Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Sigita Limontaitė   |   2015-03-12

Pasidaryk pats: Anglijos lietuviai susimeistrauja net antenas  

  
Pasidaryk pats: Anglijos lietuviai susimeistrauja net antenas Artėjant šventėms rankdarbiai būna ypač aktualūs, tad kūrybingi žmonės jais užsiima dažniau.
Kartais priemonės rankų darbo daiktams – pigios, o kartais kainuoja daugiau, nei įsivaizduoja patys tokių daiktų nedarantys žmonės.

Lietuviai nuo seno žinomi kaip naginga ir kruopšti tauta: žmonės išmano, kaip atlikti kasdienius buities darbus, sutvarkyti smulkius įvairių prietaisų gedimus ar... susikalti stalą. Išvykę svetur tautiečiai savo sugebėjimų nepamiršta ir patys gaminasi daiktus, kurių negali ar nenori pirkti.

Anglijoje plačiai paplitusi šiukšlių rūšiavimo idėja, ją palaiko ir lietuviai. Iš tuščių plastikinių butelių, panaudotų stiklainių ar konservų dėžučių kuriami gražiausi meno dirbiniai, interjero puošmenos ir net baldai.
30-metė londonietė Eva Jas iš niekam nebereikalingų daiktų pagamino ne vieną kūrinį. Jauna moteris „Tiesai“ tvirtino, kad prikelti daiktus naujam gyvenimui – vienas iš jos pomėgių. „Plastikinių butelių idėja gimė viename festivalyje. Kilo mintis, kad po renginio lieka tūkstančiai plastikinių butelių, ir jie visi keliauja į šiukšlyną. Tai kodėl jų nepanaudojus, pavyzdžiui, darant gultą ar plaukiojimo plaustą?“ – retoriškai klausė pašnekovė, savo rankomis sulipdžiusi vandenyje plūduriuojantį gultą iš skaidrių plastiko butelių.
 
Plastikinių butelių čiužinio idėja lietuvei kilo pamačius po festivalio likusias šiukšles.
 
Internete gausu idėjų, kaip iš tokių butelių sukurti vazas, dėžutes daiktams ir net nupinti patvarius krepšius. Kai kurie iš antrinių žaliavų sukurti daiktai net nepanašūs į gamintus namų sąlygomis ir labiau primena įsigytus prašmatniose parduotuvėse.
 
Kartais priemonės rankų darbo daiktams – pigios, o kartais kainuoja daugiau, nei įsivaizduoja patys tokių daiktų nedarantys žmonės. (Evos Jas darbai).
 
 
Jungtinėje Karalystėje itin paplitęs ir baldų kūrimas iš medinių palečių. Statybose ir prekybos versle naudojami padėklai tvirti ir gražiai atrodo, tad iš jų pagaminti daiktai ne tik dailūs, bet ir išlaiko nemenką svorį, mat sukurti būtent šiam tikslui.
 
Lietuvis Arminas Dainauskas būtent iš tokių padėklų savo namams sumeistravo televizoriaus staliuką. Vyro teigimu, medinės paletės – viena iš priemonių, kurių Anglijoje nesunku gauti nemokamai, ir iš jų galima pagaminti daugybę gerų dalykų. Statybų sektoriuje dirbantis lietuvis, paklaustas, kaip apskritai sugalvojo panaudoti darbe besimėtančius nereikalingus daiktus, tikino, kad pomėgis kurti iš to, kas aplink, atėjo dar iš vaikystės.
 
Iš statybose rastų medinių padėklų lietuvis sukalė modernų televizoriaus staliuką.
 
„Kaip sugalvojau pats gaminti? Velnias žino, gal dėl to, kad senelio rankos buvo iš reikiamos vietos išaugusios. Šiaip, nuo paauglystės turėjau krūvas skirtingų detalių, varžtelių, laidų... Vis norėjosi kaip nors juos sujungti, kad išeitų paties sugalvoti projektai“, – ironiškai apie namuose pagamintus daiktus, angliškai trumpinamus DIY (Do It Yourself), pasakojo A. Dainauskas.
 
E. Jas pritarė teigdama, kad daryti viską pati išmoko dar vaikystėje. Lietuvė pasakojo, kad tuo užsiimti paskatino gyvenimas sovietinėje Lietuvoje. Tuo metu buvo sunku nusipirkti norimų ir patinkamų daiktų, tad ją tėvai išmokė, kad visada tai, ko negali nusipirkti, gali pasidaryti pats, reikia tik fantazijos ir pastangų.
 
Moteris iš tokių pat medinių palečių pasigamino miegamojo lovos rėmą. A. Dainausko teigimu, staliukas jam kainavo nebrangiai, tačiau E. Jas tikino, kad, suskaičiavus visas išlaidas, jos lovos rėmo savikaina būtų daugiau nei 150 svarų. „Sugalvojus, kad noriu lovos iš palečių, teko pavargti, kol jų gavau. Pridėjus transportavimo išlaidas, dažus ir kitas priemones, kainavo daugiau nei 150 svarų. O kur dar laikas, praleistas jas šlifuojant, dažant... Tikriausiai už tiek „Ikea“ parduotuvėje jau galėtum kažką naujo įsigyti, bet tai niekada neatstos daikto, kurį pagamini pats“, – gamybos namuose subtilybes vardijo pašnekovė.
 
Evos Jas apskaičiavimu, iš medinių palečių jos pasigaminto lovos rėmo savikaina – apie 150 svarų.
 
Gamina ne tik baldus
 
Dizainere dirbanti moteris pati gamina ne tik baldus. Laisvalaikiu ji kuria ir drabužius, aksesuarus bei interjero puošmenas. Nors Anglijoje ir internete tikrai galima įsigyti bene visko, ko norisi, E. Jas sakė niekad negaminusi to, ką galėtų nusipirkti, mat kartais gaila laiko.
 
A. Dainauskas prieštaravo moteriai retoriškai klausdamas, ar negaila laiko, sugaišto prie televizoriaus. „Kitą kartą man gaila pinigų, nes galiu ir pats pasidaryti. O pasidaryti galima taip, kaip geriau tau, nes turi savo įsitikinimus, skonį, o ir kokybė bus geresnė nei iš „Ikea‘os“ ar kinų gamybos“, – šmaikštavo vyras ir pridėjo, kad kartais pagamina ne tik praktišką daiktą, bet ir šiaip ką nors gražaus namams. Šventinę stilizuotą Kalėdų eglutę vyras su savo mergina gamino iš paprastų šakų. Mergina sugalvojo, kaip eglutė turėtų atrodyti, o kai vyras šakas pragręžė ir sutvirtino, ji pati eglutę papuošė ir stilizavo: „Kaip sakant, ji – užsakovė, aš – vykdytojas“, – juokėsi lietuvis.
 
 
Padaryti eglutę iš įvairių medžio šakų jauno vyro paprašė ją sugalvojusi jo gyvenimo draugė.
 
Apie švenčių metu gaminamus daiktus kalbėjo ir E. Jas. Anksčiau dizainerė dažnai savo darbus dovanodavo artimiesiems, tačiau laikui bėgant taip daro vis rečiau. „Visada noras pasidaryti pačiai ateina per Kalėdas. Ypač biure, kai kiekvienais metais stengiuosi panaudoti esamus daiktus. Štai šiemet po vieno vakarėlio likusius vienkartinius puodelius panaudojau dekoracijoms. Gaminu tik tiems, kurie tai vertina. Laikas – pinigai, ir kai kelias dienas praleidi prie rankdarbio, pati jį labai vertini. Paskaičiavusi laiką supranti, kad savadarbis daiktas kainuotų kelis šimtus, o jeigu žmogus, kuris tai gauna, nevertina taip pat, tiesiog netikslinga kurti“, – sakė pašnekovė.
 
 
Radijo anteną A. Dainauskas susikonstravo, kad galėtų bendrauti su visame pasaulyje gyvenančiais radijo mėgėjais.
 
Internete gausu lietuvių, forumuose prašančių patarimų, kaip sumeistrauti daugiau pastangų reikalaujančius daiktus. Dažnai vyrai domisi garso kolonėlių gamyba bei tobulinimu, moterys smalsauja, kaip pačioms pasidaryti papuošalų ar iš antrinių žaliavų pagaminti žaislų vaikams.
Vyrai dažnai bando patobulinti garso aparatūrą. Šią kolonėlę savo rankomis sumeistravo A. Dainauskas.
 
A. Dainausko namų kiemą Londone puošia kelių metrų aukščio metalinis strypas, kuris, pasak vyro, yra radijo antena. Savo rankomis lietuvis sumeistravo daiktą, kurį sunku įsigyti parduotuvėje. Paklaustas, kam jam reikalinga ši gigantiška antena, pašnekovas neslėpė pasitenkinimo: „Ji skirta jau pamirštam, anksčiau populiariam hobiui, vadinamam „mėgėjišku radiju“. Tai belaidė ryšio priemonė, tik atstumai tarp jų – didesni. Su savo radijo stotele ir antena bet kuriuo paros metu galiu pasilabinti su kitoje pasaulio pusėje esančiu žmogumi. Pavyzdžiui, mobilusis telefonas būtų bevertis, jei aplink jį 10 kilometrų spinduliu nestovėtų nei viena mobiliojo operatoriaus antena.“
 
Vyras pridūrė, kad šiuolaikiniame pasaulyje, atsiradus internetui ir mobiliesiems telefonams, žmonės vis mažiau dėmesio skiria kitiems dalykams – jie tiesiog prarado reikšmę, nors ir neišnyko.
 
Verslas nedomina
 
Paklausti apie savo kurtų gaminių pardavinėjimą pašnekovai vieningai sutiko, kad galėtų tuo užsiimti. „Daug kas taip daro, bet čia jau kita kalba, visa tai vadinama darbu. Visi savo rankomis padaryti daiktai – smagūs. Bet pagamini juos, pasižiūri ir palieki būti daiktu“, – šypsojosi A. Dainauskas.
 
 
Artėjant šventėms rankdarbiai būna ypač aktualūs, tad kūrybingi žmonės jais užsiima dažniau.
 
Eva sakė, kad dažnai susimąsto apie tokią veiklą, tačiau jai reikia daugelio dalykų, o pirmiausia – verslo plano, kuriam labiau menininke nei verslininke save vadinanti mergina teigia vis neskirianti dėmesio. „Kai negaliu nusipirkti tam tikrų dalykų, kyla mintis, kad tikriausiai ne aš viena apie juos pagalvoju. Gal yra daugiau žmonių, kuriems to reikia. Bet gamyba užtrunka ilgai, kad ir ką darytum, daiktas kainuotų nepigiai. Konkuruoti šių dienų rinkoje nelengva: arba turi būti aukščiausio lygio prekės ženklas, kad žmonės negailėtų kelių šimtų svarų už prekę, arba turi sukurti prototipą ir tada siųsti gaminti ten, kur pigi darbo jėga“, – rankdarbių verslo subtilybes dėstė pašnekovė.
Norint padaryti gražiai atrodantį ir kokybišką daiktą nepakanka vien fantazijos, būtina suprasti, nuo ko pradėti norimą daiktą ir kaip jį pabaigti.
 
 
 
 
  

Žymos: Sigita Limontaitė, Darbas, Kūryba, Būstas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Žmona nuolat erzina mane pasakojimais apie pirmąjį vyrą.
– Bet juk tu gali nuslopinti jos įprotį!
– Kaip?
– Pradėk kalbėti apie savo būsimąją žmoną.