ketvirtadienis, spalio 1 d.
Vietovardžiai
Amerika
Čiabuviai prašo panaikinti Rašmoro kalno memorialą
Amerikoje tebesiritant „Black Lives Matter“ protestų atgarsiams, Pietų Dakotoje esančio Didžiojo Sioukso rezervato gentys dar kartą viešai kreipėsi į šalies vadovus, prašydamos panaikinti šioje vietovėje esantį garsųjį Rašmoro kalno memorialą.
Komentarai
Komentaras
Kuo vergovės tema svarbi Vidurio ir Rytų Europai?
Judėjimas „Juodųjų gyvybės svarbios“ buvusioms pavergtosioms tautoms gali atrodyti tolima problema, ir tą patį galima pasakyti žvelgiant iš priešingos pusės. Protestuotojai Jungtinėse Valstijose ir kitur galvoja, kad visi baltieji yra daugmaž vienodi. Vis dėlto žmonės iš šalių į rytus nuo Vokietijos neatliko jokio vaidmens europiečiams kolonizuojant Afriką, Aziją ir Lotynų Ameriką. Šios šalys negavo naudos iš prekybos vergais. Jų juodaodžių bendruomenės – nežymios.
Komentarai
Komentaras
Paminklų griovimo metai
Po George'o Floydo nužudymo įsibėgėjo paminklų griovimo banga. Pagrindinis taikinys – baltieji vyrai, pritarę ar dalyvavę juodaodžių, Amerikos indėnų, indų ir kitų trečiojo pasaulio nebaltaodžių gyventojų persekiojime ar diskriminavime. Azartas griauti iš JAV greit persimetė į kitas pasaulio šalis. Ten, kur nebūta tinkamų paminklų, demonstrantai reiškė savo pritarimą bendraminčių veiksmams kitur.
Pasaulio lietuviai
Šalies golfo olimpinė viltis: Amerika lietuvei padėjo išsigryninti tikslus
Geriausia šalies golfo žaidėja Gilė Bitė Starkutė sako, kad pusmetis mokslų ir treniruočių Amerikoje padėjo susidėlioti ateities tikslus. Ji norėtų,
Vietovardžiai
Suvenyrai
Nuo Čikagos iki Čarlstono: E. Daciūtės kelionių suvenyrai
Antrus metus JAV gyvenanti rašytoja Evelina Daciūtė kaupia vis gausesnę ir spalvingesnę tenykščių įspūdžių kolekciją.
Pasaulis
Trumpo apkalta: svarbiausi faktai prieš istorinį balsavimą
JAV Atstovų Rūmai trečiadienį balsuos dėl prezidento Donaldo Trumpo apkaltos.
Pasaulis
Netoli Laisvės statulos – šūviai: per kapinėse prasidėjusį susišaudymą žuvo 6 žmonės
Per kelias valandas trukusį susišaudymą Niujorko priemiestyje netoli Laisvės statulos antradienį žuvo šeši žmonės, įskaitant policininką, pranešė vietos pareigūnai.
Pasaulis
Prasti Trumpo popieriai: svarbus sąjungininkas pakeitė liudijimą ir pripažino susiejęs pagalbą Ukrainai su politinių oponentų tyrimu
Svarbus JAV prezidento sąjungininkas pripažino pasakęs vienam ukrainiečių pareigūnui, kad karinė pagalba Ukrainai priklausys nuo Kijevo tyrimo dėl Donaldo Trumpo politinio varžovo Joe Bideno, rodo antradienį paskelbtas liudijimas.
Pasaulis
Amerikiečiai įsivaikintus du lietuvius su sunkia liga rado per „Google“: sekėme Dievo mokymu
„Nereikia būti ypatinga šeima, kad įsivaikintum vaiką su Dauno sindromu, vaikas su Dauno sindromu pats padaro šeimą ypatingą“, – sako penkis vaikus auginantys Jena ir Tobenas iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Jie savo namų duris atvėrė ir į šeimą priėmė du vaikus iš Lietuvos, turinčius Dauno sindromą.
Pasaulis
Trumpas grasina atgabenti „Islamo valstybės“ teroristus prie Europos valstybių sienų: galėsite džiaugtis ir vėl juos gaudyti
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagrasino atgabenti į nelaisvę paimtus teroristinės organizacijos „Islamo valstybė“ (IS) teroristus prie Jungtinės Karalystės ir kitų Europos valstybių sienų, jei šalių vyriausybės nerepatrijuos jų iš Sirijos pabėgėlių stovyklų.
Pasaulio lietuviai
Ministras susitiko su JAV-Lietuvos verslo tarybos delegacija
Rugsėjo 19 dieną užsienio reikalo ministras Linas Linkevičius susitiko su JAV-Lietuvos verslo tarybos (ALBC) verslo misijos nariais. Delegacijoje – vienuolika JAV kompanijų, vykdančių veiklą Lietuvoje ir atstovaujančių JAV gynybos, finansinių paslaugų, kibernetinio saugumo, biotechnologijų ir farmacijos, tabako, žmogiškųjų išteklių vadybos sektoriams.
Pasaulis
Per šaudynes Teksase žuvo penki žmonės, sužeistas dar 21
JAV Teksaso valstijos vakaruose užpuolikas šeštadienį užgrobė pašto furgoną ir šaudė į atsitiktinius žmones, nušaudamas mažiausiai penkis ir sužeisdamas dar 21, o paskui pats žuvo per susišaudymą su policija.
Pasaulis
Įvardintas Daytono šaudynių vykdytojas, dar 3 žmonės po šaudynių Teksase yra kritinės būklės
Policija identifikavo Daytono šaudynių vykdytoją – tai 24-erių Connoras Brettsas. Užpuoliko namuose FTB ir policija vykdė kratą.
Lietuva
JAV prekybos centre – kruvinos šaudynės, žuvo 20 žmonių
Teksaso valstijos mieste El Pase automatu ginkluotas užpuolikas šeštadienį prekybos centre „Walmart“ nušovė 20 žmonių.
Pasaulis
ietų Kaliforniją supurtė stiprus žemės drebėjimas, seismologė įspėjo, kad gali būti dar blogiau
Pietų Kalifornijoje penktadienio vakare įvyko stiprus 7,1 balo žemės drebėjimas, pranešė Jungtinių Valstijų geologijos tarnyba (USGS).
Pasaulis
D. Trumpas susitiko su Šiaurės Korėjos lyderiu
JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį susitiko su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu. Simbolinis rankų paspaudimas įvyko demilitarizuotoje zonoje (DZ).
Pasaulis
Vos išvengta tragedijos: keleivių pilnas lėktuvas atsidūrė upėje
JAV kariuomenės užsakomojo skrydžio keleivinis lėktuvas „Boeing 737“ penktadienį tūpdamas vienoje karinių jūrų pajėgų aviacijos stotyje Floridoje nuslydo nuo tako į upę, bet per incidentą niekas nežuvo, pranešė pareigūnai.
Pasaulis
Studentas padavė į teismą „Apple“: dėl klaidos veidų atpažinimo įrangoje buvo tampomas po teismus
Studentas iš Niujorko pateikė 1 mlrd. JAV dolerių vertės ieškinį JAV korporacijai „Apple Inc.“, tvirtindamas, kad bendrovės veidų atpažinimo programinė įranga klaidingai susiejo jį su visa serija vagysčių iš „Apple“ parduotuvių.
Pasaulis
Po tymų protrūkio Niujorko priemiestyje - draudimas neskiepytus vaikus vesti į viešąsias erdves
Daugiau nei 150 žmonių užsikrėtus tymais Niujorko apskrityje uždrausta vesti neskiepytus vaikus į viešąsias erdves. Rocklando apskrities pareigūnas Ed Day skelbė, kad tokių veiksmų imtasi siekiant sutramdyti padėtį, kurios metu sveikatos apsaugos pareigūnams vykdant tyrimą jiems neretai priešinimąsi.
Pasaulis
Iš darbo atleistas vyras nušovė penkis bendradarbius
Tepraėjus dienai po susišaudymo Parklando mokykloje, kurio metu žuvo septyniolika žmonių, metinių, Ameriką supurtė dar viena skaudi istorija: sužinojęs, kad yra atleistas iš darbo Ilinojaus valstijoje vyras nušovė penkis savo kolegas, dar kelis sužeidė.
ŽYMA
AMERIKA