Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Sigutė Limontaitė   |   2017-03-17

Lietuvių žvejų klubo prezidentas moko emigrantus žūklės etikos ir įstatymų

  
Lietuvių žvejų klubo prezidentas moko emigrantus žūklės etikos ir įstatymų
© Asmeninio archyvo nuotr.
Linas Liudžius.
Žvejojantys pirmus kartus ir neišmanantys įstatymų anglų akyse atrodome kaip laukiniai.

Anglijoje gyvenančius žūklės mėgėjus iš Lietuvos vienijančio klubo „Team Fishing LT“ prezidentas Linas Liudžius ne tik prisiekęs meškeriotojas. Drauge su kolegomis jis siekia tautiečius supažindinti su svečioje šalyje galiojančiais įstatymais bei žvejybos kultūra Jungtinėje Karalystėje. Taip pat vyras savanoriauja ir kartu su aplinkosaugininkais vyksta į reidus – gaudyti brakonierių.

– Papasakokite apie jūsų įsteigto klubo veiklą.
– Ką tik atšventėme metus. Važiuojame kartu žvejoti, vykstame į varžybas, turime klubo atributiką, esame oficialiai registruoti. Mūsų klubo veikla – švietėjiška. Bendraujame su kitomis organizacijomis, skelbiame lietuviams aktualią informaciją. Bandome lietuvaičiams įdiegti supratimą apie būtinybę laikytis taisyklių ir su jomis supažindiname. Mat labai daug mūsiškių vagia žuvį – nežino, kad Anglijoje galioja „pagavai – paleisk“ taisyklė.
 
Tiesa, šis mūsų klubas – pirmasis legaliai registruotas lietuviškas klubas. Yra dar keletas lietuvių klubų, bet jie niekada nebuvo registruoti, niekas apie juos nieko nežinojo. Nors iš esmės visų veikla panaši.
Mes dirbame su žvejybos organizacijomis, bandančiomis Rytų europiečius integruoti ir šviesti žvejybos klausimais. Daug dirbame ir tam, kad pataisytume lietuvių žvejų reputaciją Jungtinėje Karalystėje.
 
– Jūs akcentuojate klubo registraciją. Kodėl ji tokia svarbi?
 
– Norint, kad klubas būtų žinomas ir pripažintas, jis turi būti registruotas „Angling Trust“ organizacijoje. Reikia mokėti draudimą, priklausantį nuo narių skaičiaus, turėti banko sąskaitą.
 
– Su kokiais sunkumais susiduria žuvies Anglijoje susigauti norintys tautiečiai?
 
– Didžiausias sunkumas – taisyklių neišmanymas. Šalyje galioja griežtos taisyklės, jos sudėtingai išdėstytos, be to, veikia didelis biurokratinis aparatas, sunku susivokti. Svarbi taisyklė čia – sugavus žuvį jos neimti. Lietuviai dažnai to nesupranta. Taip pat yra vadinamieji žvejybos regionai, kuriuose galioja skirtingos taisyklės.
Yra dar ir nacionalinės taisyklės, paskui – regionų taisyklės, konkrečių vandens telkinių taisyklės... Lietuviai dažnai jų neišmano ir net nesigilina. Čia galioja meškerės licencija, o Lietuvoje – žvejo bilietas. Anglijoje kiekvienas, turintis meškerę net sandėliuke, privalo turėti ir licenciją jai bei mokėti mokestį. Net savo kieme turėdamas tvenkinį, kuriame yra žuvies, be licencijos negalėtum jos gaudyti.
 
– Kokius žvejybos įpročius lietuviai atsiveža iš tėvynės?
 
– Turbūt pačius baisiausius. Pavyzdžiui, sugauna žuvį, pozuoja su ja leisgyve. Deda nuotraukas į „Facebook“ su nužudytom žuvim prausyklėse... Pastaruoju metu tokių pagyrų jau sumažėjo. Manau, arba žmonės įsisąmonina, kad žuvies negalima kankinti, arba tapo gudresni ir tiesiog nebeviešina tokių savo nuotraukų. Lietuvoje dauguma žvejoja dėl maisto, o Anglijoje kultūra kitokia – žvejojama išskirtinai dėl malonumo. Maistui žuvis gaudoma tik jūroje. Vidaus telkinių žuvies nevalgymas – giliai įsišaknijęs įprotis. Taip pat čia reikia rūpintis žuvimi, kaip bet kuriuo kitu gyvu padaru.
 
– Kodėl būtina paleisti žuvį?
 
– Anglijoje tai jau tradicija ir aš, tiesą sakant, net nežinau kodėl. Esu girdėjęs legendą, kad pasaulinių karų metais buvo uždrausta medžioti, žvejoti ir naudotis kitomis gamtos gėrybėmis. Dėl to, kad, nutikus didelei nelaimei, šalies žmonės galėtų išsimaitinti. Nežinau, kiek tame tiesos. Dar yra prielaida, kad karo metais buvo uždrausta, nes į vandenį tekant visokioms atliekoms, degalams ir panašiai, žuvis buvo nuodinga. Vyresni britai prisimena laikus, kai gaudydavo ir valgydavo žuvį, bet ilgainiui viskas pasikeitė.
 
– Ar daug Anglijoje gyvena lietuvių – žvejų mėgėjų ir kaip greitai jie perpranta šios šalies taisykles?
 
– Lietuviai – žvejų tauta, to neatimsi. Turbūt kiekvienas lietuvis bent kartą yra žvejojęs, merginos dažnai irgi yra bandžiusios ar bent jau dalyvavusios žvejyboje. Atvažiavusieji į svečią šalį žmonės dažnai daug ko iš pradžių nesupranta, bet vis daugiau žvejojančių tautiečių laikosi taisyklių ir galiojančių įstatymų. Žvejojantys pirmus kartus ir neišmanantys įstatymų anglų akyse atrodome kaip laukiniai.
 
– Kokie žūklės įstatymai galioja Jungtinėje Karalystėje?
 
– Pirmiausia – jau anksčiau minėta meškerės licencija. Taip pat upėse negalima žvejoti jokios kitos žuvies, tik upėtakius, – nuo kovo 15 iki birželio 15-osios. Pavyzdžiui, jeigu tuo laikotarpiu ateisi prie upės su spiningu, būsi apskųstas, nes britai upėtakių spiningais negaudo. Klubams priklausančiuose telkiniuose galioja jų pačių įvestos taisyklės, kurias būtina išsiaiškinti prieš pasirodant prie vandens telkinio su meškere. Kiti reikalavimai ir taisyklės – panašios kaip Lietuvoje. Nebrakonieriauti, negaudyti tinklais, žeberklais, rankomis.
 
– Lietuvoje aplinkosaugininkai intensyviai gaudo pažeidėjus, o kaip yra Anglijoje?
 
– Mes patys, kaip savanoriai, važiuojame į reidus su aplinkosaugininkais. Lietuvių savanorių čia nemažai. Tiesą pasakius, man neteko sugauti nė vieno pažeidėjo. Išvis reidai čia skirti labiau patikrinimams, o ne sąmoningai ieškoti pažeidėjų.
 
– Kokios didžiausios bausmės ir už kokių žūklės įstatymų pažeidimą gresia Jungtinėje Karalystėje?
 
– Be licencijos ir draudžiamu metu žvejojantiesiems gresia tūkstantinės baudos, atlyginti žalą gamtai, teismo išlaidos. Šie neatsakingi žingsniai dažnai tampa kriminaliniu įrašu pažeidėjo byloje. O vykstant „Brexit“ procesui, gali laisvai gauti bilietą namo. Apie tai dažnai žmonės nepagalvoja.
 
– Antrus metus iš eilės rengiate žūklės čempionatą „Trout Cup“. Tautiečiai noriai dalyvauja?
 
– Oi, labai noriai! Pritrūkstame bilietų. Mes turbūt pirmi sugalvojome upėtakių žūklės spiningais varžybas su galimybe pasiimti žuvį.
 
Daugiau informacijos apie žvejybą Anglijoje galite rasti čia arba gauti parašę pašnekovui šiuo el. paštu [email protected]
 
 
  

Žymos: Gamta, Įstatymai Anglijoje, Žvejys

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kalbasi du vyrai:
– Klausyk, tavo žmona į darbą vaikšto?
– Hm. Vaikšto...
– Teisingai, ir aš saviškei neduodu pinigų talonėliams...