ketvirtadienis, vasario 25 d.
Anglijos bankas prognozuoja mažesnį JK ekonomikos smukimą, bet ilgesnį atsigavimą
Alfa.lt

Jungtinės Karalystės ekonomikai reikės daugiau laiko atsigauti nuo koronaviruso pandemijos, nei buvo anksčiau planuota, teigė Anglijos bankas savo prognozėje, perspėdamas dėl augančio nedarbo ir kitų grėsmių, kaip antra pandemijos banga ar „Brexit“.

Portalo CNN duomenimis, JK valstybinis bankas teigė, kad šalies BVP šiais metais turėtų smukti 9,5 proc. – daugiausia per 99 metus. Tai yra mažiau grėsmingas ekonomikos smukimas nei gegužę prognozuotas 14 proc. – didžiausias BVP kritimas per 300 metų. Tačiau Anglijos bankas perspėjo, kad ekonomika turėtų atsigauti lėčiau, nei planuota anksčiau.

Nors ekonominė veikla nuo balandžio, panašu, atsigauna, bankas dabar mano, kad atsigavimo tempai link naujų metų lėtės. Į prognozes įtraukta ir JK prekybinio susitarimo su ES po „Brexit“ įtaka.

„Mes nejaučiame labai stipraus atsigavimo signalo pagal tai, kas mūsų laukia ateityje“, – teigė Anglijos banko vadovas Andrew Bailey.

JK BVP neturėtų pasiekti turėto 2019 m. pradžios lygio iki pat 2021 m. Bankas spėja, kad artėjančiais metais ekonomika turėtų augti 9 proc.

„JK ir pasaulio ekonomikų perspektyvos lieka neįprastai neaiškios, – teigė banko atstovai. – Situacija stipriai priklausys nuo pandemijos vystymosi eigos, priimtų priemonių saugant viešąją sveikatą ir kaip valstybių valdžios, namų ūkiai ir verslai reaguos į šiuos veiksnius.“

Auganti nedarbo krizė

Koronaviruso pandemija pastūmėjo Jungtinę Karalystę į gilią ekonominę duobę ir sukėlė rimtą nedarbo krizę. Didžiosios JK kompanijos, kaip „British Airways“ ar BP, nurėžė daugiau nei 100 tūkst. darbo vietų. Vien per praėjusią savaitę nurėžus 4,5 tūkst. darbo vietų, tendencijos turėtų dar labiau prastėti spalį užbaigiant specialią darbo vietų išsaugojimo programą.

Anglijos bankas numato, kad nedarbo lygis iki metų galo turėtų pasiekti 7,5 proc. – beveik dvigubai daugiau nei buvo kovą.

„Brexitas“ tik gilina valstybės problemas. Net jei JK pavyks užsitikrinti prekybinį susitarimą su didžiausia savo prekybos partnere ES, šalies kompanijos patirs papildomai milijardus svarų išlaidų prekiaudamos su bendrija.

Boriso Johnsono vyriausybės žadėti tuntai prekybinių susitarimų irgi vargiai stumiasi iš mirties taško. Kol kas pasiekta vos 8 proc. visos JK prekybos vertų susitarimų, tarp kurių yra su Šveicarija, Islandija, Norvegija ir Pietų Korėja. Bandymai atkartoti ES ir Japonijos prekybinį susitarimą su Tokijumi buvo atnaujinti praėjusį ketvirtadienį.

Taip pat lieka ir rimta koronaviruso grėsmė darbo rinkai. Atėjus antrai viruso bangai, prognozuojama, kad metų gale nedarbas gali išaugti net iki 15 proc. 

2020 08 11 10:35
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt