Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Viktorija Rinkevičiūtė   |   2015-06-18

Lietuviui įkandęs nuodingas voras pasėjo paniką tarp tautiečių

  
Lietuviui įkandęs nuodingas voras pasėjo paniką tarp tautiečių
© Flickr nuotr.
Apie aptiktus nuodingus vorus Anglijos spauda praneša bene kas porą savaičių.
Voro kojos ilgos, užpakalis mažiukas. Ir su baltais dryželiais ant kojų.

„Kažkoks guzas susidarė toje vietoje prie įkandimo, žaizda sprogo, pūliai tai eina, tai neina“, – taip praėjus daugiau nei savaitei po greičiausiai nuodingo voro įkandimo kalbėjo Londone gyvenantis Vaidotas Kietis. Anot vyro, jo būklė tik blogėja, o Anglijos gydytojai ranką gydo antibiotikais. Jungtinės Karalystės spauda bent keletą kartų per mėnesį praneša apie vis naujas bananuose tykančių nuodingų vorų atakas. „Tiesa“ aiškinosi, ar tikrai vorai Anglijoje tokie pavojingi, ir ką daryti, jei toks gyvis jums įkando.

Dagenhamo rajone Londone gyvenantis V. Kietis prieš daugiau nei savaitę iš „Morrison’s“ parduotuvės parsinešė maišelyje supakuotą bananų kekę.
„Praplėšiau tą maišelį, atsiplėšiau bananą, o iš kekės iššoko voras ir – man ant rankos. Bet greit pabėgo“, – pasakojo vyras.
 
Jis pridūrė tarsi pajutęs odos drykstelėjimą, bet kadangi niekada nebijojo vorų, neatkreipė dėmesio: „Galvojau, voras su savo nagiukais ar kuo užkabino. Geras voras, aš jį paleidau. Nieko jam nedariau, neužmušiau.“
 
Tačiau po pusvalandžio paaiškėjo, kad V. Kiečiui ant rankos užšoko ne šiaip naminis voras. Vyro ranka ėmė staigiai tinti, jis pradėjo justi tempiamos odos skausmą. Bloga nuojauta vyriškiui pakuždėjo, kad reikia kviestis medikus.
 
Nuodingas voras iššoko iš šios kekės su vorų lizdu. (Asmeninio albumo nuotr.) Nuodingas voras iššoko iš šios kekės su vorų lizdu. (Asmeninio albumo nuotr.)
 
Greitoji į jo namus atvyko per porą minučių, Londono standartais – itin greitai. Gydytojai iš pradžių stebėjo V. Kiečio būklę, nusirašė kažką nuo bananų etiketės ir galiausiai vyro paprašė parodyti internete, apytikriai koks voras galėjo jam įgelti.
 
„Kitaip tas voras atrodė, nei naminis. Jo kojos ilgos, užpakalis mažiukas. Ir su baltais dryželiais ant kojų“, – taip „Tiesai“ užpuoliką apibūdino V. Kietis.
Atidžiau apžiūrėję bananus medikai ant jų kekės rado visą baltą vorų lizdą. Jie nedelsiant lietuviui suleido tris ampules priešnuodžių ir išvežė jį į ligoninę.
 
„Aš tų vorų nebijau, maniau, kad čia koks užsilikęs voras iš sandėlio, kur pakavo tuos bananus. Nebespėjo išlįsti ir liko tame maišelyje. Bet kad jis nuodingas – man nė galvoj“ – sakė vyriškis.
 
Gydė antibiotikais
 
V. Kietis ligoninėje kitų gydytojų laukė keletą valandų, o jo ranka vis labiau tino.
 
„Niekas ten niekur neskuba, visi labai palengva dirba“, – pasakojo vyras. Gydytojai jam galiausiai išrašė antibiotikų, liepė ranką apsirišti ir daug nejudinti.
 
