trečiadienis, liepos 6 d.
JK pasiūlys NATO „didelį karinį dislokavimą“ Europoje (papildytas)
BNS
Facebook
Borisas Johnsonas

Jungtinė Karalystė, reaguodama į augantį „Rusijos priešiškumą“ Ukrainos atžvilgiu, rengiasi pasiūlyti NATO „didelį“ karių, ginklų, karo laivų ir lėktuvų dislokavimą Europoje, šeštadienį paskelbė ministras pirmininkas Borisas Johnsonas.

Pasiūlymas turi būti pateiktas NATO kariniams vadams kitą savaitę. Pagal jį Londonas galėtų padvigubinti dabartinį savo maždaug 1 150 karių kontingentą Rytų Europos šalyse ir nusiųsti Estijai „gynimosi ginklų“, nurodė ministro pirmininko biuras.

„Šiuo paketų būtų pasiųsta aiški žinia Kremliui, [kad] netoleruosime jų destabilizuojamos veiklos ir Rusijos priešiškumo akivaizdoje visuomet palaikysime savo sąjungininkes“, – sakoma vėlai šeštadienį paskelbtame B. Johnsono pareiškime.

„Nurodžiau mūsų ginkluotosioms pajėgoms pasirengti dislokavimui Europoje kitą savaitę, užtikrinant, kad galėtume remti savo sąjungininkes NATO sausumoje, jūroje ir ore“, – pridūrė jis.

Pasak B. Johnsono, jei Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirinktų „kraujo liejimą ir destrukciją“ Ukrainoje, tai būtų „tragedija Europai“.

„Ukraina turi turėti laisvę rinktis savo ateitį“, – tvirtino jis.

B. Johnsonas, pastarosiomis savaitėmis dėl virtinės skandalų jaučiantis didelį politinį spaudimą, penktadienį sakė, kad artimiausiomis dienomis kalbėsis su V. Putinu ir paragins jį deeskaluoti įtampą dėl Ukrainos.

Kitą savaitę B. Johnsonas turi lankytis regione.

Rusijos ir Vakarų santykiai yra žemiausiame taške nuo Šaltojo karo laikų, Maskvai prie Ukrainos sienų dislokavus dešimtis tūkstančių karių.

Sustiprintų paramą

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija pirmadienį parlamente turėtų paskelbti apie sankcijų Rusijai sugriežtinimą, taikantis į strateginius ir finansinius interesus.

Tuo tarpu Jungtinės Karalystės pareigūnai bus nusiųsti į Briuselį, kur įsikūrusi NATO būstinė, kad, ministrams pirmadienį aptarus įvairias galimybes, galutinai suderintų karinio pasiūlymo detales.

Kitą dieną Didžiosios Britanijos gynybos štabo viršininkas, ginkluotųjų pajėgų vadas Tony Radakinas informuos ministrų kabineto narius apie padėtį Ukrainoje.

Pasak B. Johnsono biuro, galimas lėktuvų, karo laivų ir karinių specialistų, taip pat karių ir ginklų dislokavimas sustiprintų NATO gynybą ir „Jungtinės Karalystės paramą partneriams Šiaurės ir Baltijos šalyse“.

Estijoje jau dislokuota per 900 britų karių, o daugiau kaip 100 britų karių šiuo metu yra Ukrainoje, kur dalyvauja 2015 metais prasidėjusioje mokymo misijoje.

Be to, Lenkijoje yra dislokuota apie 150 britų karių.

Karo laivas „HMS Prince of Wales“, šiuo metu Europos Arkties regione vadovaujantis NATO NATO aukštos parengties jūrų pajėgoms, yra pasirengęs „per kelias valandas pradėti persidislokavimą, jei įtampa dar labiau padidėtų“, sakoma Dauningo gatvės pranešime.

Diplomatiniame fronte Britanijos užsienio reikalų sekretorė Liz Truss ir gynybos sekretorius Benas Wallace'as rengiasi artimiausiomis dienomis apsilankyti Maskvoje ir susitikti su kolegomis rusais.

„Jų bus prašoma gerinti santykius su prezidento Putino vyriausybe ir skatinti deeskalaciją“, – sakoma B. Johnsono biuro pranešime.

Be to, kitą savaitę B. Wallace'as ketina nuvykti į Vengriją, Slovėniją ir Kroatiją.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 01 30 08:35
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt