Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Goda Jakubauskaitė, Tiesa.com   |   2010-10-17

Airių namuose – lietuvės kurtas interjeras

  
Airių namuose – lietuvės kurtas interjeras Interjero architektei Emai Rimeikaitei-Keršulienei airiai drąsiai patiki savo namus.

Su židiniu ir, būtinai, – kilimine danga. Ir ne tik gyvenamajame kambaryje ar miegamuosiuose, bet ir laiptinėje. Taip daugelis įsivaizduoja tradicinį airišką būstą. Tačiau Airijoje gyvenanti lietuvė interjero architektė Ema Rimeikaitė-Keršulienė sugeba jiems įsiūlyti ir naujovių.

Kad airiai – gana uždara ir konservatyvi tauta, nesunku įsitikinti vos užsukus į bet kurį gyvenamųjų namų kvartalą. Vienodi namai, vienodos durys, užuolaidos, tad net ir žinant tikslų adresą nesunku pasiklysti. Panašumų nesunku pastebėti ir pravėrus namų duris: dažnai tipiški laiptai, židinys ir būtinai – kiliminė danga.
Tačiau, kaip pastebi penkerius metus Airijoje, Korko mieste, gyvenanti ir dirbanti interjero architektė Ema Rimeikaitė-Keršulienė, airiai pamažu darosi vis atviresni naujoms idėjoms ir nebenori, kad namas būtų toks, kaip kaimyno.
 
Lietuvės pastebėjimai ne iš piršto laužti – ji ne vienam airiui sukūrė jaukius namus, o jos darbai sulaukė įvertinimo daugelyje interjero parodų.
 
Pripažinimas neateina per dieną
 
Antrame pagal dydį Airijos mieste Korke įsikūrusiai trisdešimt dvejų metų interjero architektei šiandien klientų netrūksta, tačiau ji atvira – norint pelnyti jų pasitikėjimą reikėjo įdėti nemažai darbo.
Prieš penkerius metus į Airiją atvykusi Ema nebuvo naujokė interjero dizaino pasaulyje – moteris studijavo dailę Lietuvoje, mokėsi Londono „Institute of Chartered Shipbrokers“, o trejus metus krimto architektūros mokslus Dubline.
 
Tačiau tik atvykusi į Airiją ji darbavosi apskaitos srityje, vertėjavo. Pasak jos, daugelis airių stebėjosi, kaip „tiksliukė“ gali turėti menininkės gyslelę.
 
„Tačiau aš tokia esu – konkreti kaip skaičiai ir kartu kūrybiškai laisva“, – kalbėjo ji.
 
Užsiimti interjero dizainu Ema ryžosi prieš trejus metus, iki tol daugiausia tapė paveikslus. Šiandien ši moteris kartu su vyru darbuojasi savo versle – kompanijoje „Baltic Property Network Ltd. “
 
„Kurti interjerus pradėjau natūraliai, kai airių ir britų investuotojai Lietuvoje ėmė kreiptis į mus su prašymais įrengti ir parduoti būstus“, – pasakojo Ema.
 
Pripažinimas neatėjo per dieną, tačiau lietuvė siekė savo tikslo ir atkakliu darbu jai pavyko pelnyti klientų pasitikėjimą.
 
Siūlo griauti stereotipus
 
Ar lengvai airiai atveria imigrantams savo namų duris? Juolab patiki kurti interjerą?
 
Ema įsitikinusi, kad jeigu laikai save imigrantu, tada atverti tas duris tikrai nebus lengva.
 
„Man labai patiko vieno Amerikoje gyvenančio lietuvio posakis: „Tarp vilkų gyvendamas turi tapti vienu iš jų.“ Aš tos pačios nuomonės“, – kalbėjo lietuvė.
 
Ji pritarė, kad konkurencija interjero dizaino srityje tikrai nemenka, tačiau tai nelabai ką turi bendro su tautybe – kiekvienam savas klientas.
 
„Kiekvienas, vykdamas į Airiją, turi savų priežasčių ir tikslų. Manau, jau būtų pats laikas atsikratyti įsisenėjusios klišės, kad į Airiją ir Jungtinę Karalystę atvažiavę lietuviai gali tik viešbučių lovas kloti ar plušėti fabrike. Esu sutikusi daug lietuvių, kurie čia sėkmingai plėtoja nuosavą verslą“, – stereotipais piktinosi Ema.
 
Ji pati į Airiją atvažiavo ne skalsesnės duonos ieškoti – moteris darbavosi laivybos srityje vokiečių kompanijoje, turėjo gerą darbą, atlyginimą ir pilnavertį gyvenimą Lietuvoje. Atvykimas į Airiją, kur jau buvo įsikūręs jos vyras, moteriai buvo savotiškas iššūkis – išbandyti save visiškai nepažįstamoje aplinkoje.
 
Vertina airių atvirumą
 
Paklausta, ar sunku įtikti airių skoniui, lietuvė patikino, kad kuriant interjerą, kaip ir bet kurioje kitoje srityje, visada gelbsti nuoširdus bendravimas.
 
„Dažnai kreipiasi airiai, kurie keliaudami susižavėjo kokio nors viešbučio interjeru, pamatė, ką žūtbūt norėtų įgyvendinti savo namuose. Jie ne tik nori išgirsti pritarimą savo idėjoms, bet ir patarimą – ar tai, ką turi savo vizijose, tikrai įgyvendinama, praktiška?“, – pasakojo Ema.
 
Nemažai patirties turinti lietuvė savo klientams visada pataria, kokių idėjų geriau atsisakyti, o kartais bendraujant gimsta dar originalesni sprendimai.
 
Interjero architektė taip pat gyrė airių atvirumą. Daugelis jų, priešingai nei tautiečiai, atėję į susitikimą ne tik dalijasi idėjomis, bet ir aptaria biudžetą.
 
„Tada realiai suvokti projekto įgyvendinimo eigą, aptari, kokios medžiagos bus naudojamos, kur galima sutaupyti. Airiai noriai dalyvauja pačiame procese – renkant baldus, užuolaidas ir t. t., todėl paskui būna patenkinti rezultatu“, – negailėjo pagyrimų Ema.
 
Madas diktuoja sunkmetis
 
Airijos standartas – siena su kaimynais sujungtas dviaukštis gyvenamasis namas, kuriame be trijų miegamųjų dar yra virtuvė, valgomasis ir gyvenamasis kambarys. Dažniausiai būna du vonios kambariai. Lietuvei dažniausiai tenka kurti interjerą būtent tokiuose namuose.
 
Būsto įrengimui airiai paprastai skiria 10–15 proc. būsto vertės, didžiausia biudžeto dalis tenka virtuvės bei vonios kambarių įrangai.
 
„Retai kuris klientas nori viską drastiškai keisti savo namuose – baldus, paveikslus ir t. t. Pavyzdžiui, senos krištolo taurės jam kelia sentimentus, arba tai yra daiktas, kurį klientas nori išryškinti. Pagal tai ir siūlai jam įvairius variantus“, – airių įpročius vardijo Ema.
 
Pasak jos, airiams interjero madą diktuoja ir ekonominė situacija. Šiuo metu labai madinga įmantriai perdažyti klasikinius baldus ir pateikti juos kaip pagrindinį kambario akcentą.
 
Kurdama interjerą airiams Ema retai atranda vietos lietuviškoms detalėms – apsiriboja savo tapytais paveikslais, kuriuos dažnai užsako airiai.
 
Todėl kai neseniai už airio ištekėjusi lietuvė kreipėsi su prašymu sukurti interjerą Korke atidaromai kavinei „Taste Cafe“, Ema šio užsakymo ėmėsi su didžiuliu entuziazmu.
„Čia susipynė lietuviškos ir airiškos tradicijos. Visi likome labai patenkinti rezultatu“, – išskirtiniu projektu džiaugėsi Ema.
 
Reikia perprasti tradicijas
 
Šiandien Airijoje Emos pristatinėti nereikia. Besidomintieji interjero dizainu ir vietinė žiniasklaida jos darbus apibūdina kaip „unikalius“, „paprastus, bet efektingus“, „seksualius“. Ema ne kartą yra sulaukusi Airijoje stiprias pozicijas interjero dizaino srityje užimančių kompanijų atstovų, tokių kaip „Home Interiors“, „Divine Design“ ir kt., liaupsių.
 
„Jei nori pelnyti airių pasitikėjimą ir pripažinimą, privalai ne tik darbais ir rekomendacijomis įrodyti, kad gali pasiūlyti įdomių interjero sprendimų, bet turi perprasti ir jų gyvenimo būdą, tradicijas“, – atvirauja Ema.
 
Nemažai interjerų sukūrusi moteris jau spėjo „perkąsti“ airių skonio subtilybes. Pasak jos, kiekvienuose namuose privalomas židinys, valgomasis stalas pietums, virtuvėje turi būti sumontuoja naujausia buitinė technika, ir būtinai – kiliminė danga. Dažnai ji pageidaujama ne tik gyvenamajame kambaryje ir miegamuosiuose, bet ir laiptinėje.
 
Nors į tai būtina atsižvelgti kuriant interjerą, tačiau lietuvė pasiūlo ir įdomių, originalių sprendimų, kuriuos airiai noriai priima.
 
„Airiams patinka, kai į jų projektą įdedi daug darbo ir gali nueiti „extra mile“, – šypsosi Ema.
 
Medžiagų ieško ir Lietuvoje
 
Kiekvienas užsakovas – individuali asmenybė, todėl ir interjero dizainas turi atitikti jo skonį bei gyvenimo būdą. Ko dažniausiai pageidauja airiai?
 
„Šiandien interjere pageidaujamos tiesios linijos, erdvę pabrėžiančios spalvos, geras apšvietimas, mažai priežiūros reikalaujantis dekoras, pakankamai vietos daiktams susidėti ir, žinoma, prabangos dvelksmas“, – apie interjero tendencijas pasakojo Ema.
 
Lietuvė patikino niekada nesistengianti savo klientams įsiūlyti brangiausių baldų ar keraminių plytelių vonios kambariui, priešingai, jos tikslas – alternatyviais sprendimais išgauti tokį pat efektingą galutinį rezultatą.
 
Dažniausiai visų reikalingų medžiagų dizainerė įsigyja Airijoje, tačiau originalių interjero detalių ieškantiems klientams ji noriai rekomenduoja ir Lietuvos gamintojus.
 
„Norintiems užsiimti interjero dizainu Airijoje rinka tikrai yra, tačiau reikia numatyti ne tik nemažą biudžetą, bet ir nusiteikti nemenkai konkurencijai. Reikia žinoti, kaip būti pranašesniam už kitus“, – patarimų negailėjo Airijoje dirbanti Ema.
 
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Vaikinas rūpinasi panele:
– Na, kas atsitiko, ko taip raudi?
– Mano tėvai ne... nenori, kad mes su... susitikinėtume!
– Nesisielok, – guodžia ją vaikinas. – Aš susirasiu kitą panelę.