Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Loreta Juodagalvytė   |   2016-09-29

Lietuviai per daug nesuka galvos dėl Lietuvos

  
Lietuviai per daug nesuka galvos dėl Lietuvos
© flickr.com
Apie itin svarbius įvykius jai taip pat praneša „gyvasis radijas“  – mama ir sesuo, gyvenančios Kaune.

Apie užsienyje gyvenančių lietuvių dalyvavimą sprendžiant tėvynės ateitį sužinosime netrukus – balsavimas Lietuvos ambasadose visame pasaulyje jau prasidėjo. Kaip jau rašėme, balsuoti Lietuvos Seimo rinkimuose lietuviai registravosi vangiai.

Vangi Jungtinėje Karalystėje gyvenančių lietuvių registracija dėl balsavimo Seimo rinkimuose dar kartą priminė, kad užsienyje gyvenantys tautiečiai ne itin domisi, kas dedasi tėvynėje. Kokios lietuviškos temos domina Jungtinėje Karalystėje gyvenančius lietuvius, aiškinosi „Tiesa“.
Gyvename skaitmeniniame amžiuje, ir informacija, kartais net prieš mūsų valią, pati mus susiranda. Nežinoti apie pasaulį sudrebinusius įvykius, tokius kaip teroro išpuoliai, JAV Prezidento rinkimai ar Olimpinės žaidynės, atrodo, neįmanoma. Svarbiausius įvykius aptaria kolegos ir draugai, kaimynai, o dar dažniau pirmieji naujienas „praneša“ socialiniai tinklai.
 
Tačiau Lietuva – ne Jungtinės Valstijos ir ne Jungtinė Karalystė. Tėvynėje vykstančių politinių ar ekonominių procesų nenušviečia pasaulinė žiniasklaida, todėl tautiečiams, norintiems ką nors sužinoti apie paliktą gimtinę, reikia sąmoningai ieškoti tokios informacijos.
 
Patogiausios naujienos – lietuvių kalba
 
Pirmus metus Jungtinės Karalystės sostinėje gyvenantis ir informacines technologijas studijuojantis Domas yra iš tų, kurie nesidomi įvykiais Lietuvoje. Pasak jaunuolio, jam tai tiesiog nėra aktualu. „Aš ir gyvendamas Lietuvoje nelabai domėjausi lietuviška politika. O tai, ką padarė mūsų dainininkai ar šou verslo veikėjai, apskritai niekada nedomino nei manęs, nei mano draugų“, – sakė jaunas vyras.
Informacinių technologijų studentas papasakojo, kad vangiai seka ir pasaulio naujienas, o savo ryto nepradeda naršydamas po didžiausius pasaulio naujienų portalus. Tačiau Domas užtikrino, kad žinias jis seka, ir informacija jam yra itin svarbi, tačiau labiausiai domina tai, kas susiję su jo studijomis ir būsima profesija: „Man itin įdomu ir aktualu yra tai, kas vyksta mano profesinėje srityje – informacinių technologijų (IT) sektoriuje. Kaip žinome, IT niekada nestovi vietoje, kiekvieną dieną yra sukuriama ir pristatoma kažkas naujo, todėl aš tiesiog privalau tuo domėtis. Natūralu, kad pirmenybę teikiu tokio pobūdžio informacijai, o ne tam, ką pavogė Lietuvos politikai“, – teigė pašnekovas. 
 
Emigrantai su pagrindinėmis naujienomis susipažįsta skaitydami angliškus laikraščius. Dažniausiai į rankas juos paima pakeliui į darbą. Emigrantai su pagrindinėmis naujienomis susipažįsta skaitydami angliškus laikraščius. Dažniausiai į rankas juos paima pakeliui į darbą.
 
Atsidusęs jis pridūrė, kad studijuojant ir taip tenka apdoroti didelį kiekį informacijos, o po paskaitų dar skuba į darbą, todėl Lietuvai ir jos aktualijoms laiko paprasčiausiai nebelieka.
 
