Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Valdas Pryšmantas   |   2017-01-26

Turtingas ir patrauklus Exeteris išlepino lietuvius

  
Turtingas ir patrauklus Exeteris išlepino lietuvius
© Wikipedia nuotr.
Exeteris gali pasirodyti eilinis Anglijos miestas, tačiau jis išsiskiria gyventojų pasaulėžiūra.
Exeteris atsinaujina, daug permainų jau įvyko, planuojamos naujos. Galima sakyti, miestas išgyvena renesansą.

Tęsiame straipsnių ciklą apie Jungtinės Karalystės regionus, kuriuose rado naujus namus, įsikūrė ir sėkmingai gyvena lietuviai. Exeteris – vienas iš jų. Šį miestą mūsiškiai pamėgo ne tik dėl darbų pasiūlymų gausos, bet ir dėl puikios gamtos bei saulės – ji čia šviečia ilgiau, nei kur kitur šalyje.

Šalies pietvakariuose esančiame Exeteryje, kuris yra Devono grafystės sostinė, pirmieji naujajai emigracijos bangai priskiriami lietuviai įsikūrė praėjusiame tūkstantmetyje, kai Lietuva dar nebuvo Europos Sąjungos narė, ir Jungtinė Karalystė (JK) jiems nebuvo atvėrusi sienų.
Vis dėlto mieste bei jo apylinkėse sėkmingai įleido šaknis nemažai lietuvių. Tikslus jų skaičius nežinomas, bet neabejojama, kad jis – keturženklis. Lietuviai, kaip ir kiti svetimšaliai, šiandien laikomi miesto dalimi, vietiniai kreivais žvilgsniais jų nelydi.
 
Kalbant apie pasaulėžiūrą reikėtų paminėti, kad Exeteryje balsavusiųjų už pasilikimą Europos Sąjungoje (ES) buvo 10 procentų daugiau, nei norinčiųjų Bendriją palikti. Tad galima manyti, kad vietinių nepaveikė kalbos apie juodžiausią imigracijos pusę.
 
Miestas taikus: palyginti su kitais panašaus dydžio miestais, nusikaltimų čia gerokai mažiau. Tačiau čia daug daugiau saulės: jei lygintume su šalies vidurkiu, pamatytume, kad saulėtų valandų kiekis Exeteryje kur kas didesnis.
 
Viskas puiku, bet už tai reikia ir susimokėti: mieste gyventi nėra labai pigu, bet, kaip sakė „Tiesos“ kalbinti lietuviai, – verta.
Exeteris. Facebook nuotr. Exeteris. Facebook nuotr.
Lietuviai jaučiasi išlepinti
 
Juditą Zalieckienę kai kurie Exeteryje gyvenantys lietuviai vadina vietos bendruomenės vadove, nors oficialiai mūsų tautiečius vienijančios organizacijos šiame mieste nėra. Tokį epitetą moteris pelnė tikriausiai dėl to, kad yra viena iš tų, kurie dažniausiai imasi organizuoti renginius lietuviams suburti.
 
Prieš 13 metų su šeima į Jungtinę Karalystę atvykusi ir visą laiką Devono grafystės sostinėje gyvenanti J. Zalieckienė Exeterį vadina puikia vieta gyventi.
„Rami vietovė, darbų yra begalė, visiems norintiems susirasti veiklos tikrai nesunku. Lietuviai dirba pramonės kompanijose, žemės ūkyje, jų galima sutikti ir medicinos ar švietimo įstaigose, net aviacijos srityje – spektras platus, priklausomai nuo turimų įgūdžių. Pagal mainų programas į vietos universitetą atvyksta studentai iš Lietuvos.
 
Manau, kad mūsų krašto lietuviai drovūs, kuklesni nei kitur. Esame išlepinti – juk gyvename pietinėje šalies pakrantėje, netoli jūra. Apstu aktyvaus laisvalaikio pramogų, gražus kraštovaizdis. Ir vietiniai draugiški“, – puikiai pažįstamą Exeterį ir jo apylinkes apibūdino lietuvė.
 
Pragyvenimas, pasak pašnekovės, dėl tų pačių priežasčių čia gali būti kiek brangesnis nei kituose panašaus dydžio miestuose, mat būsto nuomos kaina yra aukštesnė, tačiau regione nesunku užsidirbti norint užsitikrinti padorų pragyvenimą.
Judita Zalieckienė Exeteryje gyvena nuo pat atvykimo į JK. Nuotraukoje ji – su vyru Sauliumi. Asmeninio archyvo nuotr. Judita Zalieckienė Exeteryje gyvena nuo pat atvykimo į JK. Nuotraukoje ji – su vyru Sauliumi. Asmeninio archyvo nuotr.
Britų cepelinais nevaišina
 
Manoma, kad pirmieji lietuviai šiuose kraštuose įsikūrė prieš 18 metų. Juos čia atviliojo šiuo metu jau nebeegzistuojanti Creditono miestelyje veikusi ferma, kurioje buvo auginamos vištos bei gaminami įvairiausi paukštienos gaminiai. Darbu ir vadovų požiūriu patenkinti atvykėliai iš Lietuvos greitai paskleidė šią žinią, tad tautiečių gretos čia sparčiai augo.
 
