Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

2009-09-24

Lietuviška spauda

  
mal" style="text-align:justify;line-height:150%;mso-layout-grid-align: none;text-autospace:none">Jungtinę Karalystę, ko gero, būtų galima pavadinti Mažąja Lietuva, mat mūsų tautiečių, kuriančių gyvenimą ir savo ateitį šioje šalyje, apstu. Emigrantiška spauda šiuo atveju tampa grandimi, jungiančia svetur įsikūrusios lietuvių bendruomenės narius.

Raimonda Kubiliūtė, Margarita Narvydaitė

Nors ne taip seniai kalbėta, kad kilus pasaulinei ekonomikos krizei ir duonai svečiose šalyse apkartus emigrantai patrauks namo, lietuvių bendruomenės užsienyje nemenksta. Netgi labiau panašu, kad plečiasi – smarkiai kritus pragyvenimo lygiui Lietuvoje, laukiama nauja „ekonominių emigrantų“ bangos. Tačiau daugėjant lietuvių, jiems skirtų spaudos leidinių skaičius nedidėja. Nemaža jų dalis taip pat išgyvena nelengvus laikus ir menksta, antra rimta priežastis – vis dažniau pagrindiniu informacijos šaltiniu tampa internetas. TIESA aiškinasi, kokį vaidmenį užsienyje atlieka lietuviška spauda ir kokia spauda reikalinga pasaulyje išsibarsčiusiems lietuviams.

Spauda JAV ir Jungtinėje Karalystėje

Tautinių mažumų ir išeivijos departamento duomenimis, šiuo metu lietuviai išeivijoje leidžia daugiau kaip pusšimtį internetinių ir tik maždaug 30 pavadinimų periodinių spaudos leidinių. Tradicinių išeivijos spaudos leidinių skaitytojų skaičius rodo, jog keičiantis kartoms kinta ir skaitymo įpročiai. Tarkime, Amerikoje anksčiau skaitytojų dėmesiu nesiskundęs dienraštis „Draugas“ šiuo metu pagal populiarumą tarp JAV lietuvių leidinių tėra trečioje vietoje, turėdamas maždaug 3,5 tūkst. egzempliorių tiražą. Šimtą metų leidžiamą laikraštį pralenkė naujosios emigracijos bangos lietuvių leidžiami komercinės pakraipos „Vakarai“, (apie 5 tūkst. egz.), bei „Amerikos lietuvis“ (apie 4 tūkst. egz.). 

Amerikoje išeivių spauda turi labai senas tradicijas, o štai Europoje lietuviškos spaudos tradicijos tebesiformuoja. Pirmasis JK lietuvių leidinys – Užsienio ir vidaus žinių biuletenis“ pradėtas leisti dar 1947-aisiais Didžiosios Britanijos lietuvių sąjungos (DBLS) iniciatyva. Vėliau laikraštis buvo pavadintas „Britanijos lietuviu“, o nuo 1953 m. pavadinimas buvo pakeistas į „Europos Lietuvį“.

Įvairiose Anglijos vietovėse taip pat buvo leidžiama nedidelio tiražo ir apimties leidinių: „Išeivių draugas“, (1969–1993 m.), „Šaltinio žurnalas“ (1969–1993) „Šiaurės Anglijos lietuvių biuletenis“ (Manchesteris), vėliau pavadintas „Anglijos lietuvių biuleteniu“.

Jungtinėje Karalystėje naujųjų atvykėlių poreikiams tinkamos spaudos niša iš esmės buvo visai tuščia,“ – teigia Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Lituanistikos skyriaus vedėja Silvija Vėlavičienė. Kiek vėliau imtos leisti „Londono žinios“. Tačiau nepavykus pritraukti pakankamai reklamos ir jos išsilaikė gan trumpai. „Po kelerių metų pasirodė tokio pat pavadinimo laikraštis, tačiau jo leidėjai nuo pat pradžių pažymėjo, kad su pirmosiomis „Londono žiniomis“ neturi nieko bendra“, apie 10 000 egzempliorių tiražu leidžiamą laikraštį pasakoja spaudos tyrinėtoja. 

Nuo 2004 metų Londone pasirodė naujas laikraštis – „Infozona“ (apie 4000 egz.) Pašnekovė taip pat paminėjo ir Londono Šv. Kazimiero lietuviškos parapijos leidžiamą biuletenį „Veni“, kuris, nors ir pasirodo nelabai reguliariai, tačiau per metus išeina bent 10 numerių. Veiklą buvo pradėję trys žurnalai, tačiau jie greitai užsidarė. Tai: „Lietuva JK“, „Londono Noriu“ ir „Londonietė“.

 Šviežiausias „kūdikis“ JK

TIESA tapo trečiuoju rimtu periodiniu leidiniu vietos lietuviams. Pirmus leidimo metus kas antrą savaitę platintas vienintelis nemokamas ir 15 000 egzempliorių tiražu leidžiamas laikraštis nuo šių metų rugsėjo tapo savaitraščiu. „Nemokamo leidinio privalumas tas, kad visas tiražas yra išplatinamas. Reklamos užsakovams tai reiškia reklamos efektyvumą, laikraščiui – reklaminio ploto pardavimų augimą, o tai lemia, kad laikraštis gali augti, plėstis ir skirti vis daugiau dėmesio turinio kokybei“, – mano TIESĄ leidžiančios bendrovės „Amber Media Group“ direktorė Inga Bilaišytė. Beje, šis leidinys nekonfrontuoja su interneto rinka – leidėjai platina ir skaitmeninę TIESOS versiją, kurią galima užsiprenumeruoti tiesiog į savo elektroninio pašto dėžutę.

 Laisvesnis ir drąsesnis žodis

Lietuvos ambasadorius JK Oskaras Jusys, Londone esantis tris mėnesius, teigia jau spėjęs susidaryti įspūdį apie čia leidžiamus savaitraščius. „Galiu pasakyti, kad jie paliko itin teigiamą įspūdį: tikrai nenusileidžia, o kai kuriais aspektais netgi pralenkia daugelio Lietuvos dienraščių kokybę“, – sako ambasadorius. Jis pabrėžia, jog čia leidžiamuose laikraščiuose pastebėjo „šviežesnį keliamų klausimų rakursą“. „Lietuvoje mes pripratę prie tradicinių temų pjūvių“, – sako O. Jusys. Jo nuomone, šie trys laikraščiai JK orientuoti į praktiškus vartotojų poreikius ir mažiau angažuoti tam tikrais politiniais aspektais.

Paklaustas, kokią nuomonę susidarė apie TIESĄ, ambasadorius dėstė: „Puikiai paskirstytos naujienos – galima rasti žinių apie čia gyvenančių lietuvių gyvenimą, naudingos informacijos, taip pat supažindinama su pasaulio naujienomis ir primenama, kas vyksta Lietuvoje. Norėtųsi pagirti ne tik naujienų, bet ir leidinių dizaino šiuolaikiškumą ir novatoriškumą. Pavyzdžiui, kiek teko matyti JAV lietuviškus leidinius, jie truputėlį senstelėję, palyginus su tais, kuriuos mes turime čia. Beje, teko parvežti laikraščių į Lietuvą – draugai, giminės ir šeimos nariai buvo nustebę ir sužavėti.“

Saugokime lietuvišką žodį

Nors spauda, plūstelint naujoms emigracijos bangoms, keitėsi, išliko bendrų jos funkcijų – išeivių bendruomenių vieningumo ir reemigracijos skatinimas, tautinio identiteto formavimas. Daugiausia vietos JK lietuvių bendruomenės leidiniuose užima identiteto, patriotizmo jausmo skatinimas, nuolat aktualios temos: švietimas, politika, reemigracija, JK lietuvių bendruomenės renginiai, JK lietuvių bendruomenės organizacijų veikla. Labiausiai patriotiškumo ugdymo tendencijas atspindi publikacijos apie JK lietuvių bendruomenės mokyklas ir DBLS, Lietuvių Sodybos bei Lietuvos ambasados JK veiklą. Šiuo būdu spauda padeda integruotis į bendruomenės gyvenimą, kitos šalies kultūrą. Tačiau, ko gero, svarbiausia, jog užsienyje leidžiami lietuviški leidiniai tampa tiltu, siejančiu lietuvius su Tėvyne bei padedančiu išsaugoti lietuvišką žodį.

Skaitytojų nuomonės:

Restorano „Smiltė“ savininkė Dangira Jankauskaitė

Kiekvienam lietuviui, gyvenančiam čia, turėtų būti svarbi lietuviška informacija, kurią ir skleidžia šie laikraščiai. Puiku, kad žmonės, turintys čia verslą, gali reklamuotis – laikraščiai nutiesia tiesioginį tiltą su mūsų tautiečiais. Man visada įdomu peržiūrėti reklamas – juk jose ir slypi naudinga informacija: kur geras gydytojas, kur stomatologas. Visada domina renginiai, lietuviškos šventės – kas ir kur vyko ar vyks.

Vladislav Dolgaciov klubo „Volna“ bendrasavininkis:

Šioje šalyje gyvenu jau trejus metus. Be jokios abejonės, pavartau laikraščius, pažiūriu, apie ką rašoma, kokios aktualijos. Mes esame lietuviai, o lietuviškas žodis padeda nepamiršti savo šaknų ir iš kur atėjome. Tačiau, manyčiau, kad gyvenant čia nereikėtų užsidaryti tik tarp lietuvių ir sekti tik mūsų šalies aktualijas, jei jau esame JK, turime šiek tiek integruotis ir į šios šalies kultūrą. Mane domina Anglijos naujienos ne mažiau, nei Lietuvos, tačiau šioje šalyje yra daugybė žmonių, kurie nekalba angliškai ir negali skaityti anglų kalba, todėl lietuviška spauda jiems – didžiausia pagalbininkė. O kaip kitaip jie sužinos ne tik JK lietuvių bendruomenės naujienas, bet ir pasaulio? Taigi, drąsiai galima teigti, kad gerai, jog ji yra, gyvuoja ir skleidžia lietuvišką žodį.

Beata Nicholson:

Man visada įdomiausios žinios iš vietos – manau, kad svarbiausia lietuviškos spaudos užsienyje užduotis yra informuoti, kas vyksta lietuvių bendruomenėse čia ir kitose šalyse. Žinoma, ne paskutinėje vietoje ir straipsniai apie tai, kas vyksta Lietuvoje. Tačiau pagrindines aktualijas galima perskaityti internete, todėl lietuviški laikraščiai turėtų rašyti kiek kitaip – emigrantams „aktualiu kampu“.

Laikraštį TIESA paprastai randu ir pasiimu Kauno oro uoste. Tai išsamus laikraštis, o labiausiai man patinka, kad rašo įvairūs žurnalistai, kurie parengia išties išsamias, geras temas. Beje, laikraštis labai praverčia, jei ieškau kokių paslaugų – pervežti krovinius ar, pavyzdžiui, auklės. TIESAI noriu palinkėti aktyvių ir ištikimų skaitytojų, energijos ir nenuleisti rankų net jei kas nors ir nepavyksta iš pirmo karto.

 Lijana Šumskytė:

Lietuviškus laikraščius į rankas paėmiau vos tik atvykusi į Londoną. Juose esantys skelbimai man padėjo susirasti darbą, o nuo tada atradau ir daug kitų gerų dalykų. Manau, kad iš tiesų lietuviškas žodis čia gyvenantiems žmonėms svarbus. Esame toli nuo savo artimųjų, toli nuo lietuviškos realybės, todėl visada miela juos paskaityti. Beje, jie ne tik aktualūs, įdomūs, tačiau puikiai išpildo ir pramoginę funkciją – kartais tiesiog smagu paskaityti kokią istoriją. Norėčiau, kad leidiniuose būtų truputėlį daugiau istorijų iš Lietuvos, nors aš labai mielai visada perskaitau ir apie kitų čia gyvenančių lietuvių kasdienybę.

 

 

                                           


  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Girdėjau, vedei?
– Taip.
– Na ir?
– Gerti ir rūkyti negalima.
– Gailiesi?
– Ne. Gailėtis irgi negalima.
document.write ("<\/scr"+"ipt>");