Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   Barbora Grigaliūnaitė   |   2016-02-18

Ligonio slauga Jungtinėje Karalystėje: kai jausmai susipina su medicina

  
Ligonio slauga Jungtinėje Karalystėje: kai jausmai susipina su medicina Ar tikrai viską žinome apie šalyje veikiančią sveikatos sistemą?

Daugelis iš mūsų gyvename šia diena ir net nesusimąstome, kad gyvenimas gali bet kada pasikeisti. Nejučia bėga savaitės, mėnesiai ir metai, o mes, įsisukę į darbus, galime ir nepajusti, kaip pradeda šlubuoti sveikata. Galbūt taip atsitinka ne visiems, tačiau nelaimė gali laukti čia pat.

Skaitytojos pagalbos prašymas privertė susimąstyti, kaip reikėtų elgtis, jeigu Jungtinėje Karalystėje (JK) staiga prireiktų slaugos paslaugų. Ką darytumėte, jeigu nebegalėtumėte pasirūpinti savimi ar priežiūros prireiktų jūsų artimajam? Ar tikrai viską žinome apie šalyje veikiančią sveikatos sistemą?
„Tiesa“ nusprendė pasidomėti, kaip ligonių slaugos sistema veikia Jungtinėje Karalystėje. Sužinokite ir jūs, kaip elgtis norint šeimos narį iš slaugos namų susigrąžinti namo ir ar tikrai slaugos darbuotojai jūsų artimąjį nori laikyti įkalintą gydymo įstaigoje tik dėl finansinės naudos.
 
Skaitytojos laiškas
 
Su redakcija susisiekusi Liudmila Stripeikienė pasakojo, kad JK gyvena jau septynerius metus. Visai netikėtai jos 55-erių vyrą Rolandą Stripeikį vienas po kito ištiko du infarktai. Po jų sekė kūno dešinės pusės paralyžius, o gulėdamas ligoninėje po antrojo infarkto dar gavo ir kraujo užkrėtimą, kurio pasekmė – amputuota koja. Suparalyžiuotas vyras taip pat prarado kalbos dovaną.
 
L. Stripeikienė jaudinasi, kad nors, anot 63 metų moters, namuose yra visa ligoniui prižiūrėti reikalinga aparatūra: nupirkta speciali lova ir kita reikalinga įranga, socialinė darbuotoja ligoniu netikėtai tapusio vyro jau mėnesį neišleidžia iš slaugos įstaigos namo.
„Iš pradžių man sakė, kad, jei noriu, kad vyras grįžtų namo, turiu įsigyti specialią lovą. Kai nusipirkau lovą, atsirado vėl kažkokių reikalavimų. Dabar socialinė darbuotoja teigia, kad viena negaliu Rolando prižiūrėti, tačiau juk aš jį viena prižiūrėjau visą laiką iki šiol“, – pasakojo susikrimtusi moteris.
 
Liudmila sakė, kad slaugydama vyrą ligoninėse iš slaugių, seselių ir kito ligoninės personalo išgirdo įvairių istorijų apie tai, jog slaugos namai neva specialiai ligonių neišleidžia namo, nes juos laikyti jiems yra naudinga finansiškai.
 
Moteris pergyvena, kad kartu pragyvenus daugiau nei dvidešimt metų būtent senatvėje juos išskyrė, o sunkią minutę pora nebegali būti kartu.
 
„Kai ateinu Rolando aplankyti, jis būna visai kitoks – ir grimasas parodo, ir nuotaika geresnė. Kai ateina seselės, jis rodo joms, kad išeitų, nesiduoda nuprausiamas. Net jei jis nebekalba, mes vienas kitą puikiai suprantame. Jam namuose su manimi tikrai būtų geriau“, – dėstė L. Stripeikienė.
 
Ligonio priežiūros paketas – tai nurodymai slaugos darbuotojams, ką, kokiu laiku ir kaip daryti. Ligonio priežiūros paketas – tai nurodymai slaugos darbuotojams, ką, kokiu laiku ir kaip daryti.
 
Soc. darbuotojų pragaras
 
Savo pavardės dėl darbo specifikos nenorėjusi atskleisti Aistė Anglijoje jau ne vienerius metus dirba socialine darbuotoja.
 
„Dirbu su žmonėmis nuo 65-erių metų. Kartais turiu pereiti pragarą, kad įrodyčiau, jog žmogus turi eiti į senelių ar slaugos namus, kad jam tikrai ten bus geriau“, – pasakojo Aistė.
 
Nors kai kas gali manyti kitaip, tačiau Aistė aiškino, kad Anglijoje dauguma atvejų valstybei daug pigiau žmones išlaikyti jų pačių namuose, nei slaugos institucijose.
 
Pasak slaugos srityje daug patirties turinčios moters, netikėtai pablogėjus sveikatai ir prireikus priežiūros gali būti keli scenarijai.
 
Ligonis yra neveiksnus
 
Pasitaiko atvejų, kai asmuo tampa ne tik fiziškai, bet ir protiškai neįgalus, pvz., patyrė galvos traumą ir nebegali pats nuspręsti ar pasakyti, kad nori namo, kad jam ten geriau. Tokiu atveju socialinis darbuotojas privalo atlikti paciento protinių gebėjimų įvertinimą (angl. mental capacity assessment) ir juo remdamasis priimti sprendimą, ar jis yra protiškai veiksnus pats nuspręsti, ar jam likti slaugos namuose, ar su šeima namuose.
 
Tuomet socialinis darbuotojas surengia susirinkimą, kuris yra skirtas priimti geriausiai paciento interesus (angl. best interest decision) atitinkantį sprendimą. Susitikimo metu socialinis darbuotojas, gydytojai bei kiti profesionalai kartu su paciento šeima nusprendžia, kas tokioje situacijoje būtų geriausia pačiam ligoniui. Išklausęs visų nuomonių, sprendimą priimą socialinis darbuotojas.
 
Priimant sprendimą atsižvelgiama į paciento praeityje išreikštus norus, gyvenimo sąlygas namuose, pacientui reikalingos priežiūros lygį. Paciento vyras ar žmona gali būti neįtraukti į procesą tik tuo atveju, jeigu socialinis darbuotojas turi įrodymų, kad jis arba ji neatstovauja ligonio interesams. Kitais atvejais artimieji privalo būti įtraukti priimant visus šiuos spendimus. Jei taip nėra, galima pateikti skundą dėl proceso.
 
Ligonis suvokia aplinką
 
Jeigu žmogus yra protiškai veiksnus, niekas jo negali laikyti slaugos namuose prieš jo valią. Tai tiesiog prieštarauja įstatymui. Kaip aiškino Aistė, tokie įstaigos veiksmai galėtų sulaukti rimtų pasekmių, o nukentėjęs asmuo galėtų prisiteisti ir nemenką sumą už laisvės apribojimą.
 
Aistė „Tiesai“ aiškino, kad gyvenime pasitaiko įvairių situacijų. „Būna ir taip, kad ligonis socialinei darbuotojai prisipažįsta nenorįs grįžti namo, tačiau savo antrajai pusei į akis tai pasakyti prisibijo“, – pasakojo JK gyvenanti lietuvė.
 
Tačiau kaip elgtis, jeigu pacientas trokšta grįžti namo, bet jo antroji pusė dėl įvairių priežasčių negalės suteikti tinkamos priežiūros?
 
Jeigu ligonis yra pusiau ar visiškai paralyžiuotas, greičiausiai namuose jam reikės specialaus keltuvo (angl. hoist), skirto pakelti neįgalųjį iš lovos. Kaip aiškino Aistė, keltuvu gali naudotis tik du specialiai apmokyti asmenys, kitaip lengvai gali nutikti nelaimė.
 
„Neįgaliam ligoniui reikia daug pagalbos: apsiprausimas, tuštinimasis, gulimos pozicijos pakeitimas ir t. t. Todėl kiekvienam ligoniui yra sudaromas individualus priežiūros paketas (angl. care package)“, – JK slaugos sistemą aiškino specialistė.
 
Ligonio priežiūros paketas – tai nurodymai slaugos darbuotojams, ką, kokiu laiku ir kaip daryti. Pakete nurodoma, kurią valandą ir kokius priežiūros darbus reikia atlikti, taip pat nurodomas valandų skaičius ir pinigų suma. Sukurtą ligonio priežiūros paketą socialinė darbuotoja siunčia slaugos agentūrai, kurios darbuotojai ligonį toliau ir prižiūrės būtent pagal šiuos nurodymus.
 
Anglijoje dauguma atvejų valstybei daug pigiau žmones išlaikyti jų pačių namuose, nei slaugos institucijose. Anglijoje dauguma atvejų valstybei daug pigiau žmones išlaikyti jų pačių namuose, nei slaugos institucijose.
 
Slaugos paslaugas teikiančios įmonės
 
Vietinės valdžios institucijos yra sudariusios sutartis su slaugos paslaugas teikiančiomis agentūromis (angl. care agencies). Tačiau svarbu žinoti, kad asmuo nebūtinai turi rinktis Nacionalinės sveikatos tarnybos (angl. National Health Service, NHS) teikiamas paslaugas, – jis gali kreiptis ir į privačias organizacijas (angl. private care agencies).
 
