antradienis, rugsėjo 29 d.
Anglijos lietuvių teisė į gydymo Lietuvoje kompensavimą
tiesa.com

Nuo 2013 m. nuolatiniams Jungtinės Karalystės rezidentams atsirado galimybė  gydytis  kitose Europos ekonominės erdvės šalyse, įskaitant Lietuvą ir,  jei pacientas atitinka NHS reikalavimus, gauti kompensaciją už patirtas medicinines išlaidas.

Šiuo metu Anglijoje NHS eilėse gydymo laukia net 4 milijonai pacientų, tad vis dažniau Anglijos lietuviai nusprendžia kreiptis pagalbos į gimtosios šalies medikus. Tame yra daug privalumų: kalbos barjero nebuvimas, kokybiškas gydymas laiku be eilių ir galimybė gauti iki 100% gydymo išlaidų siekiančią NHS kompensaciją.

Apie visą kompensavimo tvarką ir teisinius reikalavimus kalbamės su Gydymo Lietuvoje Kompensavimo Biuro atstovu Aaronu Žukausku.

Už kokias paslaugas galima NHS kompensacija?

Kompensacija galima už paciento patirtas išlaidas, susijusias su gydytojų konsultacijoms, diagnostika ir gydymu (operacijomis) tiek privačiose, tiek valstybinėse gydymo įstaigose Lietuvoje. Esminis kriterijus – analogiškas planinis gydymas turi būti prieinamas pacientui NHS sistemoje Anglijoje (net jei jis ir nebuvo skirtas). Dažniausiai kompensuojamos operacijos, susijusios su ginekologinėmis, ortopedinėmis, nevaisingumo ligomis, išvaržomis, hemarojumi ir kt. Aš turiu mėlyną European Health Insurance Card (EHIC), išduotą Jungtinėje Karalystėje. 

Ar galiu su ja gauti gydymą Lietuvoje?

EHIC yra skirta tik kai būtina suteikti skubią nemokamą pirmąją pagalbą (galioja tik valstybinės ES ligoninės priimamajame). Šios kortelės turėjimas nesuteikia teisės į planinį gydymą (tyrimus, operacijas). Jei pacientas nori gydytis konkrečią diagnozuotą ligą Lietuvoje (privačioje ar valstybinėje klinikoje) ir gauti NHS kompensaciją, jis turi susimokėti už gydymą savo lėšomis ir tik vėliau grįžus į Angliją, tvarkytis dokumentus išmokai gauti.

Ar kompensuojamos visos medicininės išlaidos?

Kompensacija gali siekti iki 100% faktinių gydymo išlaidų. Maksimali įmanoma kompensacijos suma negali viršyti vietinių NHS tarifų už analogišką operaciją. Pvz.: jei operacija Lietuvoje kainavo 2000 eurų, o NHS analogiška operacija kainuoja 1800 eurų, maksimali įmanoma kompensacija pacientui bus 1800 eurų. NHS tarifai yra gana aukšti, todėl labai dažnai net ir privačių Lietuvos gydymo įstaigų paslaugos yra padengiamos. Rekomenduojame pradėti kompensavimo procesą, jei bendra išlaidų suma yra bent 200 eurų (už vieną diagnozuotą ligą). Visas kompensavimo procesas gali užtrukti iki 6 mėn.

Koks yra terminas, per kurį būtina susitvarkyti dokumentus kompensacijai gauti?

Termino nėra, todėl visos operacijos, darytos nuo 2014 metų gali būti svarstomos. Tokiais atvejais svarbu turėti dokumentus, įrodančius, kad pacientas operacijos metu Lietuvoje nuolat gyveno Anglijoje. Šiuo atveju, nuolatinio rezidento (permanent resident) kortelė nėra būtina. Pakanka pateikti banko išrašą, kur aiškiai matosi, kad pacientas prieš ir po gydymo gyveno Anglijoje ir vieną dokumentą, susijusį su gyvenamąją vieta: council tax, HMRC sąskaitą ar nuomos sutarties kopiją. Įprastai, vairuotojo pažymėjimas, mobilaus telefono sąskaita, algalapiai / raštai iš darbovietės įprastai nėra laikomi nuolatine rezidenciją įrodančiais dokumentais. Taip pat privalu būti užsiregistravus pas vietinį NHS šeimos gydytoją (GP). Norėtume pabrėžti, kad Brexit derybų metu visos pacientų teisės į kompensaciją išlieka galioti.

Ar prieš vykstant į Lietuvą būtina gauti NHS gydytojo sutikimą?

Kreiptis į GP nėra būtina, kadangi proceso metu yra vertinama Lietuvos gydytojų išvados. Jeigu NHS gydytojas patvirtina, kad pacientui operacija NHS’e nepriklauso, tokiais atvejais analogiškas gydymas Lietuvoje jam taip pat nebus kompensuotas. Tačiau pasitaiko atvejų, kai GP atsisako siųsti pacientą tyrimams ar gydymui ir pacientui vėliau Lietuvoje paaiškėja, kad gydymas mediciniškai yra pagrįstas ir skiriama kompensacija. Jei numatoma operacija yra sudėtinga, labai brangi ar riboto medicininio efektyvumo (pvz. sąnario keitimas, katarakta, nosies pertvara, svorio mažinimas), tokiais atvejais gali reikėti suderinti gydymą su NHS dar prieš išvykstant gydytis (kitu atveju NHS gali atsisakyti kompensuoti gydymą), todėl visada skatiname susisiekti su Gydymo Kompensavimo Biuru dar prieš vykstant gydytis Lietuvoje.

Ar yra operacijų, kurių NHS įprastai nekompensuoja?

NHS nekompensuoja tų operacijų ir procedūrų, kurios nėra teikiamos NHS England sistemoje, t.y. plastinių operacijų, regėjimo korekcijos operacijų, venų varikozės ir adenoidų/anginos šalinimo operacijų (išskyrus itin sunkius atvejus), profilaktinių sveikatos patikrinimų ir kt. Dantų gydymas Lietuvoje daugeliui pacientų taip pat nekompensuojamas (daugiau informacijos galima rasti mūsų tinklalapyje). NHS taip pat nekompensuoja tiesiogiai su gydymu nesusijusių paslaugų, tokių kaip vertimas, kelionės, draudimo išlaidos.

Ar įmanoma iš anksto sužinoti, ar pacientui priklauso NHS kompensacija?

Taip, pacientas gali iš anksto gauti NHS autorizaciją gydymui Lietuvoje kompensuoti. Mes taip pat galime pacientui nurodyti kokia maksimali išmoka įmanoma bus įmanoma konkrečios operacijos atveju. NHS autorizavimui gauti būtina pateikti gydytojo (iš Lietuvos ar JK) išvadas su diagnoze, reikalingu gydymu bei kitus dokumentus. Autorizacijos dokumentų tvarkymas ir NHS atsakymo gavimas užtrunka iki dviejų mėnesių. Ši paslauga mūsų klientams yra nemokama. Pasitaiko atvejų, kai lietuvės, gyvenančios Anglijoje pageidauja gimdyti Lietuvoje

Ar šiuo atveju, galima tikėtis NHS kompensacijos?

Taip, Anglijos lietuviai gali pasirinkti gimdymą privačiuose gimdymo namuose Lietuvoje ir gauti £1755-£2582 medicinos išlaidų kompensaciją. Taip pat yra galimybė gimdyti Lietuvos valstybiniuose gimdymo namuose visiškai nemokamai, tačiau tai privaloma suderinti su mumis ir NHS iš anksto.

Kokius dokumentus reikėtų parsivežti iš Lietuvos?

Įprastai iš Lietuvos gydymo įstaigų būtina gauti detalius medicininius išrašus, nurodančius, kodėl konkretus gydymas buvo reikalingas, originalias detalizuotas sąskaitas ir kvitus, įrodančius, kad tos sąskaitos buvo apmokėtos. Taip pat reikia pateikti visų dokumentų profesionalų vertimą į anglų kalbą. Dėl naujausio dokumentų sąrašo konkrečiu atveju, geriausia kreiptis į mūsų biurą dar prieš vykstant gydytis į Lietuvą.

Ar jūsų biuras gali patarti dėl gydymo Lietuvoje?

Mes bendradarbiaujame su didžiausiomis Lietuvos gydymo įstaigomis, tad visada galime patarti, kurios klinikos ir specialistai yra labiausiai tinkami konkrečios ligos atveju, sukoordinuoti pirminę konsultaciją, tyrimus, išrašus ir t.t. Taip pat, pacientai pradines konsultacijas gali atlikti lietuviškoje klinikoje Baltic Medical Centre Londone bei gauti reikalingus gydytojų išrašus, reikalingus NHS išankstinei autorizacijai (jei ji būtina). Tokiu atveju, pacientui nereikia vykti į Lietuvą pirminei apžiūrai.

Kur pacientai galėtų gauti daugiau informacijos ir kur kreiptis norint gauti kompensaciją?

Anglijos lietuviai gali kreiptis į Gydymo Lietuvoje kompensavimo biurą. Mes esame vienintelė britiška organizacija, kuri tiesiogiai dirba su NHS England. Siekiame, kad pacientai gautų išsamią informaciją apie savo teises į sveikatos apsaugą kitose EEE šalyse, kokybišką gydymą laiku, taip pat pasirūpiname, kad visos leistinos išlaidos būtų kompensuotos per trumpiausią laiką, o reikalingi proceso dokumentai atitiktų visus NHS reikalavimus.

Daugiau informacijos anglų ir lietuvių kalba: www.gydymokompensavimas.co.uk Facebook: www.facebook.com/GydymoKompensavimas NHS tinklalapyje: www.nhs.uk Informacija telefonu +44 (0) 75 3443 7778 (lietuviškai); +44 (0) 20 7617 7301 (angliškai) El.paštas: lietuva@bodybureau.co.uk

2018 12 06 12:50
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt