sekmadienis, gegužės 22 d.
V. Zemlys-Balevičius: dviejų vakcinų poveikis prieš omikron yra nulinis
Alfa.lt
BNS foto
Vakcinavimas

Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius feisbuke viešai pasidalijo savo mintimis apie pastaruoju metu daugiausiai dėmesio sulaukiančią Covid-19 atmainą. Anot mokslininko, stipriai mutavusi omikron atmaina nežada nieko gero – dukart pasiskiepijus apsauga nuo jos yra nulinė, reikia trečiosios vakcinos.

„Pasirodant vis daugiau duomenų aiškėja, kad omikron grėsmė yra didelė. Vakcinų efektyvumas po dviejų dozių yra nulinis (nuo susirgimo), o reinfekcijos rizika yra 5 kart didesnė. Ir tai reiškia, kad saugūs negali jaustis nei jau persirgę, nei vakcinuoti. Taip pat kol kas nėra jokios indikacijos, kad hospitalizacijos rizika kaip nors skiriasi“, – teigia mokslininkas.

...

Anot V. Zemlio-Balevičiaus, kitų šalių patirtis leidžia daryti tik niūrias prognozes.

„Nieko gero nerodo ir prognozės. Kanadoje kur omikron jau sudaro apie 20% visų atvejų, modeliai su pakankamai optimistiškom prielaidom, rodo kad augimas bus įspūdingas.

Kadangi jau aišku, kad omikron yra 2-3 kart labiau užkrečiamas nei delta, pravartu prisiminti, kad labiau užkrečiama, bet mažiau pavojingesnė liga visados sukels daugiau problemų, nei mažiau užkrečiama ir labiau pavojingesnė. Viskas susiveda į eksponentinį augimą, kuris deja labai prastai suprantamas.

Kol kas vienintelė apsauga nuo omikron plitimo yra stiprinančioji vakcinos dozė. Neil Ferguson sako, kad dauguma sergančių tikriausiai sirgs lengvai, nes apsauga nuo hospitalizacijos turėtų išlikti ir be trečios dozės. Bet tai yra maža paguoda, kai apsaugos nuo plitimo nėra, o užkrečiamumas gali būti panašus kaip tymų.

Lietuvoje trečia doze skiepijimas kol kas vyksta neblogai. Ir žiūrint į amžiaus grupes skiepijimas yra „teisingesnis“, nes dauguma pasiskiepijusių yra vyresnio amžiaus. Deja, vyresnio amžiaus grupių skiepijimosi trečia doze tempai pradeda kristi. O jaunesnių amžiaus grupių, kurios yra pagrindinės viruso „nešiotojos“, pasiskiepijimo procentas kol kas yra labai mažas. Tai viskas rodo į tai, kad ateinanti omikron banga bus didelė.

Vienintelė išeitis atsižvelgiant į mūsų populiacijos požiūrį į epidemijos valdymą yra griežtinti GP. GP turėtų galioti tik 4 mėnesius po antro skiepo ir galimybė testuotis turi būti panaikinta, taip kaip daroma Prancūzijoje. Nemanau, kad tai įvyks, tai tikriausiai esminė komunikacija iš LRV ir SAM turėtų būti jau nustatytas kriterijus, kad prie 240 užimtų vietų reanimacijoje bus įvestas pilnas karantinas. Kol kas iš tų duomenų kuriuos turime dabar tai jis yra neišvengiamas. Laikas parodys.

Kol kas vienas dalykas šioje epidemijoje nesikeičia: viruso grėsmė visados yra nepakankamai įvertinama“, – rašo V. Zemlys-Balevičius.

2021 12 19 16:55
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt