Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Viktorija Rinkevičiūtė   |   2015-05-21

Lietuviai panikuoja, nes bijo deportacijos

  
Lietuviai panikuoja, nes bijo deportacijos
© Flickr nuotr.
„Home Office“ neatskleidė, kiek lietuvių jau priverstinai išskraidino namo.
Jei aš devynerius metus buvau nepavojingas visuomenei, tai kaip, nieko nedarydamas, pasidariau pavojingas?

„Pagaliau pravalys biškį!!! Jau senai laikas buvo šiukšles susemti iš čia“, „Labai teisingai – visokie „degradai“ ir „zekai“ turi sėdėt Lietuvoj ir atgailaut. O dar geriau, kad važiuotų į Sibirą pas baltas meškas“, „Gėda demokratijai. O dar sako, kad už nusikaltimą baudžiama tik vieną kartą. Atlikus bausmę tau net priminti to kaip ir negalėtų, bet dabar barbarų laikai, ar tik nepasipils į Strasbūrą laiškai prieš anglus rašyti?“, – tokia diskusija tarp Anglijos lietuvių praėjusią savaitę užvirė po to, kai „Tiesa“ atskleidė, jog iš Anglijos deportuojami kadaise Lietuvoje už sunkius nusikaltimus teisti tautiečiai.

Straipsnį perskaitė daugiau nei 50 tūkst. skaitytojų, juo socialiniame tinkle „Facebooke“ pasidalijo dar šimtai žmonių. Teisines konsultacijas teikiančias lietuvių įmones užplūdo panikuojančių lietuvių ir jų sutuoktinių laiškai – ne vienas bijo būti išvytas iš Anglijos už praeities nuodėmes.
 
Kaip patvirtino mokesčių ir teisės klausimais konsultuojančios įmonės Londone „IB Service“ atstovė Justė Bagdonienė, po „Tiesos“ straipsnio pasirodymo telefonai biure kaito. „Skambino ne tik lietuviai, bet ir jų sutuoktiniai, kurie yra ne Europos Sąjungos piliečiai, bet sudarę santuoką su lietuviais“, – sakė J. Bagdonienė.
 
Praėjusiais metais Jungtinė Karalystė priėmė imigracijos įstatymo pataisas, pagal kurias iš šalies gali būti išvytas kiekvienas praeityje už sunkius nusikaltimus teistas imigrantas. Anglijos valdžiai tereikia nuspręsti, kad toks žmogus kelia grėsmę šalies saugumui.
 
Anot konsultantės, Anglijoje gyvenantys lietuviai ir anksčiau skambindavo pasiteirauti, ar „nesusems jų ant sienos“, jei Lietuvoje paliko skolų, tačiau šįkart susirūpinimo mastas – gerokai didesnis. Dešimtys lietuvių per dieną skambino ir klausė, ką jie turėtų būti „prisidirbę“ praeityje, kad dabar jiems grėstų deportavimas.
„Žmonės bijo, nes nežino, kas bus, – kadaise nusikaltusių tautiečių baimes vardijo konsultantė. – Klausia, jeigu turiu čia turto, jei paskolą esu pasiėmęs, jeigu čia dirbu jau aštuonerius metus tvarkingai, ar mane vis tiek dabar išvarys? Kaip tai vyks? Ar man bijoti eiti į gatvę, ar mane gali suimti namuose?“

Baimės apimtas ir policininkas
 
Tie patys klausimai kankina ir Anglijoje gyvenantį Dominyką (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.). Vyras „Tiesos“ primygtinai prašė neatskleisti nei jo vardo, nei amžiaus, nei gyvenamosios vietos Anglijoje ar gimtinės Lietuvoje.
 
„Nenoriu daug apie save pasakoti, nes yra žmonių, kurie pažįsta mane, yra čia ir draugų, yra ir priešų – bijau, kad kas nors nepaskųstų“, – nuogąstavo Dominykas.
 
Vyras prisipažino bijąs būti deportuotas iš Anglijos už nusikaltimą, kurį Lietuvoje padarė beveik prieš dešimtmetį. „Skamba gal baisiai – tyčinis sunkus kūno sužalojimas“, – pasakojimą pradėjo vyras.
 
Studijuodamas policijos mokykloje jaunuolis grįžo į gimtąjį miestą ir įsivėlė į muštynes. Dominykas pasakojo, kad konfliktas kilo prie jo draugų grupės priėjus keliems jaunuoliams iš pašalės. Žodis po žodžio vyrai susistumdė.
 
„Policininkai matė viską, realiai visą laiką liudijo mano naudai, bet niekas jų nepaklausė, – atviravo Dominykas. –Vienas iš nukentėjusiųjų buvo gerai žinomo mūsų mieste veikėjo brolis, užtat taip ir išėjo – nuteisė mane.“
 
Dominykas už sunkų tyčinį kūno sužalojimą buvo nuteistas pusei metų kalėjimo. Už gerą elgesį, kaip jis pats tvirtina, jis buvo paleistas po keturių mėnesių, bet dokumentuose – teistumas už tyčinį sunkų kūno sužalojimą.
 
Laisvėje praleidęs vos porą mėnesių, per kuriuos ieškojo darbo užsienyje, Dominykas neatsigręždamas
išvyko svetur. Norėjo, kaip pats sako, pradėti viską nuo švaraus lapo. Rugsėjį jis švęs dešimtmetį, pragyventą Anglijoje.
 
„Mano specialybė tokia, kad su teistumu Lietuvoje darbo neįmanoma gauti, tad nebuvo man ką daugiau daryti“, – prisipažino Dominykas. Policininko specialybę jis įgijo ir diplomą gavo dar tebevykstant teismams.
 
Kodėl užsispyręs baigė studijas ir vis dar norėjo būti policininku? „Niekas, kaip ir aš pats, netikėjo, kad mane nuteis“, – praeitį prisiminė jaunas vyras.
 
Bijo būti deportuotas
 
Nors Dominykas Anglijoje susikūrė naują gyvenimą – toje pačioje įmonėje su medžiu dirba nuo pat atvykimo, nuomojasi namą, turi žmoną ir trejų metukų dukrelę, – jo idilei iškilo pavojus. Vyras bijo, kad dėl praeities klaidų jį gali deportuoti atgal į Lietuvą.
 
„Anglijoje normalų gyvenimą gyvenu, nesu niekur užkliuvęs, esu rėmęs Raudonąjį Kryžių ir turiu nuolatinį darbą, negaunu jokių pašalpų, niekada negavau ir iš jų negyvenau. Gaunu pinigų už vaiką apie dvidešimt svarų, bet tokią išmoką iš esmės visi gauna. Nuomojuosi būstą, turiu nusipirkęs naują mašiną iš salono – visas gyvenimas Anglijoje, o dabar kai, atrodo, siunčia visus iš eilės, baisu darosi“, – nuogąstavo Dominykas.
 
Vyras netgi patarimo į teisininkus bijo kreiptis: „Bijau kur nors eiti, nes pirma turiu įsitikinti, ar jie garantuoja konfidencialumą, kad nebūtų taip, kad, kol sėdžiu kabinete, manęs atvažiuoja imigracijos pareigūnai.“
 
Buvęs policininkas nežino, ar prieš dešimtmetį Lietuvoje įvykusios muštynės Anglijoje gali būti kvalifikuojamos kaip sunkus nusikaltimas, už kurį gresia deportavimas.
 
Anglų pareigūnai – nekalbūs
 
Imigracijos klausimus sprendžiančios Anglijos vidaus reikalų ministerijos (angl. Home Office) pareigūnai su „Tiesa“ nebuvo labai kalbūs. Jie neatskleidė, kiek iš viso iš šalies jau deportavo lietuvių, praeityje padariusių sunkius nusikaltimus.
 
Bendrojoje statistikoje pateikiami duomenys rodo, kad dėl keliamos grėsmės Jungtinei Karalystei pernai iš šalies buvo jėga išsiųsta 12 460 imigrantų, o 24 001 išvyko savo noru. Iš šalies taip pat išprašyti ir 5022 užsieniečiai nusikaltėliai – tai yra vienu procentu daugiau nusikaltėlių nei užpernai.
 
Pagal naująją įstatymo pataisą, priimtą pernai liepą, Jungtinės Karalystės pareigūnai iš šalies gali deportuoti arba uždrausti į ją įvažiuoti iki dešimties metų tiems Europos Sąjungos (ES) piliečiams, kurie „yra įsivėlę į pavojingą ar pasikartojančią kriminalinę veiklą.“
 
„Deportavimas paprastai vykdomas tada, kai žmogus yra nuteistas nuo vienerių iki dvejų ar daugiau metų kalėjimo už seksualinius nusikaltimus, smurtą ar veiklą, susijusią su narkotikais“, – atsakyme į elektroninį laišką „Tiesai“ rašė „Home Office“ atstovas spaudai Michaelis Goldsteinas.
Įstatyme – išimtys šeimoms
 
Kaip teigiama įstatyme, kuris leidžia lengviau atsikratyti imigrantų, nusikaltėlių deportavimas yra „visuomenės interesas“.
 
Tačiau skaitant teisės aktą paaiškėjo, kad net ir ketverių ar ilgesne laisvės atėmimo bausme teistam nusikaltėliui gali pavykti išsisukti nuo deportavimo, jeigu didžiąją laiko dalį jis buvo teisėtas Jungtinės
Karalystės pilietis, socialiai ir kultūriškai integravęsis į britų visuomenę, o deportuotam į gimtinę jam ten būtų itin sunku prisitaikyti.
 
Be to, jei nuteistasis turi tikrus ilgalaikius santykius su partneriu arba mažamečių vaikų, deportavimo galima išvengti, jei partneriui ar vaikams deportavimo „pasekmės būtų nepagrįstai sunkios.“ Tačiau pagal įstatymą vaikas turi būti Jungtinės Karalystės pilietis arba čia gyvenęs ne vienerius metus.
 
Vis dėlto teisininkas Paulas Turneris, šiuo metu konsultuojantis ir vieną lietuvį, iš šalies su visa šeima išsiųstą už prieš 12 metų padarytą nusikaltimą, savo tinklaraštyje rašė, kad naujoji imigracijos įstatymo redakcija suteikia deportuotiesiems didesnių apeliacijos šansų. Tačiau kad apeliacija būtų sėkminga, pabrėžė teisininkas, žmogus turi gebėti susikalbėti angliškai.
 
„Mano teisinė patirtis nuo 1990-ųjų rodo, kad niekas taip neatstumia imigracijos problemas nagrinėjančio teisėjo, kaip žmogus, nekalbantis angliškai, bet per vertėją sakantis, kad Jungtinė Karalystė yra jo namai. Tai tiesiog nekaip atrodo“, – rašė teisininkas.
 
Jis pridūrė, kad kalbos mokėjimas nėra tik teisėjo asmeninis pamaloninimas, bet ir teigiama aplinkybė, įrašyta įstatyme. Kaip dar vienas išsiunčiamo imigranto pliusas įstatyme įrašyta ir sąlyga, kad jis pats gebėtų išsilaikyti, t. y. negyventų iš pašalpų.
 
Nesąžiningas įstatymas
 
Dominykas britų įstatymą, galintį jam kainuoti laimingą gyvenimą Anglijoje, laiko pažeidžiančiu esminius teisės principus.
 
„Suprantu, kad anglai nenori teistų nusikaltėlių, bet reikia pripažinti, kad ne visi nuteisti asmenys yra kalti. Aišku, visi, kurie sėdi, sako, kad jie nekalti (juokiasi – aut. past), bet visokiausių situacijų būna, – svarstė teistas policininkas. – Yra tokių, kurie toliau pjauna žmones, bet yra ir tokių, kurie atlikę bausmę supranta, ką padarė, ir iš esmės pakeičia savo gyvenimą. Tačiau su tokiu įstatymu jiems bausmė tęsiasi ir tęsiasi.“
 
Jis piktinosi, kad įstatymą anglai taiko atgaline data. „Jau praėjo devyneri metai. Tegu tikrina atvykstančiuosius ir jų neįsileidžia. Jie jau mane įsileido, aš susikūriau gyvenimą čia, moku visus mokesčius, nesinaudoju, ko jie labiausiai bijo, jų pašalpų sistema“, – „Tiesai“ sakė Dominykas.
 
Vyras taip pat nesupranta, kodėl Lietuva užsienio valstybėms pateikia duomenis apie kadaise teistus asmenis. Dominykas teigia, kad pagal Lietuvos įstatymus jis teistu turėjo būti laikomas penkerius metus, po to, remiantis įstatymo raide, „teistumas išnyksta ir asmenys laikomi neteistais.“
 
„Suprantu, jeigu asmuo nusikalstų Jungtinėje Karalystėje ir anglai prašytų daugiau informacijos apie įtariamąjį arba nuteistąjį, tačiau jei žmogus niekuo nenusikalto ir gyvena normalų gyvenimą, manau, nėra jokio pagrindo tų duomenų pateikti kitai šaliai“, – sakė buvęs pareigūnas.
 
Vyriškis vasarą planavo trumpam sugrįžti į Lietuvą, tačiau dabar planus pakeitė, kol išsiaiškins, ar jam negresia deportavimas. „Jei aš devynerius metus buvau nepavojingas visuomenei, tai kaip, nieko nedarydamas, pasidariau pavojingas?“ – nesuprato Dominykas.
 
  

Žymos: Viktorija Rinkevičiūtė, Imigrantai, Deportavimas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Grįžta Petriukas namo, ir mama jo klausia:
– Petriuk, kodėl tu šlapias?
– Mes su Jonuku žaidėm ,,Šuo ir krūmas“, tai aš buvau krūmas...