sekmadienis, rugsėjo 27 d.
20 faktų apie koronavirusą ir jo simptomus
Alfa.lt

Internete plintant dezinformacijai apie koronavirusą ir pasklidus gandams apie kai kurių šalių išrastus „stebuklingus vaistus“, BBC žurnalistai teikia svarbiausią informaciją apie šią ligą. Dalijamės faktais, kuriuos būtina žinoti, norint apsaugoti save ir kitus ir realiai pažvelgti į situaciją.

1. COVID-19 ir SARS-CoV-2 nėra tas pats dalykas. COVID-19 yra liga (D reiškia „disease“), kurią sukelia naujas koronavirusas. SARS-CoV-2 yra paties viruso pavadinimas.

2. Terminas „naujasis koronavirusas“ reiškia, kad anksčiau jis nebuvo žinomas ne tik mokslininkams, bet ir mūsų ląstelėms.

3. Per 2 mln. evoliucijos metų mūsų imuninė sistema išmoko kovoti su daugybe infekcijų, tačiau naujasis koronavirusas ją užklupo netikėtai. Todėl taip sunku su juo susidoroti ir taip lengva užsikrėsti.

4. Pradiniame infekcijos etape naujas koronavirusas aktyviai dauginasi gerklėje ir viršutiniuose kvėpavimo takuose. Tada infekcija „nusileidžia“ žemiau ir gali patekti į plaučius, sukeldama uždegimą.

5. Štai kodėl pirmasis infekcijos simptomas yra kosulys, o temperatūra pradeda kilti kiek vėliau.

6. ...arba nekyla visai. 30 proc. asmenų, atvežtų į Uhano ligonines, temperatūra nebuvo aukštesnė nei 36,6.

7. Jei COVID-19 yra lengvos formos, jo simptomai labai panašūs į įprastą sezoninį gripą: sausas kosulys, karščiavimas, bendras silpnumas, kartais raumenų skausmas ar galvos skausmas.

8. Vienas neįprasčiausių koronaviruso simptomų yra skonio ir (arba) kvapo praradimas.

9. Vidutiniškai kiekvienam naujojo koronaviruso nešiotojui pavyksta užkrėsti 2–4 sveikus žmones. Šis skaičius yra didesnis nei sezoninio gripo (1,3), bet mažesnis nei tymų (12+). Vis dėlto atsiranda ir žmonių, kurie užkrečia ir daug daugiau aplinkinių.

10. Pietų Korėjoje virusas buvo kontroliuojamas tol, kol susirgimų skaičius pasiekė 30. Vėliau moteris, kuri gavo slapyvardį „Pacientas 31“, iškart užkrėtė apie 1200 žmonių.

11. Vyresnių nei 70 metų amžiaus grupėje mirštamumas viršija 5 proc., tačiau amžiaus grupėje nuo 80 metų nuo viruso miršta kas dešimtas.

12. Štai kodėl pagrindinis viso pasaulio valdžios institucijų uždavinys yra kuo ilgesniam laikui pratęsti karantiną, neleidžiant dideliam žmonių skaičiui sirgti COVID-19 tuo pačiu metu.

13. Kiekvieną dieną žmonių, užsikrėtusių virusu, skaičius padidėja maždaug trečdaliu.

14. Pandemija pasiekė jau atokiausius pasaulio kampelius, įskaitant garsiąją Velykų salą, kur kovo 24 d. buvo oficialiai patvirtintas pirmasis atvejis – užsikrėtė 42 metų vyras.

15. Ar virusas žmogui buvo pavojingas nuo pat tos akimirkos, kai juo užsikrėtė pirmasis sergantis asmuo? O gal jis mutavo ir išmoko įsiskverbti į mūsų ląsteles jau būdamas žmoguje? Į šiuos klausimus mokslininkai dar nerado atsakymų.

16. Jei virusas jau buvo pavojingas prieš kontaktuojant su žmonėmis, tai reiškia, kad jis vis dar gali gyvuoti kur nors gyvūnų karalystėje ir anksčiau ar vėliau vėl tapti užkratu žmonėms.

17. Versiją apie dirbtinę koronaviruso kilmę kruopščiai patikrino kelios mokslininkų komandos iš skirtingų šalių ir ją atmetė.

18. Virusą galima lengvai pasiimti absoliučiai tuščioje patalpoje, kur anksčiau buvo užsikrėtęs žmogus.

19. Ore koronavirusas išlieka gyvybingas tris valandas.

20. Galbūt skiepai nuo koronaviruso niekada nebus išrasti. Viso pasaulio mokslininkai jau 35 metus bando sukurti vakciną nuo ŽIV. Kol kas jiems nepavyko.

2020 05 04 09:48
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt