sekmadienis, rugsėjo 25 d.
Australo meilę Lietuvai sužadino Eglė žalčių karalienė
Aidanas Praleika
Asmeninis archyvas
Crispinas Rovere`as

Internete galima rasti ne vieną vaizdo įrašą ar net tinklaraštį, kuriame užsieniečiai pasakoja apie Lietuvą. Dažniausiai juose kalbama apie kelionių po Lietuvą įspūdžius, maistą arba lietuvių elgsenos įpročius.

Tarp jų išsiskiria vienas neseniai startavęs „YouTube“ kanalas, pavadintas „Baltic World“, kuriame daugiausia pasakojama apie Lietuvos praeitį ir nūdienos aktualijas.

Viskas prasidėjo nuo pasakos

Kanalo autorius – australas Crispinas Rovere’as. Ilgą laiką tarptautinių santykių ir saugumo srityje dirbęs Crispinas portalui Alfa.lt pripažino, kad apie Lietuvą žinojo nedaug, netgi nepaisant darbo specifikos. Jo susidomėjimą visiškai netikėtai sužadino… skulptūra.

„Viskas prasidėjo seniai, kai gyvenau Australijos sostinėje Kanberoje. Miesto parke pamačiau keistą skulptūrą – žiūrėdamas iš vienos pusės, matai gyvatę, iš kitos – moterį. Šalia nebuvo jokio paaiškinimo, todėl pradėjau domėtis, ką simbolizuoja ši tikrai graži skulptūra. Paaiškėjo, kad tai – Eglė žalčių karalienė“, – pasakojo Alfa.lt pašnekovas.

Crispinas netruko išsiaiškinti, kad Eglė – lietuvių pasakos veikėja. Tuo informacijos paieškos tik prasidėjo. „Radau vis daugiau informacijos apie Lietuvą ir pats sau tariau: kaip nutiko, kad aš visiškai nieko nežinau apie tai, kad lietuviai buvo paskutiniai Europos pagonys, apie Kryžiaus žygius į baltų kraštus ir daugybę kitų stebinančių dalykų?“ – sakė „Baltic World“ autorius ir pridūrė, kad jį iki šiol stebina tai, kad bene vienintelė už Lietuvos ribų pagoniškų motyvų skulptūra iškilo būtent Australijos sostinėje.

„Interneto kanalą kūriau jau daugiau nei metus ir kalbėjau ne tik apie Baltijos šalių temas. Daugiau apie tarptautinius santykius apskritai. Vieną sykį įrašiau laidą apie pagoniškąją Lietuvos kultūrą. Kitą kartą – apie istoriją. Ir vis norėjosi kurti daugiau panašių laidų. Taigi, prieš 2 mėnesius su kolege Charlene Lan nusprendėme pakeisti pavadinimą ir tematiką. Taip gimė „Baltic World“, kuriame kalbame ne tik apie istoriją, bet ir apie regioninius bei globalius reiškinius, kurie paliečia Lietuvą“, – pasakojo kanalo autorius.

Labiausiai neįvertinta šalis

Į Lietuvą Crispinas pirmą sykį atvyko 2011 m. Vyriausybės kvietimu ir čia skaitė jaunimui paskaitas apie patriotiškumo ugdymą. Pirmo įspūdžio apie šalį ir jau surinktų žinių derinys privertė padaryti išvadą, kad, jo žodžiais, Lietuva – labiausiai neįvertinta valstybė pasaulyje. „Manau, kad daugybė žmonių visame pasaulyje nieko nežino apie Lietuvą, jos istoriją, kultūrą, indėlį į Europos ir viso pasaulio raidą. Beje, tai nuvertina ir nemažai lietuvių“, – sakė Alfa.lt pašnekovas.

Anot jo, naujasis interneto kanalas nutaikytas į dvejopą auditoriją. Pirmiausia – anglakalbes šalis, kuriose žmonės mažai žino apie Lietuvą, Latviją ir Estiją. Crispinas tikisi juos užkrėsti paties patirtu susidomėjimu ir susižavėjimu. Taip pat kanalo kūrėjai nusitaikė ir į pačius Baltijos šalių gyventojus bei baltiškų šaknų turinčius žmones užsienyje, kad paskatintų juos labiau įvertinti šias šalis ir galbūt paskatinti grįžti išvykusius.

„Sakyčiau, kad pradžia gera. Daugybė mano aplinkos žmonių arba tiesiog kanalo žiūrovų susidomėjo Lietuva ir kitomis Baltijos šalimis ir nori ten apsilankyti, kai Australija atidarys sienas. Tam tikra prasme mes bedėme pirštu į žemėlapį ir parodėme tiems žmonėms, kur yra Lietuva. Susidomėjimas tikrai yra. Be to, naujų temų potencialas yra didžiulis. Galime tiek daug papasakoti apie Gediminaičius, santykius su Rusija ir Švedija arba Aukso Orda. Temų tiesiog daugybė “, – džiaugėsi laidų kūrėjas.

Australus domina Kinija

Kaip Lietuvai nuolatiniu „galvos skausmu“ yra Rusija, panašiai su augančiu nerimu vis daugiau australų žvelgia į Kiniją. Nenuostabu, kad C. Rovere’as skyrė nemažai dėmesio Lietuvos santykiams su Kinija ir Taivanu bei negailėjo gerų žodžių vertybinei Lietuvos užsienio politikos orientacijai.

„Pastaraisiais mėnesiais daugybė žmonių JAV, Australijoje, Jungtinėje Karalystėje ir kitose šalyse ėmė domėtis Lietuvos veiksmais ir užduoda sau klausimą, kodėl ši maža šalis verčia Kiniją savo prieše. Daugelis žmonių žavisi Lietuva, bet kol kas nesupranta jos motyvų. Juk tokia daugybė šalių tik skaičiuoja pinigus, o Lietuva drąsiai sako, kad jos politika neatsiejama nuo demokratijos, žmogaus teisių ir kitų vertybių. Man net nebereikia galvoti, apie ką pasakoti, nes daug žmonių patys užduoda man klausimų šia tema“, – teigė Alfa.lt pašnekovas.

Kaip teigė australų žurnalistas, prieš maždaug du ar tris dešimtmečius jo šalyje vyravo nuomonė, kad ekonomiškai augančioje Kinijoje susiformuos vidurinioji klasė ir šalis atsivers pasauliui, demokratizuosis ir sklandžiai įsilies į tarptautinę bendruomenę.

„Viskas pasirodė ne taip gražu. Paaiškėjo, kad ekonominis augimas gali būti lydimas vis stiprėjančio autoritarizmo. Dabar mes suprantame, kad, prekiaudami su Kinija, turėsime reikalų su režimu, kuriam vadovauja nekintantis lyderis, režimu, kuris užgniaužė demokratiją Honkonge. Tai – sąmoningas sprendimas.

Lietuva, kaip ir daugelis kitų regiono šalių, kol kas nėra susisaisčiusi stipriais ekonominiais ryšiais su Pekinu ir šiandien yra savotiška lyderė, sakanti „ne – mes priimame užsienio politikos sprendimus, pagrįstus principinėmis nuostatomis“. Žmonės tai pastebi, ir pats faktas, kad Lietuva ir Taivanas keičiasi atstovybėmis, – svarbiausiose naujienose Vakarų šalyse. Mano užduotis – išaiškinti žmonėms, kodėl Lietuva taip daro ir kodėl ją reikia remti ir ginti“, – teigė žurnalistas.

Patiko viskas

Crispinas Lietuvoje lankėsi keturis kartus tiek darbo, tiek ir pažintiniais tikslais. Kiekvieną kartą jis stengėsi vis geriau pažinti šalį. „Lankiausi Vilniuje, Kaune ir dar kelete vietų, bet tikrai Lietuvoje nemačiau tiek, kiek noriu pamatyti. Iki šiol žiūriu kitų žmonių sukurtus kelionių vaizdo įrašus ir galvoju: noriu nuvykti ten ir ten, ir dar ten taip pat. Mes su Charlene ketiname vėl vykti balandžio mėnesį ir šį kartą atliksime „pilną“ turą per Baltijos šalis“, – pasakojo kanalo autorius.

Kiekviena buvusi kelionė įkvėpdavo „Baltic World“ autorių sužinoti apie Lietuvą dar daugiau, giliau suprasti istorines aplinkybes, lėmusias šalies dabartį ir jos žmonių būdą. Paklausus, kuo būtent jį sužavėjo Lietuva, Crispinas atsakė „viskuo“ – krašto grožiu, maistu, žmonėmis.

„Mano feisbuko draugų sąraše dabar yra daugybė lietuvių. Palaikome ryšius, bendraujame. Lietuviai gana atviri žmonės ir su jais malonu bendrauti. Vienas trūkumas – jūs, lietuviai, tokie aukšti, kad Lietuvoje jaučiausi lyg būčiau nykštukas, nors Australijos matais tikrai nesu žemaūgis“, – juokėsi Alfa.lt pašnekovas.

Crispinas teigė, kad Lietuvoje atsiskleidė ir dar vienas jo „trūkumas“ – jis visai nesidomi krepšiniu. „Dar vienas dalykas – interneto sparta Lietuvoje, palyginti su Australija, yra tiesiog fenomenali“, – pabrėžė C. Rovere’as, prisimindamas apsilankymus Lietuvoje.

Beje, draugai iš Lietuvos atidžiai seka australo laidas „YouTube“ ir duoda patarimų, padeda rasti informacijos, kartais daro vertimus, jei Crispinui nepavyksta kažko rasti anglakalbiuose Lietuvos šaltiniuose. „Nemoku lietuvių kalbos, ką turbūt jau supratote iš to, kaip juokingai tariu lietuviškus vardus ir pavardes. Taigi, informaciją renku iš anglakalbių šaltinių arba draugų. Beje, pažįstu žmonių, kurie simpatizuoja Lukašenkai arba Putinui, ir gauti sąžiningus atsakymus iš jų taip pat labai pravartu“, – sakė laidų kūrėjas.

Anot jo, „Baltic World“ kanalas tikrai pateiks daug naujos informacijos ateityje ir toliau švies anglakalbę auditoriją bei skatins jaunus žmones grįžti į Baltijos šalis: „Jūsų šalys yra puikios. Man atrodo, labai svarbu, kad jomis nepelnytai nusivylę jauni žmonės sugrįžtų.“

2021 10 10 15:00
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt