Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Mantas Petruškevičius   |   2012-07-17

Daugiausia nerimo britams – dėl maisto ir drabužių kainų

  
Daugiausia nerimo britams – dėl maisto ir drabužių kainų Britanijos gyventojai svarbiausioms prekėms išleidžia net du trečdalius uždarbio

2012-iesiems įžengus į antrąjį pusmetį jau galima įvertinti, ar pasiteisino mūsų pirmųjų šešių mėnesių lūkesčiai ir ką apie asmeninių finansų pokyčius mano britai.

 Šių metų pradžia Jungtinės Karalystės ekonomikoje buvo kaip du vandens lašai panaši į 2011 m. pabaigą, kai pagrindinis šalies ūkio, pramonės, paslaugų ir gamybos pažangą matuojantis įrankis, bendrasis vidaus produktas, fiksavo nedidelį regresą, arba -0,4% ir -0,3% du ketvirčius iš eilės. Techniškai, tai jau visa recesija. Arba „dviguba recesija“, jeigu vertintume ją kartu su buvusiu sunkmečiu. Tačiau iš tiesų praktiškai tai tik trumpalaikiai svyravimai ir po didesnių krizių būdingi ūkio kaprizai.
Ne paslaptis, jog kiekvienam pati aktualiausia ir svarbiausia pirmiausia yra asmeninė finansinė būklė. Nors ji skirtinga kiekvienam iš mūsų ir priklauso nuo daugelio aplinkybių, tačiau bendros tendencijos atskleidžia, jog per pirmąjį 2012 m. pusmetį situacija labai stipriai nepakito, jei ją lygintume su praėjusiais metais. Tiesa, vidutinė šeima dėl infliacijos ir kainų augimui iš paskos nespėjančio pajamų augimo per mėnesį būtiniausioms reikmėms šiemet jau išleidžia vidutiniškai £34 daugiau, o infliacija balandžio mėnesį siekė 3%.
 
Sumažėjo išlaidos būtiniems pirkiniams
 
Apklausos, kurioje dalyvavo 2000 visų amžiaus ir socialinių grupių žmonių, duomenimis, aštuoni iš dešimties respondentų nerimauja dėl kainų augimo, tad šiemet šeimų biudžeto dalis, tenkanti būtinosioms prekėms, tai yra maisto produktams ir drabužiams, nebeauga tiek, kiek praėjusiais metais: atitinkamai 3,9% šiemet ir 4,6 % pernai.
 
Apklausos, duomenimis, daugiau nei pusė (54%) Jungtinės Karalystės respondentų tvirtina, jog vis dar gali išgyventi iš uždirbamų pajamų. Be to, jiems dar pavyksta mažesnę ar didesnę pajamų dalį atidėti taupymui bei investicijoms.
 
Yra ir kita medalio pusė – 7% apklaustųjų tvirtino, jog jiems neužtenka uždirbamų arba valstybės skirimų pajamų būtiniausioms reikmėms patenkinti. Tai, kad dauguma jų – darbingo amžiaus žmonės nuo 35 iki 54 metų, liudija apie dosnią šalies socialinių išmokų sistemą, kurios neretai akivaizdžias spragas pradėta lopyti tik pernai.
 
Ekonominė būklė išliks stabili
Daugiau nei šeši iš dešimties, arba 63% apklaustųjų, išleidžia daugiau nei du trečdalius asmeninių pajamų būtinosioms prekėms bei komunaliniams mokesčiams. Iš jų daugiau nei pusė, 59%, tvirtina, kad, jeigu galėtų, atliekamus pinigus taupytų.
 
Na, o ko galime tikėtis iš Jungtinės Karalystės ekonomikos antrąjį šių metų pusmetį? Ekspertų prognozės šiuo klausimu išsiskiria, tačiau gera žinia, kad tie skirtumai nėra dideli: šiemet neprognozuojama nei didesnių nuosmukių, nei perdėtai optimistiškų augimo bangų. Iki metų pabaigos bendrojo vidaus produkto (BVP) pokyčiai, labiausiai tikėtino scenarijaus atveju, turėtų svyruoti nuo 0,8% augimo iki 0,5% nuosmukio. Taigi šalies ūkio augimo tempai kurį laiką dar svyruos apie nulį.
 
Palyginimui, nuo 1990 iki 2008 BVP kasmet augo vidutiniškai po 2,3%. Na, o turint omenyje tai, kad dar nebuvo nė vienos krizės ar recesijos, kuri nebūtų pagaliau pasibaigusi, ir įvertinus antrojo pusmečio lūkesčius, 2012-ieji gali tapti lūžio tašku, kuomet terminas „antroji recesijos banga“ bus prisimenamas tik kaip menkas pirmosios metų pusės nesusipratimas.
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Ekonomika, Išlaidos

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Chemijos mokytoja Jonukui:
– Nagi prisipažink, kas už tave išsprendė uždavinius: tėtė ar mama?
– Garbės žodis, nežinau. Aš vakar anksti atsiguliau...