Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Barbora Grigaliūnaitė   |   2015-06-04

Valytojos darbas - tramplinas į šviesią ateitį?

  
Valytojos darbas - tramplinas į šviesią ateitį? Valytojos darbas Anglijoje tampa kone prestižine specialybe.
Valytojos dažnai į nepažįstamųjų namus taip pat žengia su nerimu, todėl ir joms rekomendacijos yra labai svarbios ir vertingos. Tai tarsi mažas saugos garantas.

Didelė dalis į Jungtinę Karalystę atvykusių moterų dar prieš išsiruošdamos į svečią šalį žinojo, ką dirbs. Moterys net nedvejodamos renkasi valytojos darbą. „Tiesa“ nusprendė išsiaiškinti, kodėl šis darbas toks populiarus tarp lietuvių imigrančių – jį kartais dirba ištisos moterų kartos. Pasidomėjome ir kokie valytojos darbo aspektai lietuvaites labiausiai vilioja. Juk tai neretai sunkus, o kartais net kenksmingas sveikatai darbas, ir gimtinėje dauguma moterų jo nė už ką nesiimtų.

Į Jungtinę Karalystę užsidirbti ir prasigyventi atvykstantys imigrantai iš pradžių dažnai būna pasiruošę dirbti „kas paklius į rankas“. Tačiau valytojos darbas Anglijoje tampa bene prestižine specialybe. Imigrantės moterys jau iš anksto žino, kad dirbs valytojomis, žino, kiek uždirbs, o kartais atvyksta jau turėdamos klientų, jų laukiančių išskėstomis rankomis.
Ekonomikos magistro laipsnį turinti Violeta pasakojo, kad į Jungtinę Karalystę atvyko ieškodama geresnio gyvenimo. 28-erių merginai nekilo jokių klausimų, kokį darbą dirbs svetimoje šalyje. Moteris „Tiesai“ sakė, kad dar prieš nusipirkdama bilietą į vieną pusę, į Angliją, žinojo, jog iš karto ieškos valytojos darbo, nes Anglijoje turėjo daug pažįstamų, dirbančių šioje srityje.
 
Jau 12-tus metus Anglijoje gyvenanti kita „Tiesos“ kalbinta lietuvė Rima prisiminė, kad tik atvykusi taip pat labai greitai nusprendė jėgas išbandyti valydama namus ir biurus. „Mano pirmasis darbas buvo sumuštinių fabrike. Darbas buvo sunkus ir nelabai patiko. Netrukus per pažįstamus įsidarbinau vienoje iš Londono švaros agentūrų, kurios parūpina valytojus įvairiems klientams“, – pasakojo Rima.
 
„Tiesos“ kalbintos moterys tvirtino, kad net ir dirbant valytoja gyvenimo kokybė Anglijoje daug geresnė nei Lietuvoje. „Tiesos“ kalbintos moterys tvirtino, kad net ir dirbant valytoja gyvenimo kokybė Anglijoje daug geresnė nei Lietuvoje.
 
Darbo pradžiai dokumentų nereikia
Dažnai ką tik į šalį atvykusios imigrantės valytojos darbą pasirenka dėl to, kad dirbti galima pradėti nedelsiant, o dokumentus susitvarkyti tik po kelių mėnesių. Pagal Anglijoje galiojančius įstatymus, dažniausiai valytojos pasirenka dirbti kaip laisvai samdomi darbuotojai (angl. self employed), o jie dokumentus tvarkyti ir padirbėję net kelis mėnesius.
 
Anglijoje jau senokai gyvenanti Rima su šypsena prisiminė, kad kol Lietuva dar nebuvo tapusi Europos Sąjungos (ES) nare, o norint dirbti Jungtinėje Karalystėje reikėjo dokumentų, tad daug lietuvių juos klastodavo.
 
Darbdaviams reikėdavo pateikti dokumentą su savo nuotrauka, kuris įrodydavo, kad asmuo gali dirbti Anglijoje. Norintys užsidirbti, bet leidimų negavę lietuviai, būsimi darbuotojai, „aidiške“ (nuo angl. žodžio identification document, ID – aut. past.) lietuvių vadintame dokumente dažnai įrašydavo netikrus vardus ir pavardes, nes darbdaviai to dokumento vis tiek niekada netikrindavo.
 
