sekmadienis, rugpjūčio 7 d.
Afganistaną paliko paskutiniai britų kariai
BNS
Scanpix

Jungtinė Karalystė šeštadienį išskraidino paskutinius savo kariškius iš Afganistano ir užbaigė pajėgų išvedimą, palikdama šimtus teisę į perkėlimą turinčių afganistaniečių.

Gynybos ministerija socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad „paskutiniu skrydžiu JK ginkluotųjų pajėgų nariai išvyko iš Kabulo“. Paskelbtose nuotraukose matyti į lėktuvą lipantys išvargę kariai.

Pagerbdama karius ministerija parašė: „Visiems, kas drąsiai tarnavo siaubingomis sąlygomis, patirdami didžiulį spaudimą, kad saugiai evakuotų pažeidžiamiausius civilius: ačiū.“

Anksčiau šeštadienį JK išsiuntė paskutinį lėktuvą su evakuojamais civiliais, baigdama savo operaciją civiliams, diplomatams ir kariams išskraidinti prieš rugpjūčio 31-osios terminą, sutartą su Talibanu dėl JAV pajėgų išvedimo.

Ministras pirmininkas Borisas Johnsonas padėkojo gelbėjimo operacijos vykdytojams ir sakė, kad jie per mažiau nei dvi savaites padėjo daugiau kaip 15 tūkst. žmonių.

„Noriu padėkoti visiems dalyvavusiesiems ir tūkstančiams tų, kas tarnavo pastaruosius du dešimtmečius. Galite didžiuotis tuo, ką pasiekėte“, – sakoma socialinėje žiniasklaidoje paskelbtoje B. Johnsono žinutėje.

Gynybos sekretorius Benas Wallace'as sakė, kad JK kariai „padėjo tūkstančiams žmonių pasiekti geresnę ateitį ir saugumą“.

„Veria širdį“

Britų ginkluotųjų pajėgų vadas generolas seras Nickas Carteris anksčiau šeštadienį transliuotojui BBC sakė, kad evakuacijos operacija „vyko taip gerai, kaip tik galėjo“, bet pripažino, jog „veria širdį“ dėl to, kad „negalėjome išgabenti visų“.

N. Carteris pabrėžė, kad Didžioji Britanija priims juos, jei jiems pavyks išvykti pasibaigus terminui per trečiąsias šalis ar kitais būdais.

B. Wallace'as anksčiau nurodė, kad pagal JK perkėlimo schemą nepavyko evakuoti iki 1,1 tūkst. afganistaniečių.

Tarp žmonių, ketvirtadienį žuvusių per ataką susprogdinant bombą prie Kabulo oro uosto, yra keli JK piliečiai. Atsakomybę už šią ataką prisiėmė islamistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) regioninis padalinys.

BBC šeštadienį pranešė, kad žuvo taksi vairuotojas iš Londono Mohammadas Niazi, o jo žmona ir du iš jų vaikų dingo.

Britų užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas penktadienį sakė, kad žuvo du JK piliečiai ir kito piliečio vaikas. Neaišku, ar šis skaičius apima M. Niazi.

Paskutinės kelios dienos bus „labai sunkios“ JAV operacijai, sakė N. Carteris.

„Manau, kad mūsų sąjungininkams amerikiečiams, kurie iš esmės bus ariergardas,... bus labai sunku“, – sakė jis ir pridūrė, kad IS grėsmė nedingo.

Kontroversiškas gyvūnų gelbėjimas

Tarp paskutinių iš Kabulo išvykusių britų buvo vienos gyvūnų prieglaudos savininkas. Jis išskrido užsakomuoju skrydžiu drauge su maždaug 200 šunų ir kačių iš prieglaudos Kabule.

Prieštaringai vertinamą ir daugelį papiktinusią misiją Paulas Farthingas, prieglaudos „Nowzad“ įkūrėjas, surengė remiamas tokių įžymybių kaip komikas Ricky Gervaisas.

„Nowzad“ socialiniame tinkle „Facebook“ parašė: „Su palengvėjimu patvirtiname, kad Penas ir „Nowzad“ gyvūnai šią popietę išvyko iš Afganistano ir jau yra saugūs.“

Tačiau P. Farthingo siekį išgabenti gyvūnus daug kas kritikavo, nes šimtai afganistaniečių, turinčių teisę išvykti į JK, neturėjo galimybių tai padaryti.

Tarp šių žmonių yra ir P. Farthingo darbuotojai, kuriems prie oro uosto nepavyko pasiekti eilės priekio. Prieglauda paskelbė „darysianti visa, ką gali, kad jiems padėtų“.

Laikraštis „The Times“ citavo JK gynybos šaltinį, sakiusį, kad P. Farthingas „ne tik paliko savo darbuotojus afganistaniečius, bet ir... prinešė į savo lėktuvą šunų, JAV nešant [į lėktuvą] savo 13 žuvusiųjų“ palaikus po ketvirtadienio atakos.

Bendruomenių Rūmų specialiojo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Tomas Tugendhatas radijui LBC sakė, kad vienas britams dirbęs afganistaniečių vertėjas jo klausė: „Kodėl mano penkiametis vertas mažiau už jūsų šunį?“

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 08 29 14:23
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt