Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Justė Juškevičiūtė   |   Tiesa.com   |   2019-04-17

Vietoj žygio į parduotuvę – rinkti šiukšlių 

  
Vietoj žygio į parduotuvę – rinkti šiukšlių
© Tiesa.com

2019-ųjų pradžia įrodė – aplinkos tvarkymas gali būti madingas. Pastaruoju metu pasaulis tiesiog eina iš proto dėl naujo iššūkio, raginančio sutvarkyti apleistas vietas. Socialinius tinklus tiesiog užplūdo gamtos aktyvistų nuotraukos, šiam darbui neatsispyrė ir lietuviai. Viena iš jų – Londone gyvenanti Erika Stankevičiūtė, kuri tikina, kad labiausiai už viską nori savo pavyzdžiu įkvėpti aplinkinius.

Šešerius metus Londone gyvenanti E. Stankevičiūtė tikina, kad gamta jai yra ramybės oazė. „Laisvalaikį mėgstu leisti gamtos apsuptyje, todėl dažnai renkuosi pasivaikščiojimus parke, išvykas prie jūros ir į mišką.
Londonas dažnai laikomas chaotišku miestu, tačiau čia galima rasti ir daug nuostabių gamtos oazių. Tikiu, kad supratę, ko nori mūsų širdis, mes galime džiaugsmą patirti kiekvieną akimirką“, – mintimis dalijasi moteris.
 
 
Visgi E. Stankevičiūtė apgailestauja, kad nors Londonas yra tvarkingas ir gražus miestas, jame vis tiek gausu zonų, kurios yra apleistos. Ši situacija moterį jau seniai liūdino, tad, apie šiukšlių rinkimo iššūkį perskaičiusi viename straipsnyje, nieko nelaukusi nusprendė prisijungti.
 
„Londone aplinką tvarko rajonų prižiūrėtojai, vis dėlto tam tikros miesto zonos neįtrauktos į savivaldybių sudarytus sąrašus. Ten šiukšlės gali pragulėti ir kelerius metus, kol vietiniai gyventojai nenusprendžia pasirūpinti aplinka“, – apmaudo neslepia ji.
Kurias Jungtinės Karalystės sostinės vietas pirmiausia reikėtų sutvarkyti? Erika sako apie tai ilgai nemąsčiusi. „Yra patarlė, kad pirmiausia susitvarkyk savo kiemą, o paskui jau žiūrėk, kas vyksta pas kaimyną, todėl toli tokių vietų ieškoti nereikėjo.
 
Mėgstu daug vaikščioti, tad matau, kas vyksta. Šie šiukšlynai gyvavo Rytų Londone, visai netoli tos vietos, kurioje aš gyvenu“, – tikina moteris. Lietuvė atvirauja, kad, vos prisijungus prie iššūkio, ją nustebino milžiniški šiukšlių kiekiai tokioje mažoje teritorijoje.
 
Moteris įsitikinusi, didelė tarša rodo žmonių nesupratimą, kad šioje planetoje esame tik laikini. „Manau, kad, kai žmonėms skauda viduje, pasaulis sumažėja, ir matome tik kelis centimetrus prieš mūsų akis, tad niekas daugiau nerūpi, tik tas mažytis pasaulis. Ir tai man labai pažįstama.
 
Kai rinkome šiukšles patį pirmąjį kartą, labai nustebino įspūdingas jų kiekis tokioje mažoje teritorijoje. Daugiausia buvo išmesta alkoholio skardinių ir įvairių plastikinių pakelių. Londone daug šiukšlių dėžių, tad tikrai galima, paėjus kelis žingsnius, išmesti visą „sukauptą“ turtą“, – tikina moteris.
 
Erika pripažįsta, kad ir pati buvo pakliuvusi į vartotojiškumo spąstus, tačiau iš jų padėjo ištrūkti dvasinė kelionė į Peru. Moteris atskleidžia, kad iki tol ji, kaip ir daugelis, užplūstantį liūdesį bandydavo užmaskuoti naujais pirkiniais. „Anksčiau, kaip ir dauguma, vartojau daug įvairių produktų ir priemonių, kuriose tiesiog ieškojau laimės.
 
 
Trumpalaikis malonumas nusipirkus suknelę ar naujausią telefoną tiesiog valdydavo mano gyvenimą, – sako ji. – Didelę įtaką mano pasaulėžiūrai padarė kelionė į Peru. Ten, Andų kalnuose, o vėliau džiunglėse, mes su grupe praleidome ilgiau nei mėnesį.
 
Šios kelionės metu teko bendrauti su vietiniais, aplankyti šventas vietas – labai aiškiai pajutau ryšį su savo širdimi. Grįžusi iš kelionės pradėjau daugiau domėtis ekologija ir supratau, kad turime nemažai darbo pakeisti įsisenėjusius įpročius.
 
Stebėjau savo pačios pirkimo įpročius: ką renkuosi ir kokios to pasirinkimo priežastys, kaip jaučiuosi naudodama daug popieriaus ir plastiko. Grįžusi iš Peru labdarai atidaviau daug savo drabužių ir įvairių daiktų, taip pasijutau daug lengvesnė“, – apie gyvenimą pakeitusią kelionę kalba lietuvė.
 
Erika džiaugiasi, kad jos gyvenime pasitaikė proga į ekologiją pažvelgti kitaip, o dabar – dar ir savo pavyzdžiu skatinti ir kitus keistis. Moteris svarsto, kad daugelis nė nepagalvoja, jog spręsti aplinkosaugos problemas galime kiekvienas. „Mus valdo seni įpročiai, o juos pakeisti sudėtinga.
 
Šiame amžiuje, kai viską norima gauti „čia ir dabar“, tiesiog įtikima, kad tai užims per daug laiko. Dažnai būna svarbiau nuolatos suktis savo mintyse apie darbą, pinigus ir mažytį pasaulėlį, kuriame telpa vos keli žmonės. Manau, kad žmonės netiki, kad jų veiksmai gali turėti įtakos pasauliui, todėl dažnas nukerta: „Aš juk čia nieko nepakeisiu vienas.“
 
 
Jeigu tik visi šie žmonės suvoktų, kad būtent kiekvienas mes turime įtakos ir užtenka pakeisti savo įpročius, tikrai gyventumėme švaresnėje aplinkoje“, – įsitikinusi Erika. Čia moteris prisimena žymiojo Indijos išsivadavimo lyderio Mahatmos Gandhi citatą: „Būk tuo pokyčiu, kurį nori matyti pasaulyje.“ „Esu įsitikinusi, kad viskas prasideda nuo mūsų.
 
Tikiu, kad galime pakeisti situaciją savo pavyzdžiu, todėl taip ir elgiuosi. Ir tai darau ne tik dėl savęs, bet ir dėl ateities kartų. Kai lankiau Lietuvą, su krikšto dukra žaidėme žaidimą, kuri iš mūsų surinks daugiau šiukšlių – mergaitei puikiai sekėsi. Vėliau ji šį žaidimą žaidė ir su savo močiute.
 
Vaikai gali mokytis tik pavyzdžiu, žodžiai jiems nereikšmingi. Jei norime pakeisti aplinką, nepatinka, kaip gyvename, pradėkime nuo savęs“, – ragina E. Stankevičiūtė.
  

Žymos: Ekologija, Gamta, Šiukšlės, Lietuvė, aplinkosauga, Londono lietuvė, konteineriai, anglijos lietuvė

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Daktaras sėdi namie. Žiūri televizorių. Staiga pasigirsta skambutis. Daktaras pakelia ragelį, o ten - keli kolegos:


- Sveikas, Jonai, čia mes trise geriam, gal nori prisidėti?


- Gerai, tuoj atvažiuoju. Jau besirengiantį daktarą sustabdo žmona:


- Jonai, kur tu eini? Ar koks rimtas atvejis?


- Taip, labai rimtas. Ten jau trys gydytojai!