Tačiau skausmas ir tinimas per naktį neatlėgo, netgi pradėjo plisti į alkūnės pusę. Lietuvis vėl paskambino greitajai pagalbai. „Šįkart niekas nevažiavo, liepė toliau gerti antibiotikus ir paracetamolį bei užsidėti kokį nors kompresą. Kur tai matyta, kad nuo voro įkandimo reikia gerti paracetamolį?“
 
 
Vyro pirštai ne tik ištinę – jis jų ir nejaučia. (Asmeninio albumo nuotr.) Vyro pirštai ne tik ištinę – jis jų ir nejaučia. (Asmeninio albumo nuotr.)
 
Vyras užsispyrė ir pats dar kartą nuvyko į tą pačią Romfordo ligoninę.
 
„Ranka ir toliau tinsta, pirštų nebejaučiu, bet gydytojai nieko nedaro – išrašo antibiotikų, sako – gerk, turi organizmas kovoti su tais nuodais“, – po pakartotinio vizito pas anglų medikus „Tiesai“ skundėsi V. Kietis.
 
Kaip „Tiesai“ aiškino Londone dirbanti vidaus ligų gydytoja Ala Ragauskienė, pirštų V. Kietis gali nejausti dėl neurotoksinų, kurių turi nuodingi vabzdžiai ir vorai.
 
„Jie nepasišalina greitai. Neurotoksinas sutrikdo mediatoriaus acetilcholino išsiskyrimą nervų galūnėlėse, todėl sutrinka nervinio impulso sklidimas nervo ir raumens jungtyje bei raumens susitraukimas. Pirštai ar galūnės aptirpsta. Panašiai veikia ir botoksas, kuris išsilaiko keletą mėnesių ir ilgiau“, – nuodų veikimą paaiškino gydytoja.
 
Taip V. Kiečio ranka atrodė praėjus porai dienų po voro įgėlimo. (Asmeninio albumo nuotr.) Taip V. Kiečio ranka atrodė praėjus porai dienų po voro įgėlimo. (Asmeninio albumo nuotr.)
 
Vorų antplūdis
 
Panašiai kaip V. Kiečiui, su vorais vos nenutiko ir Londono East Hamo rajone gyvenančiai Gerdai Mykolaitytei. Ji prieš metus vorų kokonus aptiko „Tesco“ pirktoje vynuogių pakuotėje.
 
„Kiaušinėlių buvo tarp vynuogių šakelių – toks nemažas jų kiekis“, – sakė mergina ir prisipažino, kad būtent Anglijoje jai išsivystė paniška vorų baimė.
 
„Nusipirkom, močiutė pasižiūrėjo, kad čia vorų kokonai, bet išmetėm vynuoges, ir tiek. O po to pradėjo „Facebooke“ žmonės skelbti, kad atsiranda didelių vorų namie“, – tikino G. Mykolaitytė.
 
„Tiesa“ irgi jau ne kartą yra rašiusi apie tokius atvejus, kai kartu su bananais iš prekybos centro žmonės į namus parsineša ir itin nuodingų vorų. Moteris „Asdoje“ buvo nusipirkusi bananų su, kaip įtariama, nuodingiausio pasaulyje Brazilijos klajoklio kiaušinėliais.
 
Praėjusią savaitę Brazilijos klajoklio auka vos netapo ir šeima su mažamečiais vaikais. Iš parduotuvės su bananais vorą parsinešęs tėtis pasakojo, kad jo šeimai grėsmę sukėlęs voras judėjo greitai ir buvo agresyvus. Jis buvo maždaug aštuonių colių ilgio, turėjo aštuonias akis ir dvi dideles juodas iltis, kurios išlenda iš jo pedipalpų (jie mums atrodo kaip voro kojos). Braziliškasis klajoklis žmogų gali nužudyti per kelias valandas.
 
Dar anksčiau dviejų vaikų tėvas bananų kekėje rado keletą vorų – tąkart irgi buvo nustatyta, kad tai – nuodingiausi pasaulio vorai. Ši rūšis yra viena iš bananų vorų genties. Jie gamina neurotoksinus – nuodus, kurie sutrikdo raumenų kontrolę, kvėpavimą, sukelia dalinį paralyžių ir, galiausiai, uždusimą.
 
Neaišku, ar tikrai įgėlė
 
Vorų ekspertas ir egzotiškų nariuotakojų parduotuvės „Staktos voras“ įkūrėjas Edgaras Čepulkovskis patikino, kad į prekybos centruose parduodamus bananus patenkantys vorai greičiausia yra bananiniai vorai.
 
„Vorai mėgsta bananus, nes juose yra nebloga slėptuvė, be to, pats bananas pūdamas skleidžia šiek tiek šilumos, tad susidaro tokia drėgna šiluma. Tokioje vietoje voras jaučiasi puikiai“, – „Tiesai“ paaiškino vorų žinovas.
 
Vis dėlto V. Kiečio situacija jam nėra iki galo aiški. Kadangi neaišku, koks voras vyrui konkrečiai įkando, vorų ekspertas neatmeta, kad lietuviui galėjo prasidėti kraujo užkrėtimas, nes nuo jo ranka irgi tintų ir skaudėtų.
 
„Vorai minta tais nariuotakojais, kurie paprastai būna nešvariose vietose ir, tarkim, jeigu musė landžiojo po tualetus, o voras ją suėdė, ant voro liko šiek tiek bakterijų, ir geldamas jis tiesiog užkrėtė kraują“, – paaiškino E. Čepulkovskis.
 
Anot jo, jei lietuvis būtų tapęs bananinio voro auka, pasekmės būtų liūdnesnės: „Nuo to voro turėtų būti kitokie simptomai, šiek tiek rimtesni: traukuliai, galvos skausmai, alpimas, sąmonės praradimas – čia jau aukštesnio lygio voras.“
 
E. Čepulkovskis pridūrė, kad bananiniai vorai turi didžiules nuodų sankaupas, bet jų iltys (cheliceros) labai silpnos. Jie kanda daugybę kartų ir kiekvieną kartą suleidžia maksimumą nuodų, dėl to yra pavojingesni už kitus.
 
Pradėjo pūliuoti
 
V. Kietis jau skaičiuoja antrą savaitę nuo nuodingo voro įkandimo. „Visa ranka sutinus, visi pirštai sutinę, tinimas jau perėjo per riešą, plečiasi alkūnės link. Net laikrodžio užsidėti nebegaliu“, – „Tiesai“ skundėsi vyras.
 
Prie pat įgėlimo vietos esą susidarė žaizda, iš kurios ėmė veržtis pūliai. Be to, lietuvis skundžiasi, kad rytais jam vis dar svaigsta galva.
 
Tačiau V. Kiečio bendrosios praktikos gydytoja, kol laukia kraujo tyrimų rezultatų, jam ir toliau liepia gydytis paracetamoliu.
 
„Nueini pas tuos daktarus, nieko neduoda – ką daryt? Sakiau, savo metodais bandysiu gydytis, bet jeigu kažką ne taip padarysiu, vėl bus blogai“, – į neviltį puolė vyras.
 
V. Kietis niekada nebijojo vorų, bet dabar sako ir į patį „Morisson’s“ bijo užeiti. (Asmeninio albumo nuotr.) V. Kietis niekada nebijojo vorų, bet dabar sako ir į patį „Morisson’s“ bijo užeiti. (Asmeninio albumo nuotr.)
 
Vorų žinovas E. Čepulkovskis sako, kad pūliai nežada nieko gero. „Jeigu nuodai bus pažeidę visą ranką ir ji nebefunkcionuos, tai kam ji daugiau reikalinga? Arba ji pradės pūti, arba ją reikia nupjauti, kad viskas organizmas gyventų“, – sakė ekspertas.
 
Tas pats V. Kiečio gali laukti, jeigu jam ranka tinsta ne nuo nuodų, o nuo negydomo kraujo užkrėtimo.
 
Tačiau gydytoja A. Ragauskienė pabrėžė, kad anglų medikai antibiotikais kovoja ne su voro nuodais, o „su galima ar jau prasidėjusia infekcija įkandimo vietoje“, ir patarė vaistus gerti, kaip nurodyta.
 
Vairuotoju statybų įmonėje dirbantis vyras dėl sužeistos rankos negali dirbti. Laimė, sakė vyriškis, kad lietuvis viršininkas pasitaikė supratingas ir leido nedirbti tiek, kiek reikės.
 
„Už tas dienas, kur nedirbu, sakė sumokės. Net jei mėnesį nedirbčiau, sakė, kažkiek pinigų vis tiek duos. Bet man tuos pinigus reikės atidirbti, niekas nieko už dyką neduoda“, – tikino V. Kietis.

„Morrison’s“ pasityčiojo
 
Vos išleistas iš ligoninės V. Kietis bananų maišelį su nuodingų vorų lizdu nunešė atgal į Dagenhamo „Morrison’s“ parduotuvę. Prekybininkai bananus pasiėmė ištirti, o vyrui atnešė... naują maišelį su bananais.
 
„Kaip pajuokos objektas buvau! Davė dar vieną, kad man iš to maišelio dar koks voras įgeltų – turėsiu dar vieną bėdą“, – apmaudą liejo lietuvis. Jis bananų atsisakė ir prekybininkams pagrasino teismais.
 
Po kelių dienų su vyru susitikę parduotuvės vadovai pažadėjo, kad jo gydymo išlaidas padengs
„Morrison’s“ draudimo kompanija. Prekybos centras taip pat žadėjo sumokėti ir už visko namo dezinfekciją.
 
„Atvažiavo vorų gaudytojai, kurie vorus gaudo su kažkokiomis dėžutėmis, sako: čia tas voras ir įlįs į dėžutę“, – apmaudaus juoko neslėpė V. Kietis, kurio name 16 žmonių gyvena apimti baimės tapti nuodingo voro aukomis.
 
Tokiomis dėžutėmis, anot V. Kiečio, anglai gaudo nuodingus vorus. (Asmeninio albumo nuotr.) Tokiomis dėžutėmis, anot V. Kiečio, anglai gaudo nuodingus vorus. (Asmeninio albumo nuotr.)
 
Vyras nusiteikęs karingai – jau susirado advokatus ir reikalaus iš „Morisson’s“ kompensacijos. Tiesa, jos sumą nustatys teisininkai.
 
„Parduotuvė nieko nesako, kad bent koks atsiprašymas būtų buvęs – nieko. Aš net į darbą negaliu eiti, kaip man reikia gyventi?“ – klausė niekaip nepasveikstantis V. Kietis.
 
Patarimai, ką daryti įkandus vorui:
– kuo greičiau praplaukite ir dezinfekuokite žaizdelę.
– kuo skubiau ant įkąstos vietos uždėkite ledo kompresą, jei neturite po ranka – kokį nors šaltą daiktą. Šaltis sulėtins nuodų įsigėrimą į organizmą.
– Tuoj pat vykite pas gydytojus: greitosios pagalbos skyriai gali neturėti priešnuodžių, tad iškart skubėkite į didžiąsias ligonines.
– Jei įmanoma, pagaukite vorą, nes tik taip sužinosite, kokių priešnuodžių reikia.
– Jei voras paspruko, rekomenduotina profesionali viso namo dezinfekcija. Tik suradus vorą ją galima nutraukti, nes namuose tikrai yra vietų (po dušo kabina ar vonioje), kur jam klimatas būtų pats tinkamiausias.
  

Žymos: Viktorija Rinkevičiūtė, Brazilios voras-klajoklis, Vorai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Išeidama į darbą žmona vyrui palieka raštelį: „Paimk iš darželio sūnų. Jis pats tave pažins.“