Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Valdas Pryšmantas   |   2016-10-06

King's Lynno lietuviams trūksta tik Lietuvos

  
King's Lynno lietuviams trūksta tik Lietuvos
© Flickr.com nuotr.
Kings Lynno istorinis centras.
Per laiką susiformavo bendruomenė, todėl miestas traukė dar labiau, o dabar jau yra visko, ko tik reikia lietuviui.

Tėvynę palikę ir Jungtinėje Karalystėje (JK) apsigyvenę lietuviai įsikūrė įvairiose naujais namais vadinamos šalies vietose, tad šiandien jų galima sutikti ir didmiesčiuose, ir mažuose provincijos kaimeliuose. „Tiesa“ pradeda ciklą straipsnių, kuriuose pristatys lietuvių tankiausiai apgyvendintus regionus ir kartu su pašnekovais ieškos atsakymo, kas lėmė jų sprendimus leidžiant šaknis svetur.

Lietuvių koncentracija ne visur vienoda, vienur jų daugiau, kitur mažiau. Šaknis skirtingose JK vietose jie įleidžia dėl įvairių priežasčių, bet dažniausiai būriuojasi ten, kur didžiausia darbo pasiūla, o apylinkėse yra tautiečių.
Šiandien – žvilgsnis į Rytų Anglijoje esantį Kings Lynną. Jo gatvėse nesunku sutikti lietuvį, be to, yra ir daugiau ženklų, rodančių, jog mūsiškių čia netrūksta. Galioja neoficialus jų susiskirstymas į „senuosius“ ir „naujuosius“. „Senieji“ – tie, kurie atvyko ir pradėjo dirbti dar tuo metu, kai Lietuva nepriklausė Europos Sąjungai (ES); tarp jų yra ir buvusių nelegalių imigrantų. „Naujieji“ – plūstelėję čia britams atvėrus sienas.
 
Šis Norfolko grafystės miestas – nedidelis tiek Lietuvos, tiek JK masteliais, jame gyvena vos per 40 tūkst. žmonių – kaip Marijampolėje. „The Guardian“ apskaičiavo, jog apie 2 tūkst. iš jų yra lietuviai, tuo tarpu 2001-aisiais jų čia tebuvo vos 40.
Šv. Margaritos bažnyčia – vienas iš žymiausių miesto objektų. Wikipedia nuotr. Šv. Margaritos bažnyčia – vienas iš žymiausių miesto objektų. Wikipedia nuotr.
Sąsajos su Lietuva – nuo viduramžių
 
Nėra tiksliai žinoma, kiek mūsiškių Kings Lynne apsistojo ilgesniam ar trumpesniam laikui, bet jų patogumui tautiečiai verslininkai įkūrė ne vieną parduotuvę, kuriose galima įsigyti lietuviškų produktų. Siūloma ir daugiau paslaugų, skirtų tik imigrantams: siuntų ir keleivių vežimas, pagalba įsidarbinant, tarpininkavimas kitose srityse. Prieš keletą metų duris atvėrė savaitgalinė lietuviška mokyklėlė mažiesiems.
 
Šiaurės jūros pakrantėje, per 100 mylių nuo sostinės Londono esantis uostamiestis praėjusio dešimtmečio viduryje sulaukė didžiulių valdžios investicijų, o tai pritraukė privatų kapitalą, tad per keletą metų Kings Lynno ekonomika kilo bene sparčiausiai visoje šalyje. Natūralu, jog tai pritraukė ir darbo ieškančius žmones.
Šiuo metu nedarbo lygis regione siekia apie 5,7 proc., tai tik nežymiai daugiau už JK vidurkį. Pagrindinės darbovietės čia yra paslaugų sektoriaus bei prekybos įmonės, pramonės ir uosto bendrovės, aplinkinėse gyvenvietėse esantys ūkiai, tiekiantys įvairiausią produkciją.
 
Yra viskas, ko reikia vietos bendruomenei: kelios mokyklos, kolegija, teatras, kitos kultūros įstaigos, sporto komandos – kaip ir dera kiekvienam save gerbiančiam Anglijos miestui, čia suburta reprezentacinė fufbolo komanda, žaidžianti ne aukščiausio lygio turnyruose.
 
O štai krepšinio ekipa „Fury“ Kings Lynno garbę gina pajėgiausiame šalies turnyre. Tai daryti jai padeda ir trys lietuviai – į pagrindinę sudėtį įtraukti Arentas Jašiūnas, Vytautas Girdžius ir Edgaras Lomsargis.
 
Ieškant daugiau sąsajų su Lietuva galima paminėti, jog Kings Lynnas yra vienintelis JK miestas, priklausantis Hanzos keliui – Šiaurės ir Baltijos jūromis viduramžiais nusidriekusiam prekybos maršrutui, kuriuo plaukdami laivai užsukdavo ir į Klaipėdą.
Didesnė pinigų vertė
 
Kings Lynnas, kaip ir kiti tokio dydžio miestai, turi nenuginčijamų pranašumų prieš didmiesčius – tai pigus susisiekimas ir būsto nuoma, tad net ir uždirbdamas minimalų atlyginimą čia gali sau leisti geresnę gyvenimo kokybę.
 
Atstumai čia gana nedideli (tarp tolimiausių miesto taškų – apie 5 km), tačiau viešasis transportas puikiai išvystytas: Kings Lynno ir aplinkinių gyvenviečių poreikiams patenkinti skirta apie šimtas autobusų maršrutų, o per miestą kertančią Didžiojo Uzo upę kelia dažnai kursuojantis keltas.
 
Tiek, kiek Londone per savaitę sumokėtum už kambario nuomą, Kings Lynne už tą pačią sumą gali gyventi gana erdviame bute visai netoli miesto centro: jo nuoma mėnesiui kainuos 500 svarų sterlingų. Pridėjus 250 svarų įmanoma gauti dar daugiau privatumo ir įsikurti nuomojamame dviejų miegamųjų name su atskira vieta automobiliui ir, žinoma, džiaugtis atskiru galiniu kiemu.
Mieste veikianti mokyklėlė „Lietuviukai“ – ne tik vieta mokytis mažiesiems, bet ir susirinkti suaugusiesiems. Facebook nuotr. Mieste veikianti mokyklėlė „Lietuviukai“ – ne tik vieta mokytis mažiesiems, bet ir susirinkti suaugusiesiems. Facebook nuotr.
Kartais nuskamba itin liūdnai
 
Tačiau nėra namų be dūmų: metas juodajai statistikai.
 
JK policija puikiai detalizuoja nusikalstamumą: į vieną grupę suskirsto ir tarpusavyje lygina ne visus, o tik panašaus dydžio miestus. Čia Kings Lynnas pernelyg neišsiskiria, nors jame nusikalstamumo lygis didesnis už vidurkį.
 
Per metus (2015 m. rugpjūtis–2016 m. rugpjūtis) mieste užregistruota 2,9 tūkst. nusikalstamų veikų. Trečdalį jų sudaro viešosios tvarkos pažeidimai, antri pagal dažnumą yra smurtiniai nusikaltimai, po jų eina vagystės iš parduotuvių, svetimo turto sugadinimas, su narkotikais susijusios veikos. Vietiniai nelinkę plėšikauti – per metus užregistruota vos 14 tokių atvejų.
 
Itin žiaurūs, vietinius ir visos šalies gyventojus sukrečiantys nusikaltimai Kings Lynne – retas atvejis. Paskutinį kartą šiame kontekste miestas nuskambėjo šių metų vasarį, kai ligoninėje mirė vos pusės metų mergaitė, patyrusi daugybines galvos traumas. Deja, šios istorijos „herojus“ – lietuvis.
 
Mažylės nužudymu įtariamas jos tėvas Arūnas Guzas. Jis bausmės dar laukia.
Vizija – regiono lietuvių centras
 
Paprašytas įvardyti didžiausią miesto pranašumą, Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės Kings Lynno skyriaus vadovas Dovydas Paulionis net nemirktelėjęs atsako: tai darbo vietos. Jų šiame uostamiestyje apstu.
 
„Šiame mieste yra visko – nuo fabrikų iki žemės ūkio, viskas vienoje vietoje. Tai ir atviliojo pirmuosius lietuvius į Kings Lynną. Itin daug pradėjo dirbti žemės ūkio laukuose, tada juose buvo galima labai gerai uždirbti. Ten pradėjo ir mano tėvai.
 
Vėliau lietuviai darė pažangą, skynėsi kelią, kūrė verslus. Susiformavo bendruomenė, todėl miestas traukė dar labiau, o dabar yra visko, ko tik reikia lietuviui: ir kirpyklų, ir maitinimo įstaigų, ir parduotuvių, ir pasilinksminimo vietų. Trūksta tik Lietuvos“, – miesto patrauklumo priežastis vardijo vyras.
 
Kings Lynne jau 16 metų gyvenantis D. Paulionis šį miestą laiko savo namais. Jo manymu, lietuviai per pusantro dešimtmečio čia puikiai integravosi, o britai svetimšalius jau taip pat laiko neatsiejama miesto dalimi.
 
„Tai geras miestas gyventi, jaunimui yra ką veikti, netrūksta ne tik darbo, bet ir pramogų“, – sako 25 metų lietuvis.
 
Jis buvo vienas iš JK lietuvių bendruomenės skyriaus įkūrimo iniciatyvinės grupės narių ir šiuo metu jam vadovauja. Pasak D. Paulionio, miestui, kuriame tokia didelė lietuvių koncentracija, tiesiog privaloma turėti vietos bendruomenę vienijančią organizaciją.
 
„Taip patogiau teikti lietuviams būtiną pagalbą, išlaikyti lietuvybę, tradicijas. Įsikūrėme neseniai, dar tik mokomės, kaip veikti. Tokį sprendimą sveikino ne tik lietuviai, bet ir britai, dėmesio skyrė vietinė žiniasklaida, net BBC radijo padalinys, Kings Lynno savivaldybės taryba.
 
Tarp iniciatorių daugiau jaunų žmonių, ateityje norime organizuoti didžiulius lietuvių susibūrimus, šventes, galbūt Jonines. Kings Lynnas turėtų tapti Rytų Anglijos lietuvių centru, tokia yra vizija“, – pasakojo D. Paulionis.
D. Paulionis sako, kad į miestą pirmuosius lietuvius prieš 16 metų priviliojo gerai apmokamo darbo gausa. Facebook nuotr. D. Paulionis sako, kad į miestą pirmuosius lietuvius prieš 16 metų priviliojo gerai apmokamo darbo gausa. Facebook nuotr.
Verslininkai dirba be poilsio
 
Kings Lynne ir jo apylinkėse veikia nemažai lietuvių verslininkų: teikiamos įvairios paslaugos, bet daugiausia čia parduotuvių, kuriose parduodamos lietuviškos prekės. Regionas tam palankus, mat čia lietuvių apstu.
 
„Kai čia atvykome prieš 14 metų, lietuvių regione buvo tiek nedaug, kad vieni kitus pažinojome kaip nuluptus, o dabar mūsų čia apstu. Po beveik dešimtmečio darbo fabrike nutariau pabandyti atidaryti savo parduotuvę. Be to, buvo poreikis. Ir jau beveik ketverius metus verslas visai gerai sekasi – stebuklo nesukuriame, bet iš to gyvename. Dirbame daug: savaitgalis mums prasideda sekmadienį po 21 valandos, kai parduotuvė uždaroma. Darbo savaitė prasideda pirmadienį 6 valandą ryto. Bet kai savo veiklą mėgsti, nejauti, kad tiek dirbi“, – pasakoja Rima Audėjaitienė, Littleporte esančios parduotuvės „Rima’s Shop“ savininkė.
 
Anot jos, lietuviai sudaro tik apie trečdalį visų parduotuvės klientų, tad vargu ar to užtektų, kad verslas išsilaikytų. Likusi dalis pirkėjų – britai, lenkai ir kitų tautybių žmonės.
 
Ir nors parduotuvė atidaryta siekiant patenkinti paklausą, tai nereiškia, jog vienintelis verslininkės darbas – aprūpinti klientus tuo, ko jie pageidauja.
 
„Aplink yra nemažai lietuviškų parduotuvių, todėl vien tik perparduodamas iš bazės Londone ar Lietuvoje atsivežtą produkciją niekuo neišsiskirsi, nekonkuruosi. Žinoma, asortimentą formuoja pirkėjo norai, tačiau mes stengiamės jį kuo labiau įvairinti, parūpinti kažką išskirtinio.
 
Gerai, kad Lietuvoje gyvena mano vaikai, jie padeda supirkti iš gamintojų šviežutėles prekes ir jas skubiai atgabenti čia. Tai klientai įvertino – apsipirkti atvažiuoja net 25 mylių spinduliu gyvenantys žmonės“, – patirtimi dalijosi R. Audėjaitienė.
 
Lietuvoje prekybininkės patirties turėjusi moteris įsitikinusi, jog ši šalis yra draugiškesnė smulkiajam verslui.
 
„Sunkiai dirbti reikia visur, tačiau biurokratija ir kontrolė čia žymiai mažesnė, tikrintojai malonesni: pradedant verslą nereikia galybės raštų, pažymų, leidimų. Kontrolieriai – tarsi pagalbininkai, jie visada malonūs, padėkoja, kad laikomės reikalavimų“, – sakė verslininkė.
 
Ji pasidžiaugė, kad nepajuto jokių neigiamų „Brexit“ pasekmių.
 
„Bijojau, tačiau nieko baisaus neatsitiko. Atvirkščiai, mano klientai britai po referendumo kelias savaites atsiprašinėjo už tokius rezultatus ir liepė net nebandyti iš čia išvažiuoti“, – sakė R. Audėjaitienė.
Lietuviškų produktų parduotuvės savininkė sakė, jog konkurencija regione didžiulė. Facebook nuotr. Lietuviškų produktų parduotuvės savininkė sakė, jog konkurencija regione didžiulė. Facebook nuotr.
  

Žymos: Lietuvių bendruomenė, Anglijos lietuviai, Valdas Pryšmantas, kings lynn

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Sudūžta lėktuvas. Tyrimų specialistai randa juodą dėžę. Perklauso. Paskutiniai įrašyti žodžiai, piloto balsas:
– Žiūrėkit kaip moku...