Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Valdas Pryšmantas   |   2018-09-06

Svarbiausia investicija arba vaiko kaina

  
Svarbiausia investicija arba vaiko kaina
© PxHere nuotr.
Specialioje ataskaitoje detaliai suskaičiuotos tėvų išlaidos vaikui nuo jo gimimo iki 21 metų, ženklią jų dalį sudaro švietimui skirti pinigai.

Rugsėjo pradžia – metas, kai dėmesio centre atsiduria mokykla: startuojant mokslams apstu kalbų ne tik apie švietimo kokybę ir jo įtaką vaiko auklėjimui. Šiandien viską vertinti įprasta ir iš vartotojo pozicijos, todėl populiaru atžalų išsilavinimą apskaičiuoti pinigų sumomis, nustatant kainas. Jos – kaip ir prekybos centruose – gali nulemti pasirinkimą.

Šią savaitę Jungtinės Karalystės (JK) švietimo įstaigose prasidėjo 2018–2019 mokslo metai, kurie pasibaigs sulig ateinančia vasara.
Vaikai sugrįžo į mokyklas – jos, kaip ir visame pasaulyje, tarpusavyje skiriasi nepaisant vienodos šalies švietimo sistemos. Skirtumai išryškėja dėl pasiekimų tam tikrose disciplinose, tradicijų, elgesio taisyklių, reikalavimų, mokytojų darbo, požiūrio į atvykėlius iš užsienio – visa tai suformuoja įstaigos reputaciją.
 
Ji gali tapti didžiuliu galvos skausmu tėvams, tačiau ne mažiau dėmesio suryja ir išlaidos: kiek viskas kainuos? Pasiturintys JK gyventojai perka ne tik mokslo priemones, bet ir reputaciją bei aplinką atžalos mokslams.
Vaikų mokslus galima įvertinti ekonominiu požiūriu. Comrade King nuotr. Vaikų mokslus galima įvertinti ekonominiu požiūriu. Comrade King nuotr.
„Vaiko kaina“
 
Įvairūs šaltiniai JK prieš kiekvieną rudenį paskaičiuoja išlaidas, kurių prireiks vaiko mokslo metams. Kadangi valstybinių mokyklų auklėtiniai aprūpinami dauguma švietimo priemonių, aiškinamasi, kiek pinigų teks išleisti kitoms reikmėms.
 
„The Telegraph“ pateikia tyrimo duomenis, kurie atskleidžia vidutines metines išlaidas vaiko poreikiams mokykloje.
Remiantis šiuo tyrimu, 944 svarų sterlingų reikės vaiko maitinimui, 607 svarų sterlingų – technologijoms: susisiekimui būtino telefono ir ugdymo procese naudojamo planšetinio kompiuterio. Kelionės tarp namų ir mokyklos JK vidutiniškai per mokslo metus kainuoja 536 svarus sterlingų, dar 589 svarus sterlingų – popamokinė priežiūra, kol vaikai po pamokų laukia jų pasiimti atvykstančių tėvų.
 
Taigi, metams reikia turėti beveik 2,7 tūkst. svarų sterlingų. Jeigu vaiko mokslai baigiasi nuaidėjus pamokų pabaigą skelbiančiam skambučiui. Jeigu atžala savo arba tėvų noru užsiims papildomu ugdymu, pinigines teks atverti dar plačiau.
 
Populiariausios – sporto ir muzikos mokyklos – papildomai kainuoja atitinkamai 327 ir 468 svarus sterlingų.
 
Nepamirškite mokyklinių ekskursijų, kurioms per mokslo metus vidutiniškai išleidžiama 120 svarų sterlingų.
 
Blogai sekasi matematika? Galima samdyti mokytoją privačioms pamokoms. Valanda – 25 svarai sterlingų.
 
Liaudis sako: maži vaikai – maži vargai. Perfrazuojant šį posakį galima teigti, kad išlaidos mokslams didėja kartu su lankoma klase.
 
Prekybos centrų tinklas „John Lewis“ apskaičiavo, kad pradinis išsilavinimas („primary“, 5–11 metų vaikai) kainuos 29,5 tūkst., o vidurinis („secondary“, 11–16 metų) – jau 34,4 tūkst. svarų sterlingų.
 
Jeigu 16-metis mokslus tęs toliau, išlaidos atitinkamai augs.
 
Draudimo bendrovė „Liverpool Victoria“ 2016 m. parengė ataskaitą „Vaiko kaina“ („Cost of Chld“), kurioje detaliai suskaičiuotos tėvų išlaidos vaikui nuo jo gimimo iki 21 metų – tokio amžiaus jaunuoliai jau turėtų gyventi visiškai savarankiškai.
 
Ataskaitoje teigiama, kad išsilavinimui reikia skirti 74,4 tūkst. svarų sterlingų.
 
Visa „vaiko kaina“ – 231,8 tūkst. svarų sterlingų.
Tėvams neretai tenka pasukti galvas dėl to, į kurią mokyklą leisti savo atžalas. Lewis Clarke nuotr. Tėvams neretai tenka pasukti galvas dėl to, į kurią mokyklą leisti savo atžalas. Lewis Clarke nuotr.
Privati mokykla
 
Anglijoje plačiai paplitusios privačios mokyklos, kurios dažnai asocijuojasi ne tik su geresne švietimo kokybe, bet ir aplinka vaikui – esą dėl griežto auklėjimo jose mažesnė tikimybė susidurti su tokiais tarp moksleivių paplitusiais reiškiniais kaip patyčios ar diskriminacija. Tai – tiesiog gera mokykla.
 
Dauguma tėvų mielai leistų savo atžalas į tokias mokyklas, tačiau toli gražu ne kiekvienas gali sau tai leisti: mokslai privačioje švietimo įstaigoje JK kainuoja nuo 12 tūkst. svarų sterlingų per metus, Londone tam mažiausiai reikia 15 tūkst. svarų sterlingų.
 
Nepaisant to, šiuo metu visoje JK šiandien veikia apie 1,2 tūkst. privačių mokyklų, kurias lanko per pusę milijono vaikų.
 
Tarp tokio tipo mokymo įstaigų yra ir mokyklų, kuriose mokslas gali kainuoti apie 500 tūkst. svarų sterlingų per metus. Tai – gilias tradicijas turinčios ir prestižinėmis laikomos mokyklos, garsėjančios ne tik unikaliais auklėjimo metodais, bet ir savo absolventais – karališkosios šeimos nariais ar aukštas pareigas užimančiais politikais.
 
Mokytis tokioje mokykloje – daugiau prestižo reikalas.
 
O kaip mokslai?
 
Vienas iš privačių mokyklų pranašumų – jose formuojamos mažesnės klasės, todėl kiekvienas mokinys sulaukia daugiau dėmesio, todėl visuomenėje paplitusi nuomonė, kad šių įstaigų auklėtiniai pasiekia aukštesnių rezultatų nei besimokantys valstybinėse mokyklose.
 
Tačiau analitikai dėl to nesutaria. Pavyzdžiui, JK švietimo sistemą nagrinėjantys Durhamo universiteto mokslininkai tikina, kad privačių mokyklų moksleivių egzaminų vertinimai yra aukštesni, tačiau jie pažymi, kad šiose mokymo įstaigose ugdymui skiriamas papildomas laikas.
 
Kitais duomenimis, kuriuos JK Parlamentui pateikia nepriklausomas švietimo standartų ir mokinių įgūdžių vertintojas „Ofsted“ biuras, 500 geriausių valstybinių mokyklų auklėtiniai savo rezultatais jau pralenkė geriausiai reitinguotas privačias mokyklas.
 
Apskritai, pastebi „Ofsted“, jų vertinimo skalėje valstybinių mokyklų lygis pastaruosius penkerius metus sparčiai auga, o apie 80 proc. visų įstaigų jau pasiekė „gerą“ ar „išskirtinę“ švietimo kokybę.
Ne mažiau už ugdymo kokybę svarbesnė aplinka mokykloje – ar joje nėra diskriminacijos, patyčių. WorldSkillsUK nuotr. Ne mažiau už ugdymo kokybę svarbesnė aplinka mokykloje – ar joje nėra diskriminacijos, patyčių. WorldSkillsUK nuotr.
  

Žymos: Anglijos mokyklos, Moksleiviai, mokslo metai, mokslo kaina

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Žmona:
– Ar tau patiko vakarienė?
Vyras:
– Tu ir vėl ieškai progos skandalui?