sekmadienis, rugpjūčio 9 d.
Avinai oro uostuose
tiesa.com

Notice: iconv(): Detected an illegal character in input string in /home/alfa/subdomains/tiesa/simplehtmldom/simple_html_dom.php on line 1044

Buvo laikai, kai žmonės Vakaruose skrydžiams oru pasidabindavo ne ką prasčiau, nei eidami į aukštos klasės restoraną.

Nes kelionė lėktuvu buvo įvykis. Ir oro uostai Vakaruose prašmatnumu, vidaus taisyklėmis ir keliautojų manieromis bei tarpusavio santykiais nenusileisdavo karališkiems rūmams. Deja, tos dienos nugrimzdo į praeitį, ir oro uostai virto arklidėmis, o ne vieta demonstruoti grožybes ir manieras.

Mūšio laukas ir marionetės

Nieko nebestebina treningais bei šlepetėmis „pasidabinę“ keleiviai. Tačiau nebūtina dėl tokios padėties kaltinti vien visuomenės vulgarizavimo. Kelionės šiais laikais išties sukelia daug daugiau streso, nei anksčiau, ir kartais asmeninis komfortas yra kur kas svarbesnis, nei išsiauklėjimo demonstracija. O baisiausia, kad oro uostai – tai mūšio laukas, kuriame susiremia daugelio dalyvių interesai, o Jūs tesate gerai apgalvotos ir diktatoriškos sistemos marionetė.

Gan simboliška, kad pirmieji komerciniai keleiviai oru buvo avis, antis ir gaidys, 1783 metais pervežti karšto oro balionu. Šiandien mes daug kuo primename tuos pačius avinus, gaidžius ir antytes… Išlikti elegantišku šioje mėsmalėje nėra lengva, tačiau įmanoma. Svarbu tiesiog žinoti, kaip veikia sistema ir kuo ji paremta.

Pramogos ir jų kaina

Pradėkime nuo to, kad lėktuvų vartų numeris daug ką pasako apie oro uosto požiūrį į jo keleivius. Kuo aviakompanija mažiau moka oro uostui už kilimo ir nusileidimo teises ar aptarnavimo paslaugas, tuo tolesnius vartus gauna jos lėktuvai. Taip lieka dar mažiau laiko pagrindinei pramogai oro uostų laukimo salėse – apsipirkimui. O kas gali būti maloniau už neskubrų slankiojimą po „Duty Free“ parduotuves?

Paprastai didžiųjų Europos miestų oro uostuose patalpų nuomos kainos „Duty Free“ parduotuvių zonoje yra kur kas aukštesnės nei pačiame mieste. Tačiau kompanijai turėti savo parduotuvę yra principo reikalas, iš esmės tai reiškia, kad esi „žaidėjas“ rinkoje. O dar logiškiau tai būtų paaiškinti reklamos potencialu.

D. Britanijos Oro uostų valdyba (BAA) ne vien ima pinigus iš parduotuvių už ploto nuomą, bet ir procentą nuo apyvartos. Ką tai reiškia? Ogi siekį skatinti Jus išleisti daugiau pinigų tose parduotuvėse. Pavyzdžiui, reikalavimas registruotis skrydžiui anksčiau oficialiai sąlygotas padidėjusių saugumo priemonių, tačiau iš esmės skirtas tam, kad keleiviai kuo daugiau laiko praleistų „Duty Free“ parduotuvėse. Žinoma, išskyrus mus, skubančius prie tolimiausių vartų stovinčio lėktuvo, pagabensiančio į išsiilgtąją gimtąją šalelę. Nors apskritai nėra klasifikuojami kaip geriausi „Duty Free“ pirkėjai – paskubomis pagriebtas odekolonas meilužei ar saldainis vaikams didesnės įtakos apyvartai neturi.

Geriausiais pirkėjais europietiškuose oro uostuose yra laikomi amerikiečiai, rusai ir arabai (jei teks praleisti visą dieną Heathrow’o oro uoste, atkreipkite dėmesį, kaip parduotuvės keičia savo asortimentą vitrinose priklausomai nuo išvykstančių reisų geografijos; kai kurios tai daro net keturis kartus per dieną.).

Triukai ir galimos jų pasekmės

Oro uostai daro pinigus ne vien iš „Duty Free“ parduotuvių. Paankstintas registracijos laikas reiškia ir priverstinę būtinybę aviakompanijoms ilgiau nuomoti registracijos stendus, o tai, savo ruožtu, reiškia dar labiau suerzintą aviakompanijos personalą, kuriam norisi viską užbaigti kuo greičiau ir pasišalinti parūkyti ar atsigerti kavos. Todėl senas triukas atvykti baigiantis keleivių registracijai ir tikėtis būti pakeltam į aukštesnę klasę gali turėti nepageidaujamų pasekmių.

Kadaise šis triukas buvo veiksmingas ir realus – daugeliui reisų aviakompanijos parduoda 20 procentų bilietų daugiau, nei lėktuve yra vietų. Dabar, susiklosčius aplinkybėms, iš to dar galima ir uždirbti: tuo atveju, jei visi keleiviai susirinks skrydžiui, tie, kuriems nebelieka vietos, gauna piniginę kompensaciją su bilietu kitai dienai ar kitam reisui (Vakaruose yra asmenų, kurie iš to tiesiog gyvena). Belieka pridurti, kad aviakompanijos tokių „tyčinių“ keleivių nemėgsta, o vėluojantys tampo nervus kiekvienam.

Žinoma, visada galima klysti manant, kad jei visos vietos ekonominėje klasėje yra užimtos, aviakompanija bus priversta Jus perkelti į likusias vietas verslo klasėje. Deja, šis triukas baigėsi sulig „nuolatinių keleivių“ skaičiaus padidėjimu, kai atsirado keleivių, galinčių pakilti į aukštesnę klasę pasinaudojus sukauptomis myliomis. Iš esmės, atvykimas registruotis pavėlavus gali blogai baigtis, nes aviakompanijos darbuotojos gali Jums duoti pačią blogiausią vietą už tai, kad privertėte jas ilgiau sėdėti – per vidurinės eilės vidurį, šalia tualetų, šalia prakaituojančių storulių, verkiančių vaikų. Jūsų pavardė net gali būti atitinkamai pažymėta kelionės lape, įrašant subjektyvius (o dažniausiai objektyvius) pastebėjimus apie Jus – su atitinkamomis pasekmėmis.

 

Išbandymai lėktuve

Lėktuve Jūsų laukia kitas išbandymas – bendrakeleiviai, su kuriais galite būti suporuotas už bausmę ar nuo kurių galite būti atskirtas už malonų bendravimą ir savo žavesį. Taip pat – lėktuvo įgula.

Dienos, kai oro stiuardesės buvo ne tik maisto išnešiotojos, padavėjos, bet ir psichologės nervingiems keleiviams ar rūpestingos auklės verkiantiems vaikams, taip pat jau praeityje. Šiandien jos yra karo su terorizmu kariai, paskutinė gynybinė siena tarp savižudžių musulmonų fanatikų ir lakūnų kabinos. Ir tai dar ne viskas. Tarptautinės civilinės aviacijos asociacijos duomenimis, per pastaruosius dešimt metų keleivių incidentų, tokių, kaip muštynės, fizinis smurtas bei nepadorūs fiziniai veiksmai priešingos lyties asmenų atžvilgiu (daugiau kaip pusė visų sąlygota alkoholio) padaugėjo daugiau kaip aštuonis kartus – ir šiame fronto ruože stiuardesės priverstos atlikti ir policininkų vaidmenį. Pakito net jų pavadinimas – šiais politinio korektiškumo laikais jos vulgariai vadinamos palydovėmis.

Ir stiuardesės nėra ginkluotos vien griežtais žodžiais ar plastmasiniais antrankiais. Suerzinta stiuardesė gali įspjauti į Jūsų kavą ar kliūstelėti į ją ricinos – žinoma, tą patį puodelį gausite su malonia šypsena.

Atpažink save

Lėktuvų įgulos neformaliai skirsto keleivius į keletą tipų.

Pirmas, „princesės“, išimtinai moterys. Jos visada reikalauja pagalvių ir antklodžių iškart po pakilimo, joms amžinai tai per šalta, tai per karšta. Jos visada klausinėja, kada lėktuvas atskris, kiek dar liko skristi, įkyri nuolatiniais iškvietimais. Jos visada kvėpinasi, klausinėja ir erzina įgulą – ir tuo yra pirmosios eilėje gauti ricinos į savo gėrimus.

Kita grupė – „verslininkai iki kaulų smegenų“. Jie paskutiniai išjungia savo mobiliuosius ir kompiuterius, apsikuičia popieriais, nori pakabinti savo švarkus ir nuolat veža neįprastų gabaritų aplankalus arba portfelius. Be to, neklauso moterų stiuardesių nurodymų, ir apskritai kartais atrodo, kad taisyklės yra rašomos ne jiems. Jie visada kažkur skuba – pirmi pakyla lėktuvui sustojus, pirmieji spraudžiasi išeiti – tačiau, atminkite, skubėti oro uoste yra tas pats, kaip skubėti automobiliu miesto gatvėse piko valandomis. Net ir visus visur pralenkus dar klausimas, kieno lagaminas išvažiuos pirmiausia… Taigi, neskubėkite, verčiau mėgaukitės gyvenimu.

Dar viena grupė – „nepastebimi“ keleiviai, kurie jau viską matę ir girdėję.

Bet be jų egzistuoja baisiausia keliautojų kategorija – tai geriantieji: iš baimės, iš džiaugsmo ar tiesiog todėl, kad geria visur, viską ir visada (ypač valstybės lėšomis keliaujantieji verslo klase ir nematę tokios prabangos, gaunamos už dyką). Jie visada ypač lenda draugauti, tačiau su tokiais geriausia pokalbį apriboti frazėmis „atsiprašau“, „ačiū“ ir „atleiskite“. Žinoma, negalite atsistoti ir išeiti nuo savo kaimyno, tačiau jei jis nesiliauja rodyti savo meilės ir draugiškumo, šypsokitės ir tylėkite arba apsimeskite miegą.

Vartojant alkoholį sumažinto slėgio ir išretėjusio oro aplinkoje, tai yra aukštai skrendančio lėktuvo salone, būtina atminti, kad šios substancijos poveikis yra triskart stipresnis, nei ant žemės. Kitais žodžiais tariant, taurelės, išgertos lėktuve, poveikis, prilygsta trim, išgertoms savo virtuvėje…

2013 04 28 08:00
Spausdinti
Naujienos iš interneto
traffix.lt