penktadienis, sausio 22 d.
Lietuva
Seime eksponuojama paroda „Žydų narsuoliai kovoje už Lietuvos laisvę“
Seimo III rūmų parodų galerijoje sausio 2–15 d. eksponuojama Lietuvos žydų bendruomenės ir Vyčio paramos fondo parengta paroda „Žydų narsuoliai kovoje už Lietuvos laisvę“. Parodos pristatymo renginys vyks sausio 14 d. 13 val., jame kalbės Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Arūnas Gumuliauskas, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė. Faina Kuklianky, žurnalistas, kolekcininkas Vilius Kvaliauskas.
Anglijoje
Londone paminėta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena
Lietuvos ambasada Jungtinėje Karalystėje, minėdama Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, sukvietė Jungtinės Karalystės žydų ir lietuvių bendruomenes į vakarą, skirtą Vilniuje gimusiam ir jame iki paauglystės gyvenusiam Samueliui Bakui, gelbėtojų dėka išgyvenusiam Vilniaus geto panaikinimą.
Kultūra
Šiaurės Kasablanka: Lietuvos didybė nyrant į prarają
Ruduo prieš 80 metų Lietuvoje buvo neramus – liūdesį dėl prarastos Klaipėdos, įtampą dėl įsileistų sovietų karių dalinių ir prasidėjusio karo tik trumpam išsklaidė džiaugsmas dėl atgauto Vilniaus. Išgyvendama paskutines nepriklausomybės akimirkas Vasario 16-osios Respublika vis dėlto tapo ramybės užutėkiu dešimtims tūkstančių pabėgėlių.
IQ Tema
Pasieniečio Basanavičiaus dienos: ar imigrantai atims lietuvio tapatybę?
Lietuvis tradiciškai išaugo ir užsigrūdino labai margame kontekste, todėl šiandien į kitataučių baimę vertėtų pažvelgti nauju žvilgsniu
Pasaulis
Keturios moterys, atskleidusios, ką joms darė nacių koncentracijos stovykloje: nešvarios šukės ir tiriamosios operacijos
Nacistinės Vokietijos fiurerio Adolfo Hitlerio vykdyto Holokausto metais, kai koncentracijos stovyklose myriop pasmerkti žmonės buvo skaičiuojami milijonais, keturios narsios moterys, rizikuodamos savo gyvybėmis, išdrįso atskleisti pasauliui, kokius nežmoniškus eksperimentus vykdė su naciais tapatinami mokslininkai. Jų bandymų objektais buvo ne kas kita, o stovyklos kaliniai, skelbia dailymail.co.uk.
Pasaulio lietuviai
San Paulo žydų muziejuje pristatoma paroda „Akimirkos. Iš Lietuvos žydų istorijos“
Gegužės 29 dieną San Paulo žydų muziejaus Atminties centre atidaryta paroda „Akimirkos. Iš Lietuvos žydų istorijos“ bei pristatyti muziejaus fonduose saugomi, litvakų emigraciją į Braziliją XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje liudijantys eksponatai – dokumentai, nuotraukos, leidiniai, asmeniniai daiktai.
Kultūra
Stebuklai, turintys pavardes
Pasaulio tautų teisuoliams iš Lietuvos skirta nauja paroda ir katalogas primena apie likimus, kuriuos nuo tragiškos lemties išgelbėjo neretai visai nepažįstamų žmonių gerumas
Aktualijos
Antisemitizmas
Pasaulyje auganti neapykanta daugeliui žydų kelia nerimą
JAV ir Europoje neapykanta žydams nuolat keičiasi. Bet blogis niekur nedingsta.
Namie ir svečiuose
Nesuprasta, pamiršta ir vėl madinga litvakų virtuvė
Kaimynystė su litvakais tokia ilgaamžė, kad sukiodamiesi virtuvėje kartais nebeatsirenkame, kas yra kieno. Nepaisant to, kai kurios jų kulinarinės tradicijos vis dar paslaptingos, gausiai apipintos mitais. Istorinės Lietuvos žydų virtuvės duris praveria Rasa Pangonytė.
Aktualijos
Dingęs turtas: Lietuva iki šiol skirsto nuosavybės grąžinimo siekiančius asmenis pagal jų pilietybę
Iš pradžių jie neteko pilietinių teisių, paskui ‒ turto ir, daugeliu atvejų, gyvybės. Iš Lietuvos kilę žydai vis dar laukia, kada galės atgauti bent nuosavybę.
Komentarai
Nepopuliariųjų dalykų agentas
Samprotaujant apie Tomo Venclovos mintis ir darbus pravartu apsibrėžti bent jau pavadinimo žodžius. Jie pasiskolinti.
Kultūra
Ji vis viena skambėjo
Nacistinės Vokietijos gniaužtai – agresyvi germanizacija – per Antrąjį pasaulinį karą palietė visą Europą, ir Lietuva nebuvo išimtis
Aktualijos
Premjeras apie Holokaustą Lietuvoje: nėra ką peržiūrinėti
Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad Europos žydų kongreso raginimas Lietuvai peržiūrėti lietuvių vaidmenį Holokausto metu nėra reikalingas.
Kultūra
Tradicija netylėti
Į Vilniaus knygų mugę Abrahamas B. Yehoshua atvyko pristatyti savo romano „Moteris Jeruzalėje“. Tačiau ne mažesnę nei literatūra jo darbotvarkės dalį užima aktyviai reiškiama pozicija visuomenės ir politikos klausimais. Apie visa tai su vienu garsiausių Izraelio rašytojų kalbėjosi IQ kultūros redaktorė Viktorija Vitkauskaitė.
Aktualijos
Žaidžiame litvakus
Žydą iš Lietuvos vadinti litvaku, griežtai vertinant, yra šioks toks nesusipratimas. Bet vadiname ir vadinkime.
Pramogos
Vietoj stipraus ir sveiko – tik išmintingas
Pastarąjį mėnesį Rusijos prezidento Vladimiro Putino sveikata yra viena karščiausių temų Rusijoje. Tuo pačiu šalį ir, kas įdomiausia, artimiausius Kremliaus režimo ratus purto įspūdingai žiniasklaidoje nušviečiami korupcijos skandalai. Šių įvykių kontekste kyla daug minčių apie Rusijos autokrato krinkantį įvaizdį.
Pasaulio lietuviai
Lietuva baigė pirmininkavimą Šiaurės Europos ir JAV dialogui
Baigiamas metus trukęs Lietuvos pirmininkavimas Sustiprintos partnerystės Šiaurės Europoje (E-PINE) iniciatyvai.
ŽYMA
ŽYDAI