Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   Barbora Grigaliūnaitė   |   2015-10-22

Nematyta Lietuva: gidas emigrantams ir jų svečiams

  
Nematyta Lietuva: gidas emigrantams ir jų svečiams  Vienas geriausių Lietuvos restoranų „Monte Pacis“ įsikūręs Pažaislio vienuolyno patalpose.

Kiekvienas užsienyje gyvenantis ir save gerbiantis lietuvis tėvynę Lietuvą mini tik gražiausiais žodžiais. Dažniausiai toks rožinis paveikslas išlikęs ir prisiminimuose. Savo gimtąją šalį draugams, kambariokams, bendradarbiams iš viso pasaulio liaupsiname be galo ir be krašto. Didžiuojamės Lietuvos gamta, architektūra, didinga istorija.

Tačiau kai mums nuostabiausiais žodžiais išgyrus gimtąjį kraštą mūsų draugai įsigeidžia pamatyti vieną iš trijų Baltijos valstybių, daugelis susiduriame su problema: ką naujo ir įdomaus Lietuvoje galima ir būtina parodyti draugams? Kur pavalgyti? Kokias pramogas, įžymias vietas aplankyti tikrai verta? Ir apskritai, ar tikrai Lietuvoje yra ką pamatyti? Juk gimtinėje nebegyvename ne vienerius metus.
Taip, pamatyti Lietuvoje tikrai yra ką. Pastaraisiais metais mūsų šalis nesnaudė. Ne vienas iš emigrantų taip pat grįžo namo ir čia pritaikė užsienyje įgytas žinias aptarnavimo, maisto ir kitose laisvalaikio srityse. Šiandieninis „Tiesos“ gidas ne tik jūsų svečius, bet ir jus pačius nuves į įdomias ir dar nematytas vietas.
 
Lietuvos sostinė – Vilnius
 
Dauguma užsieniečių šį tą žino apie Lietuvos sostinę Vilnių ar bent yra apie jį kažką girdėję. Vilniaus senamiestis – vienas didžiausių Rytų Europoje. 1994 m. jis įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Tai neabejotinai moderniausias ir gražiausias Lietuvos miestas, kuriuo pasigėrėti lankantis šalyje – būtina.
 
Vilnius dar vadinamas bažnyčių sostine, mat čia išdidžiai stovi apie 40 nuostabaus grožio įvairių epochų maldos namų. Net jeigu bažnyčių nesate nenusiteikę lankyti, nepraleiskite progos užkilti į Šv. Jonų bažnyčios varpinę, iš kurios atsiveria kvapą griaužiantys sostinės vaizdai.
 
Į keturių šimtų metų senumo varpinę užsikelti galėsite moderniu liftu ar senoviniais laiptais. Tačiau kopdami paskutinius žingsnius adrenalino neišvengsite. Tik nepersigalvokite – čia apsilankyti tikrai verta, mat atsiveriantys Vilniaus vaizdai padės pamiršti aukščio baimę.
 
Iš Šv. Jonų bažnyčios varpinės atsiveriantys Vilniaus vaizdai. Iš Šv. Jonų bažnyčios varpinės atsiveriantys Vilniaus vaizdai.
Jei apžiūrėję sostinę išalkote, apsidžiaugsite išgirdę, kad per pastaruosius kelerius metus sostinėje duris atvėrė daugybė nuostabių restoranų. Siūlome apsilankyti trijuose, tačiau viliojančių jaukia aplinka ir skaniais patiekalais yra kur kas daugiau.
 
Jei norisi aukštos kokybės šiuolaikiško, modernaus ir Jungtinėje Karalystėje jau šiek tiek pažinto kulinarinio stiliaus, keliaukite tiesiai į „Stebuklus“. Prieš trejus metus Vilniaus centre įkurtam restoranui vadovauja virtuvės šefas Martynas Praškevičius, kuris šiemet buvo paskelbtas geriausiu Lietuvos virėju. Restoranas šviesus ir stilingas, patiekalų pasirinkimas – puikus. „Stebuklai“ taip pat gera vieta apsilankyti savaitgalio pusryčių.
 
Jei norisi aukštos kokybės ir šiuolaikiško kulinarinio stiliaus – keliaukite tiesiai į „Stebuklus“. „Stebuklai“ „Facebook“ nuotr. Jei norisi aukštos kokybės ir šiuolaikiško kulinarinio stiliaus – keliaukite tiesiai į „Stebuklus“. „Stebuklai“ „Facebook“ nuotr.
 
Jeigu norisi vadinamojo greito arba gatvės maisto, Vilnius ir šioje srityje gali pasiūlyti daug. Mėsainių skanauti siūlome „Drama burger“ arba „Meat Lovers Pub“, geriausios picos, matyt, pas „Jurgį ir Drakoną“, už kurių stovi Beata Nicholson ir jos vyras Tomas.
 
Tačiau jei norite ko nors ypatingo, su adrenalino prieskoniu, siūlome traukti į stoties rajoną. Čia, už Halės turgaus, anksčiau viena prasčiausių vietų visame Vilniuje laikytame pastate prieš metus įsikūrė greito maisto restoranas „Keulė rūkė“. Jame galite užsisakyti tiktai du patiekalus: kiaulienos šonkauliukų arba kiaulienos mėsainių.
 
Užkandinė didžiuojasi, kad kasdien siūlo tiktai šviežią maistą, o jų paslaptis – vietoje kasdien 12 val. rūkoma kiaulė.
 
Restoranas maistą parduoda tik kol baigiasi tą dieną rūkyta kiauliena. Tiesa, atėję alkani ir nieko nepešę klientai ne visada džiaugiasi tokia savininkų politika, o dažnai prie durų netgi nusidriekia nemenkos eilės, kai maisto tenka palaukti ilgiau nei pusvalandį.
 
Jei norite apsilankyti tikrai įdomiame restorane, kuris atspindi šiuolaikiškas Lietuvos kulinarines tendencijas, neaplenkite Užupio rajone įsikūrusio restorano „Sweet Root“. Čia visas dėmesys skiriamas sezoniniams maisto produktams bei patiekalų kokybei. „Tikime maisto ir žmogaus draugyste. Mums ji – labai graži ir stulbinamai intriguojanti. Ji jungia, įkvepia, įpareigoja, moko“, – teigia sezoninius vietinius produktus aukštinantys restorano įkūrėjai.
 
Staigmenos – kiekviename žingsnyje
 
Vilnius – idealus miestas pasivaikščiojimams. Kad ir kokias įžymias vietas nuspręstumėte aplankyti, pakeliui tikrai rasite malonių staigmenų. Dauguma žinome vilniečių ir miesto svečių pamėgtą stebuklingą grindinio plytelę Katedros aikštėje. Tikima, kad atsistojus ant menininko Gitenio Umbraso sukurto objekto ir apsisukus aplink savo ašį sugalvotas noras būtinai išsipildys.
 
Tačiau ar žinojote, kad šiek tiek toliau, Vilniaus gatvėje, yra kitas laimę nešantis talismanas – „Sėkmės pilvas“?
 
Pabandykite patrinti laimę nešantį Vilniaus talismaną – „Sėkmės pilvą“. vilnius-tourism.lt nuotr. Pabandykite patrinti laimę nešantį Vilniaus talismaną – „Sėkmės pilvą“. vilnius-tourism.lt nuotr.
 
Šis objektas Vilniaus senamiestyje atsirado dėl mieste sklandančios legendos apie seniai Vilniuje gyvenusią skurdžią šeimą, kuri vos sudurdavo galą su galu, o vaikai lakstydavo apdriskę ir alkani. Tačiau, visų nuostabai, jie augo nepaprastai gabūs, o subrendę tapo turtingais pirkliais ir nagingais amatininkais. Pasakojama, kad tos šeimos istorija susidomėjo ir Vilniaus burmistras. Jis pats nutarė paklausti motinos, kokia jos auklėjimo paslaptis. Ši jam atsakė: „Kiekvieną rytą būsimam pirkliui, kai jis dar gulėjo lopšyje, paglostydavau pilvuką, o juvelyrui – rankeles. Ką glostai, tas ir auga.“ Taip sostinėje atsirado skulptoriaus Romo Kvinto sukurtas 40 cm dydžio bronzos bareljefas, kurį paglostę iniciatyvūs ir verslūs žmonės gali tikėtis sėkmės.
 
