Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Loreta Juodagalvyte   |   2017-01-13

Iš dugno pakilusi moteris pagalbos ranką tiesia suklupusioms lietuvėms

  
Iš dugno pakilusi moteris pagalbos ranką tiesia suklupusioms lietuvėms
© Asmeninio albumo nuotrauka.
Pati patyrusi daug išbandymų, Gulnara Adomėnė nori padėti likimo nuskriaustoms moterims.
Aš noriu prisiliesti prie moterų gyvenimų.

Lietuvė Gulnara Adomėnė, ištvėrusi gyvenimo jai siųstus didžiulius išbandymus, ne tik sugebėjo atsitiesti pati, bet ir vadovauja moterų dienos centrui ALFA, kuris rūpinasi likimo nuskriaustomis ir priklausomybių kamuojamomis moterims, padeda joms grįžti į pilnavertį gyvenimą. 34 metų lietuvė sutiko papasakoti savo nepaprastą gyvenimo istoriją „Tiesos“ skaitytojams.

 Sunki vaikystė Utenoje
Gulnara gimė Utenoje. Jos tėvų šeimoje buvo girtaujama ir smurtaujama, vaikai buvo skriaudžiami, o ypač ji, vyriausia iš trijų vaikų. Kai Gulnarai buvo 12 metų, nusižudė tėvas. „Aš pajutau laisvę – deja, patekau į aplinką, kurioje vyravo alkoholis ir narkotikai. Pati dar būdama vaikas gyvenau suaugusiųjų gyvenimą ir jaučiausi labai „kieta“.
 
Tokio gyvenimo pasekmių ilgai laukti nereikėjo. Būdama 15 metų Gulnara pagimdė neįgalų sūnų, tačiau dar neturėjo motiniško instinkto. Su naujagimiu jaunutė mama keliavo per ligonines ir kaskart išgirsdavo vis baisesnę diagnozę. Jai bandė padėti ir mokytojai, ir socialinės tarnybos, tačiau jų bandymus mergina suprasdavo kaip kontrolę ir tam priešinosi.
 
Reikalai pasikeitė, kai į įkalinimo įstaigą pateko Gulnaros vaiko tėvas, vienuolika metų už ją vyresnis vyriškis. Į merginos gyvenimą sugrįžo bendraamžės draugės. Ir jos, ir močiutė parodė, kad yra kitoks gyvenimas. Tada ji skaudančia širdimi sūnų atidavė į neįgaliųjų pensionatą, tačiau savo pirmagimį lanko ir juo rūpinasi iki šiol. Pati Gulnara iš gimtojo Utenos miesto išvyko mokytis į Vilnių. Mokslai jai mažiausiai rūpėjo, mergina jautė kaltę dėl sūnaus, vis sunkiau darėsi tvarkytis su priklausomybėmis. Savaitgaliais grįžusi namo įjunkdavo į kvaišalus, ir vėl prasidėdavo užburtas ratas.
G. Adomėnės svajonė – reabilitacijos centras moterims. G. Adomėnės svajonė – reabilitacijos centras moterims.
 
Naujo gyvenimo pažadas Anglijoje
 
Iškankinta tokio gyvenimo Gulnara mintyse kreipėsi į Dievą prašydama, kad, jeigu jau jis egzistuoja, atsiųstų jai žmogų, kuriuo ji galėtų rūpintis ir kurį galėtų mylėti. Ir atsitiko stebuklas: „Savo gimtajame mieste sutikau nuostabų vaikiną, kuris žinojo man praeitį ir priėmė mane tokią, kokia aš buvau. Deja, supratome, kad gyvenimo kurti Utenoje nepavyks, todėl išvykome į Londoną. Įsikūrėme gerai, abu susiradome darbus, aš įsidarbinau bare. Netrukus pajutau, kad laukiuosi vaikelio. Buvau be proto laiminga, mečiau rūkyti ir gerti, rūpinausi būsimo vaiko kraiteliu. Atrodė, kad skaudi praeitis buvo tik blogas sapnas“, – prisiminė jauna moteris.
Tačiau moters laukė dar vienas smūgis – vaikelis mirė įsčiose. Gulnarai tai buvo didelė tragedija. Pusę metų ji negalėjo išeiti iš namų, aplinkui matė vien besilaukiančias moteris. Atrodė, kad ta praeitis, kur jau buvo nugalėta, vėl grįžo.
 
Prieš Kalėdas moterys siuvo žaislus. Prieš Kalėdas moterys siuvo žaislus.
Jai buvo skirtos psichologinės konsultacijos, itin palaikyti stengėsi draugas, tačiau niekas negelbėjo – prasidėjo gili depresija, panikos priepuoliai. Mergina vėl įniko į alkoholį.
Ir nors draugas stengėsi ją palaikyti, jam buvo per sunku, o ji pati nebeturėjo nei jėgų, nei noro išsikapstyti. „Ir taip pasiekiau savo dugną, kai nebegalėjau nei dirbti, nei gerti, nei kvėpuoti, nei gyventi, buvau kaip zombis“, – sunkiai tramdydama emocijas prisiminė Gulnara.
 
Pasak moters, vieną saulėtą dieną sėdėdama parke ir žiūrėdama į laimingas šeimas ji pagalvojo, kad juk yra kitas gyvenimas, kitos durys, per kurias galima įeiti. Ir tada, prieš šešerius metus, pamatė skelbimą „Tiesos“ laikraštyje, kad ALFA reabilitacijos centro vadovas Vladislavas Pocius padeda žmonėms, turintiems priklausomybių. Ten buvo eilutė: „Tu esi ne viena, mes tai galime padaryti kartu.“ Ir tai „užkabino“.
 
Kelionė kitokio gyvenimo link
 
Tada Gulnara pradėjo lankytis lietuvių anoniminių alkoholikų grupėje ir lietuvių Krikščionių bažnyčioje. Tai padėjo suprasti, kad ji nėra vienintelė, susidurianti su tokiomis problemomis. Jauna moteris daugiau sužinojo apie alkoholizmą ir ėmė suprasti šią ligą. Su globėja įveikusi „12 žingsnių programą“ Gulnara nustojo kaltinti ir aplinką, ir tėvus, ir save. Labai padėjo lietuvių Krikščionių bažnyčia ir viena lietuvių šeima, auginanti neįgalią mergaitę. Tai gydė Gulnaros širdį. „Tai buvo ir vis dar yra labai nelengvas kelias, bet Dievo ir visų sutiktų žmonių meilė rodė, kad viskas bus gerai, kad aš esu ne viena, kad einu į priekį.“ Po kelerių metų Gulnara sutiko mylimą vyrą ir dabar abu augina gražią ir sveiką dukrytę.
 
Kirpėja sutvarkė moterų plaukus. Kirpėja sutvarkė moterų plaukus.
Noras padėti moterims
 
Mintis apie moterų reabilitacijos centrą Gulnaros galvoje kirbėjo ilgą laiką, nes nuėjus „kryžiaus kelius“ norėjosi pasidalyti savo patirtimi ir padėti kitoms panašaus likimo moterims.
Praėjusių metų kovo 8 dieną draugė jai pasiūlė įgyvendinti moterų dienos centro idėją, ir Gulnara ja užsidegė. Tokiai veiklai pritarė ir ją palaimino ir bažnyčios pastorė, tad Gulnara pasiruošė informacijos, sukūrė socialinio tinklo „Facebook“ profilį ir pradėjo savo veiklą.
 
Į moterų dienos centrą ALFA ateina moterys, kenčiančios nuo įvairiausių priklausomybių, vienatvės, depresijos, vyro smurto, vyro išdavystės. Gulnara sulaukia begalės skambučių. Ji sako net nesitikėjusi, kad yra toks didelis poreikis.
Pasak jos, lietuviai emigrantai Jungtinėje Karalystėje patiria itin didelį spaudimą, mat yra svetimšaliai, dažnai nemoka kalbos, nežino įstatymų ir savo teisių. Jei moterys šeimoje patiria smurtą, jos niekam apie tai nepasakoja, mat baiminasi, kad socialinės tarnybos gali atimti vaikus.
 
„Mes, lietuviai, esame kompleksuota tauta, ypač senesnioji karta. Dalis buvome auginti tėvų, kurie neįskiepijo savo vertės pajautimo, meilės sau, supratimo, kas yra gera, o kas bloga. Daugelio žmonių aplinkoje buvo vartojamas alkoholis, buvo neadekvačios bausmės, ir tai veikia žmonių psichologiją, jų savivertę.“
 
Pasak Gulnaros, labai smagu matyti, kaip jos centre besilankančios moterys džiaugiasi mažomis pergalėmis: surastu darbu, išgirstu komplimentu ir pan. „Aš noriu prisiliesti prie moterų gyvenimų, su kiekviena turėti kontaktą, bet kartu aš irgi mokausi. Esu žmogus ir darau, kiek galiu padaryti, bet kartu noriu pati tobulėti ir mokytis.
 
Susirinkusios moterys gamina maistą. Susirinkusios moterys gamina maistą.
Moterų dienos centre ALFA moterys renkasi kartą per savaitę, bet artimiausiu metu centro darbo laikas ilgės iki keleto dienų. Jas konsultuoja pati centro vadovė, savo jausmais ir išgyvenimais moterys dalinasi rytiniame jausmų rate, be atlygio su jomis dirba psichoterapeutė Vaiva Vanagaitė. Susirinkusios moterys gauna ne tik psichologinę konsultacinę pagalbą. Jos užsiima ir įvairiausia veikla: prieš Kalėdas siuvo žaisliukus, kitu metų laiku gamina maistą, žiūri motyvacinius filmus, važiuoja į pirtį, baseiną. Kirpėja Valda Klykova moterims sutvarko plaukus. Pasak Gulnaros, tai irgi labai svarbu, nes moterims, turinčioms priklausomybių, rūpinimasis savo išvaizda yra svetimas dalykas.
Na, o turinčias rimtų problemų su priklausomybėmis moterys yra nukreipiamos į reabilitacijos centrus Jungtinėje Karalystėje ar Lietuvoje.
 
 Ateities planai 
 
Moterų dienos centro ALFA įkūrėja Gulnara Adomėnė turi planų atidaryti dėvėtų drabužių parduotuvę-kavinukę, kurioje moterys galėtų savanoriauti ir taip padėtų sau įgydamos klientų aptarnavimo ir bendravimo su žmonėmis įgūdžių.
Na, o didžiausia jos svajonė – moterų reabilitacijos centras, kuriame pagalbą ir prieglobstį rastų visos moterys, susiduriančios su gyvenimo sunkumais, juk moterų dienos centro ALFA šūkis: „Mes tikimi, Tu gali būti laiminga ir laisva, bet negali to padaryti viena!“
 
 Diaugiau informacijos apie Moterų dienos centrą ALFA ir jo veiklą rasite čia: 
  

Žymos: Pasaulio Lietuviai, Moterų dienos centras Alfa

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Šiandien benzinas pabrangęs, – sako degalinės operatorė vairuotojui.
– Tada įpilkite man vakarykščio.