Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Sigutė Limontaitė   |   2017-06-22

Terorizmas Europoje: ieškomi bėgliai ir tyrėjų akligatviai

  
Terorizmas Europoje: ieškomi bėgliai ir tyrėjų akligatviai
© Reuters
Per dvejus metus 8 teroro išpuoliai pareikalavo daugiau nei 300 aukų.
Būtent po išpuolio Belgijoje, pasak ekspertų, Europoje prasidėjo teroristų kopijuotojų bei vadinamųjų vienišų vilkų laikotarpis.

Teroro išpuoliai pastaraisiais metais Europą sukrečia itin dažnai. Vos spėjus užgesti žvakėms vieno jų aukoms atminti, degamos naujos. Pareigūnai teroristų atakas tiria ilgai ir detaliai, tačiau esama dalykų, kurių nepavyko išsiaiškinti net per keletą metų.

Terorizmo proveržių ėmė gausėti po pasaulį sukrėtusių šaudynių Prancūzijos satyrinio žurnalo „Charlie Hebdo“ redakcijoje. Nuo tų 2015-ųjų metų sausį įvykdytų išpuolių Paryžiuje iki šių metų birželį Londone iš viso nužudyta daugiau nei 300 žmonių. Daugiausia teroristų dėmesio sulaukė Prancūzija, Belgija, Vokietija bei Didžioji Britanija.
Bendrininkė pabėgo į Siriją
 
Prieš dvejus metus sausio 7-ąją du automatais „Kalašnikov“ ginkluoti teroristai įsiveržė į savaitinio žurnalo „Charlie Hebdo“ redakciją Prancūzijos sostinėje ir ėmė šaudyti darbuotojus. Pareigūnai, į įvykio vietą atvykę jau po žudynių, nesėkmingai bandė sulaikyti šaulius. Šie paspruko automobiliu, kuriuo buvo atvažiavę. Vėliau mašina buvo rasta už 3 km nuo įvykio vietos.
 
Paryžius iškart buvo izoliuotas, pradėta masinė paieška. Kitą dieną su ieškomais asmenimis susijęs teroristas nušovė policininkę ir civilį, o du ieškomi nusikaltėliai – broliai – apiplėšė degalinę ir vėl dingo pareigūnams iš akių.
 
Sausio 9-ąją šimtai kovos su terorizmu pareigūnų apsupo spaustuvę už 35 km nuo Paryžiaus, kurioje slėpėsi teroristai. Pasklidus žiniai apie į kampą įspraustus bėglius, kilo dar vienas sujudimas Paryžiuje. Ginkluotas vyras įsiveržė į košerinio maisto prekybos centrą ir paėmė įkaitais jame buvusius žmones. Nusikaltėlis grasino iššaudyti visus, jeigu nebus paleisti spaustuvėje tūnantys broliai.
Išsiaiškinta, kad visi išpuolius įvykdę žmonės tarpusavyje susiję, o išpuoliai – gerai organizuoti bei ilgai planuoti. Po 8 valandas trukusių derybų pareigūnai nukovė brolius Saidą ir Cherifą Kouachius, buvo sužeisti ir du pareigūnai.
 
Vos po kelių minučių Paryžiaus įkaitų dramoje nuaidėjo sprogimas ir pasigirdo šūviai. Pareigūnai išlaisvino iš prekybos centro 15 įkaitų, nukovė melstis pradėjusį jų užpuoliką Amedy Coulibaly ir rado nužudytus dar 4 įkaitus.
 
Atsakomybę už visus trijų dienų išpuolius Prancūzijoje prisiėmė teroristinė organizacija „Al-Qaeda“.
Tyrėjai išsiaiškino, kad prekybos centro teroristo mergina Hayat Boumeddiene buvo jo bendrininkė. Jauna moteris, manoma, iškeliavo į Siriją ir tarsi prasmego skradžiai žemę. Iki šiol, tai yra net po dvejų metų, ji lieka ieškomiausia moterimi Prancūzijoje.
 
Šalies pareigūnai kaltinti dėl per lėtos reakcijos bei nepasirengimo panašiems išpuoliams. Juk juos įvykdė nemaža teroristinė grupuotė, kuri prasprūdo žvalgybininkams pro akis. Paaiškėjo, kad broliai Kouachiai buvo gerai žinomi tarptautiniai teroristai. Cherifas net teistas už jaunuolių verbavimą karui Irake, o jo brolis kovoti mokėsi Jemene.
 
Visos Europos pareigūnai ėmė mokytis, kaip elgtis išpuolio atveju, buvo papildomai apginkluoti, dalyvavo pratybose. Tačiau to nepakako, ir tų pačių metų pabaigoje įvyko kur kas tragiškesnių mišrių išpuolių virtinė, nusinešusi 130 gyvybių.
 
Neiššifruoja bendravimo tarpusavyje
 
2015 metų lapkričio 13-ąją Paryžiuje savižudžiai sprogdintojai ir šauliai detonavo bombas bei šaudė civilius beveik tuo pačiu metu skirtingose miesto vietose. Pirmieji du sprogimai įvyko stadione per futbolo varžybas, o trečiasis – netoli stadiono esančioje užkandinėje. Tuo pačiu metu Paryžiaus centre buvo vykdoma masinė egzekucija: automobiliu važiuojantys teroristai šaudė restoranų ir barų lankytojus. Po kelių minučių vienas šaulys detonavo sprogmenį, o kitas paspruko. Antrąjį šaulį policija bandė sulaikyti po penkių dienų bute, kuriame buvo kuriamas išpuolių planas, bet jis sukėlė sprogimą ir žuvo pats. Savižudžio tapatybei nustatyti prireikė trijų savaičių.
 
Daugiausia aukų tą kraupią lapkričio naktį pareikalavo paskutinis išpuolis, kai trys „Kalašnikov“ automatais ginkluoti vyrai su sprogmenų diržais įsiveržė į koncertų salėje „Bataclan“ vykusį koncertą. Buvo iššaudyta beveik 90 žmonių. Elitinis kovotojų būrys bandė sulaikyti teroristus, tačiau pareigūnui pataikius į vieną, jo liemenė sprogo. Paskui jį susisprogdino ir likusieji.
Visi išpuolių Paryžiuje vykdytojai žuvo. Visi išpuolių Paryžiuje vykdytojai žuvo.
 
Per šiuos išpuolius Paryžiuje žuvo 9 teroristai. Dar du įtariamieji buvo sulaikyti ir iki šiol tebelaukia teismo. Jie atsisako bendradarbiauti su tyrimą atliekančiais pareigūnais. O pastarieji vis dar neišsiaiškina, kada ir kaip įtariamieji susitikdavo bei planuodavo išpuolius, nors butai, kuriuose tai vyko, rasti.
 
Iki šiol neišsiaiškinta ir kaip teroristai bendravo tarpusavyje. Prieš pat atakas teroristai susisiekė tarpusavyje pagrobtais arba vienkartiniais telefonais. Aptikti duomenys rodo, kad jie naudojosi specialiu šifru, kuris vis dar neatskleistas.
 
Taip pat aišku, kad sprogmenis visiems vyrams gamino specialistas, tačiau neaišku, kas ir kur. Skelbta, kad gamintojas gerai išmano savo darbą ir turėjo daug praktikos, o tam reikalingas sprogmenų gaminimo fabrikėlis, kuris vis dar nerastas.
 
Šiuo metu Prancūzijoje stebima apie 2 000 pavojingų arba potencialiai pavojingų teroristų, tačiau visų jų sekti pareigūnai nespėja.
 
Kitas išpuolis, pareikalavęs 32 aukų, įvykdytas Briuselyje. Per jį taip pat panaudoti sprogmenys. 2016-ųjų kovo 22 dieną Zaventemo oro uoste įvykdyti du sprogimai daiktų patikrinimo salėje bei prie išėjimo. Praėjus vos valandai sprogimas nugriaudėjo Malbeko metro stotyje, netoli kelių Europos Sąjungos institucijų.
 
Per sprogimus žuvo trys teroristai: Khalidas el-Bakraoui, jo brolis Ibrahimas el-Bakraoui bei Najimas Laachraoui. Praėjus daugiau nei dviem savaitėms buvo sulaikyti dar du bendrininkai. Tiriant teroristų veiklą paaiškėjo, kad jie susiję ir su Paryžiuje vykdytais išpuoliais – sprogimus įvykdė tos pačios grupuotės nariai. Atsakomybę už išpuolį prisiėmė ISIS.
 
Per metus nepaaiškėjo motyvas
 
Būtent po išpuolio Belgijoje, pasak ekspertų, Europoje prasidėjo teroristų kopijuotojų bei vadinamųjų vienišų vilkų laikotarpis.
 
Vienas didžiausių išpuolių, kuriam nenaudoti sprogmenys, tačiau padaryta didžiulė žala, įvykdytas tų pačių 2016-ųjų liepos 14 dieną Nicoje, vėl Prancūzijoje. Tūkstančiams prancūzų ir užsieniečių gatvėse švenčiant Bastilijos dieną į minią sunkvežimiu įsirėžė Mohamedas Lahouaiejas Bouhlelis.
 
Per incidentą žuvo 86 žmonės, teroristas buvo nukautas pareigūnų po to, kai, nuvažiavęs du kilometrus per žmonių minią, ėmė šaudyti į atvykusius policininkus. Paaiškėjo, jog prieš pat ataką minią saugoję policijos mikroautobusai buvo atšaukti iš šventės. Nors tuo metu Nicoje buvo didelė teroro išpuolio rizika, dirbo vos 60 pareigūnų.
 
Nepaisant to, kad nusikaltėlis nebuvo religingas – atvirkščiai, tikra pamaldaus musulmono priešingybė, – atsakomybę už išpuolį taip pat prisiėmė ISIS. Ko siekė teroristas, vis dar neaišku.
 
M. L. Bouhlelio artimieji patvirtino, jog vyras nebuvo religingas, tačiau pareigūnai aptiko duomenų, kad jis sekė islamistų propagandos tinklalapius bei žiūrėjo žiaurius vaizdo įrašus, įskaitant ir galvų nukirtimus. Kita teorija – M. L. Bouhlelis tiesiog pasirinko tokį savižudybės būdą, nes jį kamavo depresija. Policija iki šiol nepatvirtino, koks buvo tikrasis Nicos žudiko motyvas.
 
Tokio paties pobūdžio išpuolį Berlyno Kalėdų mugėje 2016-ųjų gruodžio 19 dieną įvykdė Anis Amri. Pagrobęs lenko vairuojamą sunkvežimį, teroristas vairuotoją nužudė ir rėžėsi į mugės lankytojus. Nuvažiavus 80 metrų automobilis sustojo.
 
Per išpuolį nužudyta 12 žmonių. Pareigūnai iškart po įvykio sulaikė įtariamąjį, tačiau paaiškėjo, kad buvo suimtas ne tas žmogus, o teroristas pabėgo su ginklu rankose.
 
Po keturių dienų A. Amri buvo italų policininkų nušautas Milane. Tyrėjų teigimu, į Italiją įtariamasis išskubėjo pas bendrininkus. Vokietijos žvalgybininkai laikė jį galinčiu įvykdyti kažką panašaus. Negana to, klausantis A. Amri telefono pokalbių anksčiau buvo išgirsta, kaip 24-erių vyras siūlosi įvykdyti savižudišką išpuolį. Taip pat jis buvo kaltinamas dėl bandymo nusipirkti automatinių ginklų, sėdėjęs Italijos kalėjime. Vėliau A. Amri turėjo būti deportuotas į gimtąjį Tunisą, nes Vokietija nepatenkino jo prieglobsčio prašymo. Jo marokietiškas pasas buvo atsiųstas praėjus dviem dienoms po išpuolio.
Berlyne sunkvežimiu į minią rėžęsis Anis Amri paspruko nuo pareigūnų, kai šie sulaikė ne tą asmenį. Berlyne sunkvežimiu į minią rėžęsis Anis Amri paspruko nuo pareigūnų, kai šie sulaikė ne tą asmenį.
 
Į Europą A. Amri atvyko pabėgėlių valtimi. Iki šiol neaišku, su kuo jis bendradarbiavo rengdamasis išpuoliui ir kodėl vietoje savižudiškos atakos įvažiavo į minią, o po to paspruko, nors turėjo ginklą, ir slapstėsi.
 
Daug neatsakytų klausimų
 
Prabėgus trims mėnesiams po pastarosios tragedijos, tą patį metodą – automobiliu įsirėžti į minią, – Londone panaudojo Khalidas Masoodas. Šiemet, kovo 22-ąją, 52 metų vyras automobiliu užvažiavo ant Westminsterio tilto pėsčiųjų takelio ir ėmė traiškyti žmones. Vėliau iššoko iš automobilio ir peiliais puolė Parlamento rūmus saugojusį pareigūną Keithą Palmerį. Kol atskubėjo ginkluoti policininkai, užpuolikas spėjo nužudyti savo auką. Iš viso tądien Londone žuvo 5 žmonės. Teroristas mirė vėliau, ligoninėje.
Khalidas Masoodas ant Londono Westminsterio tilto pražudė 4 žmones ir peiliu mirtinai subadė policininką. Khalidas Masoodas ant Londono Westminsterio tilto pražudė 4 žmones ir peiliu mirtinai subadė policininką.
 
Vos per kelias dienas po išpuolio buvo sulaikyta 12 asmenų, tačiau visi jie paleisti nepateikus kaltinimų. Pareigūnai pranešė turintys duomenų, kad teroristas domėjosi džihadu, tačiau nėra tikri, ar Kh. Massodą mokė ISIS. Tyrimas vyksta iki šiol. Įtariama, kad vyras turėjo bendrininkų, tačiau kol kas tokių įrodymų nerasta.
 
Ekspertai tvirtina, kad įvažiavimas automobiliu į minią ir iš jo išlipus bandymas padaryti kuo daugiau žalos gali būti vienišų vilkų darbas kopijuojant ankstesnius išpuolius. Deja, asmenis, planuojančius atlikti tokią ataką, labai sudėtinga susekti iš anksto bei užkirsti jiems kelią.
 
Gegužės 22-ąją Jungtinę Karalystę sudrebino dar vienas išpuolis. 22 metų Salmanas Abedi detonavo savadarbę bombą Mančesterio arenoje, kur buvo ką tik pasibaigęs dainininkės Arianos Grande koncertas. Dauguma jo lankytojų buvo vaikai bei paaugliai, taigi tarp 22 žuvusiųjų daugiausia labai jaunų žmonių. Jauniausiai aukai tebuvo 8-eri.
 
Tiriant Mančesterio tragediją buvo sulaikyti 22 asmenys, tačiau visi paleisti. Pareigūnai mano, kad S. Abedi sprogmenį pasigamino pats, tačiau nėra tikri, ar jis neturėjo bendrininkų ir nepriklausė platesniam ekstremistų ratui. Taip pat vis dar aiškinamasi, kur teroristas laikė medžiagas sprogmeniui, kurių dalį nusipirko prieš pat išpuolį.
 
Ataką, už kurią atsakomybę prisiėmė ISIS, S. Abedi įvykdė grįžęs iš Libijos, kurioje praleido mėnesį.
 
Teroristai kopijuoja vieni kitus?
 
Šio mėnesio pradžioje, birželio 3-iąją, įvykdytas dar vienas išpuolis Londone. Trys teroristai išnuomotu mikroautobusu rėžėsi į pėsčiuosius ant London Bridge tilto. Vėliau nusuko į Borough turgų ir, iššokę iš automobilio, ilgais peiliais žudė žmones. Iš viso žuvo 8 aukos. Visi trys užpuolikai – Khuramas Buttas, Rachidas Redouane'as ir Youssefas Zaghba – buvau nukauti pareigūnų prabėgus 8 minutėms po to, kai policija sulaukė pirmo skambučio apie įvykį.
 
Tiriant šį išpuolį buvo sulaikytas 21 žmogus, 7 iš jų vis dar yra areštinėje – jiems pateikti kaltinimai. Policija nepateikė duomenų, ar teroristai turėjo daugiau bendrininkų, jiems buvo nurodyta įvykdyti šį išpuolį, ar planą sukūrė patys. Po išpuolio svarstyta, kad šis terorizmo aktas buvo dar vienas nukopijuotas nuo ankstesnių.
 
 
  

Žymos: Terorizmas, Charlie Hebdo, Išpuolis Mančesteryje, Išpuolis Londone, Išpuolis Nicoje, Išpuolis Berlyne

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Mama klausia dukters:
- Dukrele, o kur visos bandelės?
- Nežinau, bet daugiau taip nedarysiu...