Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Sigutė Limontaitė   |   2017-04-13

Pašalpų sistemos pokyčiai. Ką būtina žinoti?

  
Pašalpų sistemos pokyčiai. Ką būtina žinoti?
© Pixabay.com
Socialiai pažeidžiamiems asmenims bus mokama sunkaus laikotarpio pašalpa.
Pinigai už trečią ir vyresnius vaikus nebebus įtraukiami į universalųjį mokesčių kreditą.

Bene kasmet pristatant Jungtinės Karalystės biudžetą keičiami ir įstatymai dėl socialinių išmokų. Pašalpos tai didinamos, tai mažinamos ar skiriamos remiantis naujomis taisyklėmis. Vieni pakitimai įgyvendinami greitai, kitiems prireikia metų ar dvejų. Šiemet taip pat įsigalioja gausybė pašalpų sistemos pokyčių.

Parama auginantiesiems vaikus
Iki šiol galiojusią darbdavio paramą vaiko priežiūrai nuo šiol keičia vyriausybės parama. Anksčiau darbuotojas iš darbdavio galėdavo sulaukti pagalbos vaiko priežiūros išlaidoms padengti. Tiesa, pats darbdavys galėjo pasirinkti – prisijungti prie 2011-aisiais pristatytos schemos ir padėti darbuotojams, samdantiems kvalifikuotą auklę, mokantiems už vaikų darželį, ar ne. Šiemet įsigalioja nauja pataisa, kurioje teigiama, kad vyriausybė padengs 20 proc. iš 10 tūkst. svarų sterlingų išlaidų vaiko priežiūrai per metus. Tai yra vienam vaikui per metus bus skiriama po 2 tūkst. svarų sterlingų, jeigu tėvai mokės už kvalifikuotą jo priežiūrą.
 
Pinigai už trečią ir vyresnius vaikus nebebus įtraukiami į universalųjį mokesčių kreditą. Pinigai už trečią ir vyresnius vaikus nebebus įtraukiami į universalųjį mokesčių kreditą.
Pašalpa bus mokama tik tiems tėvams, kurių metinis atlygis mažesnis nei 150 tūkst. svarų sterlingų. Taip pat į šią pašalpą pretenduojantys tėvai negalės prašyti vaiko mokesčių kredito ar gauti kitos finansinės pagalbos prižiūrint atžalą.
 
Iki balandžio pradžios vaiko mokesčių kreditui priklausė ir parama, vadinama „šeimos elementu“. Tai reiškė, kad, gimus pirmajam vaikui, jam per metus buvo suteikiama 545 svarų sterlingų valstybės parama. Nuo šiol ji nebebus vaiko mokesčių kredito dalimi.
 
Šių metų rudenį pagaliau įsigalios ilgai laukta pagalba tėvams. Nuo spalio mėnesio nemokamos vaiko priežiūros valandos darželyje arba pas kvalifikuotą auklę bus padvigubintos nuo dabar skiriamų 15 iki 30 valandų per savaitę tėvams, auginantiems 3–4 metų vaikus.
Mokesčių ir universalaus kredito pašalpų limitas
 
Mokesčių bei universalaus kredito pašalpas gaunančios šeimos nuo balandžio 6-osios nebegaus išmokų už trečią ir vėlesnius vaikus šeimoje. Jeigu trečias ar kiti vaikai gimė iki balandžio 6 dienos, pinigai ir toliau bus mokami.
 
Iki 2018-ųjų lapkričio mėnesio šeimos, auginančios daugiau nei du vaikus, nebegali iš naujo kreiptis dėl universalaus kredito pašalpos gavimo. Tačiau jiems leidžiama prašyti vaiko mokesčių kredito pašalpos.
Panaši sistema įsigalioja ir būsto paramos schemoje. 18–21 metų žmonės nuo balandžio pradžios nebeteko galimybės kreiptis dėl būsto pašalpos. Išimtys taikomos neįgaliems, darbo ieškantiems ar mažamečius auginantiems jaunuoliams.
 
Socialiniame būste gyvenantiems asmenims nuo šių metų gali būti sumažinamos pašalpos dėl neišnaudojamo gyvenamojo ploto. Jeigu valstybės skirtame socialiniame būste yra vienas laisvas kambarys, pašalpos bus sumažinamos 14 proc., jeigu du kambariai – 25 proc.
 
Taip pat jaunuoliai, besikreipiantys dėl universalaus kredito pašalpos pusmečiui, nuo šiol privalės užsiregistruoti į mokymus, atlikti darbo praktiką arba eiti į pokalbius dėl darbo. Išimtis taikoma tik pažeidžiamiems ir dirbti negalintiems jaunuoliams.
 
Tėvai, norintys gauti universalaus kredito išmokas bei auginantys vaikų, iš kurių jauniausiam – treji metai, privalės oficialiai ieškoti darbo. To nedarantieji į pašalpą pretenduoti negalės.
 
Dirbantiesiems ir gaunantiesiems universalaus kredito pašalpą šiek tiek pagerintos sąlygos. Iki šiol nuo kiekvieno uždirbto svaro sterlingo, viršijančio gaunamą pašalpą, darbuotojas galėjo sau pasilikti 35 p. Naujoji sistema skelbia, kad leidžiama pasilikti po 37 p. nuo kiekvieno uždirbto svaro sterlingo.
Universalaus kredito pašalpų sistema šių metų rugsėjį įsigalios ir Šiaurės Airijoje.
 
Neįgaliųjų parama
 
Sergantiems ar dirbti negalintiems žmonėms Jungtinėje Karalystėje mokamos pačios įvairiausios pašalpos. Taip pat, medikams įvertinus sveikatos būklę, nustatoma, ar pašalpos prašantysis tikrai negali dirbti ar užsiimti su darbu susijusia veikla. Tam šalyje sukurtos specialios grupės.
 
Nuo šių metų balandžio kiekvienas naujas asmuo, ieškantis pagalbos dėl darbo ir užsiregistravęs į su darbu susijusią veiklos grupę, gaus tokią pačią pašalpą, kokia mokama darbo ieškantiems asmenims.
Kassavaitinės pašalpos neįgaliesiems, vadinamos užimtumo ir paramos pašalpa, sumažės 29,05 svaro sterlingų tiems, kurie bus laikomi fiziškai tinkamais su darbu susijusiai veiklai.
 
Socialiai pažeidžiamiems asmenims bus mokama sunkaus laikotarpio pašalpa. Socialiai pažeidžiamiems asmenims bus mokama sunkaus laikotarpio pašalpa.
Kaip skelbiama vyriausybės tinklalapyje, dažniausiai prašantysis gauna pašalpą praėjus 13 savaičių nuo prašymo pateikimo. 25-erių metų ir jaunesniems asmenims mokama iki 57,90 svaro sterlingų per savaitę. Vyresniems – iki 73,10 svaro sterlingo per savaitę. Po šio laikotarpio, prašančiajam patekus į darbo grupę, pašalpa paprastai, didinama.
 
Grupės, kurioje konsultuojama darbo paieškos klausimais bei skiriami darbo pokalbiai, nariai gali gauti iki 73,10 svaro sterlingų per savaitę. Paramos grupės nedarbingi nariai – iki 106,65 svaro sterlingų per savaitę. Konkreti gaunama suma priklauso nuo individualių aplinkybių.
 
Šiemet vyriausybė pašalino darbo apribojimus gaunantiems užimtumo ir paramos pašalpą. Anksčiau žmogus, gaunantis šią paramą ir turintis darbą, po metų išmokos nebetekdavo. Šiemet nuspręsta, kad išmoką gaunantys ir šiek tiek dirbti galintys asmenys, kurių alga per savaitę siekia iki 120 svarų sterlingų, ir prabėgus metams toliau gaus šią paramą.
 
Universalaus kredito pašalpos „lubų“ pokyčiai
 
Nuo balandžio pradžios pakeista ir universalaus kredito gavėjų „pašalpų lubų“ sistema. Pagal naują įstatymą ši išmoka nebebus fiksuota – 430 svarų sterlingų per mėnesį. Nuo šiol bus mokama tiek, kiek ją gaunantis asmuo (ar vienas iš poroje gyvenančių ir pašalpą gaunančių žmonių) uždirbtų, jei dirbtų 16 valandų per savaitę už minimalų atlyginimą. Tai reiškia, kad dirbantis 25-erių ir vyresnis žmogus, prašantis universalaus kredito išmokos bei norintis išvengti „lubų“ taikymo, turės uždirbti mažiausiai 520 svarų sterlingų per mėnesį. Tos pačios taisyklės galios ir 9 mėnesius taikomam lengvatiniam periodui.
 