Levandų kaimas netoli Vilniaus
 
Levandų kaimo įkūrėja Jūratė Lankauskaitė-Kregždienė. J. Marinionokienės nuotr. Levandų kaimo įkūrėja Jūratė Lankauskaitė-Kregždienė. J. Marinionokienės nuotr.
 
Pajudėjote iš miesto? Pavažiavę vos 25 km Maišiagalos link galite rasti lietuviškus levandų laukus. Kitur tokio nuostabaus vaizdo Lietuvoje nepamatysite.
 
Lietuviškus levandų laukus puoselėja Jūratė Lankauskaitė-Kregždienė. Ūkyje galite įsigyti levandų, čiobrelių, juozažolių sodinukų, levandų bei čiobrelių vandens, levandų miego pagalvėlių, levandų arbatos ir kitokių nuostabių lauktuvių su levandomis…
 
Čia veikia ir poilsiavietė, kempingas bei viešbutis. Galima surengti fotosesiją. Į šią neeilinę vietą šeimininkai kviečia užsukti kelių dienų poilsiui ar tiesiog pasivaikščiojimui ir natūraliai aromaterapijai.
 
Sūrininkų namai Dargužiuose
 
Jungtinė Karalystė nepaprastai didžiuojasi šalyje gaminamų sūrių gausa ir įvairove. Ypač populiarios pažintinės išvykos, kuriose susipažįstama su sūrio gamyba, gaminama ir ragaujama. Tačiau ar žinojote, kad ir Lietuvoje galite susipažinti su naminio sūrio gamintojais?
 
Už pusšimčio kilometrų nuo Vilniaus, Dargužiuose, įsikūrę „Sūrininkų namai“, kurie siūlo apsilankyti ir paskanauti vietoje spaudžiamų sūrių iš čia pat besiganančių gyvulių pieno. Ketvertas Dzūkijos šeimų, susibūrę į neformalų susivienijimą „Sūrininkų namai“ didžiuojasi, kad sūriai gimsta jų pačių rankose.
 
Apsilankę sodyboje galėsite užkąsti ar apsipirkti, o panorėjus šeimininkai gali suorganizuoti ir gausią bei sočią sūrių degustaciją su įvairiausiais pagardais ir sūrininko pasakojimu. Jeigu esate sūrio gerbėjas, sodyboje taip pat rengiamos vienos dienos sūrininkų mokyklos, kurių metu sužinosite visas sūrininkystės paslaptis.
 
Laikinoji Lietuvos sostinė – Kaunas
 
 
Pastaruosius kelis dešimtmečius Kaunas buvo nepelnytai primirštas miestas. Tačiau dabar buvusi laikinoji Lietuvos sostinė sparčiai keičiasi. Tad jei Kaunas pakeliui, būtinai užsukite ir pasivaikščiokite aplinkui seniausią miesto istorinį objektą – Kauno pilį, pastatytą dar XIV a. antroje pusėje.
 
Anksčiau buvęs gana apleistas Santakos parkas neseniai buvo visiškai atnaujintas, o pėsčiųjų takas veda iki tikrai ypatingos vietos – Nemuno ir Neries santakos. Tiesiog ideali vieta nusifotografuoti asmenukę su draugais.
 
Vienas iš įspūdingiausių lankytinų objektų Kaune yra visai šalia Kauno marių įsikūręs baroko architektūros perlas – Pažaislio vienuolynas. Buvusiame kamaldulių vienuolyne apžiūrėkite kvapą gniaužiančio grožio freskomis išpuoštą bažnyčią, pasivaikščiokite soduose, mišku ar pamariu. Kelias valandas praleidę gryname ore nepamirškite atsipūsti čia įsikūrusiame viename geriausių Lietuvoje restoranų „Monte Pacis“, kuris yra vienuolyno patalpose.
 
„Monte Pacis“ restorano virtuvei vadovauja ne viename geriausiame Londono restorane dirbęs Ernestas Viršilas – santūrios, subtilios ir švarios estetikos gerbėjas. Jo ruošiamuose patiekaluose atsispindi šiuolaikinėmis ir moderniomis technologijomis išpildyta klasika.
 