Panašios nuomonės laikosi ir Daiva P., dirbanti aptarnavimo sferoje. Pasak jos, lietuviškos naujienos jai nėra itin įdomios, nes jau penkerius metus gyvena Jungtinėje Karalystėje ir grįžti į Lietuvą neketina. Moteris dažniausiai naujienas sužino iš laikraščio „Metro“, kurį skaito kiekvieną rytą važiuodama į darbą. „Rytais važiuodama į darbą pagriebiu nemokamą laikraštį ir bandau skaityti. Tiesa, turiu prisipažinti, jog dažniausiai akimis permetu straipsnių antraštes, o pačių straipsnių neskaitau, nes mano anglų kalba nėra itin gera, todėl dažnokai nesusigaudau, nei kas rašoma, nei apie ką“, – prisipažino Daiva.
 
Pastebėjusi dėmesio vertą naujieną, moteris informacijos ieško lietuviškuose naujienų portaluose, mat juose pateikta informacijai jai yra paprastesnė ir suprantamesnė. Kartu ji perskaito ir lietuviškas naujienas, kad ir „pasenusias“.
 
Įdomiausia – naujienos apie emigrantus
 
Jauna Karolio ir Renatos šeima, auginanti septynerių metų sūnų, Jungtinėje Karalystėje jau daugiau nei dešimtmetį. Medicinos srityje dirbančiai porai įvykiai tėvynėje yra aktualūs ir įdomūs.
 
Pasak sutuoktinių, jie domisi ir pasaulio, ir Lietuvos naujienomis, ypač tokiomis, kurios liečia išvykusius gyventi svetur. „Nors grįžti gyventi į Lietuvą neketiname, tačiau esame lietuviai, ir natūralu, kad domimės įvykiais tėvynėje. Ypač aktualios yra tos naujienos, kurios susijusios su emigrantais, pvz., PSD (privalomojo sveikatos draudimo mokestis), mokesčiai „Sodrai“, įvairių dokumentų tvarkymo taisyklės. Juk tvarka keičiasi kone kiekvienais metais, tad turime sekti naujienas“, – aiškino Renata.
 
Apie itin svarbius įvykius jai taip pat praneša „gyvasis radijas“  – mama ir sesuo, gyvenančios Kaune.
 
Renatai antrino ir Karolis. Pasak jo, gauti informacijos šiuo metu yra itin lengva, ir žinoti pagrindines pasaulio bei Lietuvos naujienas y tiesiog privaloma: „Socialiniame tinkle „Facebook“ aš seku kelis naujienų portalus, tarp jų ir lietuviškus. Jeigu kas nors svarbaus nutinka, man į telefoną ateina pranešimas. Jeigu naujiena man pasirodo verta dėmesio ir aktuali, aš ją perskaitau, jei ne – toliau užsiimu savo darbais. Man toks informacijos gavimo būdas itin tinka ir patinka, nes nereikia gaišti laiko pačiam“, – „Tiesai“ teigė Karolis.
Geriausias būdas sužinoti naujienas – gauti informaciją į išmanųjį telefoną Geriausias būdas sužinoti naujienas – gauti informaciją į išmanųjį telefoną
 
Renata irgi pripažino, kad naujienas „susirenka“ panašiu būdu kaip jos vyras – į telefoną gauna pranešimus. Jeigu pranešimas ją sudomina, tuomet perskaito ir visą straipsnį viename ar kitame naujienų portale.
 
Kiek kitokios nuomonės laikosi Remigijus L., su žmona ir dviem mokyklinio amžiaus sūnumis Jungtinėje Karalystėje gyvenantis daugiau nei dešimtį metų. Statybose dirbantis vyras prisipažino, kad Lietuvos padangėje vykstantys politiniai ir kultūriniai įvykiai jo visiškai nedomina, tačiau lietuviškus portalus jis vis dėlto peržiūri, atsiverčia, ir tai yra jo vienintelis informacijos apie platųjį pasaulį šaltinis.
 
„Aš angliškai susišneku, bet skaityti man sunkoka, o tuo labiau laikraščius ar naujienų portalus, todėl, kai turiu laiko, skaitau lietuviškus. Dažniausiai permetu akimis antraštes, kartais paskaitau apie sportą. Politika nesidomiu, bet lietuvius politikus žinau, o anglų – visiškai ne“, – teigė vyriškis.
 
Tiek Lietuvos, tiek viso pasaulio naujienos lengvai pasiekiamos kiaurą parą. Tiek Lietuvos, tiek viso pasaulio naujienos lengvai pasiekiamos kiaurą parą.
Jeigu vis dėlto akis užkliūva už „angliškos“ naujienos, tačiau pritrūksta užsienio kalbos žinių, į pagalbą atskuba žmona arba vaikai. „Daug naujienų sužinau iš savo žmonos, ji daugiau skaito. Vaikai dar kažką įdomaus pasako. Svarbiausius įvykius aptariame ir darbe, bet specialiai įvykiais nei Lietuvoje, nei Anglijoje aš nesidomiu“, – kalbėjo lietuvis.
 
Ar žinote kad…
 
„Tiesa“ nusprendė paminėti konkrečius įvykius, neseniai nutikusius Lietuvoje ar lietuviams, ir paklausti, ką apie juos žino pašnekovai.
 
Sportas ir Olimpinės žaidynės
 
Neseniai Rio de Žaneire (Brazilija) pasibaigusios vasaros Olimpinės žaidynės dėl laiko skirtumo naktį išlipti iš lovų privertė nemažą dalį tėvynainių. Nuo jų neatsiliko ir emigrantai: „Taip, taip, Olimpiadą žiūrėdavau per lietuvišką televiziją. Krepšininkai blogai pasirodė, plaukimas irgi nuvylė, tik irkluotojai šaunuoliai“, – įspūdžiais dalijosi Remigijus.
 
Vasaros Olimpinių žaidynių rezultatus sekė visi kalbintieji pašnekovai, tačiau nei vienas nemetė darbų tam, kad tiesiogiai stebėtų transliacijas. „Kai tik lietuviai laimėdavo medalį, apie tai imdavo trimituoti visos žiniasklaidos priemonės, todėl sužinodavome naujienas, ir niekas mūsų neklausdavo, norime to ar ne“, – nepiktai ironizavo Karolis.
Olimpinės žaidynės domino daugumą tautiečių. Olimpinės žaidynės domino daugumą tautiečių.
 
Darbo kodeksas
 
Itin daug diskusijų sukėlęs naujasis Darbo kodeksas emigrantams nepasirodė itin aktualus. Studentas Domas apie jį apskritai nebuvo girdėjęs: „Ne, nieko apie tai nežinau. Man tai nėra aktuali informacija.“ Jam pritarė ir Daiva. Ji teigė tik dabar sužinojusi, kad politikai svarstė ir priėmė naują pagrindinį darbdavio ir darbuotojo santykius reguliuojantį įstatymų rinkinį.
 
Tuo tarpu ši informacija pasirodė aktuali Karoliui ir Renatai: jie ne tik žinojo patį faktą, bet ir išsakė savo nuomonę apie naujuosius darbo santykius. Apie naująjį Darbo kodeksą teko girdėti ir Remigijui, bet savo nuomonės šia tema jis neturėjo: „Nežinau smulkmenų, žinau tik, kad jis blogas, žmonėms nebus gerai“, – neabejojo pašnekovas.  
 
Seimo rinkimai
 
2016 metais įvyksiantys Seimo rinkimai kelia daug diskusijų ir pastaruoju metu žinios apie juos nepasitraukia iš Lietuviškos žiniasklaidos pirmųjų puslapių. „Spalio pradžioje, tikslios datos nepamenu, tuoj pažiūrėsiu“,– naršydama išmaniajame telefone kalbėjo Renata. Ji teigė užsiregistravusi ir rengiasi balsuoti, jeigu planų nesujauks nenumatyti įvykiai. Apie šį įvykį žinojo ir Domas: „Rinkimai į Seimą vyks spalio pradžioje. Ar eisiu balsuoti? Nežinau, dar nenusprendžiau.“
Remigijus balsuoti tikrai neis, nes gyvena toli nuo Londono ir savaitgalius nori praleisti su šeima, o ne prie mašinos vairo.
 
Vienintelė „Tiesos“ kalbinta Daiva nieko nežinojo apie rinkimus: „Rinkimai? Į Seimą Lietuvoje? Oi, tikrai, žinokit, nežinau, politika nesidomiu, negyvenu toje šalyje, todėl ir nežinau nieko.“
 
  

Žymos: Tiesos tema, Loreta Juodagalvytė

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Antanai, ar man ši beretė tinka?

– Brangioji, aš tau pasakysiu tiesiai: tau jau viskas tinka!