Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   Valdas Pryšmantas   |   2016-04-28

Pradedančiųjų verslininkų žemėlapyje Lietuvai vietos nėra

  
Pradedančiųjų verslininkų žemėlapyje Lietuvai vietos nėra Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje verslus kūrę tautiečiai užsienį laiko palankesne aplinka.

„Verslą kurti Jungtinėje Karalystėje yra žymiai lengviau nei Lietuvoje“, – sako abiejose šalyse patirties turintys žmonės. Ir ne tik dėl mokesčių politikos, bet ir dėl daugelio kitų veiksnių. Tad mūsiškių bendrovės Lietuvoje uždaromos ir atidaromos svetur – verslas, kaip ir žmonės, ieško, kur geriau.

Apie gerėjančias verslo sąlygas Lietuvoje nuolat skalambijantys politikai tvirtina, jog absoliutinti negalima, nes „verslo judėjimo“ priežasčių gali būti pačių įvairiausių. „Tiesos“ pašnekovai nesiginčijo su šia nuostata, tačiau vienas kitam antrino, kad yra bendrų vardiklių, kur Lietuva galėtų pasitempti verslo, ir ypač smulkiojo, atžvilgiu.
Lyginant su Vakarais, Lietuvoje reikėtų ne tik biurokratinių procesų permainų – permainos būtinos ir kai kurių valdininkų ar net pačių verslininkų galvose.
 
Kokie skirtumai
 
Verslo kūrimo ypatumus abiejose šalyse – Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje – savo kailiu išbandęs Dovydas galiausiai apsistojo užsienyje, nors pats gyvena Lietuvoje.
 
„Ten žymiai paprasčiau, nors biurokratijos, kaip ir Lietuvoje, neišvengsi“, – lakoniškai pagrindinį skirtumą įvardijo JK registruotos ribotos atsakomybės kompanijos (lietuviškosios UAB atitikmuo) įkūrėjas, Lietuvoje anksčiau atidaręs net kelias įmones.
Galimybė pradėti verslą JK sąlygomis jam pasitaikė išvykus į JK ir įsidarbinus garsioje architektūros kompanijoje „Foster and Partners“, suprojektavusioje ir šiuolaikinio Londono simbolį – „Gherkin“ vadinamą dangoraižį Sityje. Ten dirbęs lietuvis tikino supratęs, ką iš tikrųjų reiškia sunkiai dirbti, ir nusprendęs, jog jeigu dirbti – tai tik dėl savęs.
 
Metęs darbą biure jis sukūrė trumpametražį kompiuterinės grafikos filmuką, ir šis jo kūrinys patraukė per pusės milijono žiūrovų dėmesį populiariausiose vaizdo įrašų svetainėse bei priviliojo Hollywoodo atstovus. Jie net atvyko į Londoną susitikti su jaunu lietuviu.
 
Dovydas vėl nusprendė kurti savo verslą. Šįkart – Jungtinėje Karalystėje. Tada ir suprato skirtumus.
„Jeigu pradėtume lyginti pagal visus niuansus, prireiktų laiko. Bet ten – paprasčiau, bent jau kalbant apie LTD bendroves. Trumpai tariant, palankesnė mokestinė aplinka. Užtenka vos vieno svaro sterlingo įstatiniam kapitalui, o įregistruoti bendrovę užtrunka 15 minučių. Lygiai taip pat – baigti verslą, jeigu nebenori jo plėtoti arba tau tiesiog nesiseka. Tuo tarpu Lietuvoje sustabdyti įmonių veiklą, net jeigu jos ir neturi skolų ir yra visiškai „švarios“, užtruko. Geriau jau bankrutuoti – taip net teisininkai man patarė. O veiklos pradžiai privalomas kapitalas kur kas didesnis (2,5 tūkst. eurų).
 
JK ne tokia įkyri kontrolė. Lietuvoje – kitaip: aš kaip košmarą prisimenu nuolatinius skambučius iš Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) ir klausimus apie pridėtinės vertės mokesčio (PVM) skaičiavimą. Tai mane visiškai išmušdavo iš vėžių. Manau, jog kiekvieną, kurio darbas ar verslas susijęs su kūryba, tokie dalykai trikdo.
 
Net jeigu aš gaudavau tris užsakymus per metus, kiekvieną mėnesį buvo reikalaujama teikti išsamias ataskaitas, tam reikėjo samdyti buhalterę“, – sakė iš Londono į Lietuvą gyventi grįžęs, tačiau verslą svetur palikęs Dovydas.
 
Jis dievagojosi jokiu būdu nenorintis menkinti Lietuvos.
 
„Nemanau, kad Lietuvoje situacija yra labai bloga, bet kai kur reikėtų pasitempti. Lankstesnė mokesčių politika, ypač veiklos pradžioje, supaprastintos kai kurios biurokratinės procedūros ir mažesnė kontrolė, mano manymu, smulkiųjų verslininkų padėtį tik pagerintų“, – svarstė Dovydas.
Jungtinėje Karalystėje įmonės atidarymas atima ne tik mažiau laiko, bet ir pinigų – užtenka vos 1 svaro sterlingo pradiniam kapitalui. Flickr.com nuotr. Jungtinėje Karalystėje įmonės atidarymas atima ne tik mažiau laiko, bet ir pinigų – užtenka vos 1 svaro sterlingo pradiniam kapitalui. Flickr.com nuotr.
Lietuvoje niekuo nepasitikėjo
 
Pietų Londone gyvenanti Jūratė taip pat turi verslo patirties abiejose šalyse. Ji gali palyginti darbą su individualios veiklos pažyma Lietuvoje ir savarankišką veiklą (self employed) Jungtinėje Karalystėje. Tokiais pagrindais ji teikė manikiūro paslaugas.
 
„Lietuvoje man trūko informacijos, prireikė labai daug laiko viską išsiaiškinti. Niekas iš artimiausios aplinkos negalėjo paaiškinti, nuo ko pradėti, kaip vesti apskaitą. Įstaigose tiesiog parodydavo lankstinukus. Galiausiai viską paaiškino ir reikiamus dokumentus sutvarkyti padėjo su draugų pagalba rasta apskaitininkė“, – apie savo patirtį Lietuvoje pasakoja prieš 5 metus iš jos išvažiavusi moteris.
 
Londone ji su biurokratais nesusidūrė iki šiol. Sumaniusi teikti manikiūro paslaugas moteris ir vėl atsidūrė lyg aklinoje tamsoje, tačiau vis tiek sako, kad JK jos versliukas įsibėgėjo paprasčiau.
 
„Labai gerai, kad čia pilna agentūrų, kurių darbuotojai viskuo – nuo A iki Z – pasirūpina už, galima sakyti, nedidelį mokestį.
 
Lietuvoje to pasigedau. O jeigu ir kas nors siūlytų paslaugas, vargu ar patikėčiau duomenis svetimam. Pažįstami Vilniuje jau buvo susidūrę su tokiais „reikalų tvarkytojais“ ir liko apgauti“, – Jungtinės Karalystės pranašumą įvardijo Jūratė.
Londone savarankiškai dirbusiai lietuvei patiko tai, kad yra begalė konsultantų, kurie verslo pradžioje viskuo pasirūpina. Londone savarankiškai dirbusiai lietuvei patiko tai, kad yra begalė konsultantų, kurie verslo pradžioje viskuo pasirūpina.
Skirtumas nuo Londono – ne mokesčiai
 
Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vieno iš padalinių vadovas Donatas Botyrius matė ne vieną žmogų, su entuziazmu pradedantį veiklą, bet greitai nuleidusį rankas. Asociacijos atstovo manymu, pradedančiuosius greitai sužlugdo kai kurių verslą kontroliuojančių įstaigų požiūris.
 
„Tai ir yra esminis skirtumas tarp Lietuvos ir Vakarų valstybių. Aš nieko blogo nepasakyčiau apie įkūrimo tvarką, ji išties gana lanksti. Verslus įkurti tikrai neužima daug laiko, registracija irgi nesudėtinga.
 
Tik pradėjus veiklą kai kurių įstaigų atstovai su pradedančiuoju verslininku elgiasi taip, lyg jis viską žinotų. Nesuprantama, kad jis neturi taip reikalingos patirties, skubama bausti, nesuteikiama proga apšilti kojas ir pamatyti, kaip verslas – sudėtingas procesas – vyksta.
 
Kai kuriais atvejais būtų galimi atidėjimai, tarp jų – ir mokesčių“, – sakė D. Botyrius.
 
Kita vertus, anot pašnekovo, yra dalykų, kurie verslui turi didesnės įtakos nei mokesčių politika ir kitos aplinkybės šalyje. Jis sako pastebintis, kad Lietuvoje pernelyg daug skatinama imtis verslo, ši veikla pristatoma kaip paprastas ar net smagus užsiėmimas, nors iš tikrųjų yra priešingai, o jaunimui trūksta švietimo apie finansinį planavimą ir kitus ypatumus.
 
„Kai kalbame apie verslą Lietuvoje ir Didžiojoje Britanijoje, reikia paminėti dar vieną labai svarbų dalyką. Pažiūrėkite, kokie Londone žmonių srautai – kai jų tiek daug, rask kvadratinio metro plotelį, imk vieną produktą, ir jau turi šansų neblogai uždirbti. O Lietuvoje žmonių mažėja, dėl to mažėja vartotojų, prekių ir paslaugų poreikis – verslininkui būtina tai įvertinti.
 
Taip, kaip Londone, čia nepadirbsi, čia reikia plėsti veiklą, o tam reikia specifinių žinių ir patirties. Pradedantieji to neturi. Sumažėjus gyventojų skaičiui, o kartu ir rinkai, Lietuvoje klysti jau negalima, klaidos kaina yra per didelė“, – aiškina D. Botyrius.
Teigiama, kad dalis smulkiųjų verslininkų dėl pernelyg didelės kontrolės Lietuvoje rankas nuleidžia labai greitai, tačiau net ir uždaryti įmonę nėra taip paprasta. Flickr.com nuotr. Teigiama, kad dalis smulkiųjų verslininkų dėl pernelyg didelės kontrolės Lietuvoje rankas nuleidžia labai greitai, tačiau net ir uždaryti įmonę nėra taip paprasta. Flickr.com nuotr.
Su JK nelygino
 
Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė tikino, kad verslą Lietuvoje pradėti irgi yra lengva, o pradedančiųjų verslininkų bausti neskubama. Kur lengviau – JK ar Lietuvoje – ji negalinti pasakyti, mat analizė tarp šių dviejų valstybių nėra atlikta.
 
„Atsižvelgiant į planuojamos vykdyti veiklos ypatumus, jos intensyvumą ir kitus aspektus, patys paprasčiausi ir „pigiausi“ būdai yra verslo liudijimas ir individualios veiklos pažyma. Juos galima gauti neišeinant iš namų, elektroniniu būdu – tereikia naudojantis elektronine bankininkyste pateikti inspekcijai prašymą“, – vardija ji.
 
Uždarosios akcinės bendrovės įregistravimas – sudėtingesnis, tačiau neatsisakoma padėti ir šį verslo būdą pasirinkusiems žmonėms. Be to, V. Vildžiūnaitės teigimu, inspekcija nesiekia, kaip teigiama, perdėtos verslininko kontrolės pirmaisiais veiklos metais.
 
„Kiekvienas, nesvarbu, kokią veiklos vykdymo būdą pasirinko, pirmuosius veiklos vykdymo metus yra globojamas mokesčių inspekcijos darbuotojo. Jis periodiškai susisiekia su nauju verslininku, informuoja apie jam aktualias teisės aktų naujoves, VMI naujienas, pateikia jam aktualios medžiagos paketą, supažindina su VMI teikiamomis paslaugomis ir padeda spręsti rūpimus ir su jo veikla susijusius klausimus.
 
Be to, VMI vadovaujasi Deklaracijos dėl pirmų verslo metų nuostatomis, kai verslininkas pirmaisiais verslo metais, jei kontrolės metu nustatomi teisės aktų pažeidimų, pirmiausiai įspėjamas, konsultuojamas, jam suteikiama reikalinga pagalba bei nustatomas tinkamas terminas pažeidimams ištaisyti“, – vardija inspekcijos vadovo pavaduotoja.
 
Ji priminė, kad inspekcija nuolat teiraujasi mokesčių mokėtojų nuomonės apie teikiamas paslaugas ir stengiasi gerinti aptarnavimo kokybę.
Tiems, kurie verslus išbandė Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje, sako, kad užsienyje irgi netrūksta biurokratijos, bet vistiek tokia veikla užsiimti paprasčiau. Google.com nuotr. Tiems, kurie verslus išbandė Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje, sako, kad užsienyje irgi netrūksta biurokratijos, bet vistiek tokia veikla užsiimti paprasčiau. Google.com nuotr.
  

Žymos: Verslas, Lietuva, Valdas Pryšmantas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Jaunas vyras sako žmonai:

– Tu nepatikėsi, bet šitą sriubą aš iškepiau pats.