Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Sigutė Limontaitė   |   2017-05-18

Lietuviški alkoholiniai gėrimai naktį – į namus, ir iš moterų rankų

  
Lietuviški alkoholiniai gėrimai naktį – į namus, ir iš moterų rankų Alkoholiniai gėrimai naktį – paklausi prekė tarp JK lietuvių.
Klientų visada buvo ir bus, nesvarbu, kokios kainos, galbūt tik pirks mažiau. Kur lietuviai – ten ir alkoholis, esant paklausai, bus ir pasiūla

Lietuviškas alkoholis, kaip ir maistas, turi paklausą visur, kur tik gyvena lietuviai. Ne išimtis ir Jungtinė Karalystė: čia lietuviško alaus ar tėvynėje mėgtų gėrimų galima rasti ne tik daugelyje parduotuvių, bet ir užsisakyti į namus ar pigiau įsigyti iš perpardavinėtojų.

Interneto paieškos sistemoje pakanka įvesti frazę „gėrimai į namus“ ir pasipila tuo užsiimančių vežėjų kontaktiniai duomenys. Vien Londone veikia kelios kompanijos, visą parą pristatančios įvairiausią tautiečių mėgstamą alkoholį. Norintieji pasinaudoti tokia paslauga susimoka tik už prekę, atvežimas – nemokamas.
Kainos kyla kasmet
 
Lietuvoje daugybę metų buvo įprasta pritrūkus lašelio stipriosios paskambinti taksi vairuotojui ir paprašyti į namus atvežti alkoholinių gėrimų. Šią praktiką lietuviai atsivežė ir į svečią šalį. Anglijoje taksi vairuotojai už didesnę nei rinkos kainą gali pristatyti praktiškai bet ko.
 
Taksi kompaniją Londone įkūrusi Vita Babraitytė neslepia, kad klientai neretai skambina ir prašo paslaugos, tačiau ji gėrimų į namus nevežiojanti. Bet dar prieš trejus metus moteris turėjo kitokį verslą ir užsiėmė gėrimų pristatymu į namus visą parą.
 
„Daugelis mano buvusių klientų dabar taksi klientai. Būna, kad paskambina man, prašo atvežti gėrimų, tačiau tiesiog primenu jiems, kad senokai nebevežu, – sako ji. – Žinau, kad kitų tautybių taksistai vežioja, tačiau už dvigubai ar net trigubai didesnę kainą.“
Gėrimai iš Lietuvos per keletą pastarųjų metų gerokai pabrango. Nuo kovo padidinus akcizą alkoholiui, tai atsiliepė ir Jungtinėje Karalystėje, mat prekeiviai nesibodi kelti kainų, o pirkėjai esą tuo nesiskundžia ir paklausa nemenksta – anaiptol.
Šešerius metus Londone gyvenantis Darius dažnokai kreipiasi į gėrimų vežiotojus, mat, kaip pats sako, parduotuvės nedirba visą parą. Vyras teigia tauriuosius gėrimus iš įvairių prekeivių perkantis jau ne pirmus metus, tad ir kainų pokytį, ir vežėjų skaičiaus mažėjimą aiškiai pastebintis.
 
„Prieš keletą metų lietuvių šioje srityje buvo gerokai daugiau – galėjai rinktis pagal jų siūlomus gėrimus, kainas, pristatymo laiką. Dabar visą parą dirbančiųjų labai mažai, o ir jų nustatytos kainos tikrai didelės.
Pavyzdžiui, butelis lietuviško alaus į namus prieš trejus ketverius metus kainavo svarą, vietinėje parduotuvėlėje – svarą trisdešimt. Dabar vežėjai butelį parduoda už du svarus. Stiprūs gėrimai irgi gerokai pabrango“, – pasakojo pašnekovas.
Daugiausia užsakymų – naktimis
 
Visą parą gėrimus pristatančių lietuvių sumažėjo, nes, kaip aiškina patys vežėjai, šis darbas tikrai sunkus. Būtent dėl šios priežasties verslo atsisakė ir V. Babraitytė.
 
„Neturėdavau nei normalių savaitgalių, nei švenčių, nes tada pats darbymetis. Labai sunkiai gavome licenciją – labai norėjom dirbti legaliai, nors ne visi taip daro, – vardijo ji. – Šiuo metu tokie vežėjai vos keli, ne visi ryžtasi vežioti visą parą ir kiekvieną dieną.“
 
„Patiko tas darbas, tačiau dabar visą dėmesį skiriu „Vitulės taksi“ – mėgstu bendrauti su žmonėmis ir vairuoti, nekeisčiau į nieką kitą“, – sako verslininkė.
 