Tiesa, ne visos slaugos įmonės sutiks, kad jų darbuotojas (angl. care worker) atliktų slaugą kartu su paciento žmona ar vyru. Tačiau, kaip aiškino Aistė, jei pavyktų susitarti, ligonio antroji pusė galėtų tapti antruoju slaugytoju (angl. second carer).
 
Antrajai pusei priklauso pagalba
 
Ligoniui grįžus namo, jo sutuoktiniui taip pat priklauso pagalba. Norint gauti tinkamą pagalbą, pirmiausia reikia paprašyti, kad būtų atliktas prižiūrinčio asmens įvertinimas (angl. carer's assessment).
 
Net tokie darbai, kaip namų ruoša, valgio gaminimas, sąskaitų apmokėjimas, apsipirkimas, yra darbai, kuriuos privalo atlikti bet kuris ligonį slaugantis asmuo.
 
Jeigu ligonio sutuoktinis šiuos buities darbus atlikti atsisako, tai juos privalės atlikti slaugytojas, o priežiūros paketas automatiškai taip pat padidės ir pabrangs. Tačiau jei norima ligonį kuo greičiau susigrąžinti namo, pasisiūlymas atlikti šiuos, iš pirmo žvilgsnio kasdienius, darbus bus puikus būdas paspartinti šį procesą.
 
Sąlygos namie – svarbu
 
Norint, kad ligonio priežiūra būtų perkelta į jo namus, gyvenamosios patalpos turi atitikti tam tikrus JK priimtus standartus.
 
Pirmiausia, priežiūros paketas namuose turi kainuoti mažiau arba tiek pat, kiek slaugos namuose. Pvz., jei žmogui reikia tokios intensyvios priežiūros, kaip vartymai kas kelias valandas dieną ir naktį, tai gali būti, kad paslaugų kaina namuose bus daug didesnė, nei slaugos įstaigoje. Tada ligonį susigrąžinti namo gali būti ir sunkiau.
 
Kitas klausimas – ar ligoniui reikia leisti vaistus? Jeigu taip, pagal JK galiojančias taisykles, tai nebe slaugytojo, o NHS seselių (angl. district nurses) darbas. Seselės lanko ligonius namuose ar slaugos įstaigose.
 
Jei ligonis yra neįgalus, labai svarbu, kad jo butas būtų pirmame aukšte (angl. ground floor). Tai yra viena iš pagrindinių sąlygų.
 
Per prievartą tikrai nelaiko
 
„Tiesos“ žurnalistei pavyko susisiekti ir su už R. Stripeikio priežiūrą atsakinga socialine darbuotoja Marianne Russell. Ji patikino, kad šiuo metu daro viską, kas tik nuo jos priklauso, kad sutvarkytų visus būtinus dokumentus bei tinkamai įvertintų R. Stripeikio priežiūros paketą.
 
„Informaciją, kad ligonis nori būti slaugomas namuose, turime. Šiuo metu intensyviai ieškome dviejų darbuotojų, kurie galėtų prižiūrėti R. Stripeikį namuose. Nors butas ir yra pirmame aukšte, jame įrengta neįgaliajam reikalinga lova, tačiau vienas žmogus niekaip negalėtų jo prižiūrėti. Dėl atsiradusių pragulų vyrą reikia kilnoti bent penkis kartus per dieną, jau nekalbant apie kitus ligonio poreikius“, – aiškino M. Russell.
 
Slaugos srityje dirbanti Monika P. patvirtino, kad čia socialinių darbuotojų ar slaugos namų niekas nepapirkinėja: „Slaugos namus nuolatos tikrina priežiūros komisijos, tačiau, šiaip ar taip, visi yra suinteresuoti, kad ligonis kuo greičiau galėtų grįžti į savo šeimą, kur paprastai ir pasijaučia daug geriau.“
 
Tiek trumpalaikės, tiek ilgalaikės slaugos namai JK yra labai populiarūs, neretai nusidriekia ilgas jų paslaugų laukiančiųjų sąrašas. O privatūs slaugos namai gali kainuoti kosmines pinigų sumas. Paprastai visas sveikatos srityje dirbantis personalas stengiasi ligoniams kuo galėdami padėti, kad jie greičiau galėtų grįžti namo.
 
Kaip patikino Aistė, socialinis darbuotojas neturi jokių priežasčių būti suinteresuotas, kad ligonis liktų priežiūros institucijoje: „Socialiniai darbuotojai nori, kad jų klientai grįžtų namo. Tai tarsi tokia mažytė asmeninė garbė, kai sugebame užtikrinti žmogaus gerovę jo namuose.“
  

Žymos: Slaugytojai, Sveikatos sistema, Slauga

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Mane labai nervindavo, kai per kiekvienas vestuves visos bobutės baksnodavo ir sakydavo: „Tu – sekantis.“ Tačiau jos apsiramino, kai aš joms tą patį pradėjau sakyti per laidotuves.