Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2019-05-17

Referendumas įvyko, bet nuleisti rankų nevalia

  
Referendumas įvyko, bet nuleisti rankų nevalia

Jungtinės Karalystės lietuviams aktualiame referendume dėl dvigubos pilietybės pritrūko balsų pakeisti Konstituciją. Suskaičiavus balsus beveik visose rinkimų apylinkėse, referendume dėl dvigubos pilietybės instituto išplėtimo balsavo per 52 proc. rinkimų teisę turinčių piliečių, todėl referendumas laikomas įvykusiu.

Už dvigubos pilietybės išplėtimą buvo 73 proc. dalyvavusiųjų, prieš – 26 proc. VRK duomenimis, „už“ balsavo daugiau kaip 900 000 rinkėjų. Kad Konstitucija būtų pakeista, pataisą privalėjo palaikyti ne mažiau kaip 1 236 203 rinkėjai, tai yra daugiau kaip pusė visų rinkimų teisę turinčių piliečių. Taigi, balsų pakeisti Konstitucijos 12 straipsnį neužteko.
Ministras ragina veikti toliau
 
Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius apgailestavo, kad, nors referendumas dėl dvigubos pilietybės įvyko, balsų pakeisti Konstitucijos 12 straipsnį nepakako.
 
Tačiau, anot L. Linkevičiaus, išreikšta aiški tautos valia yra svarbus signalas, kad turime susitelkti ir dar intensyviau ieškoti kelių, kaip transatlantinius ir euorintegracinius kriterijus atitinkančių šalių pilietybę įgiję mūsų piliečiai galėtų išsaugoti ir Lietuvos pilietybę.
 
„Galbūt jau dabar turėtume pradėti ruoštis pakartotiniam referendumui šiuo klausimu, kuris galėtų būti surengtas su kitais prezidento rinkimais 2024 m.“, – teigė L. Linkevičius.
Be to, užsienio reikalų ministras sakė, kad didelis užsienio lietuvių aktyvumas prezidento rinkimuose yra pagrindas diskutuoti dėl vienos ar dviejų atskirų rinkimų apygardų užsienyje.
 
Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, prezidento rinkimuose ir dviejuose referendumuose užsienyje balsavo 42 500 Lietuvos piliečių – tikėtina, kad šis skaičius augs, nes dar keletą dienų bus laukiama balsavusiųjų paštu biuletenių. Iš viso balsuoti registravosi 61 000 rinkėjų, arba 3 kartus daugiau nei 2016-aisiais renkant Seimą. „Toks aktyvus balsavimas užsienyje yra pagrindas nedelsiant pradėti diskusiją dėl vienos ar dviejų atskirų Seimo rinkimų apygardų užsienyje gyvenantiems lietuviams“, – pranešime teigė L. Linkevičius.
 
Skelbia pilietiškumo pergalę
 
„Gegužės 12 d. prezidento rinkimuose ir referendume dėl pilietybės išsaugojimo buvo sulaukta beprecedenčio užsienyje gyvenančių LR piliečių aktyvumo. Pasaulio lietuvių bendruomenė (PLB) sveikina šį istorinį proveržį, kuris gali tapti tvirtu pagrindu glaudesniam ir aktyvesniam lietuvių diasporos įsitraukimui kuriant sėkmės Lietuvą atvirame pasaulyje“, – teigiama pirmadienį išplatintame PLB pranešime spaudai.
PLB pažymi, kad, nors referendume dėl pilietybės išsaugojimo ir nepavyko surinkti pakankamai palaikančių balsų, tokia yra tautos valia ir ji turi būti gerbiama be išlygų. Svarbu yra tai, kad referendumas laikomas įvykusiu, o palaikančių balsų gausa yra aiškus signalas visoms Lietuvos valdžios institucijoms, Konstitucinio Teismo teisėjams, naujai išrinktam prezidentui, Vyriausybės nariams ir Seimo nariams ieškoti būdų neatidėliotinai išspręsti šį klausimą.
 
„Pastaruosius kelis mėnesius vykę intensyvūs debatai ir diskusijos yra akivaizdus įrodymas, kad tai visai tautai aktualus klausimas, ir dialogas turi būti plėtojamas visais lygmenimis, nuo savivaldos iki aukščiausių šalies vadovų. Referendumas yra tvirtas, bet tik pirmas žingsnis ieškant tikrų sprendimų pilietybei išsaugoti visiems tautiečiams pasaulyje. Tai ne vien teisinis klausimas, o ateities Lietuvos vizijos sudedamoji“, – pabrėžia PLB atstovai.
 
Svarbu ir toliau išlaikyti patriotiškumą
 
Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės (JKLB) pirmininkė Dalia Asanavičiūtė pastebėjo, kad pilietybė buvo vienas svarbiausių veiksnių, dėl ko žmonės aktyviai ėjo ir balsavo šiuose rinkimuose.
 
„Ne vienas klausė, kaip vis dėlto reikia balsuoti, ką žymėti, nes pati formuluotė buvo labai sudėtinga, ir žmonės perskaitė automatiškai. Ir buvo biuletenių: parašė vieną atsakymą, po to atėjo, pasiklausė, pasitikslinę vis dėlto suprato, kad ne tą pažymėjo. Biuleteniai buvo sugadinti“, – LRT televizijai komentavo D. Asanavičiūtė, vienoje balsavimo vietų Londone dirbusi rinkimų stebėtoja.
 
„Šiandien, kai jau žinomi referendumų rezultatai, kai žinomi pirmąjį turą įveikę kandidatai į prezidento postą, galima ramiai pasvarstyti, kas lėmė tikrą pergalę – rinkėjų aktyvumą užsienyje ir kas lėmė pralaimėjimą – referendumo dėl pilietybės išsaugojimo, įgijus kitos šalies pilietybę, neigiamą atsakymą, – „Tiesai“ sakė D. Asanavičiūtė. – Visų pirma esu dėkinga ir žaviuosi visomis lietuviškomis organizacijomis – JKLB skyriais, JK lietuvių jaunimo sąjunga (JKLJS) ir LCLC. Pilietinė iniciatyva „Mūsų metas dabar“ sujungė visuose kraštuose esančias lietuvių bendruomenės organizacijas į vienį. Visi kartu surėmę pečius dirbome daugiau nei metus, šviesdami užsienyje gyvenančius lietuvius, dalydamiesi informacija apie būsimą referendumą, prezidento ir EP rinkimus. Kartu su Pasaulio lietuvių žinių redakcija organizavome komandos turą po JK, pavadintą „Misija – pasaulio Lietuva“.
 
JK lietuvius aplankė ir Andrius Mamontovas, kuris skatino pilietiškumą, ragino būti aktyvius ir atiduoti savo balsą rinkimuose ir referendume. Taip pat jau tapo akivaizdu, jog lietuvių bendruomenės visame pasaulyje aktyviai savanoriauja ir tuo užkrečia savo draugus ir kaimynus. Visų šių veiksnių visuma lėmė, kad visame pasaulyje balsuoti užsiregistravo rekordinis skaičius LR piliečių, gyvenančių užsienyje. Tai didelė pergalė. Džiaugiamės ir tuo, kad iš visų dalyvavusių daugiau nei 70 proc. pasisakė UŽ pilietybės išsaugojimą!“
Tačiau, kaip visi jau žinome, nepakako. Nepaisant to, svarstė D. Asanavičiūtė, siunčiamas labai teigiamas signalas apie šio klausimo svarbą ir poreikį. „Šis referendumas tikrai ne pabaiga. Vienas etapas įveiktas, laukia tolimesni darbai pilietybės išsaugojimo klausimu. Galima kalbėti apie Pilietybės įstatymo atskiras apibrėžtas išimtis, galima kalbėti apie naują referendumą. Svarbu išlaikyti aukštą patriotiškumo jausmą ir aktyvumą tolimesniuose rinkimuose“, – „Tiesai“ sakė JK lietuvių bendruomenės pirmininkė.
 
 
Kaip prezidento rinkimuose balsavo užsienio lietuviai?
 
Diplomatinėse atstovybėse balsavę piliečiai labiausiai palaikė Ingridą Šimonytę – už ją balsavo 51 proc. visų atvykusių rinkėjų. Už Gitaną Nausėdą užsienyje balsavo per 29 proc., už Saulių Skvernelį – daugiau nei 7 proc. turinčių balso teisę.
 
Antrasis prezidento rinkimų turas vyks gegužės 26-ąją.
 
 
  

Žymos: Rinkimai, Dviguba pilietybė, Referendumas, Balsavimas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kad žodžiai nesiskirtų nuo darbų, reikia tylėti ir nieko nedaryti.