trečiadienis, rugpjūčio 17 d.
Šiaurės Airijos respublikonų judėjimo lyderė sukritikavo JK konservatorius: britai su mumis žaidžia „žaidimus“
BNS
Scanpix
„Sinn Fein“ lyderė Mary Lou McDonald

Partijos „Sinn Fein“ lyderė sekmadienį apkaltino Jungtinės Karalystės ministrą pirmininką Borisą Johnsoną (Borisą Džonsoną) aukojant Šiaurės Airiją, kad būtų sustiprintos jo paties susilpnėjusios pozicijos.

B. Johnsono vyriausybė pirmadienį pateiks įstatymo projektą, kuriuo perrašys savo po „Brexito“ prisiimtus įsipareigojimus dėl Šiaurės Airijos. Tačiau britų vyriausybė neigia, kad pažeidžia savo sutartinius įsipareigojimus Europos Sąjungai.

Šiaurės Airijos reikalų sekretorius Brandonas Lewisas (Brendonas Luisas) teigia, kad įstatymo projektas yra „teisėtas“ ir būtinas ES protokole numatytoms problemoms ištaisyti, kad šioje komplikuotoje teritorijoje būtų atkurtas valdžios pasidalijimas.

Tačiau „Sinn Fein“ pirmininkė Mary Lou McDonald (Meri Lu Makdonald) pareiškė, kad šis įstatymo projektas vienašališkai pažeis JK išstojimo iš ES sutartį. Ji taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad praėjusį pirmadienį B. Johnsonui vos pavyko išsigelbėti per balsavimą dėl Konservatorių partijos vadovo posto.

„Gėda naudoti Airijos šiaurę, naudoti Airiją kaip derybų kozirį“, –“Sky News“ televizijai sakė ji, kaltindama konservatorius „žaidimais ir išsisukinėjimais“.

Jos teigimu, JK vyriausybės siūlymai veikiau yra skirti „sustiprinti Boriso Johnsono arba vieno iš jo būsimų įpėdinių ego, lyderio ambicijas“.

„Tai negarbingi dalykai“, – pareiškė M. L. McDonald.

Taip pat duodamas interviu „Sky News“ televizijai B. Lewisas sakė, kad Šiaurės Airijos protokolas trikdo prekybą ir kad jam trūksta paramos iš vietinių JK palaikančios unionistų partijos.

„Todėl yra visiškai teisinga, kad mes tai taisome“, – sakė jis ir pridūrė, kad svarbiau už protokolą yra apsaugoti Šiaurės Airijoje 1998 metais pasiektą taikos susitarimą.

M. L. McDonald paprieštaravo ir pareiškė, kad visuomenė ir dauguma Šiaurės Airijos įstatymų leidėjų palaiko protokolą.

„Brandonas Lewisas vėl kalba apie tai, apie ką nesupranta, ir jau ne pirmą kartą“, – sakė ji, kaltindama vyriausybę, kad ši „kenkia (1998 metais pasiektam) Didžiojo penktadienio susitarimui, puola jį ir daro jam žalą“.

Praėjusį mėnesį vykusiuose Šiaurės Airijos rinkimuose „Sinn Fein“ pirmą kartą istorijoje tapo pagrindine rinkimų laimėtoja.

Tačiau Demokratinė junionistų partija teigia, kad protokolas kelia pavojų Šiaurės Airijos statusui Jungtinėje Karalystėje ir boikotuoja vietos valdžią ir tokiu būdu laiko ją nežinioje pagal 1998 metų susitarimą.

Pagal minėtą protokolą numatyta tikrinti iš Anglijos, Škotijos ir Velso įvežamas prekes, kad jos nepatektų į ES bendrąją rinką per Airijos Respubliką.

JK valdžia minėtu įstatymo projektu ketina atsisakyti daugumos patikrų sukurdama vadinamąjį „žaliąjį kanalą“, kuriuo britų prekybininkai galės siųsti prekes į Šiaurės Airiją nepateikdami ES muitinės deklaracijų.

Skelbiama, kad JK parlamente balsavimą dėl pasitikėjimo atlaikęs B. Johnsonas yra „Brexitą“ remiančių griežtosios linijos šalininkų konservatorių spaudžiamas griežtinti įstatymo projektą ir panaikinti Europos Teisingumo Teismo vykdomą protokolo priežiūrą.

B. Lewisas atsisakė veltis į detales, kol įstatymo projektas nebus pirmadienį pristatytas parlamente, tačiau teigė, kad ES yra „nenuoširdi“, teigdama, jog pademonstravo lankstumą.

Savo ruožtu Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Coveney (Saimonas Kovenis) ketvirtadienį pareiškė, kad ES sostinėse padidėjo opozicija Britanijos taktikai, ir suabejojo, ar Londonas yra „rimtai nusiteikęs derybų būdu rasti sprendimą“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2022 06 12 15:10
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt