Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2015-07-18

Kaip sau suteikti pirmąją pagalbą?

  
Kaip sau suteikti pirmąją pagalbą? Pajutus stiprų širdies skausmą, geriausia atsigulti, šiek tiek pakėlus galvą ir pečius.

Ką daryti, jei esate vienas ir krūtinės srityje pajutote nežmonišką skausmą? Arba netyčia rimtai persipjovėte ar nusipjovėte pirštą, kapodamas daržoves? Akivaizdu, kad įspėtumėte šalia esantį žmogų arba kviestumėte greitąją pagalbą, bet kas tada?

Kaip paskelbė dailymail.co.uk, vidutinė greitosios pagalbos atsako trukmė yra 8 minutės, tačiau jeigu jūs užspringtumėte? Smegenys be deguonies gali išgyventi tik 3 minutes. Tad labai svarbu žinoti, ką daryti kritinėje situacijoje. Ir būtina veikti greitai.
UŽSPRINGIMAS
 
Svetimkūniui patekus į kvėpavimo takus, žmogaus kūno natūralus refleksas yra kosulys. Kosėkite kiek galima energingiau, palenkę galvą žemyn.
 
Kitas būdas – Heimlicho manevras. Jį padaryti galite dviem būdais. Pirma, smūgiuodami kumščiu į pilvą. Vieną kumštį laikykite ant zonos virš bambos, kitu priremkite pirmąjį kumštį ir aštriais trumpais judesiais smūgiuokite minėtą pilvo vietą.
 
Antrajam būdui jums prireiks kėdės. Užgulkite kėdės atlošą ir trumpais aštriais judesiais spauskite jį prie viršutinės pilvo dalies.
KRAUJAVIMAS
 
Priklausomai nuo to, kur yra žaizda, kraujas gali trykšti dideliu greičiu. Greitai kraujuodamas žmogus gali prarasti sąmonę, tad veikti reikia greitai. Pirmiausia raskite didelį švarų audinį ar rankšluostį ir tvirtai juo prispauskite žaizdą. Svarbiausia, nebandykite turniketu suspausti kraujagyslės, nes tokiu būdu galite pažeisti galūnę visam laikui.
 
Jei kraujuoja koja, atsigulkite ir ją iškelkite virš širdies. Tai iškreipia kraujotaką, nes kraujo srautui sunkiau tekėti prieš gravitacijos jėgą. Automatiškai sumažės kraujavimas, nes mažiau kraujo pasieks žaizdą.
 
Niekada nebandykite pašalinti svetimkūnio, pasislėpusio žaizdoje. Palikite jį ten, kur yra, nes jis gali suformuoti kištuką, slopinantį kraujavimą, tad jo pašalinimas padėtį galėtų tik pabloginti. Palaukite greitosios pagalbos, kur jis bus pašalintas sterilioje aplinkoje ir žaizda - tinkamai apdorota.
 
PIRŠTO AR JO DALIES NUTRAUKIMAS
 
Ištikus tokiai nelaimei, vėl griebkite švarų rankšluostį ir stipriai užspauskite kraujuojančią piršto zoną.
Ranką laikykite virš galvos, kad sustabdytumėte greitą kraujo tekėjimą. Patariama išgerti tabletę nuo
skausmo.
 
Labai svarbu į ligoninę su savimi pasiimti amputuotą piršto dalį, nes visada yra šansų, kad laiku sugydytas pirštas funkcionuos. Vos tik sumažinę kraujavimą, suskubkite ieškoti piršto dalies. Radus ją atsargiai praskalaukite su vandeniu, kad būtų pašalintos bakterijos, o tada laisvai įvyniokite į popierinį rankšluostį.
Įdėkite į maišelį su smulkintu ledu (taip ilgesnį laiko tarpą bus išsaugotas audinys, mažiau pažeidžiamos ląstelės) ir pasiimkite į ligoninę. Pirštas turi būti prijungtas per 6 valandas.
 
ŠIRDIES PROBLEMOS
 
Jei pajautėte stiprų skausmą krūtinės srityje, pirmas žingsnis po skambučio greitajai pagalbai yra sukramtyti aspirino tabletę (taip vaistai suveiks greičiau) ir atsigulti, šiek tiek pakėlus galvą ir pečius. Tai paprastai yra patogiausia pozicija, norint išvengti papildomo širdies darbo. Aspirinas lėtina kraujo krešėjimo mechanizmą, todėl bus išvengta krešulių, dėl kurių susiformavimo gali ištikti širdies smūgis.
 
Kol laukiate gydytojų pagalbos, pabandykite giliai kvėpuoti – taip efektyviau į plaučius pateks deguonis ir bus išlaikoma normali kraujo cirkuliuoja.
 
Jei širdies skausmas trunka ilgiau nei 10-15 min, jūs turėtumėte būti skubiai nugabentas į ligoninę, nes po visu tuo gali slypėti daug rimtesnė problema – širdies sustojimo grėsmė arba širdies smūgis.
 
VABZDŽIUI ĮGĖLUS Į BURNĄ
 
Šiuo metų laikotarpiu ypač padaugėja vabzdžių įgėlimų į burną ir gerklę. Kai žmonės rengia iškylas gamtoje, prie jų prisijungti gali ir nelaukti svečiai, tik ir tykantys momento pasimėgauti gardėsiais bei saldžiaisiais gėrimais.
 
Vabzdžio įgėlimai gali sukelti burnos, liežuvio ir gerklės ištinimus, apriboti kvėpavimo takus, todėl pasidaro sunku kvėpuoti. Įgėlimams alergiškiems žmonėms gali prasidėti nepageidaujamos ir gyvybei pavojingos reakcijos. Burnos ir gerklės patinimas smarkiai apriboja kvėpavimą, tad būtina veikti greitai. Kol laukiate greitosios pagalbos, čiulpkite ledo kubelį ar ledus ant pagaliuko. Ledas sumažina patinimą ir skausmą bei paspartina gijimo procesą. Vaikams geriau yra ledai ant pagaliuko nei ledo kubeliai, mat tada yra mažesnė tikimybė užspringti.
 
 
  

Žymos: Medicina, Pirmoji pagalba

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kostas mokykloje stipriai pagadino orą. Mokytoja supyko ir išvarė jį iš klasės. Kostas stovi koridoriuje, pro šalį eina mokyklos direktorius. Jis klausia Kosto:
– Kodėl taip smarkiai juokiesi?
Kostas atsako:
– Nes mūsų mokytoja tokia kvaila: ji išsiuntė mane į gryną orą, o pati liko smarvėje.