Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Valdas Pryšmantas   |   2017-02-23

Kodėl Bristolis lietuviams – laikina stotelė

  
Kodėl Bristolis lietuviams – laikina stotelė
© Flickr.com nuotr.
Bristolio vertę kelia ir vaizdingos vietovės.
Tokio tipo miestas yra labiau tinkamas gyventi dėl daugelio priežasčių, taip pat kultūringos aplinkos.

Tęsiame straipsnių ciklą apie Jungtinės Karalystės regionus, kuriuose antruosius namus rado ir šaknis įleido lietuviai. Jų netrūksta ir Bristolyje – mieste, kur knibžda studentų, o gera nuotaika tiesiog tvyro ore.

Vaizdingose Pietvakarių Anglijos vietovėse įsikūrusiame Bristolyje, naujausiais duomenimis, gyvena 450 000 žmonių. Pagal šį rodiklį jis yra paskutinis didžiausių Jungtinės Karalystės miestų dešimtuke. Vietiniai čia nuo seno vertėsi prekyba, šis sektorius ir dabar yra pagrindinis Bristolio ekonomikos variklis, tad ieškantiesiems darbų fabrikuose tai ne pats patraukliausias regionas.
Komunikabiliausi – studentai
 
Ne šiaip „Ryanair“ lėktuvai dukart per savaitę skraido tarp Kauno ir Bristolio – šiame mieste bei jo apylinkėse gausu lietuvių. Čia net yra lietuviška kavinė, kurioje už £6,50 galima sukirsti porciją cepelinų, o šaltibarščių dubenėlį už £2,50. Parduotuvėse gausu lietuviškų maisto produktų, o socialiniuose tinkluose – pasiūlymų pirkti lietuviškomis banderolėmis pažymėtas cigaretes, tautiečius sudominti galinčias kitas prekes bei paslaugas.
 
Bristolyje mūsiškiams siūlomi patys įvairiausi darbai, tai byloja lietuviški darbo skelbimai. Nuo reklaminių lankstinukų platinimo ir labdarai skirtų rūbų surinkimo iš gyventojų iki pasiūlymų dirbti paslaugų bei aptarnavimo sektoriuje, biuruose.
Šioje kavinėje – „Amberstone“ – galima gauti cepelinų ir šaltibarščių. Facebook nuotr. Šioje kavinėje – „Amberstone“ – galima gauti cepelinų ir šaltibarščių. Facebook nuotr.
Oficialios lietuvių bendruomenės mieste nėra arba ji savo kontaktus laiko aplanke su žyma „Visiškai slaptai“. Tačiau socialiniame tinkle „Facebook“ galima aptikti bent kelias grupes, pasivadinusias „Bristolio lietuviai“. Didžiausia iš jų turi net 2 200 sekėjų, bet aktyvumu nepasižymi – žinutė administratoriui taip ir liko be atsako. Atsitiktinai sutikti lietuviai taip pat netrykšta noru bendrauti: šiandieninės technologijos leidžia matyti, kad juos pasiekė „Tiesos“ žinutės su pasiūlymu pasikalbėti, tačiau veiksmų – jokių.
 
Laimė, šiame mieste studijuojantys lietuviai – noriai bendraujantys ir kupini optimizmo. Todėl Bristolį „Tiesa“ pristatys per akademinio jaunimo įspūdžius.
 
Puikias pozicijas geriausių Jungtinės Karalystės ir pasaulio universitetų reitinge turintis Bristolio alma mater kaip medus vilioja visų įmanomų tautybių studentus. Be šio, veikia dar vienas universitetas bei muzikos akademija, kurioje, teigiama, studijuoja didžiausi talentai iš visos karalystės ir pasaulio. Net sakoma, kad reikia gerai įsidėmėti studentų veidus – po dešimtmečio bent vienas jų tikrai bus tapęs didžiule žvaigžde.
 
Bristolyje menas išvis užima išskirtines pozicijas – ne veltui 2014 metais šis miestas buvo paskelbtas Jungtinės Karalystės kultūros sostine.
Net į „Brexit“ Bristolyje žvelgiama per meną. Gabrielės Stoškūnaitės nuotr. Net į „Brexit“ Bristolyje žvelgiama per meną. Gabrielės Stoškūnaitės nuotr.
Kultūra nugalėjo blogį
Bristolio universitete kompiuterių mokslą ir elektronikos inžineriją studijuojanti ir vienoje informacinių technologijų kompanijoje dirbanti Gabrielė Stočkūnaitė neabejoja, kad anksčiau ar vėliau grįš į Lietuvą. Tačiau dabartinius savo namus lietuvė vadina puikia vieta gyventi.
 
„Dėl daug priežasčių“, – sako ji ir pradeda vardyti: „Geras universitetas, daug jaunimo, norintiems nesunku susirasti darbą. Miesto gyventojai man atrodo labai susivokiantys apie kultūrą, yra socialiai atsakingi, bendruomeniški. Tai pasireiškia tuo, kaip jie vertina meną, rūšiuoja atliekas, vieningai remia vietos smulkųjį verslą: Bristolyje yra gatvė, kurioje nerasite bankomato, tačiau daug smulkių krautuvėlių, barų ir kavinių – ten vietiniai ir leidžia pinigus palaikydami smulkųjį verslą.“
 
„Prieš keletą metų net buvo išleista vietinė valiuta – simbolinis Bristolio svaras sterlingų, banknotai buvo apipavidalinti vietos menininkų darbais“, – priduria Gabrielė.
 
Vienas iš tų menininkų – žymusis grafičių autorius Banksy, užpernai greta miesto atidaręs pramogų parką suaugusiesiems ir savo darbais atskleidęs visuomenės ydas. Čia laisvalaikį praleisti nusprendusiesiems buvo siūlomos tokios atrakcijos, kaip šiurkšti oro uosto apsaugininkų asmens apžiūra, policijos persekiojimas. Vienas iškalbingiausių parko eksponatų – į avariją su arklių kinkiniu ir moliūgo karieta patekusios Pelenės muliažas, kuriai niekas neskuba padėti, tačiau fotografuoja minia paparacių.
Miestas didžiuojasi gatvės menininku Banksy, tad gatvėse apstu jo kūrinių ir kitų grafičių. Flickr nuotr. Miestas didžiuojasi gatvės menininku Banksy, tad gatvėse apstu jo kūrinių ir kitų grafičių. Flickr nuotr.
Bristolis savo pavyzdžiu įrodė, kaip menas gali nugalėti blogį: miesto dalyje, kurioje anksčiau karaliavo nusikalstamumas, narkomanija ir kitos blogybės, ėmus rengti grafičių festivalius ji ilgainiui pavirto menininkų oaze.
 
„Vietiniai pasakojo, kad anksčiau ten kojos nebuvo galima įkelti, o dabar pilna įvairiausių galerijų ar kavinių, šioje dalyje reziduoja menininkai“, – pasakojo G. Stočkūnaitė.
 
Lietuvė atvira: Bristolyje pragyvenimo išlaidos gana didelės, pagal tai jis mažai kuo nusileidžia Londonui. Merginai už kambario nuomą per mėnesį tenka pakloti 400 svarų sterlingų. Tiesa, namas –centre, šioje miesto dalyje tai mažiausia kaina, pigiau surasti praktiškai neįmanoma.
 
„Mieste ne tik viskas puikiai išvystyta, jis dar yra ir labai gražus, puiki gamta, vaizdai. Matyt, visa tai ir kelia Bristolio vertę“, – samprotavo Gabrielė.
 
Tarp jos Bristolyje sutiktų lietuvių – daugiausia Jungtinėje Karalystėje išsilavinimą įgiję ir kvalifikuotą darbą dirbantys specialistai. Bet tai nereiškia, kad darbą šiame mieste garantuoja tik britiškas aukštojo išsilavinimo diplomas.
 
„Žinau, kad yra tautiečių, dirbančių statybose ar maitinimo įstaigose, kai kas dirba pasiuntinukais. Studentams irgi veiklos susirasti nesunku – jie laukiami visur. Ir išvis, kiekvienas norintysis čia nepražus“, – apibendrino studentė.
Apibūdindama miestą Gabrielė Stočkūnaitė išskiria menininkų gausą. Asmeninio archyvo nuotr. Apibūdindama miestą Gabrielė Stočkūnaitė išskiria menininkų gausą. Asmeninio archyvo nuotr.
Studentų cigaretės nedomina
 
Gera ar bloga gyvenamoji vieta? Atsakymas priklauso nuo to, su kuo dabartinius namus lyginsite. Ridas Rimkus Jungtinėje Karalystėje pirmą kartą viešėjo dar būdamas nepilnametis, kai lankė Leicesteryje, Vidurio Anglijoje, gyvenančius giminaičius. Tas miestas jaunuoliui dėl didelių kultūrinių skirtumų (Leicesteryje daugiau nei pusė gyventojų yra azijiečiai ar jų palikuoniai) padarė slogų įspūdį.
 
O dabar Bristolio universitete mechaninę inžineriją studijuojantis lietuvis jaučiasi tarsi patekęs į kitą šalį.
 
„Bristolis yra labai jaukus miestas – jame tarsi sklando gera atmosfera, teigiama energija, – tikina Ridas. – Atrodo, kad visko čia yra užtektinai, visko nei per daug, nei per mažai. Viešosiose vietose netrūksta mielų ar net šypseną sukeliančių akcentų, studijų kokybė gera, žmonės, atrodo, pasirinkę teisingas vertybes. Apsigyvenęs čia netgi susisiekiau su giminaičiais Leicesteryje ir raginau juos atvažiuoti. Manau, kad šiame regione yra ne mažiau galimybių nei kitose Jungtinės Karalystės vietose.“
 
Po studijų R. Rimkus dar randa laiko darbui: anksčiau dirbo viešbutyje, dabar naktiniame klube. Pastaroji veikla – ne tik darbas, bet ir pramoga, šypsosi jis.
 
Rido manymu, pietvakarių Anglijoje galėtų įsikurti daugiau lietuvių iš kitų miestų, įskaitant ir Londoną.
 
„Manau, kad tokio tipo miestas yra labiau tinkamas gyventi dėl daugelio priežasčių, taip pat kultūringos aplinkos. Gal jie čia būtų laimingesni, nekankintų rutina“, – sako studentas, per beveik trejus metus viešumoje prasilenkęs vos su keliais tautiečiais ne iš akademinės bendruomenės.
Geriausių pasaulio universitetų sąraše esantis Bristolio universitetas į miestą privilioja daug jaunimo. Flickr nuotr. Geriausių pasaulio universitetų sąraše esantis Bristolio universitetas į miestą privilioja daug jaunimo. Flickr nuotr.
Lietuvių jaunimas čia linkęs burtis į atskiras grupes – tiek realybėje, tiek ir „Facebook“.
 
„Negalima sakyti, kad mes vengiame kitų, – skuba patikinti R. Rimkus. – Tiesiog skiriasi pokalbių temos. Toje grupėje vyrauja skelbimai apie parduodamas cigaretes, o mus domina visai kiti dalykai.
 
Norime reprezentuoti savo šalį, išlaikyti tradicijas. Bandėme sukurti universiteto lietuvių bendruomenę, bet mūsų per mažai – mūsų čia nestudijuoja tiek, kiek, pagal universiteto reikalavimus, minimaliai reikia bendruomenei.“
 
„Labai smagu, kad pernai Bristolio universitete su visai kitu tikslu viešėjusi Lietuvos ambasadorė Asta Skaisgirytė inicijavo susitikimą su mumis, siūlė visapusišką pagalbą jeigu sumanytume kurti bendruomenę“, – tęsia pasakojimą vaikinas ir pabrėžia, jog oficialios organizacijos nebuvimas netrukdo vietos lietuviams susitikti.
 
„Juk svarbiausia noras“, – šypsosi.
 
Pats Ridas, baigęs studijas, paliks Bristolį, mat pokalbio su „Tiesa“ dieną gavo žinią iš prestižinio Ciuricho universiteto Šveicarijoje, priėmusio lietuvį magistro studijoms. Bet jis taip pat neatmeta galimybės ateityje grįšti į Lietuvą.
 
„Gal liksiu Šveicarijoje, gal įsikursiu Lietuvoje ar kitoje Europos Sąjungos šalyje, bet į Jungtinę Karalystę kažin ar grįšiu – manau, iš jos pasisėmiau labai daug ir ji man tapo neįdomi“, – atvirai kalba R. Rimkus.
Rido Rimkaus manymu, Bristolyje galėtų įsikurti daugiau lietuvių. Asmeninio archyvo nuotr. Rido Rimkaus manymu, Bristolyje galėtų įsikurti daugiau lietuvių. Asmeninio archyvo nuotr.
Brangina ryšį su Lietuva
 
Ligitą Pikturnaitę į Bristolį atvedė pažįstamų bendraamžių rekomendacijos, pagal kurias šis miestas – tiesiog puikus jaunam ir žinių trokštančiam žmogui.
 
„Kalbos pasitvirtino: pilna jaunimo, miestas niekada nemiega, čia yra ką veikti, tiesiog tvyro meniška nuotaika“, – nesigaili patikėjusi Ligita.
 
O ir vietos žmonės įdomūs, labai skirtingi, nevengiantys eksperimentuoti.
 
„Tai itin akivaizdu, kai imi lyginti su Lietuva, – tikino matematiką studijuojanti ir naktiniame klube barmene dirbanti mergina. – Čia visuomenė laisvesnė. O galbūt tik Bristolio centre, kuriame aš praleidžiu daugiausia laiko, nes čia pat – mano universitetas, namai, darbas.“
 
Tik atvykusiai iš Lietuvos Ligitai pasirodė, kad viskas beprotiškai brangu, ypač būstas.
 
„Už kambario nuomą per mėnesį tenka pakloti apie 350, maistui ir pramogoms reikia dar apie 150 svarų sterlingų, – skaičiuoja ji. – Maistas, beje, kainuoja beveik tiek pat, kaip ir Lietuvoje. Pramogos – irgi. Vilniuje kainos labai panašios.“
 
Į jį, beje, L. Pikturnaitė sako grįžtanti bent kelis kartus per metus. „Stengiuosi palaikyti glaudų ryšį su Lietuva, joje likusiais artimaisiais, draugais“, – sako.
Bristolio panorama. Flickr. nuotr. Bristolio panorama. Flickr. nuotr.
Bristolyje lietuvė neieškojo tautiečių bendruomenės, mat jų aplink ir taip nemažai: iš 5 bute gyvenančių studentų keturi yra lietuviai ir vienas Singapūro pilietis. Tačiau L. Pikturnaitė įsitikinusi, kad mūsiškiai neturėtų užsidaryti vieni nuo kitų ir, progai pasitaikius, burtis bent į mažas kompanijas.
 
„Ir aš tokiai grupelei priklausau, – pasakoja. – Susiformavo draugų ir bendraminčių branduoliukas – stengiamės susirasti ir susipažinti su naujai atvykstančiais lietuviais, susitinkame ir paminime valstybines šventes, tokias kaip Vasario 16-oji ar Kovo 11-oji... Man atrodo, ryšys su Lietuva yra svarbus ir savo tradicijų užmiršti negalime.“
 
Be to, aš negaliu gyventi be lietuviškos virtuvės, – su šypsena prisipažįsta Ligita. – Neretai parsivežu iš Lietuvos maisto produktų, nors jų galima įsigyti ir Bristolyje – toliau nuo miesto centro yra lietuviška kavinė.“
 
Kaip ir dauguma studentų, ji dirba tam, kad reikėtų mažiau sukti galvą dėl pinigų, tačiau prioritetas – mokslai. Ypač tiems, kurie atvyko studijuoti iš svetur.
 
„Darbas – vėliau, dabar reikia mokytis“, – sako paskutiniame kurse studijuojanti, tačiau rimto darbo pasiūlymo iš investicinio banko „JP Morgan“ jau sulaukusi ir į Londoną sparnus kelsianti lietuvaitė.
Ligita neatmeta galimybės, jog vieną dieną grįš gyventi į Lietuvą ir gimtinėje panaudos sukauptą patirtį.
 
„Man Lietuva labai svarbi. Kaskart sugrįžus smagu matyti, kaip ji auga, sugeba kuo nors nustebinti, – sakė L. Pikturnaitė. – Bet kol kas liksiu Jungtinėje Karalystėje, nes čia tikrai daugiau galimybių. Padirbėsiu, užsidirbsiu pinigų, sukaupsiu patirties, o paskui – žiūrėsim!“
Ligita Pikturnaitė nesigaili paklausiusi pažįstamų rekomendacijų ir įsikūrusi Bristolyje. Asmeninio archyvo nuotr. Ligita Pikturnaitė nesigaili paklausiusi pažįstamų rekomendacijų ir įsikūrusi Bristolyje. Asmeninio archyvo nuotr.
  

Žymos: Bristolis, Anglijos lietuviai, Valdas Pryšmantas, bristolio lietuviai, gyvenimas Bristolyje

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Viengungis visus darbus nudirba pats. Vedusį priverčia žmona.