trečiadienis, rugpjūčio 5 d.
Atskleis užsieniečių registravimo po „Brexit“ tvarką
tiesa.com

Jau šią savaitę turi paaiškėti, kaip bus registruojami Europos Sąjungos piliečiai, į Jungtinę Karalystę atvykę iki „Brexit“ ir gausiantys teisę čia gyventi ir dirbti.

JK valdžios atstovai yra pažadėję, kad iki „Brexit“ į šalį iš kitų ES valstybių atvykę žmonės turės lygiai tokias pačias teises, kaip ir kiti rezidentai.

Šiuo metu JK gyvena apie 3 milijonus ES piliečių, norint visus juos identifikuoti, pirmiausiai teks užregistruoti. Užregistruotiesiems bus suteiktas identifikacijos numeris (ID), kuris ir taps teisėto buvimo šalyje pagrindu.

Anksčiau pasigirdo nuogąstavimų, kad registracija bus sudėtinga ir paini, todėl visų europiečių užregistruoti nepavyks ir dalis jų liks be statuso bei praras teisę gyventi JK.

Tačiau vyriausybė tai neigia ir ketvirtadienį (birželio 21 d.) žada pristatyti registracijos sistemą, kurios tikslas – labai paprastas.

„Aiškiau ir būti negali – teisėtai šalyje gyvenantys piliečiai galės čia likti ir toliau“, – užsiminė vyriausybės vadovė Theresa May.

Teigiama, kad registruojantis lemiamas faktorius gali būti įrašai apie asmens sumokėtus mokesčius ir nacionalinio draudimo įmokas. Forma neva bus paprasta, todėl ją pateikti nebus sudėtinga.

Tačiau su tuo nesutinka ES piliečių teises ginančios organizacijos. Vienos iš jų – New Philanthropy Capital (NPC) – atstovai išanalizavo panašaus masto registracijos sistemas ir tikina, kad įgyvendinti ją 100 procentų neįmanoma.

„Net 5 proc. nesėkmė reikštų, kad be statuso JK liktų apie 170 tūkst. žmonių“, – teigiama NPC pranešime.

Jame remiamasi ankstesne patirtimi užsienyje. Pavyzdžiui, Ispanijoje 2005 metais registruojant imigrantus pavyko pasiekti tik 77 proc. užsibrėžto tikslo, nors dėl to buvo įsteigti 742 informacijos centrai, papildomai pasamdyta 1,7 tūkst. žmonių, o vertėjams išleisti 3 mln. eurų.

JAV susitvarkyti su šiuo uždaviniu sekėsi dar prasčiau: nors mestos didžiulės pajėgos, pavyko užregistruoti tik apie 45 proc. imigrantų.

Jungtinėje Karalystėje ES piliečių registracijai ketinama išleisti apie 60 mln. svarų sterlingų ir pasamdyti apie pusantro tūkstančio darbuotojų.

Galutinis registracijos terminas – 2021 metų birželio 30-oji.

Po „Brexit“ JK žada griežtai kontroliuoti imigracijos srautus ir radikaliai sumažinti gyventi atvykstančių užsieniečių skaičių.

2018 06 20 15:30
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt