Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Viktorija Rinkevičiūtė   |   2015-08-13

Seksualinio priekabiavimo auka: dėl mano atleidimo kalta lietuvė

  
Seksualinio priekabiavimo auka: dėl mano atleidimo kalta lietuvė
© Asociatyvi Flickr nuotr.
Anot Janinos, kolegės lietuvės prieš ją susimokė paskatintos seksualinių aistrų nepatenkinusio vyro.

57-erių lietuvaitės iš Londono pagalbos šauksmas „Tiesai“ skambėjo intriguojamai: „Dirbau vienoje darbovietėje šešerius su puse metų, bet pareigas užėmus „lietuvaičių mafijos“ atstovei buvau atleista iš darbo.“ Moteris iš darbo atleista už, anot teisininkų, vieną didžiausių darbo sutarties pažeidimų, tačiau „Tiesos“ herojė įsitikinusi – tikroji atleidimo priežastis buvo jos nenoras atsiliepti į intymius viršininko pasiūlymus.

Janina (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) škotams priklausančiame bendruomenės klube (angl. Country Club) Londone įsidarbino vos atvykusi iš Kauno. Ji sakė norėjusi Anglijoje išdirbti bent dešimtmetį, kad čia gautų pensiją.
Savo tikrojo vardo moteris „Tiesai“ atskleisti nenorėjo, nes šiuo metu teisiasi su darboviete.
 
Valytoja ir kambarių tvarkytoja klube dirbusi moteris sakė su darbdaviais nesutarimų neturėjusi, kol jos tiesioginės viršininkės buvo škotės.
 
„Dirbom sunkiai, jautėsi ta emigranto dalia, kad jos esą viršesnės, bet tai dar buvo galima pakęsti“, – pasakojo Janina.
 
Tačiau prieš trejus metus, sausį, jos viršininke tapo lietuvė. „Labai nudžiugau – galvojau, o, kaip gerai. Bet mano bendradarbė iškart pasakė: „Labai nesidžiauk, kad lietuvė ateina, gal kaip tik bus blogiau.“ Tačiau aš ją nuraminau, kad esam iš vienos šalies – vis tiek kitaip“, – taip viltingai manė moteris.
Anot Janinos, ji su kita lietuve viršininkei norėjo padėti lengviau adaptuotis naujoje darbo vietoje:
 
„Klausėme, gal ji turi kokių nors klausimų, nes mano bendradarbė dirbo ten jau trylika metų, aš – beveik septynerius, bet ji atšovė: „Ne, aš turiu labai gerą užnugarį, man nieko nereikia, bet noriu įspėti, kad būsiu labai bjauri.“
 
Griežti reikalavimai
 
Viršininkės bjaurumas, anot Janinos, pasireikšti netruko. Kovo mėnesį jos bendradarbė lietuvė gavo pirmąją žodinę pastabą, lapkritį – ir pirmąją drausminę nuobaudą (po trijų gresia atleidimas – aut. past.).
 
„Vieną jau nutildžiau, padarysiu tave tylią ir paklusnią“, – apie tokį viršininkės įspėjimą draugė papasakojo Janinai.
 
Kambarių švarumo standartai ėmė kilti akyse. „Supratome, kad tai buvo daroma tik mums dviem, nes kitos dvi merginos buvo jaunos brazilės. Suvokėme, kad mumis norima atsikratyti dėl mūsų amžiaus. Ji tikėjosi, kad mes nespėsim“, – sakė kambarių tvarkytoja ir pridūrė: „Viršininkė darė viską, ką norėjo, nes mūsų visų vyriausiasis vadybininkas toleravo bet kokius jos veiksmus.“
 
Atleido dėl didelio aplaidumo
 
Nors, anot moters, svečiai Janinos darbą vertindavo itin gerai, lietuvė viršininkė visada būdavo labai nepatenkinta: „Šaukdavo ryte atėjusi: „Noriu, kad būtų viskas ne gerai, o tobula“, – pasakojo Janina.
 
Moteris ne kartą personalo skyriui skundėsi esanti terorizuojama, bet jai buvo atsakyta konfliktus spręsti draugiškai. Po truputį nuo moters nusisuko ir kiti bendradarbiai: „Pusę metų su manimi niekas nekalbėjo, visai be priežasties. Vieną dieną normaliai bendraujam, kitą dieną ateinu – niekas nebekalba. Buvo nelengva, bet dirbau savo darbą, nesivėliau į jokius konfliktus“, – tikino moteris.
 
Galiausiai gegužės viduryje ji buvo atleista už didelį aplaidumą (angl. gross misconduct).
 
„Visi bendradarbiai parašė, kad neklausau, kad su manimi neįmanoma dirbti, kad skleidžiu paskalas.
Mano vadybininkė parašė, kad aš jos visiškai neklausau“, – savo istorijos faktus dėstė Janina.
 
Kaip „Tiesai“ aiškino „Levenes Employment“ advokatė Rachel Lester, straipsnis, pagal kurį atleista Janina,
reiškia esminį darbo sutarties pažeidimą.
 
„Pasitikėjimas darbuotoju nebeįmanomas, dėl to darbo santykiai suyra iki tokio lygio, kad darbdavys nebemato galimybių dirbti su tokiu darbuotoju“, – paaiškino R. Lester.
 
Anot jos, tokiu atveju darbuotojas gali būti atleidžiamas be įspėjimo, jam sumokėjus likusią algą ir kompensaciją už priklausančias atostogas.
 
Nepasidavė seksualiniam priekabiavimui
 
„Gyvenau klubo žinybiniame bute, tad, kai mane atleido, tapau ir bename, ir bedarbe, po šešerių su puse metų buvau sugniuždyta ir begėdiškai atleista. Kad ir kiek stengiausi sakyti, kad nieko blogo nedariau, kad per tiek metų neturėjau jokių nuobaudų, į nieką nebuvo atsižvelgta. Bėdos riedėjo kaip riedulys nuo kalno ir mane nusinešė kartu“, – nuoskaudų neslėpė moteris.
 
Ji prasitarė įtarianti, kad tikroji patirto terorizavimo darbe ir atleidimo priežastis – seksualinis priekabiavimas.
 
„Prieš keletą metų vyriausiasis vadybininkas per Kalėdų vakarėlį mane kvietė eiti į viršų į kambarį… visiems gi aišku ko. Bet kadangi jis buvo girtas, nusijuokiau ir išėjau namo – man nė į galvą nešovė, kad tai gali būti rimta. Bet po savaitės jis surinko visas kambarines pokalbiui ir man pasakė: „Janina, turi palikti klubą. Paklausiau – kodėl? O jis teatsakė: „Neklausk, kodėl, bet turi išeiti iš čia“, – pasakojo moteris.
 
Anot darbo teisės ekspertės, pagal JK įstatymus, apie seksualinį priekabiavimą institucijoms reikia pranešti per tris mėnesius nuo incidento.
 
Janina apie savo darbdavio nederamą asistavimą niekam nieko nesakė: „Jaučiau kiekvieną kartą, jog jis bijojo, kad aš niekam nepraneščiau apie incidentą. Padariau klaidą, bet man buvo gėda, nes lyg ir nieko neįvyko, buvo tik seksualinis priekabiavimas. Jaučiu, kad viskas po to vyko dėl to priekabiavimo“, –
„Tiesai“ sakė Janina.
 
Sunku įrodyti
 
Ji savo atleidimą vertina kai neteisėtą (angl. unfair dismissal) ir buvusių darbdavių sprendimą žada skųsti darbo tribunolui (angl. Employment Tribunal). Tačiau kol kas su ja ir su bendruomenės klubu derasi
Patariamoji, sutaikymo ir arbitražo tarnyba (angl. Advisory, Conciliation and Arbitration Service, ACAS).
 
Janina sakė, kad klubas jai pasiūlė 750 svarų kompensaciją, tačiau moters tokia suma netenkina:
„Kompensacija būtų šioks toks moralinės žalos atlyginimas. Atsakiau, kad 750 svarų gali paaukoti, dabar aš siūlysiu sumą.“
 
Moteris užsiminė, kad skriaudas jai kompensuotų „metų atlyginimas, privatus pensijinis mokėjimas ir neteisingai apskaičiuotų atostogų išmokėjimas už 6, 5 metus – apie 20 000 svarų.“
 
„Esu 57 metų moteris, nežinau, ar dar susirasiu darbą“, – savo teisumu įsitikinusi Janina.
 
Vis dėlto advokatei R. Lester atrodo, kad Janinai savo tiesą įrodyti bus nelengva, nes paprastai seksualinio priekabiavimo atvejais reikalaujama itin tvirtų įrodymų.
 
„Vertinant įrodymus, panašu, kad jai bus sunku įrodyti seksualinį priekabiavimą, nebent ji turi išsaugojusi nederamus viršininko elektroninius laiškus ar kitokius dokumentus, kurie patvirtintų, pirma, priešišką aplinką darbe, antra, kad ją sukūrė prie jos esą priekabiavęs darbdavys“, – sakė advokatė.
 
Jeigu Janinai nepavyks įrodyti seksualinio priekabiavimo, jai bus sunku įrodyti ir neteisėtą atleidimą, nes „sunku įrodyti, kad sprendimas ją atleisti buvo priimtas iš piktos valios.“
 
Priekabiautojo musulmono spąstuose
 
Į „Tiesos“ redakciją kreipėsi ir rusė Nataša (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.), kuri, skirtingai nei Janina, nebeturi iš kur sulaukti pagalbos. Mančesteryje sesele pakistaniečio dantų klinikoje dirbanti vieniša motina pakliuvo į jo spąstus.
 
„Dantistas, su kuriuo dirbu, mane nuolat apiberia komplimentais, sako, kokia aš graži, kad aš neturiu dirbti ir t. t. – vis kažkokios užuominos. Kartą, kai buvau išvykusi atostogauti, jis man vidury nakties skambino.
Aišku, neatsakiau, ingoravau, bet tokį elgesį laikau nenormaliu“, – apie vedusio trijų vaikų tėvo „asistavimą“ kalbėjo moteris.
 
Galiausiai, neištvėręs moters tylos, po beveik metų darbo odontologas ją pasikvietė pokalbiui: „Jis man sako: „Nežinau, kaip tau pasakyti, bet tu man labai patinki, aš tave laikau labai patrauklia, bet, prašau, susirask kitą darbą.“ Ir atleido be jokios priežasties.“
 
Nataša atsidūrė tarsi uždarame rate, mat visose klinikose, kur ji bandė darbintis, niekas nesupranta, kodėl ji palieka šiąją. O atskleisti tikrąją priežastį ji bijo.
 
„Man sakė, kad galiu kreiptis dėl seksualinio priekabiavimo, bet tai labai sunku įrodyti. Be to, o kas po to?
Tariausi ir su rusais dantistais, ir jie pasakė, kad jeigu tik šis reikalas užsisuks, manęs apskritai niekas niekur į jokį darbą nebepriims“, – skundėsi Nataša.
 
Ji dar nėra baigusi stomatologijos seselės kursų, o be darbo jų pabaigti negali. Dviejose advokatų kontorose 32-ejų metų moteriai paaiškino, kad įstatymas – jos skriaudiko rankose.
 
„Teisininkai paaiškino, kad jeigu dantų klinikoje neišdirbau metų, mane bet kada gali atleisti, ir jis neprivalo paaiškinti kodėl. Jis tą įstatymą žino ir todėl taip elgiasi“, – sakė Nataša.
 
Natašai dantistas leido pasilikti, kol ji susiras kitą darbo vietą. Tiesa, ji jau netenka vilties: visos pastangos susirasti naują darbą bevaisės.
 
 
Teisininkės patarimai: Ką daryti, jeigu jaučiatės neteisėtai atleisti
 
Ekspertai pataria kruopščiai registruoti kiekvieną seksualinio priekabiautojo žingsnį ir apie incidentus pranešti ne vėliau kaip per tris mėnesius. Ekspertai pataria kruopščiai registruoti kiekvieną seksualinio priekabiautojo žingsnį ir apie incidentus pranešti ne vėliau kaip per tris mėnesius.
 
• Dar iki atleidžiant, jeigu manoma, kad darbuotojo elgesiui paaiškinti reikia jo versijos, jis turėtų būti kviečiamas pasiaiškinti. Jam turi būti skirta laiko pasiruošti ir suteikta visa informacija apie kaltinimus. Susitikime darbuotoją gali lydėti profsąjungos atstovas arba kolega. Kompanija privalo garantuoti teisinę pagalbą savo darbuotojui.
 
• Jeigu per šį vadinamąjį disciplininį susitikimą problema nebuvo išspręsta ir darbuotojas vis dėlto atleidžiamas, jis atleidimą gali pirmiausia skųsti įmonei (tvarką dažniausiai numato įmonės politika), nepadėjus – įdarbinimo tribunolui. Jeigu manote, kad atleidimo priežastis yra diskriminacija, pirmiausia kreipkitės į ACAS – taip bent mėnesiui atidėsite reikalavimą kreiptis į tribunolą per tris mėnesius nuo
incidento.
 
• Jeigu žmogus jaučia, kad darbo sutartis buvo nutraukta iš piktos valios (angl. in bad faith), dėl diskriminacijos, priekabiavimo ar panašių aplinkybių, būtina apie tai pasakyti per disciplininį susitikimą, nes dėl to turi būti pradėtas atskiras tyrimas, arba tai paskatins darbdavį apsvarstyti baudžiąmasias priemones iš naujo.

 
 
  

Žymos: Viktorija Rinkevičiūtė, Seksualinis priekabiavimas, Neteisėtas atleidimas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Atsikėlė žmona vidurnaktį, nes pasigedo šalia miegančio vyro. Vaikščiodama po namus pirmame aukšte išgirdo tylų verksmą. Nusileidusi laiptais pamatė savo vyrą, klūpantį prie sienos ir verkiantį. Priėjo ir klausia:
– Jeronimai, kas atsitiko?
Vyras vis dar nesulaikydamas ašarų:
– Prisimeni, kai tavo tėvas mus užtiko kambaryje po tavo 16-ojo gimtadienio? Jis man liepė pasirinkti: vesti tave arba sėsti į kalėjimą 20 metų.
Žmona sutrikusi:
– Prisimenu...
Visai ašarų nesulaikydamas vyras:
– Įsivaizduoji, mane šiandien išleistų iš kalėjimo...