penktadienis, rugsėjo 30 d.
Vyrui persodinta genetiškai modifikuota kiaulės širdis
Alfa.lt
University of Maryland school of medicine
Bartley Griffith ir Davidas Bennettas

JAV gyvenantis vyras tapo pirmuoju žmogumi pasaulyje, kuriam buvo persodinta genetiškai modifikuotos kiaulės širdis, praneša BBC.

57 metų Davidas Bennettas jaučiasi gerai, praėjus trims dienoms po eksperimentinės septynias valandas trukusios procedūros, teigia gydytojai.

Transplantacija buvo laikoma paskutine viltimi išgelbėti D. Bennetto gyvybę, nors kol kas neaišku, kokios jo ilgalaikės galimybės išgyventi.

„Tai buvo arba mirti, arba atlikti šią transplantaciją, – dieną prieš operaciją paaiškino pacientas. – Žinau, kad tai – šūvis tamsoje, bet tai paskutinis mano pasirinkimas.“

Merilendo universiteto medicinos centro gydytojams JAV medicinos reguliavimo institucija suteikė specialų leidimą atlikti procedūrą, remdamasi tuo, kad priešingu atveju D. Bennettas būtų miręs.

Jis buvo laikomas netinkamu žmogaus organo transplantacijai, o tokį sprendimą dažnai priima gydytojai, kai paciento sveikata yra labai bloga.

Medikų komandai, kuri atliko transplantaciją, tai žymi ilgus metus trukusių tyrimų kulminaciją ir gali pakeisti gyvenimus visame pasaulyje.

Chirurgas Bartley Griffithas mano, kad operacija priartins pasaulį „vienu žingsniu prie organų trūkumo krizės sprendimo“. Ši krizė reiškia, kad 17 žmonių per dieną JAV miršta laukdami transplantacijos, o daugiau nei 100 tūkst. yra laukiančiųjų sąraše.

Jau seniai svarstoma galimybė panaudoti gyvūnų organus vadinamajai ksenotransplantacijai, kad būtų patenkintas poreikis, o kiaulių širdies vožtuvų naudojimas jau tapo įprastu.

2021 m. spalį Niujorko chirurgai paskelbė sėkmingai persodinę žmogui kiaulės inkstą. Operacija buvo pažangiausias eksperimentas šioje srityje, tačiau tuo metu paciento smegenys nefunkcionavo, tad jis jau buvo miręs ir neturėjo vilties pasveikti.

Tačiau D. Bennettas tikisi, kad jo transplantacija leis tęsti gyvenimą. Jis buvo prikaustytas prie lovos šešias savaites iki operacijos ir prijungtas prie aparato, kuris išlaikė jį gyvą po to, kai jam buvo diagnozuota mirtina širdies liga.

„Nekantrauju pakilti iš lovos, kai atsigausiu“, – tikino jis.

Vakar buvo pranešta, kad D. Bennettas kvėpuoja savarankiškai, yra atidžiai stebimas.

Visgi kas tiksliai bus toliau, neaišku. Transplantacijai panaudota kiaulė buvo genetiškai modifikuota, kad būtų išimti keli genai, dėl kurių paciento kūnas būtų atmetęs organą, praneša naujienų agentūra AFP.

Operavęs chirurgas pabrėžė, kad jie elgiasi atsargiai ir atidžiai stebi D. Bennettą, o jo sūnus Davidas Bennettas jaunesnysis naujienų agentūrai „Associated Press“ sakė, kad šeima „šiuo metu yra nežinioje“.

Tačiau jis pridūrė, kad „jis suvokia to, kas buvo padaryta, mastą ir tikrai suvokia to svarbą“.

2022 01 11 09:17
Spausdinti
Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
traffix.lt