penktadienis, sausio 22 d.
Pramogos
Dubline atidaryta Vilniaus Gaono jubiliejui ir Lietuvos žydų metams skirta paroda
Vasario 3 dieną Dublino universitete (Airijoje) buvo oficialiai atidaryta paroda „Lietuvos ir Airijos žydų istorija”, skirta Vilniaus Gaono 300-osioms gimimo metinėms ir Lietuvos žydų istorijos metams paminėti.
Lietuva
Jungtinėse Tautose atidaryta paroda apie Lietuvos žydų praeitį
Sausio 23 dieną Lietuvos nuolatinė misija Jungtinėse Tautose (JT) atidarė parodą „Atspindžiai susikilusiame veidrodyje“ JT būstinėje Niujorke. Ši tarpukario Lietuvos žydų istorijai skirta paroda surengta artėjant Tarptautinei Holokausto aukų atminimo dienai ir minint Vilniaus Gaono bei Lietuvos žydų istorijos metus.
Lietuva
Seime eksponuojama paroda „Žydų narsuoliai kovoje už Lietuvos laisvę“
Seimo III rūmų parodų galerijoje sausio 2–15 d. eksponuojama Lietuvos žydų bendruomenės ir Vyčio paramos fondo parengta paroda „Žydų narsuoliai kovoje už Lietuvos laisvę“. Parodos pristatymo renginys vyks sausio 14 d. 13 val., jame kalbės Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Arūnas Gumuliauskas, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė. Faina Kuklianky, žurnalistas, kolekcininkas Vilius Kvaliauskas.
Pramogos
Los Andžele surengtas litvakų muzikinio paveldo koncertas
Lapkričio 21 dieną Lietuvos generalinis konsulatas Los Andžele (JAV) pakvietė pasitikti 2020-uosius – Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus – skambant litvakų muzikai, stebint autentiškus 1939 metų Vilniaus žydų gyvenimo vaizdus bei dalijantis Lietuvos žydų šeimų istorijomis ir prisiminimais.
Pasaulio lietuviai
Romoje vyks Litvakų dienos
Spalio 30 – lapkričio 10 dienomis vyks Lietuvos ambasados Italijoje organizuojamos Litvakų dienos Romoje.
Anglijoje
Londone paminėta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena
Lietuvos ambasada Jungtinėje Karalystėje, minėdama Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, sukvietė Jungtinės Karalystės žydų ir lietuvių bendruomenes į vakarą, skirtą Vilniuje gimusiam ir jame iki paauglystės gyvenusiam Samueliui Bakui, gelbėtojų dėka išgyvenusiam Vilniaus geto panaikinimą.
Lietuva
Vašingtone prof. Tomas Venclova dalijosi įžvalgomis apie lietuvių ir žydų santykius
Rengiantis 2020 metais minėti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus, rugsėjo 16 dieną Lietuvos ambasada Vašingtone surengė diskusiją apie lietuvių ir žydų santykius šiandien ir prieš 40 metų. Pagrindinis diskusijos svečias – poetas, intelektualas, ilgametis Jeilio universiteto profesorius Tomas Venclova.
Pasaulio lietuviai
Niujorke rengiamos pirmosios litvakų dienos
Rengiantis 2020-iesiems, Lietuvos žydų istorijos metams, ir Vilniaus Gaono 300-ųjų gimimo metinių minėjimui Lietuvos generalinis konsulatas Niujorke, bendradarbiaudamas su Lietuvos kultūros institutu, Lietuvos kultūros atašė JAV, Žydų tyrimų institutu YIVO, Niujorko Hunter koledžu, rengia pirmąsias Litvakų dienas Niujorke.
Pasaulis
Grožio procedūros pasibaigė amputacija
Moteris nusprendusi išmėginti tailandietiškų žuvyčių procedūrą, kurios metu šios nuo kojų pašalina negyvas odos ląsteles, liko be visų kojos pirštų.
Kultūra
Pro kameros akį
Į žydų bendruomenę, jos tarpusavio ryšius bei santykius su šalimis kaimynėmis pažvelgti kviečia Izraelio kino vakarai. Apie renginio idėją su programos sudarytoju, tarptautinių santykių specialistu Giedriumi Jokubauskiu kalbasi Inesa Rinkevičiūtė.
Kultūra
BBC kuria filmą apie žydų pėdsakų Vilniuje paieškas
Jungtinių Valstijų mokslininkai tęsia archeologinius tyrimus Lietuvoje ieškant žydų kultūros ir istorijos pėdsakų – su mokslininkais į Vilnių atvyko ir kanadiečių filmavimo grupė, kurianti dokumentinį filmą britų nacionaliniam transliuotojui BBC.
Aktualijos
Litvakai noriai naudojasi galimybe atkurti Lietuvos pilietybę
Iš Lietuvos kilę žydai aktyviai naudojasi galimybe atkurti šalies pilietybę po pernai liepą įsigaliojusių pataisų, leidžiančių jiems tai padaryti lengviau.
Kultūra
Išnykimas – taip pat istorija
Jeruzalės Hebrajų universiteto lektorius dr. Vladimiras Levinas į Lietuvą atvyko pristatyti Vilniaus sinagogų žemėlapio. Kaip litvakų paveldą pamažu susigrąžiname į knygų lentynas ir į savo sąmonę, svečias kalbėjosi su IQ kultūros redaktore Viktorija Vitkauskaite.
Pramogos
Eltonas Johnas užsikretė reta ir pavojinga infekcija
Britų popmuzikos legenda Eltonas Johnas per gastroles pasigavo „potencialiai mirtiną“ infekciją, dėl kurios dvi naktis praleido intensyviosios slaugos palatoje ir turėjo atšaukti koncertus.
Aktualijos
Šeduvoje iškils unikalus litvakų muziejus
Žymiausi pasaulio muziejininkai ir architektai Lietuvoje kuria analogų pasaulyje neturintį projektą.
Lietuva
Nauja meningokoko auka: Vilniuje mirė kūdikis
Lietuvoje vaikų gyvybes vėl šienauja meningokokas. Ši liga antradienį pasiglemžė vos septynių mėnesių berniuko gyvybę. Šeimoje auga vyresnė mergaitė, kuri lanko vieną Vilniaus darželių, tačiau kol kas nėra žinoma, ar ji taip pat serga.
Gyvenimas
Medikai: dėl neplautų salotų JK infekcijos protrūkis
Po to, kai mirė du, o stipriai susirgo daugiau nei 150 pacientų, Jungtinės Karalystės medikai perspėjo šalies gyventojus būti atidesniems ir nepamiršti kruopščiai nuplauti iš parduotuvių parsineštų supakuotų salotų lapų.
Lietuva
Šauktinius išgąsdino staigi jauno kario mirtis
Pirmadienį Kaune mirė 21-erių metų šauktinis. Privalomosios pradinės karo tarnybos karys jaunesnysis eilinis Martynas Jurkus blogai pasijuto sekmadienį. Remiantis pirminiais duomenimis, jis mirė nuo ūmaus infekcinio susirgimo.
Lietuva
Iš mirties nagų mergaitę išplėšė mamos atkaklumas
Lietuvius, o ypač mažus vaikus auginančius tėvus, į neviltį varo ne tik mirtina laikoma meningokoko infekcija, bet ir medikai. Šiais metais jau mirė keturi vaikai nuo žaibinės minėtos meningoko formos, o viena kol kas gyva tik dėl mamos atkaklumo.
Aktualijos
Žaidžiame litvakus
Žydą iš Lietuvos vadinti litvaku, griežtai vertinant, yra šioks toks nesusipratimas. Bet vadiname ir vadinkime.
ŽYMA
LITVAKAI