Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Barbora Grigaliūnaitė   |   2017-01-19

„Tiesa“ tyrimas: kainų skirtumas Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje

  
„Tiesa“ tyrimas: kainų skirtumas Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje Ar tikrai tiesa, kad Lietuvoje kainos gerokai išpūstos?
Pasak ekonomikos analitikės, viena dažniausių klaidų analizuojant kainas yra tai, kad pasirenkama tik viena ar kelios prekės ar paslaugos, jos palyginamos tarp šalių ir daromos išvados apie visą kainų lygį.

Nesvarbu, ar gyvenate Lietuvoje, ar Jungtinėje Karalystėje (JK) – apie išpūstą kainų burbulą tėvynėje tikrai esate girdėję. Tačiau ar tai tiesa, ar galbūt tik dar vienas populiarus mitas?

Emigrantų teigimu, Lietuvoje įvedus eurą daugelio prekių ir paslaugų kainos gerokai šoktelėjo, o atostogos gimtinėje tapo prabangios net ir vakarietišką algą gaunantiems lietuviams.
Sausio pradžioje „Tiesa“ atliko tyrimą, kurio metu palygino trijų populiarių prekių ženklų kainas Lietuvoje ir JK. Visų prekių kainos lygintos sausio 10 d. tarptautinių įmonių, kurios turi atstovybes abiejose šalyse, interneto puslapiuose.
 
Prekių kainos taip pat konvertuotos pagal sausio 10 d. kursą 1 svaras = 1,15 eur.
 
„Tiesos“ žurnalistė prisipažino, kad rezultatai nustebino.
 
Parduotuvių tinklas „Lidl“
 
Turbūt daugelis sutiks, kad vienas iš didžiausių praėjusių metų įvykių Lietuvoje buvo Vokietijos prekybos tinklo „Lidl“, lydimo skambaus šūkio: „Geriausia kokybė palankiausia kaina ir mūsų kaip darbdavio pranašumas“, atidarymas. Paprasti žmonės džiaugėsi pigesnėmis prekėmis, o ekspertai teigė, kad pagaliau rinkoje atsirado kainų atsvara, kuri galimai šiek tiek pakoreguos kainų konkurenciją.
 
Lidl“ pirkėjus visose šalyse vienija bendras bruožas – jie visuomet ieško geriausio kokybės ir kainos santykio. Lidl“ pirkėjus visose šalyse vienija bendras bruožas – jie visuomet ieško geriausio kokybės ir kainos santykio.
„Lidl“ parduotuvėje internete palyginome specialios apatinio trikotažo akcijos, kuri buvo vykdoma tiek Lietuvoje, tiek JK, kainas:
 
• Plonos moteriškos puskojinės „Esmara“ Lietuvoje „Lidl“ parduotuvėse kainuoja 3,49 eur, tuo tarpu JK – 2,99 svarų (3,04 eur, tai yra 45 euro centais pigiau).
• Moteriškos kojinės „Esmara“ Lietuvoje kainuoja 6,99 eur, o JK 4,99 svarų (6,08 eur, tai yra 0,91 euro centu pigiau).
 
• Vyriškų apatinių berankovių marškinėlių „Livergy“ kaina Lietuvoje 8,99 eur, o JK 4,99 svarų (5,73 eur, tai yra 3,26 eur pigiau).
• Apatiniai marškinėliai mergaitėms „Lupilu“ Lietuvoje 4,99 eur, o JK 2,99 svarų (3,44 eur, tai yra 1,55 eur pigiau).
 
Tų pačių produktų kainų skirtumus Lietuvoje ir JK sutiko pakomentuoti UAB „Lidl Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento projektų vadovė Valerija Lebedeva. Anot jos, nors „Lidl“ ir yra tarptautinė įmonė, kiekvienoje šalyje parduotuves valdo skirtingose valstybėse įkurtos bendrovės, kuriose veikia ir savarankiški pirkimų skyriai.
 
„Ne maisto produktai ir jų gaminiai, kurie mūsų parduotuvėse parduodami specialiomis kainomis, užsakomi visoms šalims kartu.
 
Atskirų prekių grupių, pavyzdžiui, vonios, virtuvės, remonto reikmenų, aprangos įvairaus amžiaus vaikams, moterims, vyrams prekių kainos nustatomos kiekvienoje „Lidl“ šalyje atskirai. Tad jos priklauso nuo vietos konkurencinės bei mokestinės aplinkos, kuri ir lemia minėtus skirtumus“, – aiškino V. Lebedeva.
 
Pasak parduotuvių tinklo atstovės, „Lidl“ pirkėjus visose šalyse vienija bendras bruožas – jie visuomet ieško geriausio kokybės ir kainos santykio, o „Lidl“ stengiasi šį poreikį patenkinti.
 
Ispanų mados gigantas „Zara“
 
„Zara“ – vienas populiariausių mados ženklų visame pasaulyje. Lietuvoje šis prekės ženklas priklauso „Apranga“ grupei, kuri šalyje yra atidariusi net dvylika „Zara“ parduotuvių. „Tiesa“ palygino kelių identiškų gaminių kainas iš naujojo sezono kolekcijos:
 
• Vyriško stiliaus paltas Lietuvoje kainuoja 89,95 eur, o JK 89,99 svarų (103,39 eur, tai yra 13,44 eur brangiau)
 
• Suknelė su nėriniais Lietuvoje kainuoja 29,95 eur, o JK – 29,99 svarų (34,46 eur, tai yra 4,51 eur brangiau)
• Dygsniuota klasikinio stiliaus vyriška striukė Lietuvoje kainuoja 59,95 eur, o JK 59,99 svarų (68,92 eur, tai yra 8,97 eur brangiau)
 
• Balti sportbačiai su kniedėmis Lietuvoje kainuoja 29,95 eur, o JK 29,99 svarų (34,46 eur, tai yra 4,51 eur brangiau)
Pasiteiravus „Zara“ atstovų Lietuvoje, kodėl čia kainos mažesnės nei JK, situaciją sutiko pakomentuoti „Apranga“ komunikacijos vadybininkė Milda Januškevičienė.
 
„Atskirus mažmeninių kainų skirtumus skirtingose šalyse gali lemti pirkimo kaina, pridėtinės vertės ar kitų mokesčių dydžiai, prekių kainų grupavimo ar apvalinimo skirtumai, taikomi franšizės mokesčiai, specifiniai logistikos kaštai“, – aiškino M. Januškevičienė.
 
Ji taip pat pridėjo, kad komentuoti JK esančio „Zara“ tinklo drabužių kainų jie negali.
 
Parduotuvės „Zara“ kainos Lietuvoje maloniai nustebino – dauguma prekių JK brangesnės. Parduotuvės „Zara“ kainos Lietuvoje maloniai nustebino – dauguma prekių JK brangesnės.
 
Kur pelnai didesni?
 
Tuo tarpu „Swedbank“ vyresniosios ekonomistės Vaivos Šečkutės teigimu, skirtingai nei kitų prekių kainos, drabužių kainų lygis Lietuvoje šiuo metu yra beveik susilyginęs su Europos Sąjungos vidurkiu, o JK jis net kiek žemesnis nei ES vidurkis. Visgi tai nebūtinai reiškia, kad įmonės Lietuvoje uždirba didesnius pelnus ar kad Lietuvoje nėra konkurencijos šioje rinkoje.
 
„Pavyzdžiui, Latvijoje, kur atlyginimų lygis panašus kaip Lietuvoje, drabužių kainų lygis yra didesnis nei Lietuvoje. Ir apskritai visoje Europos Sąjungoje drabužių kainų skirtumai tarp skirtingų šalių yra mažesni, nei bendro kainų lygio skirtumai. Tą lemia tai, kad drabužiai yra labai mobili, negendanti prekė, taigi ją sėkmingai galima parduoti bet kurioje šalyje. Be to, JK mažmeninės prekybos apyvarta vienam kvadratiniam prekybos ploto metrui yra žymiai didesnė nei Lietuvoje, taigi JK yra lengviau padengti nuomos, darbuotojų ir kitus kaštus, kadangi parduodama daugiau“, – aiškino V. Šečkutė.
 
„The Body Shop“
 
„The Body Shop“ – itin populiarus kūno priežiūros reikmenų prekės ženklas tiek Lietuvoje, tiek JK. Tačiau akylesni šio produkto gerbėjai pastebėjo, kad JK kai kurie produktai daug pigesni.
 
Štai kokias kainas palygino „Tiesa“:
 
• Alavijų sviestinis kūno kremas Lietuvoje kainuoja 18,90 eur, o JK – 14 svarų (16,08 eur, tai yra 2,82 eur pigiau).
 
• Arbatmedžių naktinis veido kremas Lietuvoje 13,90 eur, o JK 10 svarų (11,49 eur, tai yra 2,41 eur pigiau).
 
• Vyriškas peruvinių pipirnių balansuojamasis veido kremas Lietuvoje kainuoja 23,20 eur, o JK 10 svarų (11,49 eur, tai yra net 11,71 eur pigiau). Įdomu tai, kad kai kuriose JK internetinėse parduotuvėse šį produktą galima nusipirkti ir už 3,99 svarų (4,57 eur, tai yra 18,63 eur pigiau nei Lietuvoje). Atlikdami palyginamąjį tyrimą pastebėjome, kad dauguma vyriškos kosmetikos prekių lietuviškajame „The Body Shop“ buvo ženkliai brangesnės nei JK.
 
• Bananų šampūnas plaukams Lietuvoje kainuoja 10,10 eur, o JK 5 svarus (5,74 eur, arba 4,36 eur pigiau).
 
Pasak „The Body Shop“ atstovės Lietuvoje Skaistės Tarvydienės, kompanijos parduotuvės Lietuvoje yra oficialūs „The Body Shop International“ franšizės partneriai Baltijos šalyse, o visas kainodaros mechanizmas yra pagrįstas franšizės sutartimi.
 
Dauguma vyriškos kosmetikos prekių lietuviškame „The Body Shop“ buvo ženkliai brangesnės nei JK. Dauguma vyriškos kosmetikos prekių lietuviškame „The Body Shop“ buvo ženkliai brangesnės nei JK.
 
„Kiekviename regione kainos skiriasi dėl tokių papildomų veiksnių, kaip antai logistikos kaštai, franšizės sutarties mokestis, skirtingos mokestinės sistemos, vadybos kaštai. Didžiausią įtaką kainų skirtumui daro faktas, kad prekinis ženklas „The Body Shop“ yra JK prekinis ženklas. JK yra šio prekinio ženklo produktų gamintojai, tuo tarpu mes ir visi kiti „The Body Shop“ atstovai ne JK viduje esame tik franšizės parteriai. Akivaizdu, kad gamintojas gali sau leisti kitokią kainų politiką, didesnes ir lankstesnes nuolaidas“, – „Tiesos“ skaitytojams aiškino S. Tarvydienė.
 
Išpūstų kainų mitą paneigė
 
„Swedbank“ Lietuvoje vyresniosios ekonomistės Vaivos Šečkutės manymu, šiuo metu labai paplitęs mitas, kad Lietuvoje kainos yra didesnės nei vidutiniškai Europoje ar net didžiausios, yra iš piršto laužtas.
 
Pasak ekonomikos analitikės, viena dažniausių klaidų analizuojant kainas yra tai, kad pasirenkama tik viena ar kelios prekės ar paslaugos, jos palyginamos tarp šalių ir daromos išvados apie visą kainų lygį. Taip susidaromas klaidingas vaizdas ir kuriami realiais skaičiais nepagrįsti mitai.
 
„Nors maisto kainos Lietuvoje yra ketvirtadaliu mažesnės nei ES vidurkis, tačiau komunalinių paslaugų, sveikatos apsaugos ir švietimo kainos yra daugiau nei perpus mažesnės nei vidutiniškai ES“, – faktais dalijosi V. Šečkutė.
 
Kainų lygis Lietuvoje. Kainų lygis Lietuvoje.
 
„Praėjusių metų gruodį maisto kainos buvo vos 2,4 proc. didesnės nei 2013 metų gruodį. Daug vaisių ar žuvies perkantys gyventojai juto didesnį augimą, tačiau pieno, mėsos, daržovių ir duonos kainų šuolių nebuvo. Iš tiesų daug spartesnis bendras maisto kainų augimas fiksuotas iki 2013-ųjų, kai per trejus metus maisto kainos Lietuvoje išaugo 15 procentų. Euro įvedimas ir augantys atlyginimai daugiausiai įtakos turėjo paslaugų kainoms, tačiau per pastaruosius trejus metus Lietuvoje maisto kainų šuolio nebuvo.
 
Be to, elektros kainos šiuo metu yra 17 proc., o šildymo – net 27 proc. mažesnės nei prieš trejus metus. Taigi nors tokių paslaugų kainos kaip, pavyzdžiui kirpimo, nuomos, viešojo maitinimo, taip pat meistrų paslaugų, augo kur kas sparčiau nei bendras kainų lygis, tačiau daugelis būtinųjų prekių nebrango“, – kitą plačiai paplitusį mitą komentavo „Swedbank“ vyresnioji ekonomistė.
  

Žymos: Kainos Anglijoje, Barbora Grigaliūnaitė, Tiesos tema, Vaiva Šečkutė, kainos Lietuvoje

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kodėl politikų sąžinė švari?


– Jie ja dar niekada nesinaudojo.