Parama netekties atveju
 
Naujoji valstybinė parama netekties atveju pakeis iki šiol galiojusias tris skirtingas pašalpas. Pašalpos gavėjai su išlaikomais vaikais gaus vienkartinę 3 500 svarų sterlingų išmoką ir papildomai po 350 svarų sterlingų per mėnesį dar pusantrų metų. Tie, kas mažamečių vaikų neturi, gaus vienkartinę 2 500 svarų sterlingų išmoką ir po 100 svarų sterlingų kas mėnesį tą patį laikotarpį. Šios pataisos galioja asmenims, kurių sutuoktinis ar civilinis partneris mirė šių metų balandžio pradžioje arba vėliau.
 
Išmokas gaus tik tie partneriai, kurie yra sulaukę pensinio amžiaus, o jų miręs sutuoktinis yra sumokėjęs tam tikrą nacionalinio draudimo sumą.
 
Socialinės paramos pokyčiai pažeidžiamiausiems
 
Vyriausybė pasiūlė labiausiai pažeidžiamiems visuomenės nariams – benamiams arba sergantiems psichikos ligomis, bet ieškantiems darbo, – nedelsiant mokėti vadinamąją sunkaus laikotarpio pašalpą. Tai yra 60 proc. jų prašomos pašalpos sumos.
 
Ši pataisa turėtų įsigalioti rudenį. Šiuo metu įtarus, kad darbo ieškantis žmogus yra benamis arba serga psichikos liga, pradedamas tyrimas. Trumpiausiai jis trunka dvi savaites, per kurias pažeidžiamas žmogus negauna paramos. Be to, nelaimėlių prašymas po dviejų savaičių gali būti paprasčiausiai atmestas.
 
Vyriausybė siūlo tokius asmenis priskirti prie pažeidžiamų žmonių grupės ir suteikti jiems teisę nedelsiant kreiptis dėl pašalpos taip, kaip tą gali daryti ligoniai ar mažamečius auginantys bedarbiai.
Šio pakeitimo įsigaliojimo data kol kas nepranešama.
 
Pašalpų pokyčiai po „Brexit“ – neaiškūs
 
Daugiausia klausimų pašalpas gaunantiems imigrantams kelia jų likimas po Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos (ES). Mat premjerės Theresos May planas nenutraukti pašalpų imigrantams prieštarauja konservatorių rinkimų manifestui.
 
Aktyvavus 50 straipsnį ir oficialiai pradėjus išstojimo derybų procesą, Th. May tvirtino, kad čia gyvenantiems ES piliečiams niekas nesikeis. Taip pat pranešė, kad atvykusiesiems po derybų pradžios kovo 29-ąją įsigalios nauji reikalavimai dėl socialinės paramos.
 
Briuselis, savo ruožtu, įspėjo, kad bet koks bandymas atimti pašalpas iš ilgai šalyje gyvenančių ES piliečių gali išprovokuoti „dantis už dantį“ situaciją, tad britams kitose šalyse bus taikomi tokie patys įstatymai.
 
Tuo metu pažadas ir toliau mokėti pašalpas dirbantiems imigrantams, kurių vaikai gyvena kitose ES šalyse, prieštarauja rinkimų pažadams. Per 2015-ųjų rinkimų kampaniją konservatoriai paskelbė manifestą, kuriuo žadėjo nutraukti pašalpas tokių tėvų vaikams. Negana to, politikai žadėjo pradėti mokėti pašalpas tik tiems imigrantams, kurie šalyje gyvena ir dirba mažiausiai ketverius metus.
 
„Jei ES imigranto vaikas gyvena užsienyje, jis neturėtų gauti vaiko pašalpos ar vaiko mokesčių kredito išmokų. Ir visai nesvarbu, kiek ilgai tėvai gyvena čia ir kiek mokesčių jie sumokėjo“, – prieš rinkimus skelbė konservatoriai.
 
Th. May, savo ruožtu, jau seniai pažadėjo, kad ES piliečių teisių užtikrinimas JK bei britų teisių užtikrinimas užsienyje jai bus prioritetas derybose dėl išstojimo. Vyriausiasis Europos Komisijos derybininkas Michelis Barnier įspėjo, kad imigrantų teisių garantavimas JK gali užsitęsti iki kelių mėnesių.
 
 
  

Žymos: Pašalpos, Sigutė Limontaitė, Brexit,

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Du draugai kalbasi:
– Vakar iš manęs pavogė piniginę.
– Ar kreipeisi į policiją?
– Taip. Sakė, kad ne jie.