Vilioja užmokestis
 
Užmokestis yra kita priežastis, kodėl tiek daug moterų renkasi valytojos darbą. „Net jei tai pirmasis darbas tik atvykus į Angliją, iš karto gali uždirbti daugiau nei minimumą, tarp 8 ir 10 svarų“, – pasakojo Violeta.
 
Rima „Tiesai “ sakė girdėjusi, kad Londono centre įsikūrusiuose biuruose dirbantys tos pačios srities atstovai gali užsidirbti ir iki 15 svarų per valandą.
 
Visos „Tiesos“ kalbintos moterys lyg susitarusios tvirtino, kad net ir dirbant valytoja gyvenimo kokybė Anglijoje daug geresnė nei Lietuvoje. Šis darbas, gimtinėje menkai apmokamas ir negerbiamas, čia jau po keleto atlyginimų leidžia išvykti atostogų su „viskas įskaičiuota“, pirkti gražius drabužius, mėgautis kokybišku maistu, išlaikyti ne tik Anglijoje, bet ir Lietuvoje likusią šeimą.
 
Kalbos barjeras netrukdo
 
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl moterys renkasi valytojos darbą, yra kalbos barjeras. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl moterys renkasi valytojos darbą, yra kalbos barjeras.
 
Viešbutyje valytoja dirbusi marijampolietė Damira sakė, kad pagrindinė priežastis, kodėl moterys renkasi valytojos darbą, yra kalbos barjeras. Dauguma jų atvykusios į Angliją nepasitiki savo kalbos žiniomis, o dirbant valytoja jų beveik ir nereikia. Nors darbas daug galimybių išmokti kalbą nesuteikia, tačiau grafikas yra lankstus ir laisvu laiku galima vaikščioti į anglų kalbos pamokas.
 
Tuo tarpu Rima pasakojo, kad per dvylika gyvenimo Jungtinėje Karalystėje metų anglų kalbos išmokti taip ir nepavyko. „Išmokau tiek, kiek išmokė gyvenimas. Susikalbėti su klientais pakanka“, – sakė privačius namus valanti moteris.
 
„Valytoja pradėjau dirbti įvertinusi savo galimybes gauti geresnį darbą. Mano kalbos lygis vis dar nėra labai aukštas, tačiau kai kalbėsiu laisvai, būtinai bandysiu susirasti kitą darbą pagal specialybę“, – planais dalijosi 28-erių Violeta.
 
Rekomendacijos iš lūpų į lūpas
 
Valytojos darbas yra vienas iš tų „paslaptingų“ darbų, kuriems darbuotojų dažniausiai ieškoma pasikliaujant rekomendacijomis. Patikimas ir geras žodis – svarbi informacija tiek klientui, tiek paslaugas teikiančiam asmeniui. Juk žmogumi, kuriam patikėsi savo namų raktus ir kuris kas savaitę valys dulkes nuo širdžiai brangių, o kartais net neįkainojamų daiktų, turi pasitikėti.
 
Valytojos dažnai į nepažįstamųjų namus taip pat žengia su nerimu, todėl ir joms rekomendacijos yra labai svarbios ir vertingos. Tai tarsi mažas saugos garantas.
 
Rima „Tiesai“ pasakojo, kad visi jos pastovūs klientai yra rekomenduoti, o pačios moters didieji darbai – nuo darbo lietuvių valymo paslaugų agentūroje. „Viena iš klienčių buvo labai patenkinta mano darbu ir paprašė jos namą valyti kiekvieną savaitę. Po kurio laiko ji davė mano telefono numerį savo draugei ir t. t. Dabar valau tik keturis namus, nes nebenoriu plėšytis, be to, turiu ir kitą pajamų šaltinį. Naujus pasiūlymus su rekomendacijomis perduodu savo dukrai, ji Londone taip pat dirba valytoja“, – apie rekomendacijas iš lūpų į lūpas pasakojo 57-erių moteris.
 
Tokios agentūros kaip „Handy“ veikia ne tik kaip nuolatinį darbą garantuojančios įmonės, bet taip pat kaip „saugių“ ir pastovių klientų ratą greitai padedančios susirasti institucijos. Agentūroje dirbanti Violeta pasakojo, kad darbuotojų kaita yra ypač didelė, nes keletą darbų apsiėmusios valytojos labai greitai randa pastovius klientus, kurie joms pasiūlo pastovų darbą bei dažnai didesnį užmokestį.
 
Vis labiau populiarėja agentūros
 
Pastaruoju metu vis labiau populiarėja valymo paslaugas teikiančios agentūros, kurios vienu išmaniojo telefono programėlės paspaudimu į klientų namus atsiunčia profesionalius valytojus. Klientai džiaugiasi paslaugos paprastumu, o valytojai – neblogu užmokesčiu ir garantuotu klientų srautu.
 
„Handy“ agentūroje dirbanti Violeta pasakojo, kad naujos kartos agentūras renkasi vis daugiau lietuvaičių. Nepaprastai sparčiai Europoje ir JAV išpopuliarėjęs verslo modelis siūlo visiškai kitokią valymo paslaugų koncepciją.
 
Tokio tipo agentūros yra populiarios tarp karjeros siekiančio ir daug dirbančio jaunimo, kuris neturi laiko ir noro kelias laisvas valandas per savaitę praleisti tvarkant savo namus. Klientus žavi tai, kad nebeliko nepatogių situacijų, kai angliškai nekalbančioms moterims kur nors kamputyje paliekami grynieji pinigai, o valytoją galima išsikviesti tik tada, kai jos iš tiesų reikia. Tai reiškia, kad nebelieka jokių įsipareigojimų tarp kliento ir valymo paslaugą teikiančio asmens.
 
Agentūros rūpinasi ne tik klientais, bet ir savo darbuotojais. Valytojai pasirenka miesto zonas, kuriose jiems bus patogu dirbti, bei patys nusprendžia, kiek darbo krūvio apsiimti kiekvieną dieną.
 
„Handy“ agentūros atstovė pasakojo, kad viena valanda valymo paslaugų klientui atsieina 10 svarų, tuo tarpu „Handy“ dirbanti valytoja gauna 8 svarus. Tai yra 1,50 svarų daugiau nei minimalus atlyginimas už valandą. Valytojai kompanijoje dirba kaip laisvai samdomi darbuotojai.
 
Anglų kalba – pageidautina
 
Nors dvi kalbintos valytojos teigė, kad šiame darbe nereikia idealiai mokėti kalbos, „Handy“ agentūros atstovė sakė, jog jiems svarbu, kad valytojai teisingai suprastų klientų poreikius ir galėtų susišnekėti. „Esame naujos kartos agentūra, todėl samdydami darbuotoją atsižvelgiame į jo patirtį, profesionalumą, kalbos žinias, netgi charakterį. Visa tai yra mūsų sėkmės paslaptis“, – dėstė „Handy“ agentūros atstovė.
 
Pasak moters, dauguma valytojų yra kilę iš Rytų Europos šalių, tačiau samdydami darbuotojus į kilmės šalį jie neatsižvelgia.
 
„ACT Clean“ valymo paslaugų kompanijoje jau šešerius metus dirbanti Dalia taip pat pasakojo, kad anglų kalba tikrai svarbi. „Mokėdami atlyginimą atsižvelgiame į kalbos žinias. Jei kambarinė žino tik pagrindinius žodžius, jai pasiūlysime minimalų atlyginimą, tačiau jei kalba nebloga, mokame iki 7,46 svarų už valandą“, – pasakojo jau dešimt metų šioje srityje dirbanti moteris.
 
Norinčių valyti daug mažiau
 
Nors valytojos darbas tarp lietuvių moterų vis dar išlieka vienas populiariausių pasirinkimų, tačiau norinčių užsiimti šia neretai fiziškai sunkia veikla pamažu mažėja.
 
„Prieš šešerius metus norinčių įsidarbinti valytojomis buvo kur kas daugiau. Mūsų tauta darbšti, todėl moterys greitai pakilo karjeros laiptais ir išmokusios kalbą dabar dirba prižiūrėtojomis ar vadybininkėmis – prižiūri valytojų komandas. Nekvalifikuotų darbuotojų iš Lietuvos, norinčių pradėti nuo žemiausio laiptelio, tikrai mažėja“, – pasakojo „ACT Clean“ valymo paslaugų kompanijoje valytojus įdarbinanti Dalia.
 
 
  

Žymos: Barbora Grigaliūnaitė

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Biologijos pamoka. Mokytoja sako:
– Petriuk, kai pasakoju apie beždžiones, žiūrėk ne pro langą, o į mane!