antradienis, gegužės 24 d.
Į Afganistano vidurines mokyklas Talibanas nurodė grįžti tik berniukams ir mokytojams vyrams
BNS
Scanpix
Pamoka vienoje Kabulo mokyklų.

Naujieji Afganistano vadovai talibai šeštadienį liepė į vidurines mokyklas grįžti tik berniukams ir mokytojams vyrams, o mergaičių ir mokytojų moterų padėtis jų įsake nepaminėta.

Griežtojo kurso islamistų grupuotė praėjusį mėnesį nuvertė JAV remtą vyriausybę, tačiau pažadėjo švelnesnį valdymą nei ankstesnį kartą 10-e dešimtmetyje, kai moterims dažniausiai buvo draudžiama mokytis ir dirbti.

Tačiau Švietimo ministerijos įsakas dėl grįžimo į mokyklas yra naujausias šios vyriausybės žingsnis, keliantis grėsmę moterų teisėms.

„Visi vyrai mokytojai ir moksleiviai turėtų lankyti savo švietimo įstaigas“, – sakoma pareiškime, paskelbtame prieš šeštadienį prasidedančius užsiėmimus.

Vėlų penktadienį paskelbtame pareiškime neminimos mokytojos ar moksleivės.

Vidurinės mokyklos, kurias paprastai lanko 13–18 metų paaugliai, Afganistane dažnai būna atskirtos pagal lytį. Per COVID-19 pandemiją jos nekart buvo uždarytos; jos neveikė ir nuo to laiko, kai talibai užgrobė valdžią.

Nuo 2001-ųjų, kai per JAV vadovaujamą invaziją buvo nuverstas Talibanas, Afganistane padaryta didelė pažanga mergaičių švietimo srityje: mokyklų skaičius išaugo trigubai, o moterų raštingumas beveik padvigubėjo iki 30 procentų. Tačiau pokyčiai iš esmės apsiribojo tik miestais.

Jungtinės Tautos pareiškė esančios „labai susirūpinusios“ dėl mergaičių mokymo ateities Afganistane.

„Labai svarbu, kad visos mergaitės, įskaitant vyresnes mergaites, galėtų nedelsdamos vėl pradėti mokytis. Kad būtų galima tęsti mokymą, mums reikia mokytojų moterų“, – sakė JT vaikų agentūra UNICEF.

Pradinės mokyklos Afganistane jau atidarytos, o berniukai ir mergaitės dažniausiai lanko atskiras klases. Be to, kai kurios mokytojos moterys ten galėjo grįžti į darbą.

Naujasis režimas taip pat leido moterims lankyti privačius universitetus, nors griežtai ribojama jų apranga bei judėjimas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 09 18 12:21
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt