„Šiais metais planuojame nuvažiuoti iki šiauriausio JK taško – Johno Groatso kaimelio Škotijoje. Ši kelionė bus tarsi generalinė repeticija prieš ralį“, – tikina.
Justinas ir Valentinas Cvilikai Jungtinėje Karalystėje gyvenančius bendraminčius sutiko atsitiktinai. Justinas ir Valentinas Cvilikai Jungtinėje Karalystėje gyvenančius bendraminčius sutiko atsitiktinai.
Gyvenimo kelionė
 
Justinas ir Valentinas sutinka, kad žiemą laukiantis ralis Budapeštas–Bamakas bus didžiausias jiems kada nors tekęs iššūkis.
 
Lietuviai dalyvauti šiame renginyje užsiregistravo prieš pusantrų metų, specialiai šiam tikslui įkūrė klubą „Amber Adventure“. Specifinio parengimo reikalauja ir transporto priemonės – tautiečiai per Afriką leisis vienodais visureigiais „Nissan Patrol“.
 
Būsimo ralio dalyviai neneigia, kad pasiryžti dalyvauti tokiame renginyje prireikė laiko.
 
„Anksčiau Afrika, Sacharos dykuma buvo tik mintyse, apie tai prabildavome retai ir negarsiai. Manau, kad tam reikėjo pribręsti. Mintis dalyvauti šiame ralyje kilo ne tik mums, bet ir mūsų bičiuliui Aidui Kerpei. Nuo to viskas ir prasidėjo“, – sakė J. Cvilikas.
 
Norintiesiems dalyvauti neužteko apsirūpinti tinkama technika ir sumokėti startinį mokestį. Tokiam žygiui reikia drąsos ne tik dėl laukiančių iššūkių, bet ir gyvybei gresiančių pavojų.
 
„Pavyzdžiui, per Mauritaniją mus lydės apsaugos konvojus – be jo šioje šalyje užsieniečiams važiuoti yra pernelyg pavojinga. Be to, šioje šalyje negalima važiuoti sutemus“, – sakė J. Cvilikas.
 
Būtent saugumo sumetimais, dėl Malį krečiančių neramumų (šiemet Bamake įvykdyta teroro ataka), būsimo ralio dalyviai finišuos kaimyninėje Gambijoje, Banjulo mieste.
 
Tuo metu techniškai lietuvių „Nissan Patrol“ patobulinti nedaug – abu visureigiai „apauti“ specialiais, per smėlį važiuoti tinkamais ratais, aprūpinti oro filtrais, ryšio įranga bei kitais ekspedicijai reikalingais daiktais. „Amber Adventure“ šiemet bus vieninteliai JK lietuvių ekipažai ralyje, tačiau tarp jo dalyvių laukiama daugiau tautiečių – dar 3 automobiliai turėtų važiuoti iš Lietuvos.
JK lietuviai į kelionę leisis „Nissan Patrol“ visureigiais. JK lietuviai į kelionę leisis „Nissan Patrol“ visureigiais.
Išskirtinė paramos akcija
 
Kelionės organizatoriai šiuo iššūkiu ne tik suvienija šimtus bendraminčių, bet ir atlieka kilnią misiją. Ralio dalyviai raginami pagal galimybes prisidėti prie bendro tikslo – nesvarbu, ar tai būtų šulinių kasimas, ar mokyklos, ligoninės įrengimas kurioje nors Afrikos valstybėje. Todėl paskui lenktyniaujančius automobilius rieda ir sunkvežimiai su paramos gavėjams skirtais aukojamais daiktais. Jų surinkimu pasirūpina dalyviai, o nugabenimu – organizatoriai, atviri ir kitiems paramos būdams.
 
Lietuvių ekipažai užsibrėžė tikslą iki ralio starto surinkti 4 tūkst. svarų sterlingų paramos.
 
„Klysta tie, kurie mano, jog taip mes bandome susirinkti pinigų savo kelionei, – mes už ją seniausiai sumokėjome iš savo kišenių, galime sau tai leisti, – patikino Valentinas ir Justinas. – Be to, parama griežtai kontroliuojama, tad nė vienas pensas nenukeliaus ten, kur nereikia. Tenorime informuoti JK lietuvių bendruomenę apie šią gražią iniciatyvą ir įdomią kelionę, kurią jie galės sekti viso ralio metu.“
Afrikos gyventojams šis ralis – ypatingas renginys, jie tiesiog aplimpa stabtelėjusius dalyvius. „Facebook“ nuotr. Afrikos gyventojams šis ralis – ypatingas renginys, jie tiesiog aplimpa stabtelėjusius dalyvius. „Facebook“ nuotr.
Broliai su JK gyvenančių tautiečių pagalba taip pat bandys surinkti kuo daugiau mokyklinių reikmenų, skirtų Afrikos vaikams.
 
Ir taip elgiasi kiekvienas ralyje dalyvaujantis ekipažas, todėl šis renginys vadinamas didžiausiu paramos raliu pasaulyje.
 
„Parama matuojama ne tik materialiai. Vietiniai žino, kad mieste, kuriame sustos ralio dalyviai, bus didžiulė šventė – bus galima apžiūrėti ralyje dalyvaujančius automobilius, pabendrauti su ekipažų nariais. Jų sustojimas reikš papildomas pajamas vietos maitinimo ir apgyvendinimo įstaigoms“, – pasakojo broliai Cvilikai.
 
Jie su bendraminčiais į ralį sausio 11-ąją išvyks iš Milton Keyneso. Aukoti labdarai galima ČIA.
 
  

Žymos: jk lietuviai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Teisme:
– Ar jūs žinote, kiek galite gauti už melagingus parodymus?
– Žadėjo tūkstantį dolerių!