Būtent po vidurnakčio dažniausiai gėrimus į namus užsisakantis Darius pritarė ir stebėjosi, kad alkoholį naktimis vežioja moterys.
 
„Savaitgalių naktys yra dažniausias metas, kai prisireikia stipresnių gėrimų. Prieš keletą metų vežiodavo vyrukas, bet ir tas atvykdavo su šunimi mašinoje, nes bagažinėje turėdavo labai daug visko. O įsukus į kiemą iš kitų namų išlįsdavo kaimynai – tai tik spėk sužiūrėti, kas jau traukia brendžio butelį, kas svirduliuoja nesumokėjęs, o išgėrusieji dar ir kabinėjasi. Kaip moterys nebijo važiuoti pas girtus, aš išvis nesuprantu“, – stebėjosi londonietis.
Visą parą gėrimus į namus vežančios įmonės „Drinkas“ įkūrėja, nenorėjusi atskleisti savo tapatybės, pritarė dėl sudėtingų darbo sąlygų. Pasak moters, lietuviai skambinti pradeda nuo penktadienio vakaro ir skambučiai netyla iki pat ryto. Šeštadienį pikas taip pat prasideda vakarėjant, o daugiausia klientų būna naktį, nes naktinių parduotuvių toli gražu yra ne visur, ir gėrimai atvažiuoja iki pat durų, tad nereikia niekur eiti.
 
Pirkėjai dabar gali atsiskaityti ir banko kortele, todėl nebūtina turėti grynųjų, kas buvo privaloma anksčiau norint užsisakyti gėrimų į namus vidurnaktį.
 
Anot „Tiesos“ pašnekovės, naktimis lietuviai dažniausiai prašo brendžio, o dienomis, šiltuoju metų laiku, – šalto lietuviško alaus.
 
Metus veikiančios kompanijos vadovė tikina, kad kainos nesikeitė ilgą laiką, tačiau akcizų didinimas Lietuvoje visgi paveikė ir juos.
 
„Nuo mūsų veiklos pradžios kainos nelabai keitėsi, tačiau porą savaičių prieš šv. Velykas teko pridėti po svarą prie brendžio ir degtinės. Klientų dėl to nesumažėjo, Londonas – didelis miestas, o ir kainų didinti nebeplanuojame, nebent jos dar labiau kiltų Lietuvoje“, – neslėpė gėrimus į namus pristatančios įmonės įkūrėja.
 
Prisiminusi savo verslą prieš trejus metus ir lygindama kainas su dabartinėmis, V. Babraitytė juokėsi negalinti išduoti, kaip stipriai prekeiviai padidino kainas. Tačiau patvirtino, kad anuomet tikrai buvo pigiau.
 
„Klientų visada buvo ir bus – nesvarbu, kokios kainos. Galbūt tik pirks mažiau, – gūžteli taksi vairuotoja. – Kur lietuviai – ten ir alkoholis. Esant paklausai, bus ir pasiūla.“
 
„Žinau, kad taip prekiaujama ir Norvegijoje, tik labai brangiai. Savo laiku mes buvome nustatę, kad klientas turi užsisakyti ne mažiau nei už 20 svarų, tada atvežame nemokamai. Pirkdavo stipriuosius gėrimus ir leisdavo pinigų tiek, kiek negaila, kai kurie net grąžos nelaukdavo“, – apie asmeninę patirtį pristatant alkoholį į namus kalbėjo V. Babraitytė.
Pigiausiai atveža tolimųjų reisų vairuotojai
 
Sumažėjus visą parą alkoholį pristatančių lietuvių, vis dar gausu prekiaujančiųjų dienomis. Jų nustatytos gėrimų kainos gerokai žemesnės nei parduotuvėse ar naktinių vežėjų. Tokie prekeiviai dažnai mikroautobusais gabena siuntas ir žmones maršrutu Anglija–Lietuva, tad ir atsivežti alkoholio gali labai dažnai.
 
Neretas, važiavęs mikroautobusu iš Lietuvos, skundžiasi, jog vairuotojai dar kelionės pradžioje nurodo keleiviams, kad jų vardu gabena stipriuosius gėrimus ar cigaretes – jei muitininkai pasiteirautų.
Gėrimų Jungtinės Karalystės lietuviams atveža ir didelius krovinius gabenantys vairuotojai. Perkant iš jų, kainos taip pat nesikandžioja, ypač užsisakant didelį kiekį. Tačiau dažnam pirkėjui nepatogu pačiam važiuoti atsiimti prekių, mat krovininiai automobiliai negali įvažiuoti į daugumą vietų.
 
Darius, perkantis lietuvišką alkoholį iš įvairių šaltinių, teigė, kad tolimųjų reisų vairuotojai jam nepatikę kaip tik dėl patogumo stokos.
 
„Pirkti iš „furistų“ pigu, ypač jei rengi šventę ir reikia daugiau gėrimų iš anksto – perki dėžėmis ir su nuolaida. Tačiau asmeniniam vartojimui nepatarčiau, – dėsto jis. – Vasarą užsisakiau po dėžę alaus ir brendžio. Jo stovėjimo aikštelė buvo kažkur laukuose, nuvažiuoti pačiam toli, rasti sudėtinga, o ir neparsineši ant nugaros. Neturiu automobilio, tad teko prašyti draugų, derintis prie jų laiko. Nuvažiavus to vairuotojo dar nebuvo, reikėjo laukti. Pinigų sutaupiau, bet daugiau iš tokių nebeperku.“
Apie mažesnes kainas perkant iš tolimųjų reisų vairuotojų pasakojo ir „Drinko“ įkūrėja.
 
„Anksčiau vežančiųjų į namus visą parą buvo nemažai, tačiau dabar nebežinau nė vieno, – prisipažino verslininkė. – Dieną gėrimų tikrai nesunku rasti. Labai populiaru pirkti iš tolimųjų reisų vairuotojų, jie ir pristato pigiau.“
Alkoholis atperka šeimos keliones
 
Paties įvairiausio lietuviško alkoholio nesunkiai galima rasti tėvynainių grupėse socialiniuose tinkluose. Ten, net neslėpdami savo tapatybių, vyrai ir moterys skelbiasi parduodantys gėrimus, daugelis jų atveža tiesiai pirkėjui į namus.
 
Emigrantai gėrimų atsiveža ir keliaudami automobiliu iš Lietuvos vien tam, jų aiškinimu, kad kelionė atsipirktų. Jungtinės Karalystės įstatymai leidžia įvežti ganėtinai daug alkoholio iš Europos Sąjungos šalių, jeigu tas neskirtas parduoti. Muitininkams klausimų kyla tuo atveju, jeigu vežama daugiau nei 110 litrų alaus, 90 litrų vyno, 10 litrų stipriųjų gėrimų bei 20 litrų spirituoto vyno. Tiek arba mažiau alkoholio įvežti legalu.
 
Londono lietuvių grupėse socialiniame tinkle „Facebook“ alkoholį pardavinėjantis Martynas nenoriai pasakojo apie šią veiklą, tačiau patirtimi pasidalijo.
 
Vyro teigimu, automobiliu į Lietuvą su žmona, vaikais ir šunimi jie keliauja maždaug dukart per metus. Parsivežę leistiną kiekį gėrimų ir pardavę juos vietos lietuviams atgauna kelionei išleistus pinigus.
 
„Vežamės tiek alkoholio ir cigarečių, kiek galima, kadangi važiuojame kas pusmetį ar rečiau. Muitinėje nė karto nepaklausė, kam mums dėžės alaus, cigarečių ar degtinės. Aš pareklamuoju tarp vyrų, žmona pasiūlo šampano moterų grupėse ir viską išgraibsto per kelias dienas, – pasakojo Martynas. – Jei važiuotume dažniau, turbūt kiltų įtarimų, kad parduodame. Nevadinčiau to verslu, tačiau kelionė mums išeina beveik nemokamai.“
 
Alkoholį socialinėje erdvėje pardavinėjantys lietuviai dažniausiai jį ir atveža į namus arba pirkėjui nurodo adresą, iš kur pasiimti. Savo namuose gėrimus laikantys tautiečiai nesibaimina galimo pavojaus, mat tiki, jog pigesnės degtinės nusipirkti norintys emigrantai nesugalvotų apiplėšti ar pridaryti kitokios žalos jų gyvenamojoje vietoje.
 
Taip pat pirkėjų nesibaimina ir gėrimus į namus pristatančios moterys, mat šis verslas Jungtinėje Karalystėje veikia jau daugybę metų ir per tą laiką niekam nieko nenutiko.
 
 
  

Žymos: Alkoholiniai gėrimai, lietuviškas alus, lietuviška degtinė

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Du girtuokliai dalyvauja savo sugėrovo laidotuvėse. Vienas sako kitam:
– Tu tik pažiūrėk, Vasia geriau už mus atrodo!
– O tai ko tu nori - jis jau tris dienas negeria!