Į Exeterį lietuviai važiuoja iki šiol, atvyksta pavieniui ir šeimomis, nes tai, pasak J. Zalieckienės, tinkama vieta vaikams auginti. Tačiau į bendruomenę nesiburia, nors tam tikromis progomis tautiečius pavyksta suburti.
 
„Ne vienerius metus susiorganizuojame Kalėdų, Velykų ir kitas šventes. Tiesiog susisiekiame, pasitariame ir darome.
 
Mūsų oficialios bendruomenės nėra. Gal dėl to, kad miestas sąlyginai nedidelis, visi gana dažnai susitinka, per daug vienas kitą mato, gal darbe vieni nuo kitų pavargsta, gal jiems užtenka bendravimo mažesniuose rateliuose – nežinau tikslios priežasties, galiu tik spėlioti.
 
Manau, kad oficialios bendruomenės poreikio dar nėra, tam tikriausiai būtina pribręsti“, – nuomone dalijosi J. Zalieckienė.
 
Tačiau Exeterio lietuviai įrodė, kad net ir neoficialiuose draugiškuose susibūrimuose gimsta puikių idėjų.
 
„Jau tapo tradicija daryti cepelinų šventę: išsinuomojame patalpas, visi kartu gaminame cepelinus ir vėliau juos šveičiame. Šiame renginyje kaskart sulaukiame dar nematytų žmonių, garsas apie balių seniai pasklido po kitus Jungtinės Karalystės kraštus.
 
Britai cepelinų nevalgo: maisto atžvilgiu jie labai konservatyvūs“, – apie besiformuojančias lietuvių tradicijas svetur pasakojo Exeterio lietuvė.
 
Nors šiame mieste nėra nė vienos lietuviškų maisto produktų parduotuvės, šią spragą užpildė lenkai ir Pietų Azijos kilmės verslininkai: jie savo prekybos vietose parduoda ir Lietuvos gamintojų produkciją, tad gauti Lietuvoje pamėgtų produktų nėra sunku.
 
Nors ir neužėmę šios nišos, lietuviai šiame regione yra užtektinai verslūs: verčiasi siuntų ir keleivių vežimu, teikia grožio, autoserviso bei kitas paslaugas. Galima rasti ir smulkiųjų verslininkų, kurie užsiima statybos bei remonto darbais, valymu ar net šakočių kepimu.
 
Tarp vietos lietuvių gimė idėja paremti Lietuvoje veikiančią labdaros organizaciją „Mamų unija“, besirūpinančią vėžiu sergančiais vaikais ir jų šeimomis. Tai – jau irgi tradicija. Exeterio lietuviai jau dvejus metus renkasi į simbolinius žygius ir taip ne tik solidarizuojasi su mažyliais, patyrusiais likimo išbandymų, bet ir aukoja jų slaugai reikalingų priemonių, žaislų, įvairių dovanėlių.
 
Šį pavasarį vykusio „Gėrio žygio“ metu jie įveikė 18 kilometrų, jau planuojamas ir ateinančių metų žygis bei parama „Mamų unijai“.
Kosmopolitiškame mieste visiems užtenka vietos po saule. Tai vienas iš kelių Anglijos miestų, kurių gyventojai balsavo prieš išstojimą iš ES. Pixabay nuotr. Kosmopolitiškame mieste visiems užtenka vietos po saule. Tai vienas iš kelių Anglijos miestų, kurių gyventojai balsavo prieš išstojimą iš ES. Pixabay nuotr.
Miestas, sukurtas šeimai
 
Iš Londono prieš ilgiau nei dešimtmetį į Exeterį atvažiavęs Darius Jackevičius mano, jog savijauta šiame mieste priklauso ir nuo to, kiek jame laiko esi praleidęs. Tačiau tai – ne vienintelė priežastis.
 
„Mes jaučiamės gerai tikriausiai ir dėl to, kad jau seniai čia įsikūrę, susisukę savo lizdelį. Gyvenimo kokybė tikrai gera. O tik atvažiavus iš Londono man čia buvo šiek tiek nuobodu. Tiesa, tuomet man tebuvo 22-eji, visai kas kita rūpėjo.
 
Labai gerai, kad tai optimalaus dydžio miestas: nei per didelis, nei per mažas, todėl daug kas naudojasi dviračiais. Exeteris išsiskiria savo kultūra, architektūra – yra į ką pažiūrėti“, – trumpai pristatė miestą lietuvis.
 
Anot D. Jackevičiaus, per pastaruosius 15 metų čia įvyko daug gerų permainų.
 
„Jas matau savo akimis, o ir vietiniai žmonės, su kuriais bendrauju, tai patvirtina. Prieš tris dešimtmečius miestas buvo gana uždaras ir konservatyvus, o dabar jis kur kas labiau kosmopolitiškas. Prie to labai daug prisidėjo vietos universitetas, kuriame studijuoja žmonės iš viso pasaulio.
 
Exeteris atsinaujina, daug permainų jau įvyko, planuojamos naujos. Galima sakyti, miestas išgyvena renesansą“, – sakė D. Jackevičius.
 
Lietuvis Exeteryje atsidūrė neplanuotai, bet, 2004 metais Londoną į jį iškeitęs, savo sprendimo nesigaili.
 
„Londone gyvenimas buvo ne toks stabilus, o norėjosi kažko pastovaus, nuolatinio darbo. Pažįstamas pasiūlė darbą Exeteryje. Čia reikėjo statybininkų dirbti prie atnaujinamų mokyklų, garantavo sutartį mažiausiai pusantrų metų. Sutikau ir atvykau.
 
Statybų bendrovė bankrutavo, liko skolinga, bet aš čia pasilikau ir nesigailiu – susiradau naujų draugų, kartą grįžęs į Lietuvą susipažinau su būsimąja žmona, ji irgi čia atvažiavo“, – pasakojo D. Jackevičius.
 
Didžiausiu sostinės trūkumu, palyginti su Exeteriu, jis laiko transporto srautus ir juose sugaištamą laiką.
 
„Exeteryje mes jaučiamės daug saugiau, vaikai puikiai pritapo mokykloje. Šis miestas tarsi sutvertas gerai jaustis šeimai.
 
Arti jūra, yra puikių vietų pasivaikščioti. Taip, jaunimui gal ir nuobodoka, bet mums tai puikios sąlygos“, – vyro vardijamų miesto pranašumų sąrašą papildė jo žmona Snežana Jackevičienė.
Darius ir Snežana Jackevičiai įsitikinę, kad Exeteris yra tiesiog idealus miestas šeimai. Asmeninio archyvo nuotr. Darius ir Snežana Jackevičiai įsitikinę, kad Exeteris yra tiesiog idealus miestas šeimai. Asmeninio archyvo nuotr.
Nori išsaugoti gimtąją kalbą
 
Pora taip pat pastebi, jog vietos gyventojų pasaulėžiūra platesnė: Exeteris buvo vienas iš nedaugelio Anglijos miestų, kuriame balsuota už pasilikimą ES, nors imigrantų čia yra nemažai – tai atvykėliai iš Europos valstybių,
ir daugiausia lenkų.
 
„Sugyvename su visais, kaimynais nesiskundžiame, nors kaimynai, kaip sakoma, tokie žmonės, tarp kurių visada vienas blogas atsiras“, – juokavo D. Jackevičius.
 
Šeima iki šiol aplenkdavo lietuviškus susibūrimus, tačiau greitai prie jų prisijungs dėl atžalų.
 
„Jau užregistravome vaikus į lietuviškus susibūrimus. Mums svarbu, kad jie lavintų lietuvių kalbą, nes neturi daug progų pabendrauti su bendraamžiais lietuviais, lanko angliškas mokyklas.
 
Namuose, žinoma, kalbamės lietuviškai“, – sakė S. Jackevičienė.
 
Beje, mokykla, kurią lanko sutuoktinių vaikai, bendradarbiauja su Lietuvos švietimo įstaigomis – yra užmezgę ryšius su viena Alytaus mokykla. Alytuje britai jau spėjo apsilankyti ir dabar pasikvietė į svečius lietuvius.
 
Apskritai, pasak sutuoktinių, dabar vietiniams jau nebereikia aiškinti, kas yra Lietuva.
 
„Daug kas jau žino. Nors vis dar pasitaiko atvejų, kad mus palaiko lenkais, bet tai – natūralu, juk jų čia žymiai daugiau. O patikslinus supranta skirtumą ir žino, kas yra Lietuva. Ne taip, kaip praėjusio dešimtmečio pradžioje, kai retas tesuprasdavo, kas tai per valstybė“, – pasakojo D. Jackevičius.
Tokie paplūdimiai ir panašūs kraštovaizdžiai atsiveria visai netoli Exeterio ir neabejotinai suteikia miestui didžiulio pranašumo. Nuotraukoje – Jurassico pakrantė. Wikipedia nuotr. Tokie paplūdimiai ir panašūs kraštovaizdžiai atsiveria visai netoli Exeterio ir neabejotinai suteikia miestui didžiulio pranašumo. Nuotraukoje – Jurassico pakrantė. Wikipedia nuotr.
Exeteris. Facebook nuotr. Exeteris. Facebook nuotr.
Exeteris. Facebook nuotr. Exeteris. Facebook nuotr.
Exeteris. Facebook nuotr. Exeteris. Facebook nuotr.
  

Žymos: Anglijos lietuviai, Valdas Pryšmantas, exeter, devon

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Studentams uždavė parašyti trumpą frazę kurioje būtų religija, seksas ir paslaptis.
Dešimtuką gavo studentė, parašiusi: „O Dieve, aš laukiuosi ir net nežinau nuo ko“.