Jei pavalgyti norėsite Kauno centre, senamiestyje rasite nedidelį visai neseniai atidarytą restoranėlį, pavadinimu „Uoksas“. Tai – modernus restoranas, ir jau tituluojamas vienu geriausių Lietuvoje.
 
Pakeliui į pajūrį
 
Paklausus, kur Lietuvoje geriausia leisti atostogas pajūryje, lietuviai pasidalija į skirtingas stovyklas. Vieniems patinka pramogomis ūžianti Palanga, kiti renkasi ramybe dvelkiančią Nidą, treti – kitus pajūryje išsibarsčiusius miestelius. Kad ir kur keliautumėte, nepraleiskite progos aplankyti išties unikalią vietą – Ventės ragą.
 
Ventės ragas – viena geriausių vietų Europoje stebėti migruojančius paukščius, mat būtent čia driekiasi didysis paukščių migracijos kelias. Tačiau apsilankyti verta ne tik dėl paukščių ar ornitologijos muziejaus, kuris, beje, šiuo metu yra atnaujinamas. Tai – reta galimybė savo akimis pamatyti Mažosios Lietuvos gamtą, architektūrą ir laivu paplaukioti Lietuvos mažojoje Venecijoje – Mingės kaime, kur gatvę atstoja upė.
 
Ventės rage taip pat yra kelios tikrai neblogos maitinimo įstaigos, tačiau jeigu ieškote kažko ypatingo ar norite padaryti įspūdį bendrakeleiviams, apsilankykite „Šturmų švyturyje“.
 
Pasivaikščiojimas medžių viršūnėmis
 
Pasivaikščiojimas medžių viršūnėmis Anykščių regioniniame parke. FB nuotr. Pasivaikščiojimas medžių viršūnėmis Anykščių regioniniame parke. FB nuotr.
 
Galbūt kai kurie „Tiesos“ skaitytojai turėjo progos apsilankyti Londone esančiame Kew Gardens – Karališkuosiuose botanikos soduose. Viena iš populiariausių karališkųjų sodų pramogų – pasivaikščiojimas medžių viršūnėmis. Nuo šiol tokia pramoga gali didžiuotis ir miškingoji Lietuva.
 
Anykščių šilelyje vinguriuojantis Medžių lajų takas – vienintelis ne tik Baltijos šalyse, bet ir visoje Rytų Europoje. Medžių lajų takas prasideda netoli Puntuko akmens, jis pasiekia 21 m aukštį ir tęsiasi 300 m. Pasivaikščiojimo kulminacija – 35 metrų aukščio bokštas, nuo kurio galima apžvelgti Lietuvos gamtos perlą – Anykščių šilelį bei pasigrožėti šalimais tekančios Šventosios upės vingiais.
 
Lietuviški vynai
 
 
Kada paskutinį kartą ragavote burokėlių ar pastarnokų, svarainių ar rabarbarų vyno? Tikriausiai net nežinojote, kad iš šių daržovių ir vaisių gali būti daromas vynas...
 
Kalbėdami apie vyną, jo gamybą dažniausiai įsivaizduojame kokią nors šiltą šalį, aukštus kalnus ir jų pašonėmis nusidriekusius didžiulius vynuogienojus. Apie Lietuvą, prisipažinkime, tikrai nepagalvojame. Pasirodo, kad ir tėvynėje gali būti gaminamas kokybiškas, skanus ir profesionalų visai neblogai vertinamas vynas. Jei norėtumėte jo paragauti, būtinai užsukite į Joniškėlio dvarą ir parką, kuriame įkurtas lietuviškas vynuogynas su didžiausia vynuogių įvairove visoje šalyje.
 
Vyno kultūros puoselėtojas joniškėlietis Algirdas Lungis vynuoges augina jau trisdešimt metų ir iš jų daro lietuvišką vyną. Apsilankę dvare susipažinsite su daugiau nei 20 naminių lietuviškų vynų rūšių. Unikali patirtis tikrai pakeis supratimą apie lietuvišką vyndarystę.
  

Žymos: Lietuva, Barbora Grigaliūnaitė

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Girtas klientas šaukia taksistui:
– Prašau nuvežti namo!
– O tiksliau? – klausia vairuotojas.
– Į didįjį kambarį!