Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Viktorija Rinkevičiūtė   |   2015-03-19

Žurnalistinis tyrimas: sveikata „iš po stalo“ 

  
Žurnalistinis tyrimas: sveikata „iš po stalo“
© Flickr nuotr.
Savigyda tarp lietuvių klesti: receptinių vaistų nesunku įsigyti lietuviškose parduotuvėse.
Geriant antibiotikus be gydytojo paskyrimo pasikeičia klinikinis ligos pasireiškimas, vėliau sunkiau nustatyti tikrąją ligą, bakterijos pasidaro atsparios antibiotikams.

Receptinių vaistų, kuriuos Anglijos lietuviai drąsiai perka „iš po stalo“, sąrašas – begalinis. „Tiesa“ aiškinosi, kiek Anglijoje išplitęs lietuviškų, lenkiškų ir rusiškų maisto prekių parduotuvių šešėlinis nelegalių vaistų verslas.

„Anglijos šeimos gydytojai į parodytus lietuviškus vaistus žiūri kaip avinas į naujus vartus“, – atsakymą į klausimą, kodėl vaistus perka ne vaistinėje, o lietuviškose parduotuvėlėse, „Tiesai“ rėžė 29-erių Birutė (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.). Dviejų vaikų mama iš Northamptono maisto prekių parduotuvėse randa visų jai reikalingų vaistų nuo sūnaus alergijos, jos pačios artrito ir vyro skrandžio opos.
Prieš devynerius metus moteris kreipėsi į savo šeimos gydytoją dėl sąnarių skausmo. „Jis tris sykius pakartojo, kad aš išblyškusi, mano oda labai jautri saulei ir kad man reikia naudoti kremą nuo saulės, – pasakojo Birutė. – Aš jam sakau: „Daktare, man kojų pirštų sąnariai ištino ir skauda.“
 
Bet gydytojas, nė nepaprašęs jos nusimauti batų ir kojinių, išrašė steroidinį kremą. Birutė, pasitarusi su
Lietuvoje esančia giminaite, turinčia nebaigtą medicininį išsilavinimą, kremo nenaudojo.
Anglijos gydytojai nepadėjo ir jos sūnui.
 
„Mano vyresnįjį sūnų labai bėrė. Kad ir kiek su gydytoju ginčijausi, jis vis išrašydavo hormoninių preparatų ir drėkinamųjų kremų, neieškojo alergijos priežasties“, – teigė Birutė. Anot moters, vaikui pagerėjo tik po to, kai jos draugė davė pabandyti imigrantų parduotuvėje nupirkto lenkiško kremo vaikiškai odai už 3,65 svarus.
 
Kremo atsargų dabar moteris turi ilgam, mat jų iš Lietuvos atvežė giminaitis.
 
Trūksta įvairovės
 
Neužsuka moteris ir į angliškas vaistines.
„Angliškos vaistinės yra žymiai paprastesnės nei lietuviškos, nes pusė vaistinės būna užgrūsta pigia kosmetika ir Kinijoje pagamintomis šlamštinėmis dovanėlėmis pagal sezoną bei „Poundland“ lygio čiulptukais ir kitais kūdikio priežiūros vaistais, – sakė Birutė. – Dauguma „tikrų“ vaistų būna už kasos.“
 
Kartą per metus moteris vyksta į Peterborough‘e esančią rusų-lietuvių kliniką tikrintis sveikatos. Ten pediatrė Birutei rekomenduoja vaistus, kuriuos ji užsisako iš Lietuvos.
 
„Jungtinėje Karalystėje vaistai nėščiosioms ir vaikams iki vienerių metų yra nemokami, bet medicinos paslaugų kokybė – labai prasta. Be to, vietinių ir Lietuvos gydytojų rekomendacijos labai skiriasi“, – „Tiesai“ sakė mama.
 
Jei vaistų nepavyksta gauti per giminaičius iš Lietuvos, Birutė, kaip ir daugelis lietuvių, reikiamą pakuotę paprastai randa imigrantų iš Rytų Europos maisto prekių parduotuvėse. Čia jie nelegaliai parduodami „iš po stalo“.
 
Tik kritiniu atveju
 
„Sergi stipriu bronchitu, akys stiklinės, esi visa raudona, su temperatūra, prakaituoji. Ateini pas pardavėją ir sakai: „Man reikia antibiotikų „Ospamox“. Jinai pamakaluoja po stalu ir padeda tris dėžutes: 500, 1000 ir 1500 miligramų stiprumo – rinkis“, – paprasčiausią schemą, kaip įsigyti ir Anglijoje, ir Lietuvoje tik su gydytojo receptu parduodamų vaistų, atskleidė Marija iš Londono (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut past.).
 
Ji vaistus perka vienoje iš Becktono rajone esančių lietuviškų parduotuvių. „Iš po stalo ir receptinių duoda“, – „Tiesą“ užtikrino nuolatinė parduotuvės klientė.
 
Mergina patikino vaistus lietuviškose maisto prekių parduotuvėse perkanti tik kritiniu atveju – kai savaitgalį nedirba jos šeimos gydytojas, o ligoninės priimamajame pagalbos paprastai reikia laukti daugiau nei penkias valandas.
 
Be to, Marija alergiška rapsams. „Jeigu man laiku nesuleidžia vaistų, labai ištinstu, lūpos pasidaro vos ne kumščio dydžio, nebegaliu pramerkti akių, o visą kūną išberia tokiomis dėmėmis kaip leopardo, – simptomus vardijo Marija. – Kiek man yra tekę kreiptis į savo gydytoją tokiais atvejais, čia duoda tik geriamų silpnesnių vaistų nuo alergijos. Kol jie suveikia, praeina keletas valandų, kartais – pusdienis. O man nuo alergijos reikia greitai veikiančių ir stiprių leidžiamų vaistų.“
 
Mergina tikina, kad nelegalią prekę lietuviškose parduotuvėse įsigyti taip pat paprasta, kaip ir kepalą juodos duonos.
 
„Paprašai, ko tau reikia, pasikrapšto po stalu arba nueina į sandėlį, įdeda į juodą neperšviečiamą maišelį, pasako: „Įsidėkite į rankinę“ ir „Mokama grynais pinigais“, – sakė Marija.
 
„Tiesos“ eksperimentas
 
Nelegalių vaistų pabandė įsigyti ir „Tiesos“ žurnalistė. Vidurdienį Becktone tarp sandėlių esančioje mažoje lietuviškų prekių krautuvėje pirkėjų nebuvo – puiki proga jaunos pardavėjos paprašyti antibiotiko „Ospamox“ sergančiam draugui.
 
Lietuviškose maisto prekių parduotuvėlėse nelegalūs vaistai siūlomi „iš po stalo“. 
 
„Tuoj pažiūrėsiu, ar iš viso mes jų turime. 1000-ies tikrai šįkart negavome“, – eidama prie kasos svarstė pardavėja. Pasiknaisiojusi po stalu konstatavo: „Nebeturime ir 500. Jokio „Ospamoxo“ nebeturime.
 
„Visiškai nieko neturite? Draugui nekrinta temperatūra, labai kosti – užsitęsė peršalimas kaip reikiant... Ką daryt?“ – patarimo ieškojo žurnalistė.
 
Pardavėja dar kartą pasilenkė po stalu ir ėmėsi tikrinti slaptąją vaistinėlę. „Dar tinka ampicilinas, bet ir jo dabar neturime. Ir dar biseptolis būtų gerai, bet irgi nebeturime. Šitie antibiotikai rusiški. Ai, dar tetraciklino turime – jie rusų gamybos irgi, bet nuo peršalimo gerai“, – patarimus dalijo „vaistininkė“.
 
Dėdama ištroškusiam pirkėjui į krepšį dvi alaus skardines pardavėja liepė ateiti rytoj į vakarą – kaip tik atvažiuoja nauja vaistų siunta.
 
Puiki proga paprašyti receptinių raminamųjų vaistų. „Viskas pas mus tik žolelių pagrindu – valerijono tik ir turime, lašeliais ir tabletėmis, ir dar kažkokių tablečių – jos ramina, homeopatinės žolelės“, – sakė pardavėja.
 
„O gal receptinių raminamųjų galima užsisakyti?“ – neatlyžo žurnalistė. „Galim pabandyti, bet šiaip nelabai. Dar antibiotikų gaunam, o raminamųjų ne, nes per daug sudėtinga – net per sieną neleidžia vežti, iškart stabdo“, – galutinai nuvylė „vaistininkė“.

Nuo pūlių gydė sirupu nuo kosulio
 
Tačiau Marija šioje parduotuvėje visada gauna, ko jai reikia, jei tik žino vaistų pavadinimus. Ji sakė taip vaistus perkanti tik pasitarusi su Lietuvoje gyvenančia teta gydytoja – šioji Marijai pasako, kokio konkrečiai pavadinimo vaistų, kokio stiprumo ir kokios tiksliai dozės jai reikia.
 
Tačiau ne visiems lietuviams taip pavyksta.
 
Marijos kaimynas patarimo, kaip gydyti pūlinę anginą, kuri buvo plika akimi matyti vos pasižiūrėjus į vyro gerklę, kreipėsi tik į maisto prekių parduotuvėje dirbančią pardavėją.
 
„Pirmiausia jam davė sirupėlio nuo kosulio, nes jam skaudėjo gerklę – pagėrė jis to pertusino ar kažko, bet sukilo didžiulė temperatūra: nei valgyt, nei gert žmogus nebegalėjo“, – kaimyno gydymosi ypatumus atskleidė Marija.
 
Kaimynas vėl grįžo į lietuvišką parduotuvę – „vaistinę“. Šįsyk pardavėja, anot Marijos, jam „paskyrė“ tablečių nuo plaučių ligų.
 
„Po dviejų savaičių, kai žmogus į darbą jau nebeatsikėlė dėl temperatūros (pas gydytoją jis irgi nesivargino per tą laiką nuvykti), pardavėja galiausiai pasižiūrėjo į jo gerklę ir davė purškiamą antibiotiką nuo pūlinės anginos“, – pasakojo moteris.
 
Vaistai internetu
 
Lietuvių forumuose mirga marga patarimų, kur įsigyti nelegalių vaistų. Pasitarus su virtualiomis vaistininkėmis / gydytojomis „Facebook“ tinkle, vaistų galima užsisakyti ir internetu.
 
„Jolita Vaistai Vaistininko Konsultacija“, kuri savo „Facebooko“ profilyje teigia studijavusi mediciną Lietuvoje ir dirbanti farmacijos sektoriuje, teikia ir vaistininko konsultacijas, ir parduoda vaistus. Ji siūlo įsigyti nesteroidinių priešuždegiminių vaistų nuo sąnarių, raumenų ir kitų skausmų „Nimesil“ arba įvairių lašų kūdikiams nuo peršalimo.
 
„Lietuviškos vaistinėlės“ puslapyje „Facebooke“ atvirai reklamuojami vaistai, kuriuos galima užsisakyti paštu. Pavyzdžiui, stiprius antibiotikus „Ospamox“ (1000 mg) galima įsigyti už 10 svarų, rusiški vaistai „Hepa Merz“, vartojami sergant kepenų ciroze, kainuoja 50 svarų, o už rusišką penkių ampulių leidžiamų B grupės vitaminų pakuotę suplosite beveik 7 svarus. Vaistai pristatomi maždaug per savaitę.
„Lietuviška vaistinėlė“ „Tiesai“ patvirtino priimanti receptinių vaistų užsakymus, tačiau tik ne raminamųjų vaistų.
 
 
„Lietuviai prašo vitaminų ar kitų vaistukų nenorėdami apsunkinti artimųjų Lietuvoje“, – sakė „Lietuviška vaistinėlė“, tačiau suteikti daugiau informacijos apie tai, kaip gauna receptinių vaistų ir kaip juos įveža į šalį, atsisakė.
 

Gydytojai nebenustatys ligos
 
Anglijoje dirbantys lietuviai gydytojai šiurpsta nuo tokių tautiečių savigydos tradicijų.
 
Kaip „Tiesai“ teigė gydytoja Ala Ragauskienė iš „Baltic Medical Centre“ Londone, į ją lietuviai itin dažnai kreipiasi jau po pačių pasiskirto „gydymosi kurso“. Gydytojos žiniomis, pacientai maisto prekių krautuvėlėse dažniausiai perka nelegalius antibiotikus.
 
„Kai kurie juos geria beveik kaip vitaminus, – teigė gydytoja. – Geriant antibiotikus be gydytojo paskyrimo pasikeičia klinikinis ligos pasireiškimas, vėliau sunkiau nustatyti tikrąją ligą, bakterijos pasidaro atsparios antibiotikams“, – įspėjo medikė.
 
Savigydos pacientai griebiasi dėl spuogų, raumenų ir galvos skausmų, alerginių susirgimų, peršalimų, vidurių užkietėjimo, kosulio, viduriavimo, karščiavimo, gripo, virškinimo sutrikimų, nemigos, antsvorio, šlapimo takų infekcijos.
 
„Dažniausiai žmonės perka vaistus ne nuo ligos, o nuo simptomo. Bet tie patys simptomai gali pasireikšti sergant įvairiomis ligomis, – įspėjo A. Ragauskienė. – Pavyzdžiui, žmogus karščiuoja, griebiasi antibiotikų, bet karščiavimas gali būti ir dėl virusinės ar bakterinės infekcijos, ir dėl onkologinės ligos.“
 
Lietuviški receptai Anglijoje
 
Legalią „Žaliąją vaistinėlę“ Londone turintis Anatolijus Kostiukevičius teigė, kad, norint gydytis lietuviškais vaistais, nebūtina jų pirkti nelegaliai. Anot jo, galima savo gydytojo Lietuvoje paprašyti išrašyti vaistų (išskyrus antibiotikų ir raminamųjų) – būtinai atsivežkite receptą į Angliją.
 
„Tada kreipkitės į savo vaistininką Anglijoje, o jis susisieks su gydytoju, turinčiu teisę dirbti šalyje, kad pastarasis patvirtintų matęs pacientą ir originalų kitos šalies receptą, – paaiškino vaistininkas. – Tada iš vaistinės galėsite pasiimti savo vaistus, o atėjęs gydytojas jam patogiu laiku pasirašo receptą, ir nuo to momento receptas galioja Jungtinėje Karalystėje.“
 
  

Žymos: Medicina, Nelegalūs vaistai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Pusryčių nevalgau, vis galvoju apie tave. Pietų nevalgau, vis galvoju apie tave. Vakarienės nevalgau, vis galvoju apie tave. Naktimis nemiegu... Noriu valgyti