sekmadienis, vasario 28 d.
B. Johnsonas artėjant politinei tragedijai bando susitvarkyti su JK mokyklų krize
Alfa.lt

Net ir pagal įprastų pasaulio lyderių, besitvarkančių su pandemija, standartais, Borisui Johnsonui šie metai buvo išties audringi.

Portalo CNN duomenimis, Jungtinės Karalystės premjeras pirmadienį grįžo po savaitės atostogų su savo sužadėtine ir naujagimiu Škotijoje, kur jis, tikėtina, galėjo apmąstyti savo neįtikėtinai sunkius metus. Būtent 2020 m. jis išvedė savo šalį iš ES, išsiskyrė, susižadėjo, užsikrėtė COVID-19 ir dėl to pateko į ligoninę, susilaukė vaiko ir ne vieną mėnesį kentė nesibaigiančią kritiką dėl nesusitvarkymo su koronaviruso pandemija.

Vienas pagrindinių kaltinimų, kad B. Johnsono vyriausybė ilgą laiką nelaikė viruso realia grėsme, kas lėmė netinkamai įvestą patikros sistemą, per vėlai įvestą karantiną ir desperatišką bandymą tvarkytis su esama krize užsidarius Londone. Tai lėmė, kad būtent JK nuo koronaviruso mirė daugiausiai žmonių visoje Europoje.

Deja, bet šis ruduo politikui irgi neturėtų būti lengvas. Nuo rugsėjo 1 d. į parlamentą grįžta JK politikai, tarp kurių – savo lyderį pasikeitę ir atsinaujinę leiboristai. Jie turėtų užkurti rimtą pirtį konservatoriams dėl nesibaigiančių krizių šalyje.

Rugsėjis taip pat bus tas mėnuo, kai didelė dalis gyventojų bandys grįžti į bent minimaliai normalesnį gyvenimą. Moksleiviai ir studentai grįš į mokyklas bei universitetus, o anksčiau juos priversti prižiūrėti tėvai galės grįžti į darbą.

Nepavykus atnaujinti mokymosi proceso vasarą, B. Johnsonui taps gyvybiškai svarbu užtikrinti sėkmingą naujų mokslo metų pradžią Anglijoje. Tačiau vis labiau atsiveriant JK ir artėjant žiemai, didėja galimybė ir didesniam viruso plitimui.

„Žmonės gali pagalvoti, kad turi įprastą žieminį kosulį ar peršalimą ir pernešti virusą į darbą, mokyklą ar universitetą“, – teigė Readingo universiteto molekulinės biologijos docentas Simonas Clarke‘as.

Tačiau vyriausybės politiką palaikantieji teigia, kad ekonomikos atidarymas yra gyvybiškas JK ekonomikai, kuri praėjusį ketvirtį susitraukė 20 proc. 

„Brexit“ iššūkiai

Kitas rimtas iššūkis šį rudenį – JK susitarimas su ES po „Brexit“. Nors abi pusės yra pasiryžusios pasiekti susitarimą, tačiau derybos jau kurį laiką nepajuda iš mirties taško. Dabartinis išstojimo iš ES pereinamasis laikotarpis turi baigtis gruodžio 31 d.

B. Johnsonas 2016 m. buvo vienas iš pagrindinių „Brexit“ lyderių, kuris dėl kritikos dėl per švelnios buvusios premjerės Theresa‘os May „Brexit“ politikos pasitraukė iš jos kabineto ir galiausiai pats užėmė jos vietą, gyventojams žadant griežtesnį bendravimą su Briuseliu.

JK vyriausybės šaltinis, neatskleidęs savo tapatybės, portalui CNN tvirtino, kad susitarimas „gali būti pasiektas“ maždaug spalio pradžioje, tačiau tai nereiškia, kad „tai ir bus padaryta“. Jis teigė, kad Briuselio derybininkai iki šiol nesupranta JK pozicijos, o tiksintis laikas bendrą atmosferą tik dar labiau pablogina.

Ekonominės susitarimo nepasiekimo implikacijos yra gerai žinomos, tačiau kartu su pandemija, gali būti ir rimtų politinių pasekmių.

„Jei nebus pasiektas susitarimas, egzistuoja rimtas pavojus, kad tai prives prie rimtos santykių duobės, lemsiančios vieni kitų kaltinimą, – teigė Karališkojo koledžo Londone Europos politikos profesorius Anandas Menonas. – Per pirmąsias pandemijos dienas mes jau matėme JK nenorą dirbti su ES svarbiausiose vietose.“

2020 09 01 18:43
Spausdinti
Sponsored video
Naujienos iš interneto
traffix.lt