sekmadienis, rugpjūčio 7 d.
Buvęs britų premjeras kaltina Vakarus apleidus Afganistaną
BNS
Scanpix
Tony Blairas

Buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas, kuriam esant valdžioje 2001 metais Jungtinė Karalystė prisijungė prie Jungtinių Valstijų karo Afganistane, šeštadienį pasmerkė Afganistano „apleidimą“, kurį pavadino „pavojingu“ ir „nereikalingu“.

Pirmą kartą nuo tada, kai praėjusį savaitgalį žlugo Afganistano vyriausybė, padėtį pakomentavęs buvęs JK vyriausybės vadovas sukritikavo JAV dėl pasitraukimo motyvų, kuriuos pavadino „kvailais“ ir „vedamais ne didžiosios strategijos, bet politikos“.

„Afganistano ir jo žmonių apleidimas yra tragiškas, pavojingas ir nereikalingas. Tai neatitinka nei jų, nei mūsų interesų, – straipsnyje, kuris buvo paskelbtas jo instituto tinklalapyje, rašo T. Blairas. – Mums nereikėjo to daryti... Mes tai padarėme paklusdami kvailam politiniam šūkiui dėl „amžinų karų“ nutraukimo, tarsi mūsų įsipareigojimai 2021 metais bent kiek primintų mūsų įsipareigojimus prieš 20 ar net 10 metų.“

Manoma, kad toks pareiškimas bus palaikytas tiesioginiu JAV prezidento Joe Bideno užsipuolimu, nes šis per savo rinkimų kampaniją pernai ne kartą kartojo frazę „amžini karai“.

T. Blairas dėl savo tvirtos paramos JAV vadovaujamoms karinėms operacijoms Afganistane ir vėliau Irake yra prieštaringai vertinamas ir JK, ir užsienyje. Jis mano, kad pasitraukimas „kiekvienai džihadistų grupelei pasaulyje leido džiūgauti“.

„Rusija, Kinija ir Iranas tai matys ir pasinaudos. Ir visi, kam Vakarų lyderiai ką nors žadės, pagrįstai tai laikys nestabilia valiuta“, – pridūrė T. Blairas.

Britanijos užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas, pats sulaukęs kritikos dėl to, kad žlungant Kabului atostogavo, vėlų šeštadienio vakarą pripažino, kad Maskva ir Pekinas dabar Afganistane vaidins svarbesnį vaidmenį.

„Mums teks pasikviesti šalių su potencialia tarpininkavimo įtaka, tokių kaip Rusija ir Kinija, kad ir kaip mes to nenorėtume, – laikraščiui „The Sunday Telegragh“ sakė jis. – Taip turėsime grupę su didesne įtaka ir galimybėmis geriau perteikti mūsų žinią Talibanui.“

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2021 08 22 